Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Καλώς ήρθατε!! > Ανακοινώσεις - Κανονισμοί - Πληροφορίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-12-09, 19:59   #16
Τακης
Διαχειριστής

Το avatar του χρήστη Τακης

Περιοχή: Πατρα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα το site δέν έχει τίποτε συνταρακτικό, αλλά φαίνεται οτι άρχισε να πετυχαίνει το σκοπό του αφού ένας απο τους λόγους που το έκανα είναι για να 'μαζευτούμε' όλοι όσοι ασχολούνται με μπονσαι στην Κύπρο.
:
Οταν το 2001 ξεκινησα να φτιαχνω το ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ στα ελληνικα, πολλοι φιλοι τοτε μου ελεγαν οτι δεν εχει νοημα να γινει στα ελληνικα, αφου και με τα ενυδρεια, αλλα πιο πολυ με τα μπονσαι ασχολουνται ελαχιστοι, οποτε δεν θα ειχε επισκεψεις.
Ειχε μια λογικη αυτο.
Απο την αλλη ομως σκεφτομουν, οτι στα Αγγλικα υπαρχει τοσο πολλη πληροφορια, που το δικο μου σαιτ δεν θα ειχε και πολλα να προσθεσει, ωστε να αξιζει τον κοπο να φτιαχτει.
Με τα χρονια ομως φανηκε οτι ηταν καλη επιλογη τα ελληνικα, μια εποχη που για ενυδρεια και μπονσαι δεν εβρισκε κανεις τιποτα στην γλωσσα μας. Τωρα πια ειναι αλλιως, αλλα παρολα αυτα δεν το μετανοιωσα, αφου επαιρνα και παιρνω μειλ απο αγνωστους που ρωτουν ή κανουν σχολια για το αντικειμενο του σαιτ.
Με αυτο δεν λεω οτι κακως εγινε στα αγγλικα το δικο σου σαιτ, αλλα οτι ισως θα ηταν πιο χρησιμο στους ελληνες αν ηταν στα ελληνικα. Ειναι πολλοι αυτοι που τα αγγλικα τους δεν ειναι τετοια που να τους βοηθουν να διαβασουν ανετα.
Ολα βεβαια ειναι σχετικα!!! Αποψη ειναι αυτη και δεν σημαινει οτι ειναι και η σωστοτερη!!!
Τακης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-01-10, 05:31   #17
Chrysostomos
Junior Member

Περιοχή: Pyla-Larnaca
Προεπιλογή

Γεια σας,
Κύπριος και εγώ και θα ήθελα να ρωτήσω τους συμπατριώτες μου, αν γνωρίζουν, από που μπορώ να προμηθευτώ bonsai(Λάρνακα) ...Είχα ένα bonsai στην Αθήνα όταν ήμουν φοιτητής αλλά τελειώνοντας τις σπουδές μου αναγκαστικά να το χαρίσω...Τώρα θέλω και πάλι να αγοράσω ένα. Είναι κάτι που μου αρέσει πολύ και θα ήθελα να συνεχίσω να ασχολούμαι και με τις πολύτιμες βοήθειες που θα έχω απο το mybonsai.gr ναμεγαλώσω με "σωστό τρόπο" το πρώτο μου Bonsai...

Σταυρό συγχαρητήρια για το website και για το χρόνο που ξόδεψες σε αυτό. Νομίζω είναι για πολλούς Κύπριους λάτρεις του bonsai το σημείο συνάντησης μας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνo σας
Chrysostomos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-01-10, 11:01   #18
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τακης Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν το 2001 ξεκινησα να φτιαχνω το ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ στα ελληνικα, πολλοι φιλοι τοτε μου ελεγαν οτι δεν εχει νοημα να γινει στα ελληνικα, αφου και με τα ενυδρεια, αλλα πιο πολυ με τα μπονσαι ασχολουνται ελαχιστοι, οποτε δεν θα ειχε επισκεψεις.
Ειχε μια λογικη αυτο.
Απο την αλλη ομως σκεφτομουν, οτι στα Αγγλικα υπαρχει τοσο πολλη πληροφορια, που το δικο μου σαιτ δεν θα ειχε και πολλα να προσθεσει, ωστε να αξιζει τον κοπο να φτιαχτει.
Με τα χρονια ομως φανηκε οτι ηταν καλη επιλογη τα ελληνικα, μια εποχη που για ενυδρεια και μπονσαι δεν εβρισκε κανεις τιποτα στην γλωσσα μας. Τωρα πια ειναι αλλιως, αλλα παρολα αυτα δεν το μετανοιωσα, αφου επαιρνα και παιρνω μειλ απο αγνωστους που ρωτουν ή κανουν σχολια για το αντικειμενο του σαιτ.
Με αυτο δεν λεω οτι κακως εγινε στα αγγλικα το δικο σου σαιτ, αλλα οτι ισως θα ηταν πιο χρησιμο στους ελληνες αν ηταν στα ελληνικα. Ειναι πολλοι αυτοι που τα αγγλικα τους δεν ειναι τετοια που να τους βοηθουν να διαβασουν ανετα.
Ολα βεβαια ειναι σχετικα!!! Αποψη ειναι αυτη και δεν σημαινει οτι ειναι και η σωστοτερη!!!
Τα καλοπροαίρετα σχόλια είναι πάντα ευπρόσδεκτα :)
Ο κυριότερος λόγος είναι ο χρόνος που δέν έχω. Το φόρουμ είναι έυκολο να γράφει κάποιος, τσακα-τσάκα... Μακάρι να είχα χρόνο ή βοήθεια.
Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-01-10, 11:05   #19
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrysostomos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας,
Κύπριος και εγώ και θα ήθελα να ρωτήσω τους συμπατριώτες μου, αν γνωρίζουν, από που μπορώ να προμηθευτώ bonsai(Λάρνακα) ...Είχα ένα bonsai στην Αθήνα όταν ήμουν φοιτητής αλλά τελειώνοντας τις σπουδές μου αναγκαστικά να το χαρίσω...Τώρα θέλω και πάλι να αγοράσω ένα. Είναι κάτι που μου αρέσει πολύ και θα ήθελα να συνεχίσω να ασχολούμαι και με τις πολύτιμες βοήθειες που θα έχω απο το mybonsai.gr ναμεγαλώσω με "σωστό τρόπο" το πρώτο μου bonsai...

Σταυρό συγχαρητήρια για το website και για το χρόνο που ξόδεψες σε αυτό. Νομίζω είναι για πολλούς Κύπριους λάτρεις του bonsai το σημείο συνάντησης μας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνo σας
Αγαπητέ Χρυσόστομε,
Και εγώ απο τη Λαρνακα είμαι.
Λέμε με τα υπόλοιπα παιδιά απο την Κύπρο να κάνουμε μιά επαφή, και να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας. Κόπιασε.

Όσον αφορά δέντρο, το θέλεις για εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο?
Πόσα θέλεις να ξοδέψεις?
Θέλεις κάτι που δέ θέλει ιδιαίτερη φροντίδα?
Κάτι με λουλούδια?
Σκέψου αυτά τα απλά, βασικά, και μετά ειναι πιό απλό να σε βοηθήσω

Φιλικά,
Σταύρος
Παλιά 01-01-10, 17:35   #20
Chrysostomos
Junior Member

Περιοχή: Pyla-Larnaca
Προεπιλογή

Αγαπητέ Σταύρο,
Το θέλω για εσσωτερικό χώρο,μπορώ να διαθέσω μέχρι €60-70 και για την φροντίδα δεν έχω πρόβλημα.Το προτιμώ χωρίς λουλούδια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chrysostomos : 01-01-10 στις 18:20
Chrysostomos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-01-10, 14:41   #21
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chrysostomos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Σταύρο,
Το θέλω για εσσωτερικό χώρο,μπορώ να διαθέσω μέχρι €60-70 και για την φροντίδα δεν έχω πρόβλημα.Το προτιμώ χωρίς λουλούδια.
Νομίζω μια καλή επιλογή είναι ενας Ficus, ή ένα Chinese Elm (Ulmus Parviflora). Μπορείς να βρείς εύκολα σε ανθοπωλεία/φυτώρια. Αν θέλεις να παραγγείλεις απο εξωτερικό, παρόλο που θα έχεις περισσότερες επιλογές, θα κοστίσει περισσότερα......

Σε προσκαλώ να συμμετέχεις στο γκρουπάκι που θα κάνουμε. Κοίταξε στο thread 'Μπονσαι αλα Κυπριακά'
ΣΤαύρος
Παλιά 04-03-12, 23:34   #22
BonsaiAdventures
Junior Member

Περιοχή: Cyprus, Limassol
Προεπιλογή Epitelous! :)

Paidia kai ego molis arxisa na asxoloume! ti exi gini me to group? nomiza pos imouna monos mou alla eftixos exi kai allous!
BonsaiAdventures δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές