Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Ενημέρωση > Γενική ενημέρωση > Bazaar (Αγορές-Πωλήσεις-Ανταλλαγές)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-02-15, 16:26   #1
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Geo.K

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή Carpinus orientalis προς πώληση ανταλλαγή

Το δεντράκι της φωτογραφίας προς 200 + 50 (πακέτο μεταφορά) ή ανταλλαγή.
Πληροφορίες εντος.
Γενικά θεωρώ ότι επιβιώνει στην Αθήνα.
Συλλογή πέσυσι.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg image.jpg (198,0 KB, 161 εμφανίσεις)
Geo.K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-15, 16:27   #2
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Άλλη μια απο πίσω
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg image.jpg (198,0 KB, 110 εμφανίσεις)
Παλιά 07-02-15, 16:28   #3
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Και μια ακόμα πλαγίως
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg image.jpg (195,8 KB, 88 εμφανίσεις)
Παλιά 07-02-15, 19:11   #4
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Γιώργο τι διαστάσεις έχει το ''δεντράκι'' όπως το λες; Μεγάλο είναι στα δικά μου μάτια
Για ένα δέντρο σαν αυτό που κάποια στιγμή θα μπει σε ένα σχετικά βαθύ ποτ νομίζω ότι όντως μπορεί να επιβιώσει στην Αθήνα με ανάλογη προφύλαξη απο τον ήλιο το καλοκαίρι. Άντε άρχισε ο χορός των ανταλλαγών
Παλιά 07-02-15, 22:14   #5
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο τι διαστάσεις έχει το ''δεντράκι'' όπως το λες; Μεγάλο είναι στα δικά μου μάτια
Για ένα δέντρο σαν αυτό που κάποια στιγμή θα μπει σε ένα σχετικά βαθύ ποτ νομίζω ότι όντως μπορεί να επιβιώσει στην Αθήνα με ανάλογη προφύλαξη απο τον ήλιο το καλοκαίρι. Άντε άρχισε ο χορός των ανταλλαγών
Γιάννη είναι 30-35 πόντους. Θέλει αρκετή δουλειά και θαρραλαία κλαδέματα αυτή ακριβως την εποχή. Όποιος το πάρει, μεχρι το Μάρτη θα πρέπει να ασχοληθεί για να μην χάσει χρονιά. Μεταφύτεψη θέλει του χρόνου. Αυτά για αρχή.
Παλιά 08-02-15, 22:41   #6
Αιμιλία
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Αιμιλία

Περιοχή: Ασπρόπυργος
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο Γιώργο!!!
Παλιά 11-03-15, 20:20   #7
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Το δέντρο παρέμεινε στη συλλογή μου και περιποιήθηκε αναλόγως.
Πιθανόν να το βγάλω ξανά του χρόνου στο κλαρί.
Παλιά 12-03-15, 14:54   #8
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Γιώργο, να το ξαναβγάλεις.

Πρέπει να ενισχύσουμε το θέμα της ανταλλαγής δέντρων και δοχείων μεταξύ μας.
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-03-15, 18:19   #9
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, να το ξαναβγάλεις.

Πρέπει να ενισχύσουμε το θέμα της ανταλλαγής δέντρων και δοχείων μεταξύ μας.
Αν δεν του έιχα κανει μεταφύτευση θα ισχυε ακόμα αλλά... Τώρα δεν το κουνάει με τίποτα.
Να ενισχύσουμε όπως λες αλλά δεν βλέπω κινητικότητα.
Έχει 2-3 χρόνια που μου ζητάνε απο Αθήνα carpinus και τώρα που αποφάσισα να δώσω δεν έγινε τίποτα.
Επίσης έχω και 2 ποτ που μου περίσσεψαν απο τις μεταφυτεύσεις και θέλω να τα δώσω σε φιλική τιμη. Αν κάνω την κίνηση θα υπάρξει ενδιαφέρον λες, ή θα ακούσω το κόψε κάτι στο ήδη κομμένο. ;
Παλιά 12-03-15, 18:32   #10
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo.K Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν του έιχα κανει μεταφύτευση θα ισχυε ακόμα αλλά... Τώρα δεν το κουνάει με τίποτα.
Να ενισχύσουμε όπως λες αλλά δεν βλέπω κινητικότητα.
Έχει 2-3 χρόνια που μου ζητάνε απο Αθήνα carpinus και τώρα που αποφάσισα να δώσω δεν έγινε τίποτα.
Επίσης έχω και 2 ποτ που μου περίσσεψαν απο τις μεταφυτεύσεις και θέλω να τα δώσω σε φιλική τιμη. Αν κάνω την κίνηση θα υπάρξει ενδιαφέρον λες, ή θα ακούσω το κόψε κάτι στο ήδη κομμένο. ;
Εεεεε κόψε κάτι κι εσύ ρε φίλε...

Παλιά 12-03-15, 19:03   #11
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Εεεεε κόψε κάτι κι εσύ ρε φίλε...

Αντρέα, θα το γράψω τώρα γιατί το φέρνει η κουβέντα. Δεν με νοιάζει πως θα το πάρουν ορισμένοι.
Νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος εδω μέσα δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι ξεκίνησε να ασχολείται με ένα χόμπυ που δεν το σηκώνει η τσέπη του.
Αν περιμένουμε να αγοράσουμε δέντρο με 50 ευρώ και ποτ με 10 τότε συγγνώμη αλλά ούτε τα σεμινάρια θα μας πάνε μπροστά, ούτε τα workshop.
Εγώ προσωπικά έχω αφιερώσει αρκετό απο τον χρόνο μου και πάρα πολυ χρήμα για να φτάσω στο επίπεδο που βρίσκομαι. Αν νομίζουμε ότι όλα είναι εύκολα, και ότι νταξ μωρε, τότε θα παραμείνουμε για μια ζωή απο εκει που ξεκινήσαμε.
Αυτό.
Παλιά 12-03-15, 23:31   #12
Αιμιλία
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Αιμιλία

Περιοχή: Ασπρόπυργος
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αντρέα, θα το γράψω τώρα γιατί το φέρνει η κουβέντα. Δεν με νοιάζει πως θα το πάρουν ορισμένοι.
Νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος εδω μέσα δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι ξεκίνησε να ασχολείται με ένα χόμπυ που δεν το σηκώνει η τσέπη του.
Αν περιμένουμε να αγοράσουμε δέντρο με 50 ευρώ και ποτ με 10 τότε συγγνώμη αλλά ούτε τα σεμινάρια θα μας πάνε μπροστά, ούτε τα workshop.
Εγώ προσωπικά έχω αφιερώσει αρκετό απο τον χρόνο μου και πάρα πολυ χρήμα για να φτάσω στο επίπεδο που βρίσκομαι. Αν νομίζουμε ότι όλα είναι εύκολα, και ότι νταξ μωρε, τότε θα παραμείνουμε για μια ζωή απο εκει που ξεκινήσαμε.
Αυτό.
Δυστυχώς Γιώργο για όλα τα χόμπι πρεπει κάποιος να χώσει τα χέρια του πολύ βαθιά στην τσέπη αν θέλει να ανταγωνιστεί και να συναγωνιστεί με τον εαυτό του και με άλλους....γιατί δεν είναι ακριβό χομπι η φωτογραφιά; Χομπι και φτηνό ή τζάμπα δεν υφίσταται.....Όμως θα ήθελα να επιστημάνω την αξία....ψυχική, συναισθηματική κτλ που έχει ενα χόμπι....που για μενα είναι το πιο σημαντικό στην ζωη απο το να ανταγωνίζομαι τον εαυτό μου και τους αλλους....αρκετό ανταγωνισμό συναντώ καθε μερα στην ζωη μου....μου φτάνει δεν χρειάζομαι και άλλο και πολύ άγχος και στρες.... Και λαμβάνοντας τον ευατό μου ως παράδειγμα....ξέρω οτι τα οικονομικά μου μέσα για το χόμπι μας αλλά και για την φωτογραφία είναι ελάχιστα....πορεύομαι με αυτό....αντλώ ηρεμία με την ενασχόληση με τα ταπεινά μου δεντράκια...καθαρίζει το μυαλό μου απο τις έννοιες....ξέρω οτι έχω κάτι που εξαρτάται απο τα δικά μου χέρια να φροντιστεί...και αυτό το κάτι μου ανταπωδίδει την ευγνωμοσυνη του....για μενα αυτά φτάνουν και περισσεύουν για τα μεσα που έχω....και αν στο μελλον έχω κατι παρα πανω θα το δώσω όπως έχω κανει καθε φορά που είχα λίγα παρα πανω χρήματα....ουτε θα στρεσαριστώ για αυτό, ουτε θα λυπηθω, ουτε θα πεθάνω....ολοι μας θα πρεπει να ασχολουμαστε με κάτι που έχει σχεση με την φύση....γιατι ειμαστε μερος της φύσης και το μεγαλύτερο λάθος που έκανε ο συγχρονος ανθρωπος ηταν που απομωνωθηκε απο την φυση....και κλεινοντας για να μην γινομαι κουραστική....προσωπικά....η ενασχοληση με τα δεντρακια μου και ας μην είναι ουτε κατ όνομα μπονσαι με έχει βοηθησει σε πολυ δυσκολες στιγμές στην ζωή μου μέχρι τώρα και αυτό δεν το αλλάζω με τίποτα.
Παλιά 13-03-15, 00:29   #13
antonisxania
Senior Member

Περιοχή: Χανιά
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό.
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να εξηγείς τον λόγο που κοστολογεις τόσο το yamadori σου.Δεν θα σου πει κανείς πόσο κουράστηκες,πόσο χρόνο αφιερωσες για να έχει την σημερινή εικόνα του γιατί αυτά τα ξέρεις μόνο εσύ.Όμως εφόσον μπήκες στην διαδικασία της οικονομικής συνδιαλλαγής εδώ μέσα, αναπόφευκτα θα βρεθείς στην διαδικασία του "κοψε κάτι " οπότε αυτό είναι λογικό επακόλουθο και δεν θα πρέπει να σε στεναχωρεί.Εσύ θέλεις να πουλήσεις και να κερδίσεις ,ο άλλος θέλει να αγοράσει και να κερδίσει και αυτός.Το ίδιο πράγμα θέλετε ...
antonisxania δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-03-15, 10:27   #14
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παραιτούμε απο κάθε τέτοια δραστηριότητα εντός του φόρουμ.
Την καλημέρα μου.
Παλιά 13-03-15, 10:28   #15
pako
Senior Member

Περιοχή: Αλεξ/πολη - Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς Γιώργο για όλα τα χόμπι .................................................. ..........δυσκολες στιγμές στην ζωή μου μέχρι τώρα και αυτό δεν το αλλάζω με τίποτα.
Αιμιλια τα γραφεις τοσο υπεροχα!! Δε μπορω να συμφωνησω περισσοτερο.. Τα χομπυ μας πραγματικα πρεπει να γιατρευουν την ψυχη μας από την αρρωστια της ρουτίνας και της καθημερινης πιεσης να ανταποκριθείς σωστα σε 1002 ρολους.
Αλοιμονο αν και αυτά επιφερουν αγχος και στρες ειτε λογω ανταγωνισμου ειτε λογω φιλοδοξιας. Τοτε είναι λογος να σταματησει κανεις το χομπυ γιατι σημαινει πως δε το αγαπα πραγματικα και ότι υπαρχουν αλλα κινητρα ανάδειξης και εγωισμου από πισω. Σε οποιο επιπεδο και να φτασει καποιος παντα θα υπαρχει καποιος άλλος που θα εχει "καλυτερα" δεντρα. Κανεις άλλος όμως δε θα εχει τα δικα μας δεντρα, οσο ταπεινα και να είναι. Και τα δεντράκια μας θα είναι παντα ένα κομματι από εμας...ΥΓΕΙΑ να εχουμε κι εμεις και αυτά!!!

Κι οσο για την εκφραση του κοπου, του χρονου και της δημιουργιας σε χρηματα...πραγματικα κανεις άλλος περα από τον ιδιοκτητη δε μπορει να την προσδιορισει. Παντα μεσα σε λογικα πλαισια ο ιδιοκτητης κοστολογεί οσο θελει τη δουλεια του....και σε οποιον δεν αρεσει...απλα δεν αγοραζει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pako : 13-03-15 στις 10:34
pako δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές