Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-01-10, 00:26   #1
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή Buxus Sempervirens... Kinder Έκπληξη!!!

Είχα πάρει πριν 15-20 μέρες το πυξάρι στην πρώτη φωτογραφία.
Τελικά χθες δεν άντεξα (είχα και τα ψυχολογικά μου) και αποφάσισα να προχωρήσω...(βαράτε ελεύθερα)!!!
Στην δεύτερη φωτογραφία βλέπετε τί ήταν πάνω από το χώμα, και σκεφτόμουν για πολύκορμο σχήμα.
Πρέπει να έσκαβα τον τεράστιο πραγματικά όγκο ρίζας πάνω από 5 ώρες, αλλά δεν έβρισκα καθόλου επιφανειακές ρίζες όσο και να κατέβαινα... (πέταξα και κάτι φουσκάλες στα χέρια, άλλο πράγμα να σας το λέω, άλλο να το βλέπετε)!!!
Η αλήθεια είναι ότι ξεγελάστηκα όταν το αγόρασα, επειδή από κάποιο σημείο στο πίσω μέρος υπήρχε μία μεγάλη ρίζα που ξεκινούσε από αρκετά ψηλά και κατέληγε στο χώμα. Ε, σκέφτηκα, δεν θα είναι και πολύ βαθιά οι ρίζες του.
Και.... ώ, τι έκπληξη!!! Σιγά σιγά ξεπρόβαλε ένας ολόκληρος κορμός!!!
Συγκρίνετε τις φωτογραφίες να δείτε πόσο βαθιά πήγαινε ο κορμός μέσα στο χώμα, ο οποίος ήταν κυριολεκτικά τυλιγμένος από ρίζες.
Τελικά σκάψε-σκάψε, έφτασα σε ένα σημείο που αρχίζουν οι κύριες ρίζες. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να το καθαρίσω κι άλλο για να φανούν πιο καθαρά, αλλά ήδη το ταλαιπώρησα αρκετά, οπότε θα καθαριστεί σε επόμενη φάση.
Στην τρίτη φωτογραφία λοιπόν, είναι η μπροστινή του πλευρά, και στην τελευταία το πίσω μέρος.
Από κλάδεμα του έκανα ένα τυπικό, απλά και μόνο για ισορροπια και για να φανεί λιγάκι το σχήμα του, και αργότερα θα κλαδευτεί κι άλλο.
Ο κύριος λόγος που αποφάσισα να κάνω τώρα μεταφύτευση (πέρα από τα ψυχολογικά μου ) είναι ότι όταν προσπάθησα να βάλω το χέρι μου μέσα στο χώμα για να δω τί γίνεται, διαπίστωσα ότι ήταν μόνο ρίζες!!! Δεν ξέρω κι εγώ πόσα χρόνια πρέπει να ήταν μέσα σε αυτή την πλαστική γλάστρα (χώρια που το περισσότερο φύλλωμά του ήταν καφετί με αρκετά ξερά κλαδιά, πράγμα που μου έδειχνε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά).
Και ενώ λοιπόν αρχικά είπα να περιμένω την άνοιξη, όταν διαπίστωσα αυτό το πράγμα, δεν έκανα δεύτερη σκέψη και προχώρησα.
Έχω μία ερώτηση... στα πυξάρια, πάντα κλαδεύω πάνω από κάποιο μάτι ή κλαδάκι. Δυστυχώς, για την ώρα, το περισσότερο που μπορούσα να κλαδέψω είναι αυτό που βλέπετε στις 2 τελευταίες φωτογραφίες (από εκεί και κάτω τα περισσότερα κλαδιά είναι γυμνά γιατί η βλάστηση είχε αποδυναμωθεί). Αν στο πυξάρι κλαδέψω σε σημείο που δεν έχει ούτε εμφανή μάτια ούτε κλαδιά, θα πετάξει νέα βλάστηση την Άνοιξη? Λειτουργεί οπως τις Ελιές δηλαδή?
Έχω διάφορες σκέψεις για τη μορφή του, αλλά θα ήθελα πρώτα να ακούσω τις κατσάδες....εεε ... τις γνώμες σας!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Buxus Sempervirens Huge 4-1-2010.JPG (111,5 KB, 366 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Buxus Sempervirens 2 Huge 4-1-2010.JPG (83,2 KB, 358 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Buxus Sempervirens Huge 21-1-2010.JPG (87,3 KB, 407 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Buxus Sempervirens 4 Huge 21-1-2010.JPG (87,0 KB, 391 εμφανίσεις)
Παλιά 22-01-10, 00:39   #2
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Εγώ, Έλσα, φυσικά δεν έχω γνώμη, αλλά μόνο θα πω τι σκέπτομαι.... Νομίζω λοιπόν ότι είναι όμορφο το φυτό και νομίζω ότι σου δίνει δυνατότητες διαμόρφωσης. Νομίζω ότι δεν θα σε δυσκολέψει...
Έχω δίκηο? Ή υπάρχουν δυσκολίες που δεν μπορώ λόγω απειρίας να διακρίνω? (προσπαθώ να επωφεληθώ και να μάθω, όπως βλέπεις)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elsa Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...
Πρέπει να έσκαβα τον τεράστιο πραγματικά όγκο ρίζας πάνω από 5 ώρες, αλλά δεν έβρισκα καθόλου επιφανειακές ρίζες όσο και να κατέβαινα... (πέταξα και κάτι φουσκάλες στα χέρια, άλλο πράγμα να σας το λέω, άλλο να το βλέπετε)!!!... ...
Να σκάβεις τόσην ώρα για yamadori το καταλαβαίνω, αλλά να σκάβεις τόσο και μέσα σε μια πλαστική γλάστρα !!!

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-10, 00:40   #3
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Πολυ καλο το δεντρακι...! τελικα καλυτερα που εκρυβε τετοιο μυστικο γιατι λεει πολυ...το μονο που βλεπω ειναι οτι υπαρχει αναποδη κωνικοτητα και οτι στη θεση σου θα το πηγαινα για broom και θα χαμηλωνα τις κορυφες...φυσικα υπαρχουν και πιο αναρχικες ιδεες αλλα δε τολμω να τις πω...
Αυτο που εχω καταλαβει απο τα buxus, ειναι οτι πετανε οπου γουσταρουν και υπαρχει περιπτωση να πεταξουν απο παλιο ξυλο ή να μην πεταξουν και καθολου απο συγκεκριμμενα κλαδια...περιμενω και εγω το μεγαλο buxus που πηρα πριν λιγο καιρο να δω που θα πεταξει...προς το παρον πεταει στις ακρες των κλαδιων...Ισως αυτος ειναι ο λογος που δεν βλεπουμε συχνα ωραια bonsai buxus γενικα...δεν ειναι πολυ αγαπητο σαν ειδος...προσωπικα ειναι η συμπαθεια μου γιατι δεν ειναι προβλεψιμα!
Παλιά 22-01-10, 01:20   #4
Τακης
Διαχειριστής

Το avatar του χρήστη Τακης

Περιοχή: Πατρα
Προεπιλογή

Πραγματικα, δεν εχουν δυσκολια να πεταξουν και σε παλιο ξυλο. Οποτε μην σε ανησυχει αυτο το θεμα. Εκεινο που εχω διαπιστωσει ειναι πως θελουν αρκετο χωμα για να πανε καλα. Δηλαδη αν το βαλουμε σε πολυ ρηχη γλαστρα δυσκολευεται, αφου γενικα εχει την ταση να βγαζει πολλες νεες ριζες.
Το αρθρο το διαβασες??
Τακης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-10, 01:27   #5
elsa
Υπευθυνη Facebook

Προεπιλογή

Άσε ρε Αλεξάνδρα... χωρίς πλάκα, μου ήρθε να πάω να πάρω το πατόφτυαρο!!! Ειλικρινά δεν τό 'χω ξανασυναντήσει αυτό το πράγμα!!! Αφού άρχισε να με πιάνει απελπισία μετά τις 4 ώρες, αλλά ευτυχώς έφτανα προς το τέλος....

Το ότι πετάνε απ' όπου γουστάρουν είναι γεγονός, απλά το φοβάμαι λίγο στο πυξάρι να αφήσω κλαδί χωρίς μάτια ή κλαδάκια... έχω την εντύπωση ότι έτσι εξασφαλίζω καλύτερα την επιβίωση του κλαδιού, αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Μέχρι τώρα όμως που ακολουθώ αυτόν τον τρόπο, δεν έχω χάσει κλαδί.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
...το μονο που βλεπω ειναι οτι υπαρχει αναποδη κωνικοτητα και οτι στη θεση σου θα το πηγαινα για broom και θα χαμηλωνα τις κορυφες...φυσικα υπαρχουν και πιο αναρχικες ιδεες αλλα δε τολμω να τις πω...
Αυτό είδα κι εγώ Γιωργο... την ανάποδη κωνικότητα και μου γύρισαν τα μάτια...ανάποδα!
Το πρώτο που σκέφτηκα κι εγώ, είναι σκούπα. Μετά άρχισαν να κάνουν "ντρεμελάκια" τα μάτια μου... γι' αυτό τόλμα και μίλα... μή φοβάσαι τέκνον μου!
Παλιά 22-01-10, 01:31   #6
elsa
Υπευθυνη Facebook

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τακης Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικα, δεν εχουν δυσκολια να πεταξουν και σε παλιο ξυλο. Οποτε μην σε ανησυχει αυτο το θεμα. Εκεινο που εχω διαπιστωσει ειναι πως θελουν αρκετο χωμα για να πανε καλα. Δηλαδη αν το βαλουμε σε πολυ ρηχη γλαστρα δυσκολευεται, αφου γενικα εχει την ταση να βγαζει πολλες νεες ριζες.
Το αρθρο το διαβασες??
Α, ναι, της Καλλιόπης μας! Το είχα διαβάσει παλαιότερα. Για τα καφέ φύλλα λές?
Παλιά 22-01-10, 01:33   #7
Τακης
Διαχειριστής

Προεπιλογή

Παράθεση:
Α, ναι, της Καλλιόπης μας! Το είχα διαβάσει παλαιότερα. Για τα καφέ φύλλα λές?
Γενικως... Ειναι καλο...
Παλιά 22-01-10, 01:47   #8
elsa
Υπευθυνη Facebook

Προεπιλογή

Όχι απλά καλό, καταπληκτικό είναι!
Πάντως αυτό που λέει το άρθρο για τον αποχρωματισμό φύλλων λόγω ψύχους, το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο (το έχω δεί να συμβαίνει σε άλλα μου πυξάρια). Άσε που οι θερμοκρασίες είναι αρκετά καλές (εκτός από τις τελευταίες 2-3 μερες) που δεν δικαιολογούν τέτοιο πράγμα.
Δεν φαίνεται καλά από την φωτογραφία, αλλά ένα μεγάλο μέρος των φύλλων ήταν καφέ και έμοιαζαν να στεγνωνουν, και άλλα ήταν τελείως ξερά, όπως και πολλά κλαδιά στο εσωτερικό, χαμηλά, αλλά και αρκετά περιμετρικά.
Γενικώς έμοιαζε να έχει πρόβλημα και περιττό να αναφέρω ότι χώμα ουσιαστικά δεν του είχε μείνει και πολύ... όλος ο υπόλοιπος όγκος ήταν ρίζα!!!
Παλιά 22-01-10, 01:50   #9
Τακης
Διαχειριστής

Προεπιλογή

...οποτε δεν ειναι περιεργο να ειναι ετσι τα φυλλα του.
Θα συνελθει ομως... Ειναι σκυλι και αυτο το ειδος!!!
Παλιά 22-01-10, 02:07   #10
elsa
Υπευθυνη Facebook

Προεπιλογή

Ναι, εκεί ποντάρω κι εγώ Δάσκαλε!
Αν τελικά πάει για βρούμ εσείς τί λέτε... κόκκινη ή μπλέ γραμμή?
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Buxus Sempervirens Huge 21-1-2010 Possible Pruning.JPG (87,9 KB, 168 εμφανίσεις)
Παλιά 22-01-10, 10:09   #11
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
... ... Αυτό είδα κι εγώ Γιωργο... την ανάποδη κωνικότητα και μου γύρισαν τα μάτια...ανάποδα!
Το πρώτο που σκέφτηκα κι εγώ, είναι σκούπα. Μετά άρχισαν να κάνουν "ντρεμελάκια" τα μάτια μου... γι' αυτό τόλμα και μίλα... μή φοβάσαι τέκνον μου!
Ναι, ναι, θέλω κι εγώ να διαβάσω "αναρχικές" ιδέες!
Κάνε μας την χάρη Mr. Glyn, speak up!!!

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-10, 10:46   #12
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Ελσάκι το πυξάρι σου είναι τρελό κομμάτι…. για broom θα ξεκίναγα αρχικά από την μπλε... στην πορεία.. βλέποντας και κάνοντας..
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-10, 12:01   #13
migiaki
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη migiaki

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Ελσα ωραια αποκαλυψη μετα απο τοσο κοπο.
νομιζω το broom ειναι μονοδρομος γι αυτο το πυξαρι ,θα το εκοβα λιγο πιο κατω απο τη μπλε γραμμη ,δεν πρεπει να το φοβασαι γιατι εχει αρκετα κλαδια.
Παλιά 22-01-10, 13:38   #14
elsa
Υπευθυνη Facebook

Προεπιλογή

Χαίρομαι πάρα πολύ που σας άρεσε!
Κι εγώ πιστεύω μάλλον προς το broom θα πάει, αλλά θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τις παρακάτω ιδέες.
Δεν ξέρω το κατά πόσο εφικτές είναι βέβαια και θέλουν πολύ μελέτη, αλλά είπα να τις συζητήσουμε πρώτα.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Buxus Sempervirens 4 Huge 21-1-2010 Possible Style.JPG (87,4 KB, 145 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Buxus Sempervirens 4 Huge 21-1-2010 Possible Style with Jin.jpg (51,7 KB, 162 εμφανίσεις)
Παλιά 22-01-10, 14:46   #15
Σάκης
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Ελσα πολθ καλο το δεντρο αλλα μην κουραστεις και δεν μπορεις να σκαψεις (για την ελια εννοω). Να ρωτησω ποσο και απο που?
Υ.Γ. Αν χρειαστεις βοηθεια για το ντρεμμμελ εγω εδω ειμαι. Ρωτα τον Perko
Σάκης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές