Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Γενικά > Εκτός θέματος!!

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-04-21, 19:28   #1
Γιώργος Γ.
Member

Το avatar του χρήστη Γιώργος Γ.

Περιοχή: Αρτα
Προεπιλογή Ιδιοκατασκευές

βάση για δεντράκι που έφτιαξα πρόσφατα από ξερό ρείκι και δυό πέτρινες πλάκες. Το ρείκι ήτανε ευθύ και κόπηκε σε τρία κομμάτια τα οποία κολλήθηκαν/βιδώθηκαν ώστε να πάρει το σχήμα που ήθελα. Περάστηκε με συντηρητικό ξύλου και βερνίκι. Για τις κολλήσεις χρησιμοποίησα εποξική κόλλα. Έχει ύψος περιπου 50 εκ. Εάν κάποιος θέλει να φτιάξει κάτι ανάλογο και χρειάζεται πληροφορίες ας ρωτήσει ελεύθερα.

Για μοντέλο στην φωτογράφηση χρησιμοποίησα ένα μικρό γαύρο.

πιστεύω ότι το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό μιας και κάποιος συγγενής που το είδε μου ζήτησε να του φτιάξω κάτι ανάλογο για να το βάλει στο σαλόνι του

σκοπεύω στο μέλλον να αναρτώ στο παρόν θέμα διάφορες ανάλογες κατασκευές μου, ίσως και άσχετες με τα μπονσάι.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg βαση και γαυρος.jpg (138,3 KB, 22 εμφανίσεις)
Γιώργος Γ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-04-21, 19:12   #2
Criss
Πιο παλιός

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Ωραία κατασκευή και πρωτότυπο display! Μάλιστα είναι τόσο ωραίο που μάλλον κλέβει το δέντρο!
Criss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-21, 09:26   #3
gkorg
Παλιός

Το avatar του χρήστη gkorg

Περιοχή: Χαλανδρι
Προεπιλογή

Ωραίος ο Γιώργος!!! Καλλιτέχνης!!!
Πολύ όμορφη κατασκευή και με προσοχή στις λεπτομέρειες. Σαφώς ανέβαζε τα διάφορα που φτιάχνεις, να φτιαχνόμαστε και εμείς παρέα σου. Με τέτοιο 'χέρι', θα μπορούσες άνετα να έφτιαχνες και κανένα tanuki!
gkorg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-21, 20:27   #4
Γιώργος Γ.
Member

Προεπιλογή

Με τέτοιο 'χέρι', θα μπορούσες άνετα να έφτιαχνες και κανένα tanuki![/QUOTE]

τανούκι που έφτιαξα πριν δύο χρόνια (συκιά και λεύκα). Πρόσφατα έμαθα πως στα τανούκι το ζωντανό φυτό πρέπει να ξεκινά από μπροστά ή από το πλάι του νεκρού ξύλου ώστε να φαίνεται. Σε όλα όσα έχω φτιάξει έως τώρα, έχω βάλει το δεντράκι πίσω από το κούτσουρο
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC06026.jpg (175,8 KB, 13 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC06027.jpg (179,0 KB, 13 εμφανίσεις)
Παλιά 07-04-21, 21:44   #5
gkorg
Παλιός

Προεπιλογή

Άμα πιάνει το χέρι σου, ρε παιδί μου, το'χεις ευκολα :)
bravo σου (ειδικά η λεύκα με το deadwood ελιάς, λέει) (ελιάς δεν είναι το νεκρό ξύλο?)!
Άντε και στο επόμενο tanuki σου!
θα σου πρότεινα να σκεφτείς μήπως είναι καλύτερα να ταιριάξει το ζωντανό δέντρο με το νεκρό ξύλο (δηλαδή να είναι από το ίδιο δέντρο), ώστε ο ''θεατής'' να ''ψαρώνει'' κανονικά
Παλιά 07-04-21, 22:43   #6
Γιώργος Γ.
Member

Προεπιλογή

[QUOTE=gkorg;116732]Άμα πιάνει το χέρι σου, ρε παιδί μου, το'χεις ευκολα :)
bravo σου (ειδικά η λεύκα με το deadwood ελιάς, λέει) (ελιάς δεν είναι το νεκρό ξύλο?)!

δεν θυμάμαι καθόλου τι είδους ξύλο είναι

θα σου πρότεινα να σκεφτείς μήπως είναι καλύτερα να ταιριάξει το ζωντανό δέντρο με το νεκρό ξύλο (δηλαδή να είναι από το ίδιο δέντρο)

ιδέες υπάρχουν πολλές, καθώς και υλικό. Η υλοποίηση θέλει χρόνο και δουλειά
Παλιά 11-04-21, 22:52   #7
Γιώργος Γ.
Member

Προεπιλογή φιλόδοξο σχέδιο για τανούκι

ένα ξερό ξύλο που μάζεψα σε ποτάμι επειδή μου φάνηκε κάπως ιδιαίτερο το σχήμα του. Καθαρίστηκε από τα σαθρά μέρη και περάστηκε με σουπεργκλου για να "σφίξει". Το ξύλο ήτανε σχεδόν μαύρο οπότε περάστηκε σε κάποια σημεία με ακρυλικά χρώματα ζωγραφικής (ασημι και καφέ) και βερνικώθηκε. Στη συνέχεια στερεώθηκε σε πέτρινη πλάκα με εποξειδικό στόκο ενω από κάτω κολλήθηκε άλλη πέτρα για βάση. Επόμενο βήμα θα είναι το βάψιμο και βερνίκωμα των πετρών.

Σκοπός είναι να γίνει τανούκι. Το φυτό που σκέφτομαι να βάλω μάλλον θα είναι κάποια νεαρή τσιντόνια ώστε όταν ανθίζει να κάνει αντίθεση με το σκούρο σύνολο. Μάλλον θα τοποθετηθεί στη δεξιά πλευρά, με τη διακλάδωση να φεύγει προς τα δεξιά λίγο κάτω από την κορυφή.

Πριν προχωρήσω ήθελα να έχω ιδέες και απόψεις μήπως μπορεί να βελτιωθεί η αρχική ιδέα. Ευχαριστώ
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC06057.jpg (180,2 KB, 11 εμφανίσεις)
Παλιά Χθες, 09:45   #8
gkorg
Παλιός

Προεπιλογή

Γιώργο, το ξερό ξύλο (περιττό να σου πω ότι στέκει σαν menhir και από μόνο του), αλλά και ιδέα σου για την Τσιντόνια, είναι κατά την γνωμη μου πολύ ωραία.
Αν καταφέρεις να φτιάξεις μια τέτοια σύνθεση, η χρωματική σχέση θα είναι υπέροχη. Δεν είναι η κλασσική έννοια του tanuki, που πρέπει να ΄τρως' ότι το φυτό είναι 'ένα΄με το deadwood, αλλά το αποτέλεσμα φαντάζει πολύ καλό!
Από ότι καταλαβαίνω θα χρησιμοποιήσεις την πέτρινη πλάκα, σαν γλάστρα (θα μπει η ριζόμπαλλα εκεί, στο ΄πιάτο΄που σχηματίζει η πέτρινη πλάκα)? Έχεις στεφτεί τι θα κάνεις με τρύπες αποστράγγισης?
Παλιά Χθες, 20:45   #9
Γιώργος Γ.
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkorg Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, το ξερό ξύλο (περιττό να σου πω ότι στέκει σαν menhir και από μόνο του), αλλά και ιδέα σου για την Τσιντόνια, είναι κατά την γνωμη μου πολύ ωραία.
Αν καταφέρεις να φτιάξεις μια τέτοια σύνθεση, η χρωματική σχέση θα είναι υπέροχη. Δεν είναι η κλασσική έννοια του tanuki, που πρέπει να ΄τρως' ότι το φυτό είναι 'ένα΄με το deadwood, αλλά το αποτέλεσμα φαντάζει πολύ καλό!
Από ότι καταλαβαίνω θα χρησιμοποιήσεις την πέτρινη πλάκα, σαν γλάστρα (θα μπει η ριζόμπαλλα εκεί, στο ΄πιάτο΄που σχηματίζει η πέτρινη πλάκα)? Έχεις στεφτεί τι θα κάνεις με τρύπες αποστράγγισης?
χαίρομαι που βρίσκεις την ιδέα ενδιαφέρουσα. Αυτό θα ήθελα να πετύχω, μία σύνθεση ξύλου-πέτρας-φυτού που να δένει και να δείχνει ιδιαίτερη και όμορφη, ξεφεύγοντας από την κλασική έννοια του τανούκι. Δεν ξέρω τι θα καταφέρω (γι'αυτό άλλωστε στον τίτλο χαρακτήρισα το σχέδιο "φιλόδοξο") αλλά και μόνον η προσπάθεια να το καταφέρω αξίζει τον κόπο.
Σαν γλάστρα θα χρησιμοποιήσω την πέτρινη πλάκα, στην οποία θα γίνουν 3-4 τρύπες αποστράγγισης. Το έλαβα υπόψη όταν ξεκίνησα την κατασκευή αλλά το άφησα για μετά την κόλληση των πετρών ώστε να ξέρω τις κλίσεις και τα σημεία που θα μαζεύεται το νερό. Ίδωμεν
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές