Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Ασθένειες και προβλήματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-06-18, 10:37   #16
Ανιχνευτής
Παλιός

Το avatar του χρήστη Ανιχνευτής

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Αλεξανδρα , το οξυζενε σε τι εξυπηρετεί ;
Ανιχνευτής δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-18, 12:22   #17
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλία μου, με αφορμή αυτό θα ήθελα να αναφέρω ότι από 28/05 έχω φυτέψει σπόρους Ιαπωνικής μαύρης πεύκης.
Σε αποκλειστικά ανόργανο υπόστρωμα, σε διαφορετικά μίγματα από άποψη υλικών, αλλά πάντα ανόργανα.
Τα γλαστράκια και ένα δύο μεγαλύτερα δοχεία τα έχω στην ταράτσα της πολυκατοικίας.
Προστατεύονται στην επάνω πλευρά καθώς και στην προς Δυσμάς πλευρά τους από δίχτυ σκίασης.
Δέχονται ήλιο κι αέρα όλη την ημέρα.
Τις τελευταίες ημέρες που είχαμε κάποιες δυνατές μπόρες, ανέβαινα και τα σκέπαζα με ένα νάϋλον για να τα προστατεύσω.
Έχω μέχρι στιγμής 12 σποράκια που βλάστησαν και 2-3 από αυτά έχουν σχηματίσει το πρώτο σετ από πραγματικές βελόνες.
Ποτίζω καθημερινά το πρωΐ με ψεκασμό. Κάθε δεύτερο πότισμα ποτίζω με διάλυμμα οξυζενέ 3% 1/4 φλ. σε 1 λίτρο νερό.
Επίσης, το πρώτο πότισμα που έκανα στο υπόστρωμα (πριν τοποθετήσω τους σπόρους μέσα) ήταν με διάλυμμα μυκητοκτόνου.
Κι επίσης τους σπόρους τους προετοίμασα μουσκεύοντάς τους τρία εικοσιτετράωρα σε νερό με προσθήκη μικρής ποσότητας οξυζενέ, με αλλαγές του νερού ενδιάμεσα.

Πριν από αυτή την προσπάθεια είχα κάνει άλλη μία τον Μάρτιο σε υπόστρωμα τύρφης με λεπτή ελαφρόπετρα.
Ό,τι φύτρωσε χάλασε. Βέβαια ήταν ελάχιστα αυτά που φύτρωσαν... γιατί οι σπόροι μάλλον ήταν πολύ μπαγιάτικοι

Αυτά!
Για ανταλλαγή εμπειριών και μεθόδων
Εφόσον φυτεύεις κωνοφόρα ( όχι αρκευθους) και έχεις θερμοκρασίες άνω των 20 βαθμών σε μεγάλο μερος του 24ωρου καλά κάνεις και λαμβάνεις τετοια μέτρα. Τα ανόργανα καλα έκανες και τα χρησιμοποιήσες, μειώνεις την πιθανότητα προσβολής απο παθογόνα.
Το νάυλον θα το θεωρούσα πλεονασμό, ανεβάζει και πάλι την υγρασία που θα σου δημιουργήσει τα προβλήματα.
Σε τέτοιες περιπτώσεις οριακές, θα επεδίωκα να ποτιζω με λεκάνη ( βύθιση και απομάκρυνση), το πρόβλημα στα αρτίφυτρα εμφανίζεται στα πρώτα 1-2 cm οπότε αν κρατάς την υγρασια σε καλα επίπεδα χαμηλότερα ελαχιστοποιείς τον κινδυνο.
Πέρυσι έβαλα 60 σπόρους ελάτης φυτρωμένους Ιούνιο μήνα, 6 επιβίωσαν.
Το οξυζενέ είναι ένα πολύ καλό απολυμαντικό, τις δοσολογίες δεν τις έχω ψάξει αλλά γενικά το χρησιμοποιώ σε εισαγωμενους σπόρους.
liakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-18, 23:44   #18
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Το νάυλον θα το θεωρούσα πλεονασμό, ανεβάζει και πάλι την υγρασία που θα σου δημιουργήσει τα προβλήματα.
Αυτό το άπλωσα επάνω στα γλαστράκια μόνο όσο έβρεχε δυνατά, για να τα προστατεύσω απ' τις σταγόνες που πιθανώτατα θα τα ξερρίζωναν.

Πέρυσι έβαλα 60 σπόρους ελάτης φυτρωμένους Ιούνιο μήνα, 6 επιβίωσαν.
Περιμένω κι εγώ να δω τι ποσοστό επιβίωσης θα έχω.
Πάντως μέχρι στιγμής από 60-70 σπόρους φυτεμένους έχουν φυτρώσει μόνο 12. Πολύ χαμηλό ποσοστό!

Το οξυζενέ είναι ένα πολύ καλό απολυμαντικό, τις δοσολογίες δεν τις έχω ψάξει αλλά γενικά το χρησιμοποιώ σε εισαγωμενους σπόρους.
Οι δοσολογίες που χρησιμοποίησα είναι "αντιγραφή" από κάποιους συναδέλφους Αμερικανούς που το χρησιμοποιούν συστηματικά στην καλλιέργειά τους.
Ηλία, σε τι "ηλικία" κρίνεις ότι είναι ασφαλές να μεταφυτευθούν τα αρτίφυτρα σε ατομικά γλαστράκια?

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-18, 23:46   #19
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ανιχνευτής Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεξανδρα , το οξυζενε σε τι εξυπηρετεί ;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Το οξυζενέ είναι ένα πολύ καλό απολυμαντικό, τις δοσολογίες δεν τις έχω ψάξει αλλά γενικά το χρησιμοποιώ σε εισαγωμενους σπόρους.
Με διάλυμα οξυζενέ μπορούμε επίσης να ψεκάζουμε προληπτικά τα δένδρα για προστασία από μυκητιασικές προσβολές, αλλά και να τα ποτίζουμε.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 23-06-18, 01:06   #20
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ηλία, σε τι "ηλικία" κρίνεις ότι είναι ασφαλές να μεταφυτευθούν τα αρτίφυτρα σε ατομικά γλαστράκια?
δεν υπάρχει ηλικία υπάρχει εποχή :)
Από μεσα οκτωβριου και μετά, να αρχίσουν οι δροσιές γενικότερα και η ριζα να ειναι κομματακι δραστήρια.
liakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-18, 00:49   #21
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Αααα έτσι?
Να δούμε αν θα έχει επιζήσει κανένα για να μεταφυτευθεί
Ευχαριστώ!

Ευχαριστώ επίσης και τον Ηλία/i-pap για την "φιλοξενία" στην δική του συζήτηση... Συγγνώμη Ηλία για τον αποπροσανατολισμό του θέματός σου...

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 24-06-18, 09:30   #22
i-pap
Junior Member

Περιοχή: Τρίπολη
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αααα έτσι?

Να δούμε αν θα έχει επιζήσει κανένα για να μεταφυτευθεί

Ευχαριστώ!

Ευχαριστώ επίσης και τον Ηλία/i-pap για την "φιλοξενία" στην δική του συζήτηση... Συγγνώμη Ηλία για τον αποπροσανατολισμό του θέματός σου...

Κανένα πρόβλημα εννοείται...

Συμπεράσματα για την αντιμετώπιση του προβλήματος έβγαλα.

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που βοήθησαν.

Το πρόβλημα δυστυχώς συνεχίζεται. Παρ´όλα αυτά του έχω αλλάξει θέση(περισσότερο ήλιο πρωινό) δεν θα το λιπάνω πάλι στο επόμενο διάστημα μέχρι να επανέλθει καλά και μάλλον θα του παρέχω λίγο περισσότερο νερό και το θετικό είναι ότι καινούργια μάτια ανοίγουν από παντού και τις επόμενες μέρες θα δείξει πως πάνε τα καινούργια φυλλαράκια.

Sent from my iPhone using Tapatalk
i-pap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-18, 17:36   #23
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από i-pap Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Το πρόβλημα δυστυχώς συνεχίζεται. Παρ´όλα αυτά του έχω αλλάξει θέση(περισσότερο ήλιο πρωινό) δεν θα το λιπάνω πάλι στο επόμενο διάστημα μέχρι να επανέλθει καλά και μάλλον θα του παρέχω λίγο περισσότερο νερό και το θετικό είναι ότι καινούργια μάτια ανοίγουν από παντού και τις επόμενες μέρες θα δείξει πως πάνε τα καινούργια φυλλαράκια.
Πιστεύω ότι είναι ο C. orientalis, σωστά?
Αυτός σε σχέση με τον C. betulus είναι πιο ανθεκτικός.
Ο πρωϊνός ήλιος είναι ευεργετικός, αλλά στον δυνατό ήλιο του μεσημεριού και μετά χρειάζονται προστασία.
Επίσης ο αέρας επηρεάζει το φύλλωμά τους. Είναι λίγο ευαίσθητοι ως προς αυτό.
Επομένως, η νέα του θέση (αν έχει και κάποια σχετική προστασία από τον αέρα) νομίζω ότι θα τον ευνοήσει.
Καλή συνέχεια!

Τον ψευδόκοκκο με ποιό φάρμακο τον αντιμετώπισες?

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 24-06-18, 20:09   #24
i-pap
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Πιστεύω ότι είναι ο C. orientalis, σωστά?

Αυτός σε σχέση με τον C. betulus είναι πιο ανθεκτικός.

Ο πρωϊνός ήλιος είναι ευεργετικός, αλλά στον δυνατό ήλιο του μεσημεριού και μετά χρειάζονται προστασία.

Επίσης ο αέρας επηρεάζει το φύλλωμά τους. Είναι λίγο ευαίσθητοι ως προς αυτό.

Επομένως, η νέα του θέση (αν έχει και κάποια σχετική προστασία από τον αέρα) νομίζω ότι θα τον ευνοήσει.

Καλή συνέχεια!

Τον ψευδόκοκκο με ποιό φάρμακο τον αντιμετώπισες?

Ναι Αλεξάνδρα ο orientalis είναι. Πέρσυ σε συνθήκες full ήλιου και αέρα πήγαινε σφαίρα. Φέτος το φοβήθηκα λίγο και του είχα Ήλιο μετά το μεσημέρι και ήταν από πλευράς αερισμού σε χειρότερο σημείο.
Τον ψευδόκοκκο δεν τον έχω αντιμετωπίσει με κάποιο φάρμακο. Μόνο με απομάκρυνση του από το δέντρο όσο είναι δυνατόν με τη παρατήρηση.
Δυσκολεύομαι λίγο να χρησιμοποιήσω κάποιο φάρμακο εκτός και άμα είναι άκρως απαραίτητο.
Πιστεύεις ότι πρέπει να γίνει χρήση φαρμάκου;

Παλιά 25-06-18, 01:39   #25
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Έχω κι εγώ ψευδόκοκκο σ' ένα μεγάλο γιουνίπερο.
Το πρώτο σύμπτωμα που παρατήρησα ήταν τα μυρμήγκια που έκαναν βόλτα στα κλαδιά.
Ανακάλυψα με το ψάξιμο μερικές "τούφες" σαν βαμβάκι (είναι οι φωλιές με τ' αυγά) και τις αφαιρούσα με το χέρι.
Στην συνέχεια ανακάλυψα τις νύμφες κρυμμένες κάτω από τον φλοιό.
Να φαντασθείς είχαν αποικία ακόμη και κάτω από την πάστα με την οποία είχα καλύψει παλιότερες πληγές από κλάδεμα!

Μέχρι τώρα έχω ψεκάσει με το Admiral (+ φυτικό έλαιο) τρεις φορές και ακόμη ανακαλύπτω νύμφες! Αλλά καθημερινά περνάω αρκετή ώρα ψάχνοντας και σκοτώνοντας με το χέρι ό,τι βρίσκω.
Αυτές όμως κρύβονται και στο έδαφος! Τι να πρωτο-εξοντώσω?

Ούτε εγώ τα θέλω τα χημικά. Έχω και τα εγγόνια, έχω και τα κατοικίδιά μου...
Αλλά ΔΕΝ γίνεται αλλιώς.
Πρέπει να ρωτήσω στον γεωπόνο μου να μου συστήσει άλλη δραστική ουσία. Ούτως ή άλλως δεν πρέπει να ψεκάζουμε περισσότερο από 3 φορές με το ίδιο φάρμακο.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 25-06-18, 11:41   #26
i-pap
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Έχω κι εγώ ψευδόκοκκο σ' ένα μεγάλο γιουνίπερο.
Το πρώτο σύμπτωμα που παρατήρησα ήταν τα μυρμήγκια που έκαναν βόλτα στα κλαδιά.
Ανακάλυψα με το ψάξιμο μερικές "τούφες" σαν βαμβάκι (είναι οι φωλιές με τ' αυγά) και τις αφαιρούσα με το χέρι.
Στην συνέχεια ανακάλυψα τις νύμφες κρυμμένες κάτω από τον φλοιό.
Να φαντασθείς είχαν αποικία ακόμη και κάτω από την πάστα με την οποία είχα καλύψει παλιότερες πληγές από κλάδεμα!

Μέχρι τώρα έχω ψεκάσει με το Admiral (+ φυτικό έλαιο) τρεις φορές και ακόμη ανακαλύπτω νύμφες! Αλλά καθημερινά περνάω αρκετή ώρα ψάχνοντας και σκοτώνοντας με το χέρι ό,τι βρίσκω.
Αυτές όμως κρύβονται και στο έδαφος! Τι να πρωτο-εξοντώσω?

Ούτε εγώ τα θέλω τα χημικά. Έχω και τα εγγόνια, έχω και τα κατοικίδιά μου...
Αλλά ΔΕΝ γίνεται αλλιώς.
Πρέπει να ρωτήσω στον γεωπόνο μου να μου συστήσει άλλη δραστική ουσία. Ούτως ή άλλως δεν πρέπει να ψεκάζουμε περισσότερο από 3 φορές με το ίδιο φάρμακο.

Πάνω κάτω το ίδιο έχει συμβεί και σε μένα. Ένα κομμάτι του φλοιού που ήταν ξερό και κούφιο από κάτω ήταν γεμάτο με αυγά οπότε προχώρησα στην αφαίρεση του κομματιού αυτού για να μπορέσω να αφαιρέσω και τα αυγά. Τώρα προχωρώ συντηρητικά όπως σου είπα.
Θα ήταν ενδιαφέρον και κάποιος άλλος να μας πει με ποιούς τρόπους χημικούς η φυσικούς μπορούμε να απαλλαγούμε από τον ψευδόκοκκο.

Παλιά 09-07-18, 23:37   #27
i-pap
Junior Member

Προεπιλογή

Να ανεβάσω ένα update 1 μήνα μετά τον εντοπισμό του προβλήματος.
Μέσα στο μήνα αυτό το πρόβλημα επεκτάθηκε σε όλο το υπάρχον φύλλωμα, τα φύλλα ξεραθήκαν και προχώρησα στο κόψιμο τους από τη στιγμή που το δεντράκι είχε ήδη αρχίσει να δίνει καινούργιο φύλλωμα.
Τώρα ενώ τα φύλλα ανοίγουν υγιή στην πορεία από ότι φαίνεται καφετίζουν όπως και τα προηγούμενα.
Το δέντρο έχει 2 βδομάδες αλλάξει θέση σε περισσότερο ήλιο. Δεν έχει πάρει λίπασμα 1,5 μήνα και το πότισμα γίνεται πιο συντηρητικά.
Δεν μπορώ να βρω λύση.
Δεν ξέρω και άμα υπάρχει λύση πλέον ή έχει πάρει τον δρόμο του.

Παλιά 13-07-18, 01:53   #28
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Κρίμα...
Επισκέφθηκες κάποιον γεωπόνο να του δείξεις τα προσβεβλημένα φύλλα για να πάρεις μια γνώμη?

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 15-07-18, 14:02   #29
i-pap
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Κρίμα...

Επισκέφθηκες κάποιον γεωπόνο να του δείξεις τα προσβεβλημένα φύλλα για να πάρεις μια γνώμη?

Αλεξάνδρα έχω κουμπάρο γεωπόνο, μέλος του γκρούπ και bonsai master, :)οπότε δεν θέλω να τον εκθέσω και να πάω αλλού. Άμα τον είχα δάσκαλο στα bonsai θα τον άλλαζα αλλά κουμπάρο πως να τον αλλάξω...:)

Παλιά 17-07-18, 00:56   #30
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Έστω... Ο κουμπάρος λοιπόν, τι σου είπε για το πρόβλημα του δένδρου?
Δεν είχε κάποια ιδέα? Δεν πρότεινε κάποια αντιμετώπιση?

Σε κάθε περίπτωση, δεν θα έβλαπτε να χρησιμοποιούσες το διάλυμμα οξυζενέ (στο οποίο έχω αναφερθεί προηγουμένως) για το πότισμα.
Έχει αντιμυκητιασική δράση και δεν βλάπτει τα φυτά.
1/4 του φλυτζανιού για κάθε λίτρο νερού.

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 17-07-18 στις 01:02
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές