Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-01-13, 21:00   #1
Vaggelis P.
Member

Περιοχή: Τρίπολη
Προεπιλογή Νέο Acer palmatum

Καλησπέρα,
σήμερα περνώντας από ένα φυτώριο αγόρασα το παρακάτω Acer palmatum. Ο φυτωριούχος είχε ανακατέψει τα φυτά του και δεν ήξερε ακριβώς την ποικιλία ώστε να δούμε τι αποχρώσεις παίρνουν τα φύλλα του.
Τέλος πάντων το πήρα και ότι βγεί. Δεν έχω ξανασχοληθεί με το συγκεκριμένο είδος αν και είναι από τα αγαπημένα μου (να τα βλέπω σε άλλους )
Σκέφτομαι να το κόψω στίς μπλέ γραμμές, σε ύψος περίπου 30cm. Το nebari έιναι περίπου 5cm πάχος. Μήπως είναι μεγάλο το ύψος και θέλει κόψιμο χαμηλότερα? Να το κόψω τώρα ή να περιμένω αρχές Μάρτη να περάσουν οι πάγοι?
Τους κορμούς σκέφτομαι να τους κρατήσω και τους τρείς. Ίσως πρέπει να κόψω το λεπτότερο κορμό (που φεύγει πλάγια) λίγο χαμηλότερα για να δημιουργηθεί κωνικότητα. Τι λέτε?
Αν το κλαδέψω είτε τώρα είτε αργότερα μπορώ να του κάνω και μεταφύτευση το Μάρτη? Ή να την αφήσω τη μεταφύτευση για του χρόνου, μην του πέσουν όλα μαζεμένα?
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC06998.jpg (147,4 KB, 77 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC07004.jpg (144,8 KB, 74 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC07006.jpg (163,5 KB, 72 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC07001.jpg (158,8 KB, 77 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC06998a.jpg (148,0 KB, 76 εμφανίσεις)
Vaggelis P. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-13, 21:47   #2
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Βαγγέλη, καλορίζικο! Να το κλαδέψεις τώρα λίγο πιο χαμηλά από κει που δείχνεις και από τον διπλό πιο χοντρό κορμό να κρατήσεις το ένα κλαδί μετά το διχασμό του, ενώ τον λεπτότερο κορμό να μην τον κόψεις αλλά να είναι αισθητά κοντύτερος από τον κύριο (να το πας για στυλ sokan), επίσης να μην κόψεις στην έκφυσή τους τα μικρά κλαδιά που βγαίνουν στους κύριους κορμούς όπως σημείωσες, απλώς να τα κοντύνεις αρκετά και ίσως να τους αλλάξεις κλίση (προσοχή στο συρμάτωμα στα acer). Να μεταφυτεύσεις άνετα σε νέο υπόστρωμα μόλις αρχίσουν να φαίνονται τα νέα μάτια με κόψιμο ρίζας. Καλή τύχη!
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-13, 21:50   #3
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Geo.K

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Γεια σου φίλε από Τρίπολη.
Τα σφενδάμια αυτά να ξέρεις ότι ζορίζονται γενικά στο κλίμα μας οπότε τουλάχιστον μην το παραζορίσεις κι εσύ πουσάροντάς το. Βρες το πιο δροσερό μέρος που έχεις και αστο εκεί όλο τον χρόνο.

Τώρα όσο αναφορά τη διαμόρφωση έχεις πολλές επιλογές, είναι καθαρά θέμα δικό σου, όμως πρώτα πρέπει να δεις τι nebari έχει (αν έχει)
Είναι πολύ νεαρό (υπολογίζω 2-3 χρόνων) και θα πρέπει να κανεις την τριπλάσια υπομονή μαζί του.
Καλή συνέχεια.
Geo.K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-13, 22:17   #4
Manosvince
Moderator

Το avatar του χρήστη Manosvince

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Βαγγέλη να μια ιδέα...

Για αρχή, μεταφύτευση θα κάνεις φέτος, αφού σκάσουν τα μάτια και βγούν τα πρώτα φύλλα. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Τώρα το δεύτερο κομμάτι έχει να κάνει με το τι στόχο έχεις. Δηλαδή : θες να φτιάξεις ένα δεντράκι, όσο το δυνατών πιο γρήγορα, ή θες να "πάρεις" από αυτό και άλλα μικρότερα? Σε ρωτάω γιατί μπορείς φέτος την άνοιξη, και αφού όλα πάνε καλά με τη μεταφυτευση να κάνεις και μερικές καταβολάδες, ωστε να κερδίσεις και μερικά ακόμη φυτά, πρωτού να κόψεις χαμηλά για να αρχίσεις να χτίζεις. Βέβαια αυτό εξαρτάται και από το μέγεθος του δέντρου.

Η άλλη εκδοχή είναι να κλαδέψεις τώρα χαμηλά, αρκετά χαμηλότερα από εκεί που λες, και θα δεις παρακάτω γιατί.

Θες το δέντρο σου να έχει μια σχετική αναλογία το πάχος του κορμού με το ύψος του, να δείνει ένα φυσικό αποτέλεσμα τελικά σαν μικρογραφία. Και φυσικά θες και κωνικότητα (tapering) στον κορμό και στα κλαδιά.

Ορίστε τι προτείνω λοιπόν.

Για αρχή κλάδεψε εδώ και εδώ.

Θα κοιτάς έτσι -->

Κοίτα όμως, με υπομονη και σωστή συντήριση-αντιμετώπιση του δέντρου σου (σωστό υπόστρωμα,πολύ νερό-λίπασμα), τι θα μπορούσες ίσως να πετύχεις σε μερικά χρόνια...
(είχα κέφια με τη ζωγραφική)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manosvince : 19-01-13 στις 22:27
Manosvince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-13, 22:22   #5
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Geo.K

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Μάνο με έχεις εντυπωσιάσει!
Geo.K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-13, 02:35   #6
nikoskyra
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη nikoskyra

Περιοχή: Λαρισα
Προεπιλογή

Σωστος ο Μανος. Πολλα χρονια μπροστα
nikoskyra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-13, 02:51   #7
Vaggelis P.
Member

Προεπιλογή

Ρία και Γιώργο σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.
Μάνο συγχαρητήρια για το απίστευτο σχέδιο. Νομίζω οτι αυτό είναι το ταλέντο σε αυτό το χόμπι. Να βλέπεις το bonsai μέσα στο δέντρο!!
Πέντε μέρες να το κοίταγα συνεχόμενα αυτό δεν θα το έβλεπα.
Για καταβολάδες νομίζω δεν θα προσπαθήσω.
Μου φαίνεται πολύ σκληρό να το κόψω τόσο χαμηλά, το λυπάμαι να πάει χαμένη η ανάπτυξή του μέχρι αυτό το σημείο που έχει φτάσει.
Βέβαια τα σχέδια του Μάνου αποδεικνύουν περίτρανα ότι ο σωστός δρόμος είναι αυτός και μάλλον θα τον ακολουθήσω (αν δεν βρεθεί κανένα πιο επαγγελματικό σχέδιο να μου αλλάξει τα μυαλά).
Παλιά 20-01-13, 02:59   #8
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Μπραβο ρε Μανο...ωραιος! το σχεδιο σου ειναι πολυ καλο και λαμβανεις υποψιν τη μελλοντικη κωνικοτητα...
Παλιά 20-01-13, 04:47   #9
Manosvince
Moderator

Το avatar του χρήστη Manosvince

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ πολύ, αλλά δεν έκανα και τίποτα το τρομερό. Ζωγράφισα αυτό που φαντάστηκα οτι μπορεί να "χτιστεί" πάνω σε αυτόν τον κορμό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vaggelis P. Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαίνεται πολύ σκληρό να το κόψω τόσο χαμηλά, το λυπάμαι να πάει χαμένη η ανάπτυξή του μέχρι αυτό το σημείο που έχει φτάσει.
Βαγγέλη, αυτό το στάδιο είναι ακριβώς που πρέπει να ξεπεράσεις. Δες το αλλιώς...οτι η βλάστηση που έφτιαχνε τόσα χρόνια προοριζόταν για να σου δώσει εσένα τη βάση, ώστε να "χτίσεις" πάνω του.

Αααχ, έπρεπε να το είχες σε κανα workshop και να σε αναλάμβανε ο glyn...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manosvince : 20-01-13 στις 04:57
Manosvince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-13, 08:42   #10
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Βαγγέλη νομίζω ότι δεν χάνεις κάτι αν κλαδέψεις απο τώρα πιο πολύ. Θελω να πω ότι και μέχρι εκεί που θες να κόψεις δεν παίρνεις κάτι αισθητικά πολύ πιο ωραίο για την ώρα. Γενίκα προστάτευσε το απο τον άμεσο ήλιο και τον δυνατό αέρα και θα είναι οκ
Παλιά 20-01-13, 11:03   #11
Vaggelis P.
Member

Προεπιλογή

Έχω σκοπό να το βάλω σε ανατολική βεράντα, όπου το καλοκαίρι θα το βλέπει απευθείας, μόνο για λίγο ο πρωινός ήλιος. Έλπίζω και το υψόμετρο της Τρίπολης, περίπου 680m, με τα δροσερά καλοκαίρια να το βοηθήσει να αναπτυχθεί απρόσκοπτα χωρίς ιδιαίτερη πίεση.
Παλιά 20-01-13, 13:07   #12
Vaggelis P.
Member

Προεπιλογή

Ξανασκέφτηκα την ιδέα της καταβολάδας και ρωτάω αν μπορώ να κλαδέψω τώρα όπως στο σχέδιο του Μάνου, δηλ. τον μπροστά κορμό και τον πλαινό αλλά να αφήσω ως έχει τον πίσω κορμό, ώστε μετά τη μεταφύτευση που θα κάνω με την έκπτυξη των όφθαλμών και εφόσον όλα πάνε καλά, να προχωρήσω σε καταβολάδα τον Απρίλιο. Γίνεται ή είναι βεβιασμένες κινήσεις όλα μαζί?
Παλιά 20-01-13, 19:24   #13
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Unhappy

Κι εγώ είμαι με το πλάνο που σου έδωσε ο Μάνος.

Αλλά επί πλέον (κατά την άποψή μου) ίσως θα ήταν καλό να κάνεις και καταβολάδα για να δημιουργήσεις νέο nebari ψηλώτερα, εκεί που χωρίζουν σχεδόν οι δύο κορμοί. Στην φόρμα του διπλού κορμού καλό είναι οι δύο κορμοί να χωρίζονται κοντά στην ρίζα.
Στα σφενδάμια αυτό είναι πολύ εύκολο με σχεδόν σίγουρο αποτέλεσμα και λογικά θα σου δώσει όμορφες ρίζες ακτινωτά στον κορμό.

Μια μικρή διαφωνία στο σχέδιο του Μάνου έχω για το πρώτο κλαδί...
Κατά την άποψή μου, αυτό θα πρέπει να είναι το πρώτο κλαδί του μικρότερου κορμού, διότι βάσει της ηλικίας το νεώτερο δένδρο διατηρεί ακόμη κλαδιά χαμηλά στον κορμό. Βάσει αυτού, το κλαδί αριστερά που ο Μάνος έχει μετατρέψει σε leader, ίσως θα έπρεπε διατηρηθεί και ο κορμός να κοπεί λίγο ψηλώτερα από εκεί που σχεδιάσε ο Μάνος.
Προσωπικές απόψεις πάντα!

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-13, 21:40   #14
Vaggelis P.
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια μικρή διαφωνία στο σχέδιο του Μάνου έχω για το πρώτο κλαδί...
Κατά την άποψή μου, αυτό θα πρέπει να είναι το πρώτο κλαδί του μικρότερου κορμού, διότι βάσει της ηλικίας το νεώτερο δένδρο διατηρεί ακόμη κλαδιά χαμηλά στον κορμό. Βάσει αυτού, το κλαδί αριστερά που ο Μάνος έχει μετατρέψει σε leader, ίσως θα έπρεπε διατηρηθεί και ο κορμός να κοπεί λίγο ψηλώτερα από εκεί που σχεδιάσε ο Μάνος.
My Nellie με συγχωρείς αλλά δεν κατάλαβα καθόλου τι προτείνεις. Ποιό εννοείς πρώτο κλαδί? Αν μπορούσες να το ξαναπείς...
Παλιά 21-01-13, 02:37   #15
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Σε μπέρδεψα..., συγγνώμη.
Έκανα ένα πολύ χονδροκομμένο σχέδιο για να βοηθήσω να καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ.
Δεν σκαμπάζω τίποτα από επεξεργασία εικόνας και το σχέδιο είναι για τα σκουπίδια, αλλά ίσως κάποιος με γνώσεις να επεξεργασθεί καλλίτερα την εικόνα βάσει αυτού που προτείνω.
Όπως βλέπεις έχω κρατήσει το πρώτο κλαδί στον δεξιό κορμό.

edit : Μπορεί το στυλ να είναι διπλός κορμός, αλλά η σύνθεση πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν ενότητα. Κατά την γνώμη μου λοιπόν, για να είναι η σύνθεση πιο φυσική, το πρώτο κλαδί -της σύνθεσης κι όχι του κάθε δένδρου χωριστά- θα πρέπει να είναι εκείνο του νεώτερου σε ηλικία δένδρου (δηλ. του δεξιού, στην φωτογραφία που αναφερόμασθε).
Σε ξεμπέρδεψα ή σε μπέρδεψα περισσότερο?
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg σφενδαμι.jpg (29,8 KB, 42 εμφανίσεις)

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 21-01-13 στις 11:02
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές