Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-09-17, 21:49   #1
harryzo
Member

Το avatar του χρήστη harryzo

Περιοχή: Aθηνα
Unhappy Acer Palmatum

Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα έφτασαν τα acer εμφανώς κάπως ταλαιπώρημένα απ τη Δευτέρα σε κουτί! Διαβάζοντας τις συμβουλές που είχε μέσα (maillot bonsai) μπερδεύτηκα ακόμη περισσότερο. Μιλάει για αναλογία στο χώμα 50% φλοιό πεύκου και 50% χώμα κήπου απλό ή εμπορίου αλλά βιολογικό και χωρίς τύρφη γιατί συχνά παρασκευάζεται από τροποποιημένη τύρφη που το καλοκαίρι στεγνώνει και το χειμώνα παραμένει αρκετά υγρή και προκαλεί σήψη των ριζών. ΟΚ. Και τώρα τι? Είχα στο νου μου κάτι σε 60% οργανικό (χώμα με τύρφη και μάλιστα αρκετή) και 40% akadama με λίγη ελαφρόπετρα για να μη πετρώσει το akadama. Κάποια συμβουλή? Τα γλαστράκια ήρθαν σήμερα ύψος 25cm κατά μέσο όρο. Πρέπει να μπουν σε γλάστρα όσο πιο σύντομα γίνεται φαντάζομαι αλλά με τι χώμα?
harryzo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-17, 22:37   #2
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harryzo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα έφτασαν τα acer εμφανώς κάπως ταλαιπώρημένα απ τη Δευτέρα σε κουτί! Διαβάζοντας τις συμβουλές που είχε μέσα (maillot bonsai) μπερδεύτηκα ακόμη περισσότερο. Μιλάει για αναλογία στο χώμα 50% φλοιό πεύκου και 50% χώμα κήπου απλό ή εμπορίου αλλά βιολογικό και χωρίς τύρφη γιατί συχνά παρασκευάζεται από τροποποιημένη τύρφη που το καλοκαίρι στεγνώνει και το χειμώνα παραμένει αρκετά υγρή και προκαλεί σήψη των ριζών. ΟΚ. Και τώρα τι? Είχα στο νου μου κάτι σε 60% οργανικό (χώμα με τύρφη και μάλιστα αρκετή) και 40% akadama με λίγη ελαφρόπετρα για να μη πετρώσει το akadama. Κάποια συμβουλή? Τα γλαστράκια ήρθαν σήμερα ύψος 25cm κατά μέσο όρο. Πρέπει να μπουν σε γλάστρα όσο πιο σύντομα γίνεται φαντάζομαι αλλά με τι χώμα?
Ανέβασε φωτογραφίες να τα δούμε. Μην βιάζεσαι να κάνεις κάτι.
Αν έχεις akadama ok, αν δεν έχεις μην βιαστείς να αγοράσεις, χρησιμοποίησε 80% ελαφρόπετρα ψιλής κοκκομετρίας 2-4 mm κυρίως και ένα ποσοστό 20% τύρφη. Είναι αρκετή, σ' αυτή τη φάση, για να κρατάει την υγρασία που χρειάζεται το acer.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chef : 29-09-17 στις 22:39
Chef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-17, 01:24   #3
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Καλώς ήρθαν!
Γνωρίζεις ποιό ακριβώς υβρίδιο είναι?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harryzo Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Σήμερα έφτασαν τα acer εμφανώς κάπως ταλαιπώρημένα απ τη Δευτέρα σε κουτί!
... ...Πρέπει να μπουν σε γλάστρα όσο πιο σύντομα γίνεται φαντάζομαι αλλά με τι χώμα?
ΜΗΝ ΑΓΓΙΖΕΤΕ!!!
Την έχεις δει αυτή την επιγραφή?
Άφησέ τα στην ησυχία τους, σε μέρος προστατευμένο από αέρα κι απ' ευθείας ήλιο.
Πρόσεχε το πότισμα εφ' όσον είναι σε σχέτο οργανικό υπόστρωμα.
Σε λίγο θα αρχίσουν να παίρνουν το φθινοπωρινό τους χρώμα τα φύλλα και σιγά-σιγά να πέφτουν και το δένδρο να μπαίνει σε λήθαργο.
Η μεταφύτευση θα γίνει νωρίς την επόμενη άνοιξη, μόλις αρχίζουν τα μάτια να φουσκώνουν. Τότε, θα τα ξαναπούμε.
Εσύ εν τω μεταξύ...

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-17, 10:54   #4
harryzo
Member

Προεπιλογή

Καλημέρες! Κατάφερα να τις μικρύνω ελπίζω να φαινεται κάτι! Σκέφτομαι να μη τα πειράξω ακόμα και να μη μπλεχτώ με akadama παρά να μπουν με την μπάλα τους και βιο χώμα με τύρφη περίπου 30% και λίγη ελαφρόπτερα σε γλάστρες να βγάλουν όσο γίνεται πιο άνετα το χειμώνα τους. Ή τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει τόσο καιρό.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 20170930_091945.jpg (72,0 KB, 68 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 20170930_092256.jpg (88,3 KB, 57 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 20170930_105504.jpg (65,0 KB, 58 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 20170930_105500.jpg (69,4 KB, 55 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 20170930_105517.jpg (78,4 KB, 48 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harryzo : 30-09-17 στις 11:00
Παλιά 30-09-17, 18:05   #5
nikoskyra
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη nikoskyra

Περιοχή: Λαρισα
Προεπιλογή

Να ακολουθησεις οτι ακριβως σου ειπε η Αλεξανδρα. Σε λιγες μερες θα ριξουν το φυλλωμα τους οποτε δεν χρειαζονται μεταφυτεση. Καπου στον Φεβρουαριο θα σου προτεινα να τα βαλεις στο χωμα αν μπορεις για να εχεις πιο γρηγορη αναπτυξη. ΑΝ εχεις αυτη τη δυνατοτητα μπορεις να βαλεις ακτινικα τις ριζες πανω απο πλαστικα πιατακια ετσι ωστε να φτιαξεις απο την αρχη και το νεμπαρι τους
Παλιά 30-09-17, 18:07   #6
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες! Καλορίζικα!
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-17, 18:50   #7
harryzo
Member

Σας ευχαριστώ! Προς το παρόν είναι σε αυτά τα μαύρα γλαστράκια όπως ήρθαν και σκέφτηκα να τα βάλω σε γλάστρα για να δυναμώσουν από τώρα και να είναι κάπως πιο βαριά και ασφαλή. Να περιμένω την άνοιξη δηλαδή; θα αντέξουν μέσα στα μικρά γλαστράκια; Επίσης το χώμα στη γλάστρα φαντάζομαι του εμπορίου με τύρφη κλπ χωρίς λίπασμα;
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 20170930_184328.jpg (169,5 KB, 33 εμφανίσεις)
Παλιά 22-06-18, 10:53   #8
harryzo
Member

Προεπιλογή

Ο ήλιος τα πιάνει για λίγες ώρες από το πρωί μέχρι το μεσημέρι και σε ημισκια λόγω καλαμωτής. Ελπίζω να είναι όντως από τον ήλιο αλλά προληπτικά εκανα ένα ριζοποτισμα με γνωστό μυκητοκτόνο και θα προσέξω αρκετά το πότισμα.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Παλιά 22-08-18, 14:54   #9
harryzo
Member

Προεπιλογή

Τελικά έκανα λάθος που ήμουν αρκετά φειδωλός με το πότισμα....

Παλιά 24-08-18, 01:40   #10
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παρ' όλα αυτά, πώς τα πάνε τώρα τα σφενδάμια σου?

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 24-08-18, 11:13   #11
harryzo
Member

Προεπιλογή

Καλημέρα! Αν εξαιρέσουμε κάποια καμμένα φύλλα μια χαρά. Δυστυχώς φοβήθηκα για μύκητα στην αρχή και έκανα ένα ριζοποτισμα με alliette και κράτησα πολύ το νερό. Δεν πειράζει και τόσο, μάθημα για το επόμενο καλοκαίρι. Περιμένω να έρθει το φθινόπωρο (να πέσουν τα φύλλα) και σκέφτομαι να τα κοντυνω αρκετά και να τα βάλω σε πιο μεγάλη γλάστρα κι αυτό το χειμωνα για να δώσω βάση στον κορμό να "παχύνει". Εσείς τι λέτε;

Παλιά 26-08-18, 10:53   #12
harryzo
Member

Προεπιλογή

@My Neille Δεν με κουρασες καθόλου. Γνώμες και συμβουλές είναι πάντα ευπρόσδεκτες! Τα δεντράκια είναι 10. Κάποια που είναι αρκετά ίσιος ο κορμός σκέφτομαι να τα αφήσω να πάρουν ύψος και να τα καρατομήσω αργότερα. Κάποια που είναι αρκετά άβολα λόγω μορφής (αρκετά στραβά) λέω να τα καρατομήσω το φθινόπωρο και να δοκίμαζα με ορμόνη ριζοβολίας μιας και είναι αρκετά νέα τα φυτά και είναι πράσινα ακόμα μήπως και καταφέρω να βγάλω κάποια ακόμα. Το καλύτερο που μπορώ να κάνω λόγω μικρου μπαλκονιού είναι να τα βγάλω επιτέλους από τα μικρά γλαστρακια και να τα βάλω σε γλάστρες να μεγαλώσουν κρατώντας ένα αρκετά όμορφο και με ωραίο κορμό ίσιο και επίπεδα (το 1 από τα 10 ήταν σχεδόν έτοιμο παρ' ότι nursery). Το χώμα που είχαν και έχουν με έχει αγχωσει πολύ πρέπει να πω γιατι αν είχα akadama δε θα το φοβομουν τόσο το πότισμα λόγω υγρασίας. Ύστερα από ένα τραυματισμό που είχα είμαι αρκετές ώρες στο σπίτι πια οπότε έχω το χρόνο να τα προσέχω κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Παλιά 26-08-18, 23:55   #13
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Νομίζω ότι, αν δεν κάνω λάθος, ο Κώστας (migiaki) είχε προτείνει την δημιουργία δάσους.
Θα μπορούσες να βρεις ένα κιβώτιο από πολυστερίνη από αυτά που χρησιμοποιούν για τα ψάρια κι αφού του ανοίξεις πολλές τρύπες γύρω-γύρω στα τοιχώματα και στην βάση του, να φυτέψεις μέσα εκεί 5 από τα δενδράκια σου και να τα εκπαιδεύεις για δασάκι.
Κι όσο για το akadama, δεν είναι απαραίτητο αυτό καθ' αυτό το υλικό. Η ελαφρόπετρα ή η ψηφίδα λάβας το αντικαθιστούν επάξια.
Προσωπικά εγώ έχω κι ένα ποσοστό οργανικής ύλης στο υπόστρωμα που χρησιμοποιώ, είτε τύρφη, ή φλοιό. Κι επίσης προσθέτω και φυσικό ξυλάνθρακα.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 27-08-18, 16:25   #14
harryzo
Member

Προεπιλογή

Πολυστερίνη φαντάζομαι αυτό το άσπρο σαν φελιζολ σωστά; Εγώ μια ελαφρώς ρηχή και φαρδιά γλάστρα που έλεγα να χρησιμοποιήσω. Μόλις παρατήρησα όμως κάποια καινούρια φύλλα που είχαν βγει και αυτά έχουν "καψαλιστει" λίγο. Από ζέστη δεν είναι σίγουρα. Τα ψεκαζα μια φορά την ημέρα και απόγευμα αργά που δεν τα έπιανε ήλιος. Είχα κάνει ριζοποτισμα με alliette μέσα Ιουνίου. Να είναι μύκητας; ΟΛΑ τα φυτά είναι σε μια παρόμοια κατάσταση. Αλλά πολύ λιγότερο κι άλλα πολύ περισσότερο....

Παλιά 29-08-18, 17:43   #15
harryzo
Member

Προεπιλογή

Και χτες παρατήρησα αυτό σε κάποια καινούρια. Πήγα στο γεωπόνο το είδε μου είπε ότι είναι λόγω έλλειψης νερού και ίσως να έχει και τετράνυχο. Ξεκίνησα "βιολογική" αντιμετώπιση σαπουνονερο με μπλε οινόπνευμα δε θέλω να μπλέξω με χημικά πάλι.... Έχει συμβεί σε κάποιον;

Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές