Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-08-11, 07:25   #1
haridimos
Junior Member

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή help!~ficus ginseng-retusa ή benjamina????

Hello guys!

Καταρχας ειμαι νεο μελος,και φιλοδοξος κατοχος bonsai!Χαιρομαι πολυ που βρηκα ενα forum στο οποιο μπορω να παρω βοηθεια απο exper του ειδους!

ΟΚ, ας αρχισουμε λοιπον με τα βασικα!...πολυ βασικα :P οπως το τι ακριβως ειναι το φυτο που αγορασα!Ο ανθοπολης μου ειπε οτι ειναι φικος benjamin,ενω (μετα απο πολυ ψαξιμο στο web) εμενα μου κανει για φικος ginseng, η retusa...

Το φυτο-δεντρακι ειναι σε χειροποιητη γλαστρα απο κεραμικο,ΧΩΡΙΣ τρυπες στον πατο!Δε ξερω για την ποιοτητα του χωματος,αλλα κατι μου λεει οτι δεν θα ναι και το καλυτερο...Υπαρχει και μια στρωση απο ελαφρυ χαλικι στην επιφανεια,η ενα ειδος ελαφροπερτας σε σχημα χαλικιου δε ξερω.

Ερωτησεις: Τι ειδος φικου ειναι τελικα??
Χρειαζεται repotting αμεσα?
Πρεπει να εχει τρυπες η γλαστρα?ποιο το καταλληλο βαθος του pot για το συγκεκριμενο φυτο bonsai?
Μπορω να μεταφυτεψω με κοψιμο ριζας αυτη τη περιοδο η δε συνισταται?
Τι κινησεις πρεπει να κανω απο δω και περα για να εξελιχθει σε ενα εμφανισιμο bonsai??? :D

Eyxaristw πολυ προκαταβολικα!!!!! :)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη haridimos : 08-08-11 στις 07:33
haridimos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-11, 07:37   #2
haridimos
Junior Member

Προεπιλογή

ΟΥΠΣ...no photos!Βασικα...μαλλον εχω προβλημα με το ανεβασμα φωτογραφιων στο συγκεκριμενο φορουμ!! Καθε φορα που παω να ανεβασω τις φωτογραφιες του φικου μου στο ποστ μου,μου πεφτει η συνδεση! δε ξερω τι συμβαινει...
Παλιά 08-08-11, 13:17   #3
paulito21
Παλιός

Το avatar του χρήστη paulito21

Περιοχή: Κιλκίς
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες καλή αρχή
Δοκίμασε να ανεβάσεις εδώ http://imageshack.us/
και να κάνεις επικόλληση το λινκ στο ποστ σου.Το σημαντικότερο είναι να κάνεις τρύπες στο ποτ σου,όπως και το ,ότι η εποχή είναι ακατάλληλη για επεμβάσεις,όταν πέσουν οι θερμοκράσίες το βλέπεις..Τα υπόλοιπα θα σε βοηθησουν όταν ανεβάσεις τις φώτο (όσοι δεν μπανιάρουν ) έχει πέσει η κίνηση στο forum ,να το ξέρεις
paulito21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-11, 20:24   #5
jordan
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη jordan

Περιοχή: Νεα Αρτακη
Προεπιλογή

Καλως τον.
Μαλλον ειναι εμβολιο μπενζαμιν σε τζιντζερ''το δαμε και αυτο '',θελει επιγοντως μεταφυτευση σε καινουργιο χωμα και αυτη την φορα σε δοχειο με τρυπες και χωρις βοτσαλα απο πανω,να περνει αερα,και αφου κανεις ολες τις εργασιες χωρις να πειραξεις τις ριζες αστο εξω υπο σκια.
jordan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-11, 21:01   #6
haridimos
Junior Member

Προεπιλογή

Α ωραια... :P
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες jordan.Σε τι μιγμα χωματος να το βαλω?Εχω διαβασει και ειδα οτι υπαρχουν διαφορα mix χωματος για bonsai(αμμος ποταμου,τυρφη και στεγνο χωμα...κτλ.) Τι μου προτεινετε να βαλω για αρχη?
Επισεις, το pot που θα μπει ο φικος μου τη δεδομενη στιγμη πρεπει να ειναι pot bonsai (δηλ. πολυ ρηχο και πλατυ), η κανονικη γλαστρα με βαθος??...Υποθετω το δευτερο για αρχη,δεδομενου οτι δε θα κοψω ριζα ακομη,σωστα?

Ευχαριστω και παλι! Θα του αλλαξω pot αυριο κιολας,μολις μου πεις ακριβως τι πρεπει να αγορασω.
Παλιά 09-08-11, 13:52   #7
konstantinos132
Guest

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jordan Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως τον.
Μαλλον ειναι εμβολιο μπενζαμιν σε (τζιντζερ'')
xaxa τζιντερ καλο μου αρεσε.οντως ετσι πρεπει να ναι ομως εχω κι εγω ενα benjamin ο οποιος η ριζα του εχει αρχισει και γινετε ετσι αλλα πολυ μκροτερη βεβαια σε μεγεθος καρυδιου ας πουμε .συμφωνω οτι πρεπει να ναι εμβολιο αλλα δεν το αποκλειω να ειναι και μπεντζαμιν αντι νε εχει και τζινσενκ.
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-11, 16:06   #8
Manosvince
Moderator

Το avatar του χρήστη Manosvince

Προεπιλογή

[QUOTE=konstantinos132;76718]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jordan Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως τον.
Μαλλον ειναι εμβολιο μπενζαμιν σε (τζιντζερ'')

xaxa τζιντερ καλο μου αρεσε.οντως ετσι πρεπει να ναι ομως εχω κι εγω ενα benjamin ο οποιος η ριζα του εχει αρχισει και γινετε ετσι αλλα πολυ μκροτερη βεβαια σε μεγεθος καρυδιου ας πουμε .συμφωνω οτι πρεπει να ναι εμβολιο αλλα δεν το αποκλειω να ειναι και μπεντζαμιν αντι νε εχει και τζινσενκ.
Μάλλον είναι τζιντερμπεργκερ
Manosvince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-11, 20:28   #9
jordan
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από haridimos Εμφάνιση μηνυμάτων
Α ωραια...
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες jordan.Σε τι μιγμα χωματος να το βαλω?Εχω διαβασει και ειδα οτι υπαρχουν διαφορα mix χωματος για bonsai(αμμος ποταμου,τυρφη και στεγνο χωμα...κτλ.) Τι μου προτεινετε να βαλω για αρχη?
Επισεις, το pot που θα μπει ο φικος μου τη δεδομενη στιγμη πρεπει να ειναι pot bonsai (δηλ. πολυ ρηχο και πλατυ), η κανονικη γλαστρα με βαθος??...Υποθετω το δευτερο για αρχη,δεδομενου οτι δε θα κοψω ριζα ακομη,σωστα?

Ευχαριστω και παλι! Θα του αλλαξω pot αυριο κιολας,μολις μου πεις ακριβως τι πρεπει να αγορασω.
Μεταφυτεψε το σε κανονικη γλαστρα με τρυπες, σε μεγεθος οπως αυτη που ειναι τωρα,αν μπορεις κρατα την ιδια αλλα ανοιξε μια τρυπα να φευγει το νερο.Οσο για χωμα,και η τυρφη μια χαρα ειναι,τον φικο και σε κανονικο φυτοχωμα να τον βαλεις αφου θα υπαρχει τρυπα αποστραγκισης,δεν εχει αναγκη.
Παλιά 13-08-11, 16:30   #10
haridimos
Junior Member

Προεπιλογή

Ωραια! Κι απο δω και περα τι κανω? Μονο ποτισμα οποτε πρεπει?(Αφου ελεγξω τ χωμα?)
Παλιά 13-08-11, 17:46   #11
jordan
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από haridimos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια! Κι απο δω και περα τι κανω? Μονο ποτισμα οποτε πρεπει?(Αφου ελεγξω τ χωμα?)
Σωστος,επισης θα του αρεσε να ειναι σε εξωτερικο χωρο υπο σκια για τις περισσοτερες ωρες.Καλη συνεχεια κα καλο .
Παλιά 14-08-11, 23:17   #12
haridimos
Junior Member

Προεπιλογή

:) Ωραια.Τον εχω εξω προς το παρον ολη μερα υπο σκια!Αν και ανυσηχω με τα 38 αρια που βαραει η θερμοκρασια εδω...Τον μεταφυτεψα οπως μου πες σε αλλη γλαστρα, λιγο μεγαλυτερη απο την εικονιζομενη (δεν ειχα μικροτερη ευκαιρη..) με φυτοχωμα και κοπρια.Επισεις σκαλισα την επιφανεια του χωματος μεχρι βαθεια με ενα λεπτο μυτερο ξυλακι(οπως ειδα σε πολλα βιντεο) για να αναπνεει το φυτο,διοτι το καινουργιο χωμα ηταν πολυ πυκνο και βαρυ.Το δροσιζω καθημερινα επισεις με mist στο φυλλωμα.
ΠΑρατηρισα καποια φυλλα να κιτρινιζουν και να πεφτουνε πριν τη μεταφυτευση,αλλα τισ τελευταιες 3 μερες μετα την μεταφυτευση ολα καλα προς το παρον.
Αν υποθεσουμε οτι ειναι ολα καλα προς το παρον και εκανα τις κινησεις που επρεπε σωστα,ποτε θα πρεπει να κανω την επομενη κινηση για να αρχισει να γινετε bonsai,και γενικα τι κανω απο δω και περα,περαν του ποτισματος?
Ευχαριστω πολυ για ολλες τις χρησιμες συμβουλες σας και τη βοηθεια! :D
Παλιά 15-08-11, 10:38   #13
jordan
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Ολα καλα αλλα την κοπρια τι την ηθελες?
Ντοματες φυτευσες?
Αφαιρεσε την κοπρια αμεσα τωρα που ειναι νωρις και ξαναμεταφυτευσε σε καινουργιο υποστρωμα.
Τα επομενα βηματα αφορουν μονο το ποτισμα και απο του χρονου αφου θα εχει ανακαμψει,τοτε θα αρχιζεις να του βαζεις χερι.
Παλιά 17-08-11, 04:21   #14
haridimos
Junior Member

Προεπιλογή

ωχ...
Ειδες αμα εισαι ασχετος?????!!! Βασικα μου δωσανε ενα γλαστρακι ετιμο με χωμα και κοπρια για φυτο, και εγω το δεχτηκα με χαρα,νομιζοντας οτι θα του κανε καλο η κοπρια (σαν λιπασμα)!!! :P
Anyway,τον ξαναμεταφυτεψα λοιπον σε απλο φυτοχωμα.
Τωρα το ερωτημα ειναι...το χωμα που πηρα ηταν ηδη νωπο,να το ποτισω, η να περιμενω να στεγνωσει (μεχρι 2 εκατοστα απο την επιφανεια)?
Ποια ειναι τα επομενα βηματα που ανεφερες σχετικα με το ποτισμα του??

Σε ευχαριστω πολυ jordan για ολη τη βοηθεια και παλι,και sorry για το πρηξιμο,ειμαι καινουργιος στο επαγγελμα και δε θελω να κανω κανενα μοιραιο λαθος στο πρωτο μου bonsai!!! :D
Παλιά 17-08-11, 13:15   #15
jordan
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Αστο εξω μακρια απο δυνατα ρευματα αερα και απο ηλιο,ποτιζε οταν βλεπεις το χωμα να στεγνωνει,τσεκαρε αν το νερο οταν ποτιζεις αδειαζει γρηγορα(αυτο ειναι το ζητουμενο).Κατα τα αλλα αστο στην ησυχια του και οταν το δεις να αναρωνει καλα, τοτε θα αρχιζεις να σκεφτεσαι πως θα το κανεις,ελπιζω να βοηθησα.
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές