Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-02-14, 18:49   #1
kostasd87
Παλιός

Το avatar του χρήστη kostasd87

Περιοχή: Αθήνα
Question Μεταφύτευση φυτωριακής Olea #2

Εχθές επισκέφτηκα άλλα 4 φυτώρια εκτός Κομοτηνής. Για καλή μου τύχη ένα από αυτά ήταν εξειδικευμένο στον εμβολιασμό αγριελιάς για τη δημιουργία ανθεκτικών ποικιλιών. Τα υποκείμενα ήταν διαφόρου μεγέθους κορμού 1,5-5cm, ενώ μερικά στα οποία δεν είχε πετύχει ο εμβολιασμός-πλακίτης ήταν κυριολεκτικά πεταμένα με τα σακουλάκια τους δεξιά αριστερά στα χαντάκια. Πιάστηκε η ψυχή μου εκεί μέσα. Εξήγησα στο φυτωριούχο ότι ήθελα ένα χοντρό κορμό αγριελιάς για διακοσμητικούς λόγους, μου έδωσε 2 σακκούλες και μου είπε να πάρω ό,τι φυτάκια ήθελα από αυτά που δεν έπιασε το εμβόλιο τζάμπα! Πήρα λοιπόν αυτά τα 2 φυτά γιατί είχαν τον πιο χοντρό κορμό που βρήκα.

screenshot utility

photo sharing

Ως δοκιμή σήμερα μεταφύτεψα το δεύτερο σε γλάστρα εκπαίδευσης. Το χώμα που είχε ήδη το φυτό ήταν συμπαγές και σκληρό, κάτι ανάμεσα σε πηλό και λάσπη και βρωμούσε απίστευτα. Μου φάνηκε πως δε θα άφηνε τις ρίζες να αναπνέουν. Έτσι το καθάρισα από το χώμα προσέχοντας να αφήσω 1cm πάχους του παλιού χώματος γύρω από την πρωτεύουσα ρίζα που ήταν σα μια μεγάλη πατάτα. Έβαλα στον πάτο της γλάστρας ένα κομμάτι σίτα, λίγο χαλίκι ~8mm να σκεπάσω τον πάτο και μετά τοποθέτησα τη ρίζα χωρίς ορμόνη ριζοβολίας και γέμισα με μείγμα 25% φυτόχωμα, 30% άμμο ποταμίσια, 45% χαλίκι 8mm. Είχα και ωραίο ψιλό χαλικάκι ενυδρείου 2mm αλλά αυτό το κρατάω για το 1ο δέντρο που φαίνεται καλύτερο. Τέλος καθάρισα τον κορμό από το χώμα με μια βρεγμένη οδοντόβουρτσα. Η τελική εικόνα ήταν αυτή:

taking a screen shot

Και τώρα είμαι γεμάτος απορίες!

Θα πετάξει λέτε γύρω γύρω; Έξυσα λίγο το φλοιό ψηλά και είδα πως είναι καταπράσινος από μέσα. Απλά μεγάλο μέρος του κορμού ήταν μέσα στο χώμα καιρό...

Να κόψω πιο κοντό τον κορμό για να πετάξει χαμηλότερα ή να το αφήσω μπας και γίνει στο μέλλον Gin (λέμε τώρα...); Να κόψω το μικρό κλαδάκι με τα φύλλα από τη ρίζα; Να χαράξω το φλοιό στα σημεία που θέλω να πετάξει;

Να αλλάξω κάτι στη διαδικασία όταν μεταφυτέψω το πρώτο δεντράκι;

Ελπίζω για άλλη μια φορά στην πολύτιμη βοήθειά σας...
Κώστας
kostasd87 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-02-14, 19:38   #2
nikolos
Senior Member

Το avatar του χρήστη nikolos

Περιοχή: Τερψιθέα, Αθήνα
Προεπιλογή

Καλησπέρα Κώστα,
Η πρώτη ελιά είναι δεντράκι με πολύ καλή προοπτική, η δεύτερη είναι υλικό που θέλει πάρα πολύ δουλειά και υπομονή για να βγει κάτι καλό απο αυτή, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν πρέπει να προσπαθήσεις να βγάλεις ωραίο αποτέλεσμα απο αυτό το δέντρο γιατί είναι μια διαδικασία που θα σου μάθει πολλά.
Προσωπικά θα μεταφύτευα τη πρώτη ελιά που δεν έχεις ακόμα μεταφυτεύσει σε 80% ελαφρόπετρα και 20% τύρφη που θεωρώ πολύ καλό υπόστρωμα ειδικά για ελιά που δέν πολυαγαπάει την υγρασία, και θα σύγκρινα και τα αποτελέσματα ανάμεσα στην ανάπτυξη των δύο δέντρων το φθινόπωρο. (Κατα τη μεταφύτευση θα ξέπλενα τη ρίζα με νερό ετσι ώστε να φύγει το παλιό χώμα που ναι σαν πηλός αλλά απαλά για να μη χάσεις πολύ ρίζα). Ετσι θα καταλάβεις ποιά υποστρώματα σε βολεύουν και σένα απο άποψη χρόνου/ποτίσματος/λίπανσης και γενικότερης ενασχόλησης αλλά και ποιά κάνουν τη δουλειά καλύτερα απο άποψη ανάπτυξης.
Επίσης θα έκοβα την ελιά την πρώτη στο σημείο που σου δείχνω στη φωτογραφία παρακάτω ετσι ώστε να εξαλείψω το σημείο που αρχίζει η ανάποδη κωνικότητα.
Απο κεί και πέρα θα τα άφηνα στην ησυχία τους με πότισμα και αργότερα και λίπανση και πιστεύω οτι θα πετάξει βλαστούς γύρω γύρω εφόσον ακόμα ο κορμός είναι ζωντανός και πρόκειται για ελιά. Για μένα μήν χαράξεις τον κορμό, θα πετάξει απο μόνη της.
Ασε τα δεντράκια να πετάξουν βλαστούς και να σου δείξουν που θέλουν να πάνε απο φθινοπωρο αποφασίζεις για περαιτέρω κοψίματα κορμών κλπ. Αυτά είναι η προσωπική μου άποψη, περίμενε να ακούσεις και απόψεις πιο έμπειρων πριν αποφασίσεις να πράξεις.
Επίζω να μή σε κούρασα.
nikolos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-02-14, 19:40   #3
nikolos
Senior Member

Το avatar του χρήστη nikolos

Περιοχή: Τερψιθέα, Αθήνα
Προεπιλογή

Ξέχασα και την εικόνα, ορίστε.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 2014_02_22_13_18_23 copy.jpg (68,5 KB, 93 εμφανίσεις)
nikolos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-14, 03:31   #4
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Αυτό το υλικό όπως βλέπεις είναι πολύ καλύτερο σαν αρχή! Ο Νίκος το κάλυψε πολύ καλά, δεν έχεις παρά να περιμένεις να δεις την εξέλιξη. Εν τω μεταξύ παράγγειλε ελαφρόπετρα από τον Δαλκαφούκη νάχεις να παίζεις, και ξαναπήγαινε στο φυτώριο, πάρε όσες ελιές μπορείς και στείλτες μου!
Criss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-14, 04:01   #5
kostasd87
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Επίζω να μή σε κούρασα.
Δε με κούρασες καθόλου! In fact το μήνυμα σου είναι η πρώτη θετική κριτική που έχω ακούσει μέχρι τώρα
Απάντησες σε όλες μου τις ερωτήσεις, Thanks!

Παράθεση:
Προσωπικά θα μεταφύτευα τη πρώτη ελιά που δεν έχεις ακόμα μεταφυτεύσει σε 80% ελαφρόπετρα και 20% τύρφη που θεωρώ πολύ καλό υπόστρωμα ειδικά για ελιά που δέν πολυαγαπάει την υγρασία, και θα σύγκρινα και τα αποτελέσματα ανάμεσα στην ανάπτυξη των δύο δέντρων το φθινόπωρο. Ετσι θα καταλάβεις ποιά υποστρώματα σε βολεύουν και σένα απο άποψη χρόνου/ποτίσματος/λίπανσης και γενικότερης ενασχόλησης αλλά και ποιά κάνουν τη δουλειά καλύτερα απο άποψη ανάπτυξης.
Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου! Τη Δευτέρα κιόλας πάω Praktiker για ελαφρόπετρα και σε κανένα γεωπονικό κατάστημα για τύρφη. Θα ενημερώσω για την εξέλιξη με νέο reply.

Παράθεση:
(Κατα τη μεταφύτευση θα ξέπλενα τη ρίζα με νερό ετσι ώστε να φύγει το παλιό χώμα που ναι σαν πηλός αλλά απαλά για να μη χάσεις πολύ ρίζα).
Πραγματικά πιστεύω ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο. Και στο νερό να τη βουτήξω δε φεύγει με τίποτα! Όσο έβγαλα από τη 2η ρίζα το έβγαλα με τα δάχτυλα και την οδοντόβουρτσα τριβοντας με άπειρη δύναμη μέσα στο νερό. Πιστεύω ότι έτσι δε θα μείνει ριζίδιο για ριζίδιο. Βέβαια εσείς ξέρετε και ο, τι μου πείτε θα κάνω.
Κάπου στο forum νομίζω είχα διαβάσει ότι μπορώ να κόψω την πατάτα στη μέση, ύστερα άλλη μια φορά με γωνία 45 μοίρες γύρω από την τομή και να βουτήξω την κομμένη επιφάνεια σε ορμόνη ριζοβολίας ξυλωδών μοσχευμάτων. Να το δοκιμάσω η μπα;

Παράθεση:
Επίσης θα έκοβα την ελιά την πρώτη στο σημείο που σου δείχνω στη φωτογραφία παρακάτω ετσι ώστε να εξαλείψω το σημείο που αρχίζει η ανάποδη κωνικότητα.
Συμφωνώ απόλυτα. Θα το έκανα και νωρίτερα, απλά σκεφτόμουν ότι ίσως μέσα σε αυτό το κομμάτι γινόταν μια κορυφή με Gin και ήθελα να σιγουρευτώ πριν το κόψω. αφού το λέτε εσείς όμως no problem!

Θα περιμένω άλλες 2-3 γνώμες και τη Δευτέρα ξεκινάω δουλειά
Και πάλι ευχαριστώ!
Παλιά 23-02-14, 20:49   #6
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasd87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα περιμένω άλλες 2-3 γνώμες και τη Δευτέρα ξεκινάω δουλειά
Και πάλι ευχαριστώ!
Εγώ θα την έκοβα πιο χαμηλά εκεί που σου δείχνω με τις κόκκινες γραμμές. Αλλά και εγώ ψιλοάσχετος είμαι οπότε μημ με ακούς
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ.jpg (13,5 KB, 67 εμφανίσεις)
Παλιά 23-02-14, 21:34   #7
kostasd87
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα την έκοβα πιο χαμηλά εκεί που σου δείχνω με τις κόκκινες γραμμές. Αλλά και εγώ ψιλοάσχετος είμαι οπότε μημ με ακούς
Νομίζω μιλάτε για διαφορετικό δεντράκι, οπότε δεν διαφωνείτε καν

Ταυτόχρονα πήρα απάντηση και στο τελευταίο ερώτημα αν πρέπει να κόψω τα μικρά κλαδάκια με τα φύλλα, thanks!

Κάποια διαφορετική άποψη υπάρχει?
Παλιά 23-02-14, 21:49   #8
Manosvince
Moderator

Το avatar του χρήστη Manosvince

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Παράθεση:

Κάποια διαφορετική άποψη υπάρχει?
Ναι... Λιγότερο συντηριτική από του Ανδρέα.. (με περισσότερο κόψιμο)
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 2014_02_22_15_46_08.jpg (111,1 KB, 81 εμφανίσεις)
Manosvince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-14, 22:29   #9
kostasd87
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manosvince Εμφάνιση μηνυμάτων
Μμμ... Δραστικότατο φαίνεται
Μου άρεσε πάρα πολύ όμως! Μια ερώτηση μόνο, για να καταφέρω να δημιουργήσω τέτοια κωνικότητα στον κορμό πρέπει να τον κόψω μήπως διαγώνια; Η μια οριζόντια τομή και τα υπόλοιπα θα γίνουν μόνα τους;
Να βάλω τίποτα πάνω στην τομή; έχω διαβάσει διφορούμενες απόψεις...

Σόρυ αν σας έχω ζαλίσει λίγο...
Παλιά 23-02-14, 22:53   #10
Manosvince
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
..πρέπει να τον κόψω μήπως διαγώνια; ..
Διαγώνια! Σωστά!
Παλιά 24-02-14, 14:22   #11
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manosvince Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι θεός!
Κι εγώ εκεί θα έκοβα αλλά φοβήθηκα μην τον τρομάξω. Σε λίγες μέρες που θα κόψω τη δική μου θα βάλω φωτό.
Παλιά 24-02-14, 14:30   #12
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Υπολόγιζε ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι έργο δεκαετίας.
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-14, 14:36   #13
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μας ενδιαφέρει η Ιθάκη αλλά το ταξίδι
Παλιά 24-02-14, 14:51   #14
Manosvince
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Α ναι, και αυτό...
Παλιά 24-02-14, 15:30   #15
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή το επαναλαμβάνεις με κάθε ευκαιρία, νομίζω ότι το βασικό νόημα (από φιλολογικής άποψης - χωρίς να είμαι ειδικός) είναι να μας ενδιαφέρουν και τα δύο. Αν δεν μας ενδιαφέρει καθόλου η Ιθάκη, κινδυνεύουμε να ταξιδεύουμε άσκοπα. Και αν η Ιθάκη γίνει αυτοσκοπός (μανία), κινδυνεύουμε να χάσουμε τις εμπειρίες από το ταξίδι.

Όταν σε επισκεφθώ θα κάτσω πάνω από τις κατσαρόλες, θα βλέπω και θα μυρίζω... αλλά δεν θα φάω. Πως σου φαίνεται?

Η πρότασή μου λοιπόν (τουλάχιστον για τα μπονσάι) είναι να θέσεις ένα στόχο (όποιον εσύ επιλέξεις), θα σε διευκολύνει να απολαύσεις το ταξίδι.

Και κάτι τελευταίο (για να σε "ιντριγκάρω"), συνήθως η πρόταση που χρησιμοποιείς έχει ιδιαίτερη απήχηση σε άτομα με περιορισμένες ικανότητες και δυνατότητες.... άρα είναι δείγμα αδυναμίας. Δεν νομίζω ότι ανήκεις σε αυτή την κατηγορία άρα τολμησε να βάλεις ένα στόχο ακόμα στα μπονσάι. Ακόμα και αν "αποτύχεις", θα είσαι κερδισμένος.

Θ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη novice : 24-02-14 στις 15:42
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές