Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-04-20, 20:38   #1
Curious_gardener
Junior Member

Περιοχή: Ζακυνθος
Προεπιλογή Ο Άρκεϋθος του νιουφη!

Καλησπερα!

Σήμερα πήγα αποφασισμένος στο φυτώριο να βρω Άρκεϋθο.
Αφού εξήγησα τι ζητούσα, (Γιουνίπερο, γιατι οταν είπα Άρκεϋθο με κοίταξε παράξενα) μου έδειξε τα δενδράκια (για εδαφοκάλυψη όπως τα αποκάλεσε) και μετα απο κάμποσο ψάξιμο, βρήκα ένα που μου γυάλισε!

Η μαύρη γραμμή που έχω κάνει στο γλαστράκι υποδεικνύει το άνω μέρος του χώματος(9cm)
18cm είναι η γλάστρα και το μέγιστο ύψος του φυτού είναι 47cm.

Ο κορμός εμφανίζει σπειροειδή κίνηση (3/4 της σπείρας).
Η φόρμα που διακρίνω πως θα του πηγαίνει είναι η ανεμοδαρμένη.

Τί θα πρέπει να κάνω πρώτα? Πως να κινηθώ?
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Juniper 1.jpg (154,8 KB, 34 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Juniper 2.jpg (109,1 KB, 32 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Juniper 3.jpg (156,1 KB, 33 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Juniper 4.jpg (143,8 KB, 31 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Juniper 5.jpg (161,8 KB, 29 εμφανίσεις)
Curious_gardener δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-20, 11:06   #2
gkorg
Senior Member

Το avatar του χρήστη gkorg

Περιοχή: Χαλανδρι
Προεπιλογή

Ωραία επιλογή το γιουνιπεροειδες σου Μενέλαε!

Σίγουρα το συγκεκριμένο είδος θέλει επεμβάσεις με μέτρο και σταδιακά, ώστε να μην στρεσαριστεί πολύ.
Κράτα το σε εξωτερικό χώρο, χωρίς πιατάκι κάτω από την γλάστρα και πότιζε όταν βάζοντας το δάχτυλο σου μέσα στο χώμα, το βρίσκεις στεγνό. Να ξέρεις ότι του αρέσει σίγουρα το βρόχινο νερό και το προτιμάει απείρως από αυτό του δικτύου της Ζακύνθου...

Εγώ το πρώτο πράγμα που θα έκανα είναι να κόψω με ψαλίδι ή κοπίδι την γλάστρα στο ύψος, ίσα ίσα, του χώματος, ώστε να μπορέσω να δω το nebari του (την βάση του δέντρου, όπου φύονται ρίζες). Εκεί θα έβγαζα το επιφανειακό χώμα, προσεκτικά (!), προσπαθώντας να φτάσω έως την 'ράχη' των ριζών του (δεν μιλάω για τα λεπτά σαν κλωστές ριζίδια, αλλά τις λίγο πιο χοντρούτσικες ρίζες).

Μετά θα καθάριζα το δεντράκι από όλο το ξερό φύλλωμα, ειδικά στο εσωτερικό του φυτού, ανάμεσα από τα κλαδιά.
Τυχόν ξερά κλαδιά δεν τα κόβω σε πρώτο στάδιο, γιατί ίσως τα χρειαστούμε σε μορφή jin, βγάζοντας τον φλοιό τους κτλπ. Σε κάθε περίπτωση δεν τα κόβω σύριζα με τον κορμό, παρά αφήνω ένα μήκος για τον παραπάνω σκοπό.

Τις 2 εργασίες μπορείς να τις κάνεις και ανάποδα.

Έτσι καταρχήν θα έχουμε την εικόνα του φυτού, θα ξέρουμε την ποιότητα του υποστρώματος, αλλά και συνολικά του ίδιου του φυτού.
Φωτογραφίες, από όλες τις πλευρές (παρατήρηση δηλαδή), θα βοηθούσαν σε αυτό το στάδιο, για να διαλέξουμε την μπροστινή όψη του δέντρου, την τυχόν κλίση του και να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε μια μελλοντική εικόνα του.

ps
βλέπω ότι το έχεις με τις φώτο, οπότε θα μπορούσες να τραβάς τα στάδια σου, ώστε να δημιουργήσεις ένα χρονολογικό αρχείο εργασιών/εμπειριών για το δεντράκι σου. Σωστά τραβάς από το επίπεδο του φυτού και σε φόντο ουδέτερο.
gkorg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-20, 14:57   #3
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Ok, ας πω κι εγώ τα δικά μου.
Πολύ καλό υλικό για φυτωρίου.
Τι θα έκανα εγώ;
Πρώτα θα έκοβα τον ένα κορμό εκεί που δείχνει η κόκκινη γραμμή, προσέχοντας να αφήσω κάτω από την τομή κάποιο ζωντανό κλαδάκι ώστε να μην ξεραθεί.
Με τον κύριο κορμό:
1ον. Πιάνω την γλάστρα με τις παλάμες και τις ζουλίγω από όλες τις πλευρές για να ξεκολλίσει η ριζόμπαλα από τα τοιχώματα. Τραβάω προσεκτικά το φυτό να βγει από τη γλάστρα με όλη τη ροζόμπλαλα. Με ένα καλαμάκι από σουβλάκι καθαρίζω ακτινωτά το χώμα από τον κορμό προς τα έξω ώστε να φανεί το νεμπάρι. Ρίχνω φρέσκο χώμα στη γλάστρα, προτιμότερο χοντρής κοκκομετρίας και επανατοποθετώ το φυτό μέσα α' αυτή με τρόπο ώστε το νεμπάρι να βγαίνει λίγο πάνω από το χείλος της γλάστρας.
2ον. Με ένα πυρωμένο σύρμα, ή κάτι αντίστοιχο ανοίγω τρύπες περιμετρικά στο χείλος της γλάστρας ώστε να μπορώ να στερεώσω σύρμα.
3ον. Παίρνω χοντρό σύρμα, διαμέτρου 2,5 - 3 χιλιοστών και στερεώνω καλά την μία άκρη του στη γλάστρα. Το τυλίγω γύρω από τον κορμό σπειροειδώς σε γωνία 45 μοιρών μέχρι αρκετά ψηλά.
Βάζω και δεύτερο σύρμα, παράλληλα με το πρώτο, κατά τον ίδιο τρόπο.
Αν χρειαστεί θα βάλω και τρίτο.
4ον. Λυγίζω τον κορμό με τέτοιον τρόπο ώστε να δημιουργηθεί μία σπείρα, όπως περίπου φαίνεται στη φωτογραφία με πράσινο χρώμα. Όσο μπορείς και όσο γίνεται. Προσπάθησε να "σπάσεις" την άχαρη ευθεία που φαίνεται στην αρχή του κορμού.
Μην φοβάσαι το λύγισμα δεν σπάει εύκολα. Είναι τόσο ευλύγιστος που επανέρχεται στην αρχική του θέση, γιαυτό και χρειαζόμαστε τόσο σύρμα.
5ον. Αφαιρείς τα πολύ μικρά κλαδάκια που ξεκινούν απευθείας από τον κορμό.
Μην πειράζεις τα πιο μεγάλα.
6ον. Αν τα κάνεις όλα αυτά ανέβασε φωτογραφία.

Ρώτα με για ότι δεν καταλαβαίνεις.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg arkefthos.jpg (129,9 KB, 25 εμφανίσεις)
Παλιά 16-04-20, 17:49   #4
Curious_gardener
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ωραία επιλογή το γιουνιπεροειδες σου Μενέλαε!
Ευχαριστώ Gkorg!!

Παράθεση:
Να ξέρεις ότι του αρέσει σίγουρα το βρόχινο νερό και το προτιμάει απείρως από αυτό του δικτύου της Ζακύνθου...
Είμαι σίγουρος!!! το νερο είναι άθλιο εδω...
Ερωτηση: εχω κρατησει νερο απεσταγμενο απο τον αφυγραντήρα. Κάνει??

Παράθεση:
Εγώ το πρώτο πράγμα που θα έκανα είναι να κόψω με ψαλίδι ή κοπίδι την γλάστρα στο ύψος, ίσα ίσα, του χώματος
Το σκεφτηκα, αλλα μετα σκεφτηκα να το βγάλω απο την γλάστρα, να βάλω 3-4cm χαλίκι ούτως ώστε να αερίζονται και να στραγγίζουν οι ρίζες (όντας κωνοφόρο) και να συμπληρώσω 5cm χώμα για να έρθει το φυτό στο χείλος της γλαστρας. Πιάνεται για μεταφύτευση αυτό??

Παράθεση:
Μετά θα καθάριζα το δεντράκι από όλο το ξερό φύλλωμα, ειδικά στο εσωτερικό του φυτού, ανάμεσα από τα κλαδιά.
Τα ξερά με το χέρι ή με το ψαλιδάκι?

Παράθεση:
Τυχόν ξερά κλαδιά δεν τα κόβω σε πρώτο στάδιο, γιατί ίσως τα χρειαστούμε σε μορφή jin, βγάζοντας τον φλοιό τους κτλπ. Σε κάθε περίπτωση δεν τα κόβω σύριζα με τον κορμό, παρά αφήνω ένα μήκος για τον παραπάνω σκοπό.

Τις 2 εργασίες μπορείς να τις κάνεις και ανάποδα.
Σκέφτομαι να κόψω κάνα δυό κλαδιά(όχι ξερά) που βρίσκονται κοντά στο χώμα.

Παράθεση:
Έτσι καταρχήν θα έχουμε την εικόνα του φυτού, θα ξέρουμε την ποιότητα του υποστρώματος, αλλά και συνολικά του ίδιου του φυτού.
Φωτογραφίες, από όλες τις πλευρές (παρατήρηση δηλαδή), θα βοηθούσαν σε αυτό το στάδιο, για να διαλέξουμε την μπροστινή όψη του δέντρου, την τυχόν κλίση του και να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε μια μελλοντική εικόνα του.

ps
βλέπω ότι το έχεις με τις φώτο, οπότε θα μπορούσες να τραβάς τα στάδια σου, ώστε να δημιουργήσεις ένα χρονολογικό αρχείο εργασιών/εμπειριών για το δεντράκι σου. Σωστά τραβάς από το επίπεδο του φυτού και σε φόντο ουδέτερο.
Δημιούργησα ένα αρχείο Word και κρατάω ημερολόγιο, με παρατηρήσεις, εικόνες, πως σκέφτομαι να γίνει, κλπ.

Φωτογράφος επαγγέλομαι
Παλιά 16-04-20, 18:42   #5
Curious_gardener
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα θα έκοβα τον ένα κορμό εκεί που δείχνει η κόκκινη γραμμή, προσέχοντας να αφήσω κάτω από την τομή κάποιο ζωντανό κλαδάκι ώστε να μην ξεραθεί.
Ωπ! είχα ανοικτο τον editor πολλή ώρα και δεν είδα την απάντηση.
Άρα προτείνεις να το κόψω πάνω απο εκεί που δείχνω? InkedJuniper 2_LI.jpg

Παράθεση:
1ον. ....... Ρίχνω φρέσκο χώμα στη γλάστρα, προτιμότερο χοντρής κοκκομετρίας και επανατοποθετώ το φυτό μέσα α' αυτή με τρόπο ώστε το νεμπάρι να βγαίνει λίγο πάνω από το χείλος της γλάστρας.
Όπως? Γιατι χώμα να ψάξω? Σκέφτηκα να βάλω λίγο ψιλό χαλίκι κατω κάτω για αερισμό και αποστράγγιση και να συμπληρώσω με χωμα φυτωρίου(μαυρο)

Παράθεση:
4ον. ....Προσπάθησε να "σπάσεις" την άχαρη ευθεία που φαίνεται στην αρχή του κορμού.
Αυτό εννοείς?? (InkedJuniper 1_LI.jpg

Παράθεση:
5ον. Αφαιρείς τα πολύ μικρά κλαδάκια που ξεκινούν απευθείας από τον κορμό.
Μην πειράζεις τα πιο μεγάλα.
οκ! αυτο το είχα σίγουρο.

Απο μήκος? σκεφτόμουν να αφαιρέσω εδω.
InkedJuniper 4_LI.jpg
Παλιά 16-04-20, 22:25   #6
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Curious_gardener Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα προτείνεις να το κόψω πάνω απο εκεί που δείχνω? Συνημμένο Αρχείο 17486

Δεν καταλαβαίνω που δείχνεις αλλά νομίζω στην φωτο που σου έβαλα φαίνεται καθαρά η κόκκινη γραμμή.

Όπως? Γιατι χώμα να ψάξω? Σκέφτηκα να βάλω λίγο ψιλό χαλίκι κατω κάτω για αερισμό και αποστράγγιση και να συμπληρώσω με χωμα φυτωρίου(μαυρο)
Αυτό εννοείς?? (Συνημμένο Αρχείο 17487

Εννοούσα ελαφρόπετρα αλλά αν δεν βρίσκεις,
βάλε 80% χαλικάκι και 20% χώμα φυτωρίου.

οκ! αυτο το είχα σίγουρο.
Απο μήκος? σκεφτόμουν να αφαιρέσω εδω.
Συνημμένο Αρχείο 17488
Μην κόψεις καθόλου κορυφή ούτε να αφαιρέσεις τα χαμηλά κλαδιά. Και τα δύο θα βοηθήσουν στην πάχυνση του κορμού που είναι το ζητούμενο τώρα.
Εγώ θα το άφηνα έτσι 5 χρόνια τουλάχιστον να παχύνει αλλά επειδή ξέρω ότι δεν μπορείς να περιμένεις ας πούμε για αρχή τα δύο χρόνια

Εν τω μεταξύ πάρε άλλο ένα οικονομικό δενδράκι να έχεις κάτι να κάνεις.
Παλιά 17-04-20, 13:06   #7
Curious_gardener
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ρωτησα στο φυτωριο αν εχουν ελαφροπετρα και μου ειπε να κοιταξω σε μαντρα οικοδομων!

Παράθεση:
Μην κόψεις καθόλου κορυφή ούτε να αφαιρέσεις τα χαμηλά κλαδιά. Και τα δύο θα βοηθήσουν στην πάχυνση του κορμού που είναι το ζητούμενο τώρα.
Ναι, καταλαβαίνω...

Παράθεση:
Εγώ θα το άφηνα έτσι 5 χρόνια τουλάχιστον να παχύνει αλλά επειδή ξέρω ότι δεν μπορείς να περιμένεις ας πούμε για αρχή τα δύο χρόνια
Για τα δυο χρονια ήμουν προετοιμασμένος...
Για τα πέντε χρόνια που λες, ξεροκατάπια....

Παράθεση:
Εν τω μεταξύ πάρε άλλο ένα οικονομικό δενδράκι να έχεις κάτι να κάνεις.
Λές έ???
Παλιά 17-04-20, 19:57   #8
gkorg
Senior Member

Προεπιλογή

Μενέλαε αφού είσαι στα χέρια του Αντρέα, που έχει μεγάλη πείρα, όλα καλά!
Αν δυσκολευτείς να βρεις υπόστρωμα, μια ιδέα ίσως είναι να δοκιμάσεις ψιλό χαλικάκι από το ποτάμι του Αγίου Χαραλάμπη (υποπτεύομαι ότι πρέπει να έχει). Αν βρεις ελαφρόπετρα, ξέπλυνέ την πρώτα. Καλή ανάσταση!
Παλιά 15-05-20, 15:55   #9
Curious_gardener
Junior Member

Προεπιλογή

12/05 Επιτέλους μετα απο σχεδόν έναν μήνα κατάφερα να πάρω ελαφρόπετρα και αυτό ως μέρος αλλης παραγγελίας για να μοιραστούμε τα έξοδα - δεν υπαρχει πουθενά στην Ζάκυνθο (ούτε σε μάντρες οικοδομικών υλικών) και ενώ έχει 2 ευρώ τα 16 λίτρα, τα μεταφορικά είναι 10 ευρώ -.

Χάρισμα και μία ελαφρώς μεγαλύτερη γλάστρα, ξεκίνησα μεταφύτευση.
Juniper 8.jpg

έκανα και πατεντούλα για τον καθαρισμό της ελαφρόπετρας ωστε να μην λερώσω πουθενά (απο κάτω, σε κάθε "πόδι" έκανα μια τρύπα και όλα τέλεια...)
Juniper 10.jpg

έβαλα σιτα πλαστική στον πάτο της γλάστρας για να μην φευγει η ελαφρόπετρα και πέρασα χάλκινο καλώδιο για να στηρίξω το φυτό.

αφαίρεσα το χώμα απο πάνω για να εμφανιστεί το nebari και βρήκα αυτό.

Juniper 15.jpg

επειδή βρήκα πολλα έντομα να εχουν στησει χορό στο χώμα, αφαίρεσα μια ποσότητα απο κάτω με προσοχή στις ρίζες.

τοποθέτησα παράκεντρα (με την ρίζα που εξέχει να έχει περισσότερο χώρο)
Juniper 16.jpg

έβαλα ένα κομμάτι πλαστικό γύρω απο τον κορμό για να μην πληγώσω τον κορμό, το εδεσα, και να πως είναι τώρα.
Juniper 19.jpg

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef
αυτό ακριβώς έκανα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef
4ον. Λυγίζω τον κορμό με τέτοιον τρόπο ώστε να δημιουργηθεί μία σπείρα.....
μετά απο ψάξιμο βρήκα την φορμα στην οποια αναφέρεσαι.
Ειναι η Bankan αλλα δεν αναφερόταν σε κανένα απο τα 4 βιβλια για τα bonsai που εχω διαβασει !!
είδα μερικές φωτογραφίες και μπορω να πω οτι μου αρεσει.
σε ευχαριστω για την ιδέα!!!

συνεχεια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Curious_gardener : 15-05-20 στις 16:05
Παλιά 15-05-20, 16:04   #10
Curious_gardener
Junior Member

Προεπιλογή

καθαρίζοντας το δεντράκι μου απο τα μικρά ξερά κλαδάκια, είδα μυρμήγκια να ανεβοκατεβαίνουν...

μετά απο κάμποσο ψάξιμο, και ακολουθώντας τα μυρμήγια, βρήκα αυτα.
Juniper 18.jpg
Mealybug / Ψευδόκοκκος

Αφαίρεσα καμμιά εικοσαριά με την μύτη του σουβλακοκαλαμακίου και αφού μου βγήκαν τα μάτια, το άφησα στην άκρη, περίμενα να πέσει λίγο ο ήλιος και έπλυνα καλά το δεντράκι με αρκετή πίεση νερού.

την επόμενη μερα το έψαξα, δεν είδα κάτι αλλα δεν πείθομαι πως έφυγαν με την πρώτη. Σημερα στο πότισμα έχει παλι το ίδιο...

σε δύο ημέρες θα προχωρήσω σε συρμάτωμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Curious_gardener : 15-05-20 στις 16:06
Παλιά 15-05-20, 17:37   #11
Chef
Moderator

Προεπιλογή

[U]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Curious_gardener Εμφάνιση μηνυμάτων
σε δύο ημέρες θα προχωρήσω σε συρμάτωμα.
Πολύ το ταλαιπώρησες. Ήδη ο καιρός έχει ζεστάνει και δεν έπρεπε να πειράξεις τη ρίζα. Οι γιουνίπεροι στηρίζουν την ανάπτυξη τους στη ρίζα σε αντίθεση με άλλα φυτά που στηρίζονται στα φύλλα. Οι οδηγίες που δίνουμε είναι για την δεδομένη στιγμή και εποχή.
Τέτοια εποχή δεν πειράζουμε ρίζα και αν είναι αναγκαία η μεταφύτευση, απλά μεταφέρουμε το φυτό σε μεγαλύτερη γλάστρα και συμπληρώνουμε χώμα γύρω γύρω.
Τώρα άφησέ το να ανακάμψει. Μετά από ένα μήνα θα ρίξεις λίπασμα οργανικό, πότισμα όταν στεγνώνει καλά το χώμα. Οι γιουνίπεροι έχουν μεγάλο πρόβλημα με την υγρασία στις ρίζες.
Να δούμε πως θα πάει το καλοκαίρι και από φθινόπωρο μιλάμε για συρμάτωμα.
Παλιά 15-05-20, 17:45   #12
Curious_gardener
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
[U]
Ήδη ο καιρός έχει ζεστάνει και δεν έπρεπε να πειράξεις τη ρίζα.
το ξερω αλλα δεν μου αρεσε αυτο που είδα στις ρίζες.

Οκ! συρμάτωμα το φθινόπωρο!
Παλιά 15-05-20, 21:19   #13
gkorg
Senior Member

Προεπιλογή

Μενελαε θα σου προτεινα συμπληρωματικα, σε αυτα που σου εγραψε ηδη ο Αντρεας, να σιγουρευτεις οτι η νεα γλαστρα εχει καλη αποστραγγιση και αν νομιζεις, ανοιξε προσθετες τρυπες χαμηλα, περιμετρικα. Στην σκια, μακρυα απο νοτιαδες (πολυ ζεστη) και ευχομαι να την βγαλει ...
(ps: ωραια παρουσιαση με τις φωτο)
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές