Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Φωτογραφικό Υλικό > Φωτογραφίες απο μπονσάι μελών

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-07-09, 21:29   #1
ddio
Παλιός

Περιοχή: Λάρισα
Προεπιλογή ΦΩΤΟ

Θα προσπαθήσω να τοποθετήσω φωτογραφίες!Ελπίζω να τα καταφέρω!!

Οι πιό πάνω φωτό είναι μία ελιά φυτωρίου 3-4 ετών σύμφωνα με τον έμπορο.

Συνεχίζω πιό κάτω με αγριοελία 14αρων ετών σύμφωνα με το bonsailand.Την τοποθέτησα σε λίγο μεγαλύτερη γλάστρα.Η σκέψη μου ήταν μια ρηχή γλάστρα.Όταν όμως είδα τη ρίζα της, η οποία είναι περίπου 10cm μήκος και 8cm πλάτος σχεδόν συμπαγές "ξύλο"(!!!)
έπρεπε να χρησημοποιήσω πριόνι για να την μειώσω και φοβήθηκα μην καταστρέψω το φυτό!Γενικότερα δεν το πολυπείραξα!Θα ρωτήσω διάφορα στο προσεχές μέλλον!

Πιο κάτω πεύκο της περιοχής.Το έχω προς το παρόν σε κανονική γλάστρα χωρίς να κάνω ιδιαίτερες επεμβάσεις πάνω του εκτός απο λίγο συρματάκι!!!
Περιμένω να ζήσει και σιγά σιγά να το φτιάξω με τη βοήθεια σας.
Είχα άλλα δύο(2).Τα έβαλα αμέσως σε ρηχά γλαστράκια, πείραξα και λίγο τις βελόνες τους και τελικά ξεραθήκαν τα καημένα.Έτσι αποφάσισα αυτό να το αφήσω στην ησυχία του για καιρό.

Οι τελευταίες φωτό είναι μια αγριοελιά(εκτός αν κάνω αισχρό λάθος!!) που μάζεψα λίγες ώρες πρίν γυρνώντας απο τη βουτία μου!!Την έβαλα σε μια κανονική γλάστρα, χωρίς να την πειράξω για να καταφέρει να ζήσει το φυτό.

Αυτά είναι όλα σύν δύο(2) βερβερίδες(berberis) φυτωριού, τις οποίες επίσης προορίζω για bonsai.Σας χρωστάω φώτο.

Ελπίζω για τις πιο πάνω να έχω κάνει σωστά την διαδικασία και να καταφέρετε να τις δείτε!Αν συμβεί το αντίθετο θα ξαναπροσπαθήσω.

Ελπίζω να μήν κουράσει ο όγκος του μηνύματος.

Περιμένω γνώμες, κριτικές και συμβουλές σας.

Ευχαριστώ πολύ.
ddio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-07-09, 21:47   #2
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Φιλε μου, οι φωτογραφιες ειναι πολυ μικρες και δεν μπορουμε να δουμε λεπτομερειες...κατα την γνωμη μου θα πρεπει να βαλεις το καθε δεντρο ξεχωριστα σε δικο του θεμα με μεγαλυτερη φωτογραφια για να το συζητησουμε ενα-ενα...Επισης μην απογοητευτεις αν δεν απαντησει πολυς κοσμος γιατι οι περισσοτεροι την εχουν κανει και εχει πεσει κατα πολυ η κινηση...
Παλιά 19-07-09, 21:48   #3
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Το υλικό που έχεις είναι πολύ καλό!!!
Μπράβο, γιατί βλέπω ότι κάνεις σωστά βήματα. Είναι πολύ θετικό που αφήνεις τα φυτά να πάρουν τα πάνω τους σε κανονικές γλάστρες και δεν βιάζεσαι (συνήθως όλοι έχουμε την αγωνία να τα κάνουμε αμέσως bonsai, και ξεχνάμε ότι χρειάζονται χρόνια για να έρθουν τα επιθυμητά αποτελέσματα).
Γνώμη μου είναι λοιπόν να τα αφήσεις όπως είναι προς το παρόν και τα ξαναπιάνεις από Φθινόπωρο.
Στο μεταξύ, μπορείς να κάνεις κάποιες μικρο-διορθώσεις σε λεπτά κλαδιά που δεν είναι επιθυμητά ή που χρειάζονται ελαφρύ κλάδεμα, εφόσον όμως δεις ότι τα δεντράκια είναι υγιή και έχουν βρει την ισορροπία τους.
Δυστυχώς οι φωτογραφίες είναι πάρα πολύ μικρές και δεν μπορώ να καταλάβω περισσότερες λεπτομέρειες για να σου πω. Προσπάθησε την επόμενη φορά να βάλεις διπλάσιες ή τριπλάσιες σε μέγεθος φωτογραφίες.
Περιμένουμε να δούμε και τις βερβερίδες σου (τις έχω και ιδιαίτερη αδυναμία)!
elsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές