Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-05-19, 10:02   #46
kchoriano
Member

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα στους φίλους!
Διάβασα όλα τα παραπάνω και θα απαντήσω κι εγώ... προσεχώς
Δεν μπορείτε να πιστέψετε πόσο πνιγμένη είμαι! Και πήρα και την ρημάδα την σύνταξη, αλλά πού χρόνος για μένα.
Στο Γαλάτσι είναι ένα φυτώριο που το έχει γεωπόνος και έχει και φάρμακα. Αν δεν έχει κάτι στο φέρνει. Είναι στην Βεΐκου και λέγεται -αν δεν κάνω λάθος- Παπαγεωργίου. Είναι εξυπηρετικός έχω ψωνίσει.
Αλλιώς στο κέντρο, πλατεία Αγ. Ειρήνης στον Αφεντούλη. Παλιό μαγαζί, τεράστια ποικιλία, εγγύηση.
Θα επανέλθω.
Τα χέρια μακριά απ' τα φυτά.
Με ανησύχησαν κάποιο φύλλα στο άτσερ που στρίβουν προς τα μέσα... μπορεί και να λαθεύω.

Ωχ ξεκινήσαμε δυναμικά. Μακάρι να λαθεύεις
Εγώ πάλι σαν παρατήρηση έχω να πω ότι το νερό που ρίχνω στην φτελιά βγαίνει κατευθείαν στο pot. Δεν ξέρω τι υπόστρωμα έχει αλλά είναι τελείως διαφορετικό από τα υπόλοιπα γλαστράκια. Δεν συγκρατεί σχεδόν καθόλου το νερό. Κατάλαβα ποιον λες Αλεξάνδρα. Είναι κοντά στο άλσος Βείκου θα περάσω από κει αν είναι να προμηθευτώ ότι πρέπει.
kchoriano δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-19, 11:48   #47
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kchoriano Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Είναι κοντά στο άλσος Βείκου θα περάσω από κει αν είναι να προμηθευτώ ότι πρέπει.
Να παίρνεις πάντα μαζί σου δυο-τρία φύλλα από τα φυτά που έχουν το πρόβλημα για να τα βλέπει ζωντανά.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-19, 12:33   #48
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ πάλι σαν παρατήρηση έχω να πω ότι το νερό που ρίχνω στην φτελιά βγαίνει κατευθείαν στο pot. Δεν ξέρω τι υπόστρωμα έχει αλλά είναι τελείως διαφορετικό από τα υπόλοιπα γλαστράκια. Δεν συγκρατεί σχεδόν καθόλου το νερό.
Έτσι πρέπει, να χαίρεσαι γιαυτό. Το φυτό παίρνει την υγρασία που χρειάζεται.
Θα ποτίζεις πιο συχνά το καλοκαίρι με τις ζέστες αλλά έχεις εξασφαλισμένη την υγεία των ριζών.

Το πρόβλημα είναι σ'αυτά που δεν φεύγει από κάτω το νερό σε μερικά δευτερόλεπτα. Αν έχεις τέτοιο θέμα θα το λύσεις στην επόμενη μεταφύτευση. Μέχρι τότε να προσέχεις να στεγνώνει το υπόστρωμα πριν ξαναποτίσεις.
Παλιά 20-05-19, 13:58   #49
kchoriano
Member

Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι πρέπει, να χαίρεσαι γιαυτό. Το φυτό παίρνει την υγρασία που χρειάζεται.
Θα ποτίζεις πιο συχνά το καλοκαίρι με τις ζέστες αλλά έχεις εξασφαλισμένη την υγεία των ριζών.

Το πρόβλημα είναι σ'αυτά που δεν φεύγει από κάτω το νερό σε μερικά δευτερόλεπτα. Αν έχεις τέτοιο θέμα θα το λύσεις στην επόμενη μεταφύτευση. Μέχρι τότε να προσέχεις να στεγνώνει το υπόστρωμα πριν ξαναποτίσεις.

Έχω πάρει υγρασιόμετρο για να μαι σίγουρος κιόλας πότε θα πρέπει να ποτίσω Ανδρέα οπότε είμαι οκ με αυτό. Πάμε τώρα στα νεότερα.... Λοιπόν πήρα αμπάριζα όλα τα φυτώρια των γύρω περιοχών Confidor και Triona έχουν καταργηθεί. Παρόλο αυτά σε ένα φυτώριο βρήκα Triona με περσινή ημερομηνία παραγωγής και το τσίμπησα. Σε όλα τα φυτώρια μου είπαν αντί για το Confidor να πάρω το Sharim. Είναι ακριβώς για την ίδια δουλειά. Επίσης επειδή δεν βρήκα πουθενά διαθέσιμο το abamectin μου είπαν να πάρω το vavel που έχει ακριβώς την ίδια δραστική ουσία (abamectin 1,8%).

Ως προς τις δοσολογίες για vavel και Sharim μου είπαν 1ml από το καθένα σε ένα λίτρο νερό και το ρίχνω κανά τρίωρο μετά το πότισμα και μία κουταλιά της σούπας Triona σε ένα λίτρο νερό.

Μου είπαν όμως οτι το Sharim (confidor) και το Vavel (abamectin) είναι καθαρά χημικά και δεν ενδείκνυνται για πρόληψη παρά μόνο για θεραπεία και με προέτρεψαν να μην τα ρίξω χωρίς λόγο στα φυτά σε αντίθεση με το triona που μου παν ότι είναι ήπιο εντομοκτόνο και ότι θα κάνει και πολύ καλό στο φύλλωμα καθώς είναι και δυναμωτικό. Σε κάθε περίπτωση θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας. Αν θεωρείς Ανδρέα ότι πρέπει να τα ρίξω θα τα ρίξω όλα.

Υγρό βιολογικό λίπασμα για φυλλώδη neudorff και kelpak βρίσκω μόνο internetika και δεν βρίσκω σε κανένα από τα φυτώρια που πήγα και ούτε μπορούν να τα φέρουν οπότε θα κινηθώ προς ιντερνετική αγορά για τα παραπάνω.

Για το kelpak μου είπαν 5ml σε μισό λίτρο νερό Ανδρέα και ψεκασμό στα φύλλα. Τόσο βάζεις και συ?

Πάντως όπως και να χει πρέπει να σπάσω τις δοσολογίες στην μέση γιατί είναι πολύ το 1 λίτρο νερό για 8 δεντράκια. Δες το μήνυμα και μου λες για να κινηθώ ανάλογα. Σε ευχαριστώ πολύ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kchoriano : 20-05-19 στις 14:26
Παλιά 20-05-19, 16:09   #50
InspireD
Junior Member

Το avatar του χρήστη InspireD

Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ωχ ξεκινήσαμε δυναμικά. Μακάρι να λαθεύεις
Εγώ πάλι σαν παρατήρηση έχω να πω ότι το νερό που ρίχνω στην φτελιά βγαίνει κατευθείαν στο pot. Δεν ξέρω τι υπόστρωμα έχει αλλά είναι τελείως διαφορετικό από τα υπόλοιπα γλαστράκια. Δεν συγκρατεί σχεδόν καθόλου το νερό. Κατάλαβα ποιον λες Αλεξάνδρα. Είναι κοντά στο άλσος Βείκου θα περάσω από κει αν είναι να προμηθευτώ ότι πρέπει.
Καλησπέρα. Το υπόστρωμα στην φτελιά από οτι είδα από τις φωτογραφίες είναι ακαντάμα. Το ακαντάμα είναι ανόργανο ιαπωνικό υπόστρωμα που χρησιμοποιείται αρκετά στα Bonsai. Το ιδιαιτέρως καλό του χαρακτηριστικό είναι οτι έχει πολύ καλή αποστράγγιση. Για την Ελλάδα βέβαια καλό είναι να χρησιμοποιείται σε ένα συνδυασμό με οργανικό υπόστρωμα επειδή όπως είπα είναι τελείως ανόργανο και στεγνώνει και γρήγορα τους καλοκαιρινούς μήνες.
Παλιά 20-05-19, 18:55   #51
kchoriano
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InspireD Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Το υπόστρωμα στην φτελιά από οτι είδα από τις φωτογραφίες είναι ακαντάμα. Το ακαντάμα είναι ανόργανο ιαπωνικό υπόστρωμα που χρησιμοποιείται αρκετά στα Bonsai. Το ιδιαιτέρως καλό του χαρακτηριστικό είναι οτι έχει πολύ καλή αποστράγγιση. Για την Ελλάδα βέβαια καλό είναι να χρησιμοποιείται σε ένα συνδυασμό με οργανικό υπόστρωμα επειδή όπως είπα είναι τελείως ανόργανο και στεγνώνει και γρήγορα τους καλοκαιρινούς μήνες.
Σε ευχαριστώ πολύ. Είχα διαβάσει τι γίνεται με το akadama αλλα δεν ηξερα οτι αυτό είναι akadama. Πάντως κατά τα άλλα είμαι έτοιμος. Αύριο περιμένω και το kelpak και αναμένω οδγίες από Ανδρέα και Αλεξάνδρα
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg BF07A8E3-E161-4150-BCDD-303D51D21063.jpg (131,7 KB, 13 εμφανίσεις)
Παλιά 20-05-19, 21:09   #52
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Καλησπέρα.
Δυό λόγια από εμένα, αλλά περίμενε να πάρεις και την απάντηση του Ανδρέα, ο οποίος και πρότεινε τα σκευάσματα.
Παράθεση:
... ...Παρόλο αυτά σε ένα φυτώριο βρήκα Triona με περσινή ημερομηνία παραγωγής και το τσίμπησα.
Το Triona θα δεις ότι είναι γαλάκτωμα ορυκτελαίων. Αυτού του είδους τα γαλακτώματα (θερινός & χειμερινός πολτός) έχουν καταργηθεί κι αντικαταστάθηκαν με σκευάσματα που βασίζονται σε φυτικά έλαια. Να ξέρεις ότι τα γαλακτώματα δεν τα χρησιμοποιούμε όταν ανέβουν οι θερμοκρασίες ή όταν αυτές είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Ως προς τις δοσολογίες για vavel και Sharim μου είπαν 1ml από το καθένα σε ένα λίτρο νερό και το ρίχνω κανά τρίωρο μετά το πότισμα
Ναι, η δοσολογία είναι 1ml/L
Aλλά τι εννοείς "το ρίχνω"? Με το διάλυμμα αυτό θα ψεκάσεις το φύλλωμα.

Μου είπαν όμως οτι το Sharim (confidor) και το Vavel (abamectin) είναι καθαρά χημικά και δεν ενδείκνυνται για πρόληψη παρά μόνο για θεραπεία και με προέτρεψαν να μην τα ρίξω χωρίς λόγο στα φυτά
Εγώ συμφωνώ.

Υγρό βιολογικό λίπασμα για φυλλώδη neudorff και kelpak βρίσκω μόνο internetika και δεν βρίσκω σε κανένα από τα φυτώρια που πήγα και ούτε μπορούν να τα φέρουν οπότε θα κινηθώ προς ιντερνετική αγορά για τα παραπάνω.
Έχω την γνώμη ότι μπορείς να τα αντικαταστήσεις με αντίστοιχα που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά. Προσωπική γνώμη. Αν σκεφθείς ότι ο W. Pall έχει επανειλημμένα πει/γράψει ότι "ρίξτε τους όποιο λίπασμα έχετε στο ντουλάπι της κουζίνας σας για όλα σας τα φυτά"

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-19, 00:05   #53
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπόν πήρα αμπάριζα όλα τα φυτώρια των γύρω περιοχών Confidor και Triona έχουν καταργηθεί.

Επίσης επειδή δεν βρήκα πουθενά διαθέσιμο το abamectin μου είπαν να πάρω το vavel που έχει ακριβώς την ίδια δραστική ουσία (abamectin 1,8%).

Ως προς τις δοσολογίες για vavel και Sharim μου είπαν 1ml από το καθένα σε ένα λίτρο νερό και το ρίχνω κανά τρίωρο μετά το πότισμα και μία κουταλιά της σούπας Triona σε ένα λίτρο νερό.

Μου είπαν όμως οτι το Sharim (confidor) και το Vavel (abamectin) είναι καθαρά χημικά και δεν ενδείκνυνται για πρόληψη παρά μόνο για θεραπεία και με προέτρεψαν να μην τα ρίξω χωρίς λόγο στα φυτά σε αντίθεση με το triona που μου παν ότι είναι ήπιο εντομοκτόνο και ότι θα κάνει και πολύ καλό στο φύλλωμα καθώς είναι και δυναμωτικό. Σε κάθε περίπτωση θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας. Αν θεωρείς Ανδρέα ότι πρέπει να τα ρίξω θα τα ρίξω όλα.

Για το kelpak μου είπαν 5ml σε μισό λίτρο νερό Ανδρέα και ψεκασμό στα φύλλα. Τόσο βάζεις και συ?

Πάντως όπως και να χει πρέπει να σπάσω τις δοσολογίες στην μέση γιατί είναι πολύ το 1 λίτρο νερό για 8 δεντράκια. Δες το μήνυμα και μου λες για να κινηθώ ανάλογα. Σε ευχαριστώ πολύ
1. Αυτά δεν τα αγοράζεις από φυτώρια αλλά από γεωπονικά καταστήματα που πουλάνε γεωργικά φάρμακα.

2. Ίσως να είναι και καλύτερο γιατι νομίζω ότι αυτό πιάνει και τα αβγά των ακάρεων.

3. Αυτές τις αναλογίες. Ψεκάζουμε μόνο μία φορά προληπτικά την άνοιξη. Με τα ακάρεα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Είναι αόρατα και θα διαπιστώσεις την ύπαρξη τους από την ζημιά που θα κάνουν. Γενικά κάνουν πάρτυ σε περιβάλλον ξηρό, θερμό και απάνεμο.

4. Δεν θυμάμαι αναλογία για το Κελπακ αλλά φαντάζομαι γράφει στη συσκευασία. Αυτό μόνο επείγει γιατί τα φυτά σου είναι στρεσαρισμένα από το ταξίδι και την αλλαγή κλίματος.

5. Ότι δεν βρίσκεις κοντά σου εννοείται από το διαδίκτυο. Λίπασμα παίρνω σε σκόνη αργής αποδέσμευσης. Άλλοι χρησιμοποιούν υγρό για ριζοπότισμα, να ξέρεις σ' αυτή την περίπτωση θα το ρίχνεις σε ποτισμένα φυτά.
Παλιά 21-05-19, 01:17   #54
kchoriano
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
1. Αυτά δεν τα αγοράζεις από φυτώρια αλλά από γεωπονικά καταστήματα που πουλάνε γεωργικά φάρμακα.

2. Ίσως να είναι και καλύτερο γιατι νομίζω ότι αυτό πιάνει και τα αβγά των ακάρεων.

3. Αυτές τις αναλογίες. Ψεκάζουμε μόνο μία φορά προληπτικά την άνοιξη. Με τα ακάρεα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Είναι αόρατα και θα διαπιστώσεις την ύπαρξη τους από την ζημιά που θα κάνουν. Γενικά κάνουν πάρτυ σε περιβάλλον ξηρό, θερμό και απάνεμο.

4. Δεν θυμάμαι αναλογία για το Κελπακ αλλά φαντάζομαι γράφει στη συσκευασία. Αυτό μόνο επείγει γιατί τα φυτά σου είναι στρεσαρισμένα από το ταξίδι και την αλλαγή κλίματος.

5. Ότι δεν βρίσκεις κοντά σου εννοείται από το διαδίκτυο. Λίπασμα παίρνω σε σκόνη αργής αποδέσμευσης. Άλλοι χρησιμοποιούν υγρό για ριζοπότισμα, να ξέρεις σ' αυτή την περίπτωση θα το ρίχνεις σε ποτισμένα φυτά.

Σε ευχαριστώ Ανδρέα. Αύριο θα ρίξω το kelpak και το Σαββατο θα ασχοληθώ με τα υπόλοιπα.
Παλιά 21-05-19, 01:27   #55
kchoriano
Member

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριές Αλεξάνδρα. Το «ρίχνω», πήγαινε στο διάλυμα που θα έριχνα, φτιάχνοντάς το μίγμα από τα 3 φάρμακα που μου πε ο Ανδρέας. Διαφυλλικά θα το ψεκάσω. Μια χαρά....Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
Παλιά 21-05-19, 15:11   #56
Chef
Moderator

Προεπιλογή

ο W. Pall έχει επανειλημμένα πει/γράψει ότι "ρίξτε τους όποιο λίπασμα έχετε στο ντουλάπι της κουζίνας σας για όλα σας τα φυτά"

Ναι σωστά, αλλά με έναν περιορισμό.
Στα ανόργανα υποστρώματα δεν ρίχνουμε ποτέ χημικά λιπάσματα παρά μόνο οργανικά. Ειδικά στα ατσερ είναι σαν να τα πυροβολείς. Είμαι κάθετος σ'αυτό γιατί έχω χάσει δένδρα. Το έλεγε η Έλσα επανειλημμένα στο φόρουμ αλλά δεν την άκουσα και όταν έπαθα ζημιές μόνο ξύλο δεν έφαγα.

Ξέρω ότι διαφωνεί η Αλεξάνδρα αλλά θα επιμείνω. Καλύτερα να είμαστε προσεκτικοί. Το έβαλα και δεν έπαθε τίποτα δεν είναι ασφαλές, την επόμενη φορά μπορεί να πάθει.

Χημικό λίπασμα -εάν το θέλεις- μόνο στον κήπο όπου υπάρχει πλούσια οργανική όπως χούμους, τύρφη ή κοπριά.
Παλιά 21-05-19, 15:33   #57
kchoriano
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
ο W. Pall έχει επανειλημμένα πει/γράψει ότι "ρίξτε τους όποιο λίπασμα έχετε στο ντουλάπι της κουζίνας σας για όλα σας τα φυτά"

Ναι σωστά, αλλά με έναν περιορισμό.
Στα ανόργανα υποστρώματα δεν ρίχνουμε ποτέ χημικά λιπάσματα παρά μόνο οργανικά. Ειδικά στα ατσερ είναι σαν να τα πυροβολείς. Είμαι κάθετος σ'αυτό γιατί έχω χάσει δένδρα. Το έλεγε η Έλσα επανειλημμένα στο φόρουμ αλλά δεν την άκουσα και όταν έπαθα ζημιές μόνο ξύλο δεν έφαγα.

Ξέρω ότι διαφωνεί η Αλεξάνδρα αλλά θα επιμείνω. Καλύτερα να είμαστε προσεκτικοί. Το έβαλα και δεν έπαθε τίποτα δεν είναι ασφαλές, την επόμενη φορά μπορεί να πάθει.

Χημικό λίπασμα -εάν το θέλεις- μόνο στον κήπο όπου υπάρχει πλούσια οργανική όπως χούμους, τύρφη ή κοπριά.

Ανδρέα ούτε αυτό το ήξερα. Τα acer βέβαια εμένα δεν έχουν ανόργανο υπόστρωμα. Μόνο η φτελιά έχει. Αλλά δεν υπάρχει και λόγος ρίσκου νομίζω από την στιγμή που υπάρχουν και τα βιολογικά λιπάσματα
Παλιά 22-05-19, 12:22   #58
kchoriano
Member

Προεπιλογή

Καλημέρα και πάλι. Tα φύλλα του red accer έχουν πρασινίσει πολύ παραπάνω εδώ και 5 μέρες σε σχέση με την μέρα που μου ήρθε. Είναι περισσότερο κόκκινα στην κορυφή και όσο κατεβαίνεις χαμηλότερα τείνουν στο πιο πράσινο. Δεν ξέρω αν είναι από υπερβολικό πότισμα που πιθανώς του έκανα επειδή ήταν 1 εβδομάδα στην κούτα απότιστο ή αν είναι από το στρεσάρισμα. Σήμερα θα τα ψεκάσω όλα με το κελπακ και βλέπουμε...
Παλιά 22-05-19, 13:03   #59
Lazorik
Member

Το avatar του χρήστη Lazorik

Περιοχή: Λάρισα
Προεπιλογή

Από την έλλειψη ήλιου είναι.
Lazorik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-19, 13:10   #60
kchoriano
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lazorik Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την έλλειψη ήλιου είναι.
Η αλήθεια είναι ότι εκεί που το έχω στο βορινό μπαλκόνι δεν το πιάνει ο ήλιος (ελάχιστα μόνο το πρωί) ούτε ο αέρας στο σημείο που βρίσκεται. Από την άλλη λέμε ότι το accer δεν πρέπει να εκτίθεται σε απευθείας ακτινοβολία. Και η ερώτηση είναι που βρίσκεται η χρυσή τομή για να διατηρήσεις χρώμα και υγεία???
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές