Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-05-19, 00:35   #31
kchoriano
Member

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη νομίζεις ότι όλοι εμείς που σου λέμε όλα τα παραπάνω, δεν έχουμε βρεθεί στην ίδια θέση με σένα όταν πρωτοξεκινούσαμε
Ό,τι γράφουμε εδώ είναι καλοπροαίρετο και σκοπεύει στο να σε κατευθύνει για τα επόμενα βήματά σου στο μέλλον.
Ό,τι έχεις αγοράσει, καλώς το αγόρασες. Σου αρέσει κι αυτό είναι το βασικό!
Τώρα πρέπει να μάθεις να τα συντηρείς σε καλή υγεία και στην συνέχεια να εφαρμόσεις τις τεχνικές που χρειάζεται ώστε να παραμείνουν όμορφα μπονσάϊ.
Το σημαντικό όταν τα παραλάβεις είναι να τους δώσεις χρόνο να συνηθίσουν το νέο τους περιβάλλον. Μη βιασθείς να τα "πειράξεις"!
Το ξέρω οτι το λέτε καλοπροαίρετα και μάλιστα εκτιμώ πολύ και μόνο που μπαίνετε στον κόπο να ασχοληθείτε με κάποιον αρχάριο που δεν τον έχετε δει και πουέ στην τελική. Να στε καλά. Θα επανέλθω με τις φωτογραφίες όταν τα παραλάβω όλα. Καλό βράδυ σε όλους.
kchoriano δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-19, 13:31   #32
kchoriano
Member

Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους,

Σήμερα μου ήρθαν τα δεντράκια και μου έστειλε φωτο η γυναίκα από το σπίτι. Εγώ από κοντά δεν τα έχω δει ακόμα απλά σας στέλνω την φώτο. Τουλάχιστον έφτασαν σε καλή κατάσταση

Από αριστερά προς τα δεξιά Φτελιά, ροδιά, αζαλέα, accer orange dream, accer palmatum red
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg viber image 2019-05-17 , 13.19.11.jpg (111,9 KB, 28 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kchoriano : 17-05-19 στις 13:33
Παλιά 17-05-19, 22:46   #33
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Καλώς τα δεχθήκατε λοιπόν!
Προστατεύστε τα από απ' ευθείας ήλιο κι αέρα μέχρι να εγκλιματισθούν.
Μη βιασθείτε να "ασχοληθείτε" μαζί τους

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-19, 23:31   #34
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Καλορίζικα.
Με το μαλακό, μην σε πιάσουν οι βιασύνες.
Η προσαρμογή στο νέο περιβάλλον είναι μια διαδικασία που παίρνει χρόνο. Το στρες που δέχεται ένα φυτό είναι μεγάλο ακόμα κι αν η μετακίνηση είναι λίγα χιλιόμετρα ή ακόμα κι αν του αλλάξουμε θέση στο σπίτι, πόσο μάλλον όταν αλλάζει τελείως το κλίμα.
Τουλάχιστον έναν ολόκληρο χρόνο και κάποιες φορές ίσως και παραπάνω. Ανάλογα με το είδος βέβαια και το κάθε άτομο. Όταν δεις ότι κάποιο δενδράκι είναι εύρωστο και δίνει φουλ ανάπτυξη, σημαίνει ότι δέχεται επεμβάσεις αλλά αυτό σε καμιά περίπτωση μην το επιχειρήσεις πριν από τον ερχόμενο χειμώνα.

Πάρε ένα αντιστρές σκεύασμα και ψέκασε τα φύλλα. Εγώ χρησιμοποιώ το Kelpak, είναι οργανικό εκχύλισμα από φύκια, που δυναμώνει το δένδρο.
Στη συνέχεια θα το χρησιμοποιείς παράλληλα με το λίπασμα γιατί ενισχύει την δράση των λιπασμάτων.
Εννοείται προληπτικό ψεκασμό για έντομα και ακάρεα. Ένα χαρμάνι από Confidor, triona kai abamectin τα πιάνει σχεδόν όλα.

Και ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chef : 17-05-19 στις 23:33
Chef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-19, 23:55   #35
kchoriano
Member

Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους. Σας επισυνάπτω κάποιες φωτογραφίες από τα δεντράκια μου τα καινούρια καθώς και απο την ελιά τον φίκο και την βουκαμβίλια που είχα ήδη. Αναμένω παρατηρήσεις σας. Είδα οτι η φτελιά είχε διαφορετική ποιότητα χώματος από όλα τα παραπάνω. Δεν ξέρω καν βέβαια τι είναι αλλά αυτό μαζί με το red accer ήταν τα ακριβότερα καθώς τα υπόλοιπα είναι αισθητά μικρότερα.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1207.jpg (186,8 KB, 16 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1209.jpg (191,1 KB, 17 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1216.jpg (180,2 KB, 17 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1213.jpg (185,5 KB, 18 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1215.jpg (200,3 KB, 18 εμφανίσεις)
Παλιά 17-05-19, 23:57   #36
kchoriano
Member

Προεπιλογή

και οι υπόλοιπες....
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1217.jpg (180,2 KB, 13 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1218.jpg (178,1 KB, 11 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1219.jpg (145,1 KB, 12 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1220.jpg (140,8 KB, 11 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1222.jpg (178,8 KB, 11 εμφανίσεις)
Παλιά 18-05-19, 00:04   #37
kchoriano
Member

Smile

Και τέλος για να μην σας τρελαίνω αυτά που ήδη είχα....

Αναμένω τα σχόλια σας. Πάντως το orange accer μου φαίνεται πολύ φτωχό σε ποσότητα χώματος από όλα τα ύπόλοιπα. Επίσης ήθελα να μου πέιτε αν την φτελιά μπορώ να την κρατάω σε εσωτερικό χώρο πχ σε ένα σημείο στο σαλόνι χωρίς να είναι απαραίτητα μπροστά στο παράθυρο.

Υ.Γ. Τα μεγάλα δεντράκια είναι το red palmatum και η φτελιά τα άλλα είναι πολύ μικρότερα, το λέω γιατί δεν ξέρω αν φαίνεται ευκρινώς στις φώτο

Σας ευχαριστώ και πάλι
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1223.jpg (177,3 KB, 12 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1226.jpg (172,0 KB, 12 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1227.jpg (189,5 KB, 11 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1228.jpg (172,6 KB, 10 εμφανίσεις)
Παλιά 18-05-19, 00:12   #38
kchoriano
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλορίζικα.
Με το μαλακό, μην σε πιάσουν οι βιασύνες.
Η προσαρμογή στο νέο περιβάλλον είναι μια διαδικασία που παίρνει χρόνο. Το στρες που δέχεται ένα φυτό είναι μεγάλο ακόμα κι αν η μετακίνηση είναι λίγα χιλιόμετρα ή ακόμα κι αν του αλλάξουμε θέση στο σπίτι, πόσο μάλλον όταν αλλάζει τελείως το κλίμα.
Τουλάχιστον έναν ολόκληρο χρόνο και κάποιες φορές ίσως και παραπάνω. Ανάλογα με το είδος βέβαια και το κάθε άτομο. Όταν δεις ότι κάποιο δενδράκι είναι εύρωστο και δίνει φουλ ανάπτυξη, σημαίνει ότι δέχεται επεμβάσεις αλλά αυτό σε καμιά περίπτωση μην το επιχειρήσεις πριν από τον ερχόμενο χειμώνα.

Πάρε ένα αντιστρές σκεύασμα και ψέκασε τα φύλλα. Εγώ χρησιμοποιώ το Kelpak, είναι οργανικό εκχύλισμα από φύκια, που δυναμώνει το δένδρο.
Στη συνέχεια θα το χρησιμοποιείς παράλληλα με το λίπασμα γιατί ενισχύει την δράση των λιπασμάτων.
Εννοείται προληπτικό ψεκασμό για έντομα και ακάρεα. Ένα χαρμάνι από Confidor, triona kai abamectin τα πιάνει σχεδόν όλα.

Και ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα πάρω όλα τα παραπάνω που μου είπες. Μπορείς να μου πεις τι να πάρω και απο λίπασμα?

Επίσης αφου περάσει μια χρονική περίοδος να συνηθίσουν τα δεντράκια να αρχίσω με λίπασμα ανα 2 εβδομάδες?

Τέλος για όλα τα παραπάνω είδη που αγόρασα και αν τα έχω σε ζωή μέχρι τον επόμενο Μάρτη να δοκιμάσω λές ένα μίγμα 40% ακαντάμα και 60% τύρφη ή οι ανάγκες χώματος είναι διαφορετικές για αυτά τα 5 είδη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kchoriano : 18-05-19 στις 00:17
Παλιά 18-05-19, 18:08   #39
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kchoriano Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης ήθελα να μου πέιτε αν την φτελιά μπορώ να την κρατάω σε εσωτερικό χώρο πχ σε ένα σημείο στο σαλόνι χωρίς να είναι απαραίτητα μπροστά στο παράθυρο.
Όλα έξω.
Είναι φυτά εξωτερικού χώρου, μέσα δεν θα ευδοκιμήσουν.
Παλιά 18-05-19, 18:18   #40
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορείς να μου πεις τι να πάρω και απο λίπασμα?

Επίσης αφου περάσει μια χρονική περίοδος να συνηθίσουν τα δεντράκια να αρχίσω με λίπασμα ανα 2 εβδομάδες?

Τέλος για όλα τα παραπάνω είδη που αγόρασα και αν τα έχω σε ζωή μέχρι τον επόμενο Μάρτη να δοκιμάσω λές ένα μίγμα 40% ακαντάμα και 60% τύρφη ή οι ανάγκες χώματος είναι διαφορετικές για αυτά τα 5 είδη?
Βιολογικό Λίπασμα Neudorff για πράσινα φυλλώδη.
Ναι, ας περάσει ένας μήνας πριν λιπάνεις, εκτός αν δεις νωρίτερα έντονη ανάπτυξη. Περιμένουμε να δούμε πρώτα να πετάει νέα βλάστηση και μετά λιπαίνουμε.
Το Kelpak όμως θα το ρίξεις ΤΩΡΑ.

Μην βιάζεσαι για μεταφύτευση. Διάβαζε μέχρι τότε. Το μεγαλύτερο ποσοσστό στο υπόστρωμα πρέπει να είναι πάντα ανόργανο, από 70% και πάνω και φτάνει μέχρι 100% στα πεύκα.
Εγώ δεν χρησιμοποιώ ακαντάμα, μην ξοδεύεσαι, δεν νομίζω ότι το χρειαζόμαστε στην Ελλάδα.
Ελαφρόπετρα 50% και ψημένο πηλό 30% για ανόργανο, καθώς και 20% τύρφη είναι εντάξει σε γενικές γραμμές, εκτός αν κάποιο δενδράκι χρειάζεται άλλες αναλογίες. Αλλά είπαμε μέχρι τότε θα μελετάς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chef : 18-05-19 στις 18:20
Chef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-19, 19:16   #41
kchoriano
Member

Smile

Παράθεση:
Βιολογικό Λίπασμα Neudorff για πράσινα φυλλώδη.
Ναι, ας περάσει ένας μήνας πριν λιπάνεις, εκτός αν δεις νωρίτερα έντονη ανάπτυξη. Περιμένουμε να δούμε πρώτα να πετάει νέα βλάστηση και μετά λιπαίνουμε.
Το Kelpak όμως θα το ρίξεις ΤΩΡΑ.

Μην βιάζεσαι για μεταφύτευση. Διάβαζε μέχρι τότε. Το μεγαλύτερο ποσοσστό στο υπόστρωμα πρέπει να είναι πάντα ανόργανο, από 70% και πάνω και φτάνει μέχρι 100% στα πεύκα.
Εγώ δεν χρησιμοποιώ ακαντάμα, μην ξοδεύεσαι, δεν νομίζω ότι το χρειαζόμαστε στην Ελλάδα.
Ελαφρόπετρα 50% και ψημένο πηλό 30% για ανόργανο, καθώς και 20% τύρφη είναι εντάξει σε γενικές γραμμές, εκτός αν κάποιο δενδράκι χρειάζεται άλλες αναλογίες. Αλλά είπαμε μέχρι τότε θα μελετάς.
Σε ευχαριστώ πολύ Ανδρέα. Ήσουν κατατοπιστικότατος. Ξεκινάω από αυτά που μου είπες και ελπίζω με τις οδηγίες σας και την βοήθειά σας να πάει καλά.
Παλιά 18-05-19, 22:59   #42
kchoriano
Member

Προεπιλογή

Ανδρέα το Kelpak και το λίπασμα τα βρίσκω. Αυτό που δεν
βρίσκω είναι το μίγμα φαρμάκων για τα ακάρεα. Εγώ μένω Γαλάτσι ξέρεις που ειπναι το κοντινότερο φυτώριο που μπορώ να τα προμηθευτώ;;
Παλιά 19-05-19, 21:29   #43
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ανδρέα το Kelpak και το λίπασμα τα βρίσκω. Αυτό που δεν
βρίσκω είναι το μίγμα φαρμάκων για τα ακάρεα. Εγώ μένω Γαλάτσι ξέρεις που ειπναι το κοντινότερο φυτώριο που μπορώ να τα προμηθευτώ;;
Από γεωπόνο θα τα πάρεις, το καθένα χωριστά πουλιούνται. Εσύ θα κάνεις το χαρμάνι.
Παλιά 19-05-19, 22:11   #44
kchoriano
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Από γεωπόνο θα τα πάρεις, το καθένα χωριστά πουλιούνται. Εσύ θα κάνεις το χαρμάνι.
Να δω πότε θα ξεχαρμανιάσω και γω...😂😂😂.Αντε να βρεις γεωπόνο τώρα. Πιο εύκολα θα φύγουν τα ακάραια μόνα τους από το να βρω εγώ γεωπόνο...Η Αλεξάνδρα χάθηκε εντωμεταξύ...
Παλιά 20-05-19, 09:13   #45
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Καλημέρα στους φίλους!
Διάβασα όλα τα παραπάνω και θα απαντήσω κι εγώ... προσεχώς
Δεν μπορείτε να πιστέψετε πόσο πνιγμένη είμαι! Και πήρα και την ρημάδα την σύνταξη, αλλά πού χρόνος για μένα.
Στο Γαλάτσι είναι ένα φυτώριο που το έχει γεωπόνος και έχει και φάρμακα. Αν δεν έχει κάτι στο φέρνει. Είναι στην Βεΐκου και λέγεται -αν δεν κάνω λάθος- Παπαγεωργίου. Είναι εξυπηρετικός έχω ψωνίσει.
Αλλιώς στο κέντρο, πλατεία Αγ. Ειρήνης στον Αφεντούλη. Παλιό μαγαζί, τεράστια ποικιλία, εγγύηση.
Θα επανέλθω.
Τα χέρια μακριά απ' τα φυτά.
Με ανησύχησαν κάποιο φύλλα στο άτσερ που στρίβουν προς τα μέσα... μπορεί και να λαθεύω.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές