Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-04-19, 15:25   #1
kchoriano
Member

Περιοχή: Αθήνα
Unhappy Αγορά Αcer από το εξωτερικό

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια των ειδικών.

Ήδη έχω στην κατοχή μου μια ελιά και μια βουκαμβίλια σε pot (τα είχα αγοράσει πριν 2 χρόνια) και πάνε πολύ καλά. Τώρα σκέφτομαι να αυξήσω λίγο το level δυσκολίας. Λέω να πάρω κάποια ποικιλία σφένδαμου από το εξωτερικό αλλά δεν ξέρω ποια ποικιλία θα ευδοκιμεί πιο εύκολα στο κλίμα μας. Μένω στο Γαλάτσι σε υψόμετρο 200 μέτρων. Διαβάζοντας έχω πληροφορηθεί ότι η ποικιλία trident είναι ανθεκτική αλλά ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν και άλλες ποικιλίες που μπορώ να κοιτάξω όπως η negundo, η palmatum, η orange dream κτλ.

Θέλω να κάνω μια παραγγελία με 3 δεντρακια ένα malus crabapple, ένα acer και μια ροδιά αλλά λόγω κλίματος με προβληματίζει πολύ το acer. Δεν θα ήθελα να δώσω χρήματα και να καταστρέψω τσάμπα ένα δεντράκι. Αναμένω πληροφόρηση

Ευχαριστώ
kchoriano δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-19, 19:09   #2
harryzo
Member

Το avatar του χρήστη harryzo

Περιοχή: Aθηνα
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Εγώ μένω Κάτω Πατήσια σχετικά κοντά αλλά λίγο πιο χαμηλά. Έχω παραγγείλει από Γαλλία Acer Palmatum τα έχω σε βορεινό μπαλκόνι δλδ καθόλου ήλιος από Οκτώβριο έως Μάρτιο και από μεσα Μάρτη έως Οκτώβριο αντίστοιχα τα χτυπάει πρωινός ήλιος έως τις 12-1 το μεσημέρι αναλόγως εποχής. Πέρυσι εννοείται πως είχα καμμένα φύλλα και πάλι (Τους καλοκαιρινούς μήνες ο ήλιος τα χτυπάει από καλαμωτη όχι απευθείας). Αν εξαιρέσουμε αυτό που έγινε από δικό μου λάθος (θέλουν καθημερινό πότισμα πχ τα δικά μου στο δικό μου μπαλκόνι) πάνε μια χαρά! Η αλήθεια είναι πως πιο πολλά θα σου στοιχίσουν τα μεταφορικά αναλόγως που τι και πόσο φυσικά. Κι εγώ δεν έβρισκα και τα παρήγγειλα και είναι μια χαρά πάντως!

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
harryzo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-05-19, 23:55   #3
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kchoriano Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Θέλω να κάνω μια παραγγελία με 3 δεντρακια ένα malus crabapple, ένα acer και μια ροδιά αλλά λόγω κλίματος με προβληματίζει πολύ το acer... ...
Για την αγριομηλιά σου απάντησα στο άλλο θέμα σου.
Για την ροδιά, το βλέπω μάλλον απαράδεκτο να παραγγείλεις από εξωτερικό. Μόνο εάν πρόκειται για μεγάλο, συλλεγμένο και προχωρημένο μπονσάϊ, θα το δικαιολογούσα. Τα φυτώρια εδώ βρίθουν από ροδιές που μπορείς να διαμορφώσεις ο ίδιος.
Και σφενδάμι μπορείς να βρεις στα εδώ φυτώρια. Χρειάζεται λίγο ψάξιμο μόνο. Εαν το προστατεύσεις από απ' ευθείας ήλιο και κυρίως τον αέρα, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Έχω την γνώμη ότι τα μεταφορικά που θα κερδίσεις, μπορείς να τα διαθέσεις για να αγοράσεις ένα μεγαλύτερο δένδρο εδώ κι έτσι μάλλον θα βγεις κερδισμένος.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-19, 00:35   #4
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ροδιά, το βλέπω μάλλον απαράδεκτο να παραγγείλεις από εξωτερικό. Μόνο εάν πρόκειται για μεγάλο, συλλεγμένο και προχωρημένο μπονσάϊ, θα το δικαιολογούσα. Τα φυτώρια εδώ βρίθουν από ροδιές που μπορείς να διαμορφώσεις ο ίδιος.
Και σφενδάμι μπορείς να βρεις στα εδώ φυτώρια. Χρειάζεται λίγο ψάξιμο μόνο. Εαν το προστατεύσεις από απ' ευθείας ήλιο και κυρίως τον αέρα, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Έχω την γνώμη ότι τα μεταφορικά που θα κερδίσεις, μπορείς να τα διαθέσεις για να αγοράσεις ένα μεγαλύτερο δένδρο εδώ κι έτσι μάλλον θα βγεις κερδισμένος.
Παλιά 02-05-19, 10:20   #5
kchoriano
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την αγριομηλιά σου απάντησα στο άλλο θέμα σου.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τα μεταφορικά επειδή θα αγοράσω τελικά 5 δεντράκια ανέρχονται σε 21,50€ και στην ουσία δεν αυξάνονται. Είτε ένα είτε 5 να αγόραζα τα ίδια θα πλήρωνα. Τώρα ως προς την ροδιά θα προτιμούσα να πάρω κάτι ήδη διαμορφωμένο καθώς δεν έχω εγώ τόσο την απαραίτητη εμπειρία να το κάνω όσο και τον απαραίτητο χρόνο καθώς έχω και ένα μωράκι 4,5 μηνών

Στο εξωτερικό βρίσκω ροδιά 10 χρονών σαν starter bonsai με 30 ευρώ που για να πάρω εδώ κάτι αντίστοιχο χρειάζονται τα διπλάσια χρήματα και φυσικά το ίδιο συμβαίνει με το Acer. Με 170 ευρώ παίρνω 5 δέντρα από το εξωτερικό ενώ εδώ θα έπαιρνα 1-2.
kchoriano δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-19, 01:43   #6
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Σε κάθε περίπτωση, η επιλογή είναι αποκλειστικά δική σου.
Εμείς απαντάμε σύμφωνα με τα δικά μας κριτήρια, στις ερωτήσεις που εσύ θέτεις.
Το δένδρο εσύ θα το έχεις, εσύ θα το φροντίζεις κι εσύ θα το χαίρεσαι. Εάν αρέσει σε εσένα, αυτό είναι αρκετό.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-19, 20:50   #7
dimdim
Junior Member

Περιοχή: αθηνα
Προεπιλογή

Καλησπέρα, να σε ρωτησω κατι. Απο που έχεις ψωνίσει απο πιο σαιτ; ησουν ικανοποιημένος απο την αγορα σου; ειναι αξιόπιστο το σαιτ. Σε ευχαριστώ
dimdim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές