Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Ασθένειες και προβλήματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-04-09, 13:47   #1
mybonsai
Super Moderator

Προεπιλογή juniperus ασθενει

glyn
Moderator
Θέμα: juniperus ασθενει Tue Mar 31, 2009 10:51 pm

παιδια βοηθεια...εχω ενα juniperus το οποιο εχει εμφανισει στο φυλλωμα του κατι μικρα
ασπρα μπιλακια....εχει αρχισει να γεμιζει ακομα και στα νεα βλασταρακια...φωτο δεν εχω
ακομα...ξερει κανενας τι ειναι και τι να κανω μην μου κολλησει και τα αλλα μου δεντρακια....
θεραπευεται ή να το ¨τζακαρω"?
Θέμα: Απ: juniperus ασθενει Tue Mar 31, 2009 11:17 pm

Μοιάζει με τα παρακάτω ?
http://images.google.gr/images?hl=el...1%CF%83%CE%B7&
Θέμα: Απ: juniperus ασθενει Tue Mar 31, 2009 11:38 pm

και εμενα εκει πήγε προς στιγμή το μυαλό μου αλλά η βαμβακάδα "τρέφετε" μόνο απο Pinus-πεύκα
Περιμένουμε φωτό....μην την περάσεις απο φοτοσοπ
Θέμα: Απ: juniperus ασθενει Wed Apr 01, 2009 12:35 am

Το σκουληκι που τρεφεται με τουσ χυμουσ του πευκου ονομαζεται << εργατησ >> και ειναι εξαιρετικα πολυτιμο σε εμασ τουσ μελισσοκομουσ μιασ και το μελιτωμα που παραγουν τα δεντρα στην προσπαθεια αμυνασ το συλεγουν οι μελισσεσ με μανια.Η προσβολη απο εργατη ενοσ μεμονομενου δεντρου ειναι μονοδρομοσ προσ τον θανατο εαν δεν αντιμετωπισθει.Αλλα η παρουσια του εργατη σε ενα δασοσ μονο ωφελιμη ειναι και μαλιστα στην ελλαδα επιδοτειται προσ ωφελοσ τησ μελισσοκομιασ.Παντωσ αποκλειεται να ζει στο γιουνιπερο.
Θέμα: Απ: juniperus ασθενει Wed Apr 01, 2009 12:56 am

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ksirokampos
Το σκουληκι που τρεφεται με τουσ χυμουσ του πευκου ονομαζεται << εργατησ >> και ειναι εξαιρετικα πολυτιμο σε εμασ τουσ μελισσοκομουσ μιασ και το μελιτωμα που παραγουν τα δεντρα στην προσπαθεια αμυνασ το συλεγουν οι μελισσεσ με μανια.Η προσβολη απο εργατη ενοσ μεμονομενου δεντρου ειναι μονοδρομοσ προσ τον θανατο εαν δεν αντιμετωπισθει.Αλλα η παρουσια του εργατη σε ενα δασοσ μονο ωφελιμη ειναι και μαλιστα στην ελλαδα επιδοτειται προσ ωφελοσ τησ μελισσοκομιασ.Παντωσ αποκλειεται να ζει στο γιουνιπερο.
τελικα τι ειναι βρε παιδια....???
Θέμα: Απ: juniperus ασθενει Wed Apr 01, 2009 12:53 pm

Φωτο!Για να ψαξουμε,
Θέμα: Απ: juniperus ασθενει Wed Apr 01, 2009 2:44 pm

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ksirokampos
στην ελλαδα επιδοτειται προσ ωφελοσ τησ μελισσοκομιασ.Παντωσ αποκλειεται να ζει στο γιουνιπερο.
Στην Ελλάδα έχει πάψει να επιδοτείται , και απο την Λαμία ξέρω ότι πλέον απαγορεύεται η διαδοσή της βαμβακάδας, τα προβλήματα δημιουργούνται κατά τις ξηρές χρονιές καθώς ο παρασιτισμός των εντόμων φέρνει στα όρια τα ήδη δοκιμαζόμενα πεύκα ειδικά αυτά που είναι στις χειρότερες περιοχές όπως πόλεις και πολύ βραχώδεις εκτάσεις.
Όσο για τον άρκευθο Γιώργο θα συμφωνήσω με Στράτο μια φώτο θα βοηθούσε πολύ :mml:
Θέμα: Απ: juniperus ασθενει Wed Apr 01, 2009 4:49 pm

Οκ...θα στειλω μολις παω σπιτι...
Θέμα: Απ: juniperus ασθενει Wed Apr 01, 2009 6:35 pm

Μου το εμφάνισε & εμένα πριν 2 χρόνια. Αν τα πιάσεις θα δείς ότι λιώνουν και είναι καφέ μέσα. Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι - εγώ αφαίρεσα όσα μπορούσα με το χέρι και δεν επεκτάθηκε το πρόβλημα.
mybonsai δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές