Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-01-19, 11:32   #1
crispavlidhs
Junior Member

Το avatar του χρήστη crispavlidhs

Περιοχή: Καβάλα
Προεπιλογή Κωνοφόρα

Καλημέρα στην παρέα ! Εντόπισα ένα πεύκο σε μια πλαγιά έτοιμο να πέσει όπως θα δείτε στις φωτογραφίες παρακάτω . Ερώτηση μου είναι εξής έχει αρκετά μακρι Κλάδη και από ότι κατάλαβα είναι ρίζα από ποιο μεγάλο δέντρο που είναι από πάνω στο βουνό, της ρίζες δεν μπόρεσα να δω ποσό βαθιά είναι στο χώμα (ξέρω ότι είμαι παρά πολύ άπειρος για πεύκο) υπάρχει τρόπος να βγάλει ρίζες ποιο πάνω δλδ να κοντινή ο κορμός ; Αξίζει γενικά το συγκεκριμένο δέντρο να ασχοληθεί κάποιος ;

Sent from my iPhone using Tapatalk
crispavlidhs δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-19, 13:24   #2
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crispavlidhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα στην παρέα ! Εντόπισα ένα πεύκο σε μια πλαγιά έτοιμο να πέσει όπως θα δείτε στις φωτογραφίες παρακάτω . Ερώτηση μου είναι εξής έχει αρκετά μακρι Κλάδη και από ότι κατάλαβα είναι ρίζα από ποιο μεγάλο δέντρο που είναι από πάνω στο βουνό, της ρίζες δεν μπόρεσα να δω ποσό βαθιά είναι στο χώμα (ξέρω ότι είμαι παρά πολύ άπειρος για πεύκο) υπάρχει τρόπος να βγάλει ρίζες ποιο πάνω δλδ να κοντινή ο κορμός ; Αξίζει γενικά το συγκεκριμένο δέντρο να ασχοληθεί κάποιος ;

ειναι απο αναδάσωση, οποτε ήδη έχουμε ηθικό ζήτημα, είναι εφικτό να βγάλει ρίζα ψηλότερα, επιπλέον για το μέγεθος του και με τις διαθέσιμες υποδομές που έχει ο μέσος έλληνας χομπίστας η καταβολάδα θα πρέπει να διατηρηθεί για τουλάχιστον δυο χρόνια, με οτι αυτο συνεπάγεται για την επιτυχία του εγχειρήματος. Και δεν ειναι ρίζα από άλλο δέντρο, τα πευκα δεν παράγουν ριζοβλαστήματα, εκτός ίσως από την Pinus canariensis..

εγω ψηφίζω όχι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 27-01-19 στις 02:04
liakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-19, 03:57   #3
kostasd87
Παλιός

Το avatar του χρήστη kostasd87

Περιοχή: Swindon UK
Προεπιλογή

Στα αρνητικά: τα πεύκα είναι γενικά δύσκολα δέντρα από όλες τις απόψεις. Μικρή ανοχή σε εργασίες, ρίζα-παλούκι, αργή ανάπτυξη κ.α. Προσωπικά δεν έχω σκεφτεί ούτε καν να προσπαθήσω ως τώρα. Είναι από αναδάσωση. Πιθανώς μικρή εμπειρία του OP με επιβίωση φυτών.

Στα θετικα: Κατάλληλη γενικά περίοδος. Fullstop. Τίποτε άλλο.
Επισης θετικά εν γένει: Αρχίζεις να αποκτάς μάτι. Πολύ καλή για πρώτη προσπάθεια το συρμάτωμα του άλλου thread. Θυμάμαι εμένα στην αρχή, συγκρίνω και στο λέω. Επίσης διαβάζεις. Και είσαι και συντοπίτης!!

Κι εγώ ψηφίζω όχι. Η καλύτερα πάρε το φυλλοβόλο του άλλου ποστ. Αν ποτέ προσπαθούσα προσωπικά να πάρω το πεύκο θα έκανα καμία 3ετια προεργασία, και εδώ που τα λέμε δεν αξίζει αυτό το δέντρο τοσο κόπο.

Πόσταρες ήδη 2-3 δέντρα θα συλλογή, πάω στοίχημα χωρίς να έχεις ακόμα περπατήσει 10 χιλιόμετρα σύνολο στο δάσος ψάχνοντας. Φαντάσου τι έχεις να βρεις. Αν συνεχίσεις να ασχολείσαι, σε 5 χρόνια θα ψάχνεις που να χαρίσεις τα πρώτα σου δέντρα για να κάνεις χώρο για καλύτερα. Ψάξε καλά πριν αποφασίσεις.

Δωράκι από μένα ένα site πολύ καλό για να σε βάλει σε τροχιά γενικά με τα bonsai. Ξεκινάει από τα πολύ απλά και προχωράει στα σύνθετα χωρίς να μπερδεύει.
http://www.evergreengardenworks.com/index.htm
Επίσης collecting trees, Walter Pall. Αν βαριέσαι ξεκίνα από το 5:30. Δες και το part 2.
https://youtu.be/KtUnzfsPlWM

Εχω βέβαια και απορία να μάθω που το κατάλαβε ο Λιάκος ότι είναι από αναδάσωση..!

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
kostasd87 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-19, 12:30   #4
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasd87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα αρνητικά: τα πεύκα είναι γενικά δύσκολα δέντρα από όλες τις απόψεις. Μικρή ανοχή σε εργασίες, ρίζα-παλούκι, αργή ανάπτυξη κ.α. Προσωπικά δεν έχω σκεφτεί ούτε καν να προσπαθήσω ως τώρα. Είναι από αναδάσωση. Πιθανώς μικρή εμπειρία του OP με επιβίωση φυτών.

Επισης θετικά εν γένει: Αρχίζεις να αποκτάς μάτι. Πολύ καλή για πρώτη προσπάθεια το συρμάτωμα του άλλου thread. Θυμάμαι εμένα στην αρχή, συγκρίνω και στο λέω. Επίσης διαβάζεις. Και είσαι και συντοπίτης!!

Κι εγώ ψηφίζω όχι. Η καλύτερα πάρε το φυλλοβόλο του άλλου ποστ. Αν ποτέ προσπαθούσα προσωπικά να πάρω το πεύκο θα έκανα καμία 3ετια προεργασία, και εδώ που τα λέμε δεν αξίζει αυτό το δέντρο τοσο κόπο.

Πόσταρες ήδη 2-3 δέντρα θα συλλογή, πάω στοίχημα χωρίς να έχεις ακόμα περπατήσει 10 χιλιόμετρα σύνολο στο δάσος ψάχνοντας. Φαντάσου τι έχεις να βρεις. Αν συνεχίσεις να ασχολείσαι, σε 5 χρόνια θα ψάχνεις που να χαρίσεις τα πρώτα σου δέντρα για να κάνεις χώρο για καλύτερα. Ψάξε καλά πριν αποφασίσεις.

Δωράκι από μένα ένα site πολύ καλό για να σε βάλει σε τροχιά γενικά με τα bonsai. Ξεκινάει από τα πολύ απλά και προχωράει στα σύνθετα χωρίς να μπερδεύει.
Επίσης collecting trees, Walter Pall. Αν βαριέσαι ξεκίνα από το 5:30. Δες και το part 2.

Εχω βέβαια και απορία να μάθω που το κατάλαβε ο Λιάκος ότι είναι από αναδάσωση..!

χαχαχα
επειδή το συγκεκριμένο φαίνεται να ειναι κουκουναρια, μου φαίνεται περίεργο ότι το πίσω στην πρωτη φωτο είναι pinus nigra.
Επιπλέον η καβάλα δεν νομίζω να έχει φυσικους πληθυσμους απο nigra και pinea
liakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-19, 12:32   #5
crispavlidhs
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχα

επειδή το συγκεκριμένο φαίνεται να ειναι κουκουναρια, μου φαίνεται περίεργο ότι το πίσω στην πρωτη φωτο είναι pinus nigra.

Επιπλέον η καβάλα δεν νομίζω να έχει φυσικους πληθυσμους απο nigra και pinea

Από Δράμα είναι η φωτογραφία φίλε μου! Εκεί η περιοχή έχει χρόνια πεύκα όπου είναι αυτά που βλέπεις,πριν καμία 20 χρόνια κόψανε βουνό και έφτιαξαν δρόμο καινούργιο για αυτό είναι έτσι το συγκεκριμένο που βλέπεις στη φωτό

Παλιά 25-01-19, 12:33   #6
crispavlidhs
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasd87 Εμφάνιση μηνυμάτων

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες !! Και για τα Λίνκ όσο μπορώ και προλαβαίνω μελετάω, θα τα δω με την ησυχία μου το βραδάκι !

Παλιά 27-01-19, 02:06   #7
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Φυσικά, Όχι και δεν επαναλαμβάνω τους λόγους που έχουν προαναφερθεί.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές