Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Καλώς ήρθατε!! > Ανακοινώσεις - Κανονισμοί - Πληροφορίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-12-13, 17:01   #31
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Σαφώς και δεν αναφέρομαι στην εθνικότητα... μπορεί να είναι οποιοσδήποτε, αρκεί να εχει από πρώτο χέρι καλή εμπειρία από μεσογειακό κλίμα... βέβαια, εδώ θα πρέπει να πώ ότι άλλο να ζείς για μερικά χρόνια κάπου, κι άλλο μια ολόκληρη ζωή. Το λέω αυτό, σκεπτόμενη ότι εγώ ακόμα προσπαθώ να μάθω τον τόπο μου, καθώς και τα κατά τόπους μικροκλίματα... μπορεί όμως να έχω και άδικο...

Ναι, το ποσοστό των Ιταλών και Ισπανών που μιλούν πολύ καλά είναι όντως μικρό, υπάρχει όμως!

Το κόστος μεταφοράς δεν είναι και τόσο υψηλό... με τις αεροπορικές εταιρίες χαμηλού κόστους, μπορεί να στοιχίσει 50-60 ευρώ σύνολο πάνε-έλα (τόσο μου βγήκε εμένα την τελευταία φορά που ταξίδεψα) και δόξα τω θεώ, είμαστε φιλόξενος λαός, οπότε και το κόστος διαμονής δεν υφίσταται μιας και μπορούμε εμείς να φιλοξενήσουμε κάποιον εφόσον είναι εφικτό και εφόσον ο Χ-Ψ Δάσκαλος δεν έχει καβαλήσει το καλάμι όπως προανέφερα και δέχεται να μείνει στο σπίτι κάποιου.

Αυτό που προσπαθώ να πώ με λίγα λόγια, είναι ότι τίποτα δεν είναι αδύνατο και ότι όταν υπάρχει η θέληση, υπάρχει και ο τρόπος.
Παλιά 23-12-13, 17:49   #32
manos
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Eλσα μου οι παρατηρησεις -αποψεις σου με καλυψαν εντελως.Θα συμπληρωσω εναν πολυ σημαντικο παραγοντα που θα ειναι η βαση για το μελλον μας στα μπονσαι,και αυτο ειναι η πραγματικη γνωριμια μεταξυ μας δλδ ποιος ειναι ο διπλα μου -εχει καλες προθεσεις -τον ενδιαφερει να το τρεξει πιο μακρια -το εχει μονο για να περναει την ωρα του και πολλα αλλα που συνθετουν αυτο που λεμε γκρουπ η παρεα που ειναι κοντα ο ενας με τον αλλο.Για να μην ξεφυγουμε λοιπον απο το θεμα μας πιστευω οτι η αρχη πρεπει να γινει απο εκει γιατι ετσι ο ενας με τον αλλο θα βοηθηθουν και θα προχωρησουν πιο γρηγορα.Τελος θα διαφωνησω σε κατι μαζι σου ...δεν εισαι πιο τρελαμενη με τα μπονσαι απο μενα κοπελα μου μην τρελαθουμε τελειως....
Παλιά 23-12-13, 18:18   #33
elsa
Υπευθυνη Facebook

Προεπιλογή

Παλιά 23-12-13, 18:53   #34
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

... Με easyjet εισητηρια 200+ ευρω.
... Δυστυχως για φιλοξενια ο δασκαλος δεν εχει προβλημα, εγω δεν δυναμαι λογω χωρου και οικογενειας.

Παντως οντως θεληση να υπαρχει.

Τα σεβη μου για την τρελα σου που δεν μενει μονο σε λογια
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-12-13, 23:20   #35
elsa
Υπευθυνη Facebook

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σεβη μου για την τρελα σου που δεν μενει μονο σε λογια
Παλιά 25-12-13, 02:09   #36
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elsa Εμφάνιση μηνυμάτων

Όσον αφορά τον Δάσκαλο και τα workshops μεταξύ μας, αυτό που θα πρέπει όλοι μας να καταλάβουμε, είναι ότι άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα, που όμως καί τα δύο είναι εξίσου σημαντικά. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο, απεναντίας θα έλεγα ότι αλληλοσυμπληρώνονται.

Τον τελικό προορισμό του τον γνωρίζει ο καθένας, όμως η διαδρομή είναι αυτή.

διαφορετικό πράγμα τα μαθήματα με Δάσκαλο απ' το να μαθαίνεις αποκλειστικά μόνος σου (είτε ολομόναχος, είτε μέσα σε γκρουπ χωρίς Δάσκαλο). Τα όσα νόμιζα πως είχα καταλάβει εδώ και 7-8 χρόνια που ασχολούμαι με τα μπονσάι, είτε άλλαξαν μέσα στις πρώτες ώρες του μαθήματος, είτε επιβεβαιώθηκαν και τώρα είναι πιό ώριμα στο κεφάλι μου, είτε εξελίχθηκαν.

- Το έχω ξαναπεί και είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι χρειαζόμαστε Δάσκαλο και όχι απλά κάποιον καλλιτέχνη. Είναι διαφορετικό, αν και σαφέστατα ο Δάσκαλος πρέπει να έχει καλλιτεχνική άποψη.

- Ο Δάσκαλος πρέπει να μιλάει αγγλικά, και μάλιστα καλά αγγλικά. Το θεωρώ απαραίτητο, γιατί η μετάφραση ή τα στραπατσαρισμένα αγγλικά καθυστερούν την μετάδοση του μυνήματος και επιπλέον οι παρερμηνείες που μπορεί να γίνουν είναι πάμπολες.

- Είναι υψίστης σημασίας να είναι κοντά στο γεωγραφικό μας πλάτος και μήκος για ευνόητους λόγους. Ένας Δάσκαλος από πολύ διαφορετικές κλιματολογικά χώρες, δεν μπορει να είναι απόλυτα σίγουρος για το τί μπορεί να ισχύει σε χώρες όπως η δική μας... αυτό που θα μεταφέρει ουσιαστικά θα είναι η άποψή του σε θεωρητικό και μόνο υπόβαθρο... με άλλα λόγια, ό,τι κάνουμε κι εμείς τόσα χρόνια... θεωρητικές προσεγγίσεις στο μεγαλύτερο μέρος, άρα πιό το όφελος?

- Θεωρώ ότι δεν ειναι απαραίτητη η εκπαίδευση στην Ιαπωνία, αλλά σίγουρα θα πρέπει να έχει προσωπική εμπειρία από την πηγή. Για μένα, το πιό σημαντικό ειναι να έχει το όραμα και το "λεξιλόγιο" των μπονσάι καλά καρφωμένο στο κεφάλι του.

- Σίγουρα θα πρέπει να είναι προσγειωμένος. Όσοι έχουν καβαλήσει το καλάμι, δεν χωράνε στη δική μου φιλοσοφία.

- Σίγουρα θα πρέπει να είναι άρρωστος με τα μπονσάι... προσωπικά δεν θα μπορούσα να ανεχτώ κάποιον Δάσκαλο που είναι λιγότερο "ψυχεδέλα" από εμένα... το θεωρώ άκρως σημαντικό αυτό, γιατί πολλοί το έχουν δεί πολύ επαγγελματικά και ψυχρά το θέμα. Για μένα, ψυχρότητα στον κόσμο των μπονσάι δεν χωράει.

- Τέλος, προτιμώ να είναι περιορισμένος ο αριθμός των Δασκάλων (ακόμα καλύτερα να είναι ένας) έτσι ώστε να ξέρει πού μας άφησε στο προηγούμενο μάθημα και από πού θα μας ξαναπιάσει για να προχωρήσουμε παραπέρα. Το να περιμένεις κάθε φορά να καταλάβει ο Δάσκαλος σε τί επίπεδο είσαι, απαιτεί χρόνο και ουσιαστικά "κλέβει" από το μάθημα, ενώ θα μπορούσε να αξιοποιηθει για ένα βήμα ακόμα παραπέρα. Επειδή είναι δύσκολο όμως στην αρχή να επιλεχθεί ο-οι κατάλληλος-οι άνθρωπος-οι που θα σε διδάξει-ουν, δεν είναι κακό να δοκιμαστούν διάφοροι αρχικά. Σίγουρα δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα απολύτως. )
Έτσι είναι!!! Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!!
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-13, 09:16   #37
manos
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Ωραια λοιπον αφου συμφωνουμε ποια θα ειναι η επομενη αμεση κινηση -ο δασκαλος-η -τα workshop-γιατι τα δευτερα τα εχω ετοιμασει (το εδαφος δλδ)για το 2014 με πολλες κι ευχαριστες εκπληξεις.Αντε ....προχωρατε οχι λογια μονο...
Παλιά 26-12-13, 12:48   #38
Criss
Παλιός

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί ένας μεταφραστής γιατί ακόμα και από αγγλικά, υπάρχουν άτομα που δεν έχουν την απαραίτητη ευχέρεια για την πλήρη κατανόηση της γλώσσας και είναι άδικο να στερηθούν της επαφής και της γνώσης. Επίσης, Αν περιοριστούμε μόνο σε αγγλομαθείς, μπορεί να χάσουμε την ευκαιρία ενός καλού δασκάλου που επίσης δεν μιλάει αγγλικά επιπέδου διδασκαλίας, ενώ με έναν μεταφραστή ακόμα και χαμηλότερου επιπέδου, μπορούμε να κινηθούμε και σε αυτή την περίπτωση. Ειδικά σε μεσογειακά θέματα θα πρέπει αυτό να ληφθεί υπ'όψιν...
Criss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-13, 21:28   #39
Hombre
Παλιός

Το avatar του χρήστη Hombre

Περιοχή: Axarnai
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Criss Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί ένας μεταφραστής γιατί ακόμα και από αγγλικά, υπάρχουν άτομα που δεν έχουν την απαραίτητη ευχέρεια για την πλήρη κατανόηση της γλώσσας και είναι άδικο να στερηθούν της επαφής και της γνώσης. Επίσης, Αν περιοριστούμε μόνο σε αγγλομαθείς, μπορεί να χάσουμε την ευκαιρία ενός καλού δασκάλου που επίσης δεν μιλάει αγγλικά επιπέδου διδασκαλίας, ενώ με έναν μεταφραστή ακόμα και χαμηλότερου επιπέδου, μπορούμε να κινηθούμε και σε αυτή την περίπτωση. Ειδικά σε μεσογειακά θέματα θα πρέπει αυτό να ληφθεί υπ'όψιν...

Σαν απλο μελος εκφραζοντας την προσωπικη μου αποψη συμφωνω 1000% μαζι σου σε οτι αφορα αν ο δασκαλος θα ειναι αγγλομαθεις η οχι , οπως πολυ σωστα επισημαινεις ετσι και αλλιως θα χρειαστη μεταφραστης .Επιπλεον το οτι καποιος κατεχει την αγγλικη γλωσσα δεν σημαινει αυτοματα οτι θα ειναι και ανθρωπος ηπιος με χαμηλο το εγω του, πραγμα το οποιο θεωρω πολυ πιο σημαντικο απο το τι γλωσσα θα μιλαει.

Σαν μελος ομως του δ.ς. της λεσχης ειμαι υποχρεωμενος να λαμβανω υπ'οψιν μου και την αποψη της πλειοψηφειας των μελλων ωστε στο βαθμο του δυνατου να υπαρχει η οσον γινεται μεγαλυτερη ικανοποιηση. Σε καθε περιπτωση υπαρχει και η γενικη συνελευση που θα γινει αρχες του επομενου ετους οπου μπορουν να συζητηθουν καποια επι μερους θεματα σχετικα με τα επομενα εργαστηρια που θα διοργανωσει η λεσχη.
Παλιά 27-12-13, 01:00   #40
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Criss Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hombre Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν απλο μελος εκφραζοντας την προσωπικη μου αποψη συμφωνω 1000% μαζι σου σε οτι αφορα αν ο δασκαλος θα ειναι αγγλομαθεις η οχι , οπως πολυ σωστα επισημαινεις ετσι και αλλιως θα χρειαστη μεταφραστης .Επιπλεον το οτι καποιος κατεχει την αγγλικη γλωσσα δεν σημαινει αυτοματα οτι θα ειναι και ανθρωπος ηπιος με χαμηλο το εγω του, πραγμα το οποιο θεωρω πολυ πιο σημαντικο απο το τι γλωσσα θα μιλαει.

Σαν μελος ομως του δ.ς. της λεσχης ειμαι υποχρεωμενος να λαμβανω υπ'οψιν μου και την αποψη της πλειοψηφειας των μελλων ωστε στο βαθμο του δυνατου να υπαρχει η οσον γινεται μεγαλυτερη ικανοποιηση. Σε καθε περιπτωση υπαρχει και η γενικη συνελευση που θα γινει αρχες του επομενου ετους οπου μπορουν να συζητηθουν καποια επι μερους θεματα σχετικα με τα επομενα εργαστηρια που θα διοργανωσει η λεσχη.
κακά τα ψέματα τα αγγλικά είναι ποιο διαδεδομένα και ποιο εύκολο να συλλάβουμε έννοιες.... θα το συζήταγα βέβαια αν υπερίσχυαν αλλά χαρακτηριστικά..
Σαφέστατα υπάρχουν επιμέρους θέματα που θα πρέπει να "ζυγιστούν".. πολύ καλά κάνει ο Λάζαρος και ζητάει γνώμες από μέλη του συλλόγου.. αλλά και στην καλύτερη δημοκρατία το βάρος των πραγματικών αποφάσεων πέφτει πάντα σε λίγους..δεν γίνετε να ικανοποιηθούν όλοι...μην ξεχνάμε οτι ακόμα πηγαίνουμε ψάχνοντας..πολλά απο αυτά θα λυθούν γνωρίζοντας και αξιολογώντας απο κοντά αυτούς τούς ανθρώπους.. πρέπει να δοκιμάσουμε και να μην βιαστούμε.. είναι πολύ σημαντική η επιλογή για το μέλλον μας.
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-13, 01:51   #41
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ValsGeo Εμφάνιση μηνυμάτων
κακά τα ψέματα τα αγγλικά είναι ποιο διαδεδομένα και ποιο εύκολο να συλλάβουμε έννοιες.... θα το συζήταγα βέβαια αν υπερίσχυαν αλλά χαρακτηριστικά [...] αλλά και στην καλύτερη δημοκρατία το βάρος των πραγματικών αποφάσεων πέφτει πάντα σε λίγους...
Γιώργο, όπως θα έχεις ήδη προσέξει, στο παρόν θέμα μιλάμε μόνο δεκα άνθρωποι -ενώ έχει 800+ θεάσεις, αν λέει κάτι αυτό και δεν είναι πλασματικό- και εκφέρουμε άποψη. Καλό θα ήταν από τα ~300 ενεργά μέλη να μιλούσαν και κάποιοι άλλοι -αν τελικά υπάρχει ενδιαφέρον και από άλλους- καταθέτοντας τις γνώμες τους και κατόπιν να βγούν πιο σαφή συμπεράσματα. Προσωπικά με τα αγγλικά δεν έχω πρόβλημα αλλά δεν τα θεωρώ ουσιώδη παράγοντα στην εξέλιξη του χόμπι, καθώς τα πάντα μπορούν να μεταφραστούν στη γλώσσα μας με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Περισσότερο πρέπει να δούμε θέματα ουσίας όπως συγκεκριμένες γνώσεις που θέλουμε να αποκομίσουμε -καλλιέργεια,ντόπια είδη, βασικές καλλιτεχνικές κατευθύνσεις ή ότι άλλο αξιολογηθεί- και μετά στη γλώσσα. Τί, θα πει ο σύλλογος θα φέρω τον Κιμούρα και θα πούμε όχι γιατί δε μιλάμε γιαπωνέζικά, ή θα κοιτάξουμε να βρούμε τον καλύτερο μεταφραστή που θα μας μεταδώσει όλο το πνεύμα;
Και πάλι, αυτά που λέω εκφράζουν εμένα...
Παλιά 27-12-13, 01:55   #42
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hombre Εμφάνιση μηνυμάτων
...Επιπλεον το οτι καποιος κατεχει την αγγλικη γλωσσα δεν σημαινει αυτοματα οτι θα ειναι και ανθρωπος ηπιος με χαμηλο το εγω του, πραγμα το οποιο θεωρω πολυ πιο σημαντικο απο το τι γλωσσα θα μιλαει...
Σημαντικότατο, αν και θα μπορούσε να παραβλεφθεί (yes master, για καναδυό μέρες θα τον έχουμε ) αν πραγματικά η γνώση και η μεταδοτικότητά του αξίζουν τον κόπο και έχουν να μας δώσουν κάτι τις... ή αλλιώς αν πιάνουν τόπο ο κόπος και το έξοδο...
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές