Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-01-10, 11:27   #16
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsif Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον λέει ... ...να κάνουν ζικ ζακ... ...
Κι εγώ αυτό κατάλαβα.
Η κλίση που θα του δώσει το σύρμα να μην είναι μία απλή καμπύλη, αλλά διπλό-τριπλό ζιγκ-ζαγκ.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-01-10, 11:56   #17
migiaki
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη migiaki

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsif Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον λέει το παρακάτω σύρματωμα στα κλαδιά ,να κάνουν ζικ ζακ προσωπικά το κάνω γιατί σε μια φτελιά που το δοκίμασα αρχές καλοκαιριού μου είχε αρέσει
αν εννοει αυτο , μερικες φορες το κανω σε διαφορετικο βαθμο και αναλογα με το μηκος του κλαδιου .πχ μπορειτε να το δειτε στο φικο 3.
θελω να προσθεσω οτι τα φυτα αυτα οι (3 φικοι και ενα απο τα 3-4 πευκα
απο σπορο)ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο και κατα τη δικη μου εκτιμηση, θα
χρειαστει τουλαχιστον μια πενταετια ,για να αποκτησουν τα χαρακτηριστικα
ενος μπονσαι και σ αυτη τη διαδικασια θα υποστουν πολλες αλλαγες τα εβαλα δε, περισσοτερο για να δειξω τις δυνατοτητες που εχουμε ολοι μας ξεκινωντας απο το μηδεν ,να αρχιζουμε να φτιαχνουμε
ενα δενδρακι.
Παλιά 12-01-10, 20:12   #18
manos
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από migiaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Μανο θα ηθελα να γινεις πιο συγκεκριμενος και να μου δειξεις σε πιο σημειο
βλεπεις λαθος συρματωμα, για να καταλαβουμε ολοι,γιατι εγω δεν καταλαβα
τι εννοεις.
Φιλε Κωστα ξεκιναω απο το κατω κλαδι
1.το κατω κλαδι εχει 2 κλαδια στο τελειωμα του.μπορουσες με διπλο συρμα 1,5mmνα ενωσεις κι τα 2 εχοντας κοντρα τον κεντρικο κορμο.
2. στο 1 ζικ ζακ του κορμου εχεις 2 κλαδια σχεδον διπλα οπως το βλεπω στη φωτο.κι αυτα με 1 συρμα κι αντιθετη ροη τα συρματωνες.
3.στο πιο πανω ζικ ζακ εχεις οπως το βλεπω 3 κλαδια ,εδω ειναι λιγο μπερδεμα γιατι καποιο απο αυτα επρεπε να φυγει, ισως 4κι5 απο κατω για να εχεις τα2 απεναντι κλαδια που εχουν διαφορα υψους ωστε η κοντρα να σε βοηθησουν να τα συρματωσεις πιο σωστα.
4.τα επομενα κλαδια παντα με την οπτικη γωνια που εχω απο την φωτο που εστειλες (γιατι δεν εχω κι την πισω πλευρα)θα στα αναλυσω πιο καλα αν δω κι αλλες πλευρες του φυτου.Φιλικα παντα κι με την εικονα που εχω μπροστα μου μανος
manos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-10, 01:21   #19
migiaki
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη migiaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Κωστα ξεκιναω απο το κατω κλαδι
1.το κατω κλαδι εχει 2 κλαδια στο τελειωμα του.μπορουσες με διπλο συρμα 1,5mmνα ενωσεις κι τα 2 εχοντας κοντρα τον κεντρικο κορμο.
2. στο 1 ζικ ζακ του κορμου εχεις 2 κλαδια σχεδον διπλα οπως το βλεπω στη φωτο.κι αυτα με 1 συρμα κι αντιθετη ροη τα συρματωνες.
3.στο πιο πανω ζικ ζακ εχεις οπως το βλεπω 3 κλαδια ,εδω ειναι λιγο μπερδεμα γιατι καποιο απο αυτα επρεπε να φυγει, ισως 4κι5 απο κατω για να εχεις τα2 απεναντι κλαδια που εχουν διαφορα υψους ωστε η κοντρα να σε βοηθησουν να τα συρματωσεις πιο σωστα.
4.τα επομενα κλαδια παντα με την οπτικη γωνια που εχω απο την φωτο που εστειλες (γιατι δεν εχω κι την πισω πλευρα)θα στα αναλυσω πιο καλα αν δω κι αλλες πλευρες του φυτου.Φιλικα παντα κι με την εικονα που εχω μπροστα μου μανος
1.και ποιος σου ειπε οτι ηθελα να συρματωσω και τα δευτερευοντα μικρα
βλασταρακια,το συρματωμα το συγκεκριμενο ειναι για μια πρωτη τοποθετηση
των βασικων κλαδιων.αυτα θα συρματωθουν σε αλλη φαση και σε οσα κλαδια
μεινουν στο τελος.
2.στο ζικ-ζακ υπαρχουν οντως σε μικρη αποσταση 3 κλαδια,αλλα με διαφορετικη κατευθυνση το καθενα,το ενα εχει κατευθυνση προς τα πισω,αλλα οπως σημειωσα καπου, κραταω περισσοτερα κλαδια για να αποφασισω αργοτερα ποια θα κοπουν και πια θα μεινουν,λαμβανοντας υποψη ολες τις διαστασεις του δενδρου,δηλ τη προοπτικη ,το βαθος,και οχι μονο την τοποθετηση τους αριστερα -δεξια, που ειναι λαθος.
τα αντιθετα και σε κοντινη αποσταση κλαδια συρματωνονται με ενα συρμα,που ειναι το περιεργο?
3.4 .και εδω ισχυουν τα παραπανω καποια, κλαδια θα κλαδευτουν εν καιρω,
καποια αλλα κατευθυνονται προς τα πισω και αναφερεις να καθαρισω τα
κλαδια κοντα στο κορμο,ενω ειναι κλαδια προς τα πισω,γιατι δεν εχεις την
πληρη προοπτικη εικονα του δενδρου.
νομιζω ομως οτι ξεκαθαρισα ο ιδιος, οτι τα δενδρα αυτα ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο και ο καθενας εχει το δικο του τροπο εργασιας πανω τους,και κακως μπηκαμε στη λογικη του να μετραμε κλαδακια,φυλλα η δεν ξερω εγω τι αλλο
αλλος ειναι ο λογος που εβαλα αυτες τις φωτογραφιες και το εξηγησα.
Παλιά 13-01-10, 13:11   #20
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
... ... και κακως μπηκαμε στη λογικη του να μετραμε κλαδακια,φυλλα η δεν ξερω εγω τι αλλο... ...
Καλή σας ημέρα!
Θα μου επιτρέψετε, σας παρακαλώ, να πω την γνώμη μου σε σχέση με την παραπάνω αποστροφή του λόγου του Κώστα.

Παρά το γεγονός πως ο λόγος για τον οποίο ο Κώστας ανέβασε τις φωτογραφίες των φίκων του είναι άλλος από το να συζητηθεί με άλλα μέλη η διαμόρφωση των φυτών, έχω την άποψη ότι μία συζήτηση όπως αυτή, με ήρεμο και φιλικό ύφος, προσφέρει πολλά σ' εμάς τους νέους στον χώρο του bonsai. Διαβάζουμε τις διάφορες προοπτικές που δίνει ο καθενας σας στο ίδιο φυτό και πλουτίζουμε τις γνώσεις μας και τον τρόπο με τον οποίο μπορούμε να κυττάζουμε ένα δένδρο!

Εγώ ήδη έχω κάνει copy/paste την φωτογραφία κι έχω προσθέσει από κάτω τα δύο τελευταία posts (Μάνου και Κώστα) για να τα μελετήσω με την ησυχία μου.... Και φυσικά σας ευχαριστώ για όσα κάνετε τον κόπο να γράφετε!

Φιλικά,
Αλεξάνδρα

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-10, 16:52   #21
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Αυτό που πρέπει να γινει κατανοητό είναι ότι ο Κώστας έκανε μια πολύ αρχική διαμόρφωση στην οποία ο τρόπος του συρματόματος δεν παίζει κανέναν ιδιαίτερο λόγο η δουλειά έγινε και έτσι και θα μπορούσε να γίνει ακόμα ποιο απλά…

Επί ευκαιρία… θέλω να προσθέσω για άλλες περιπτώσεις που παρατηρούμε αυτοσχέδια συρματόματα οτι προς το παρόν δεν υπάρχει η δυνατότητα για όλους να έχουν όλη την γκάμα συρμάτων ή επιλέγουν τα δέντρα που θα κάνουν το καλύτερο τους (αυτό κάνω εγώ) γατί είναι το θέμα κόστος και πως διαχειρίζεται ο καθένας το budget του… για αυτό δεν πρέπει να είμαστε πολύ αυστηροί στο θέμα αυτό προς το παρών..

Αυτά τα λέω γιατί δεν θέλω κάποιοι από εδώ να απογοητευτούν και να μην παρουσιάσουν την δουλειά τους επειδή το συρματομα δεν είναι καλό η επειδή δεν έχουν τα κατάλληλα σύρματα.. όλα θα γίνουν με τον καιρό..
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-10, 18:38   #22
manos
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
1.και ποιος σου ειπε οτι ηθελα να συρματωσω και τα δευτερευοντα μικρα
βλασταρακια,το συρματωμα το συγκεκριμενο ειναι για μια πρωτη τοποθετηση
των βασικων κλαδιων.αυτα θα συρματωθουν σε αλλη φαση και σε οσα κλαδια
μεινουν στο τελος.
2.στο ζικ-ζακ υπαρχουν οντως σε μικρη αποσταση 3 κλαδια,αλλα με διαφορετικη κατευθυνση το καθενα,το ενα εχει κατευθυνση προς τα πισω,αλλα οπως σημειωσα καπου, κραταω περισσοτερα κλαδια για να αποφασισω αργοτερα ποια θα κοπουν και πια θα μεινουν,λαμβανοντας υποψη ολες τις διαστασεις του δενδρου,δηλ τη προοπτικη ,το βαθος,και οχι μονο την τοποθετηση τους αριστερα -δεξια, που ειναι λαθος.
τα αντιθετα και σε κοντινη αποσταση κλαδια συρματωνονται με ενα συρμα,που ειναι το περιεργο?
3.4 .και εδω ισχυουν τα παραπανω καποια, κλαδια θα κλαδευτουν εν καιρω,
καποια αλλα κατευθυνονται προς τα πισω και αναφερεις να καθαρισω τα
κλαδια κοντα στο κορμο,ενω ειναι κλαδια προς τα πισω,γιατι δεν εχεις την
πληρη προοπτικη εικονα του δενδρου.
νομιζω ομως οτι ξεκαθαρισα ο ιδιος, οτι τα δενδρα αυτα ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο και ο καθενας εχει το δικο του τροπο εργασιας πανω τους,και κακως μπηκαμε στη λογικη του να μετραμε κλαδακια,φυλλα η δεν ξερω εγω τι αλλο
αλλος ειναι ο λογος που εβαλα αυτες τις φωτογραφιες και το εξηγησα.
Φιλε Κωστα επειδη λαμβανω κατι εντονο σε αυτα που λες ,θελω να σου μεταφερω την εξης σκεψη που εκανα γραφοντας τα παραπανω περι συρματος.καλο θα ειναι να βγαζεις τις φωτο πιο αναλυτικες για να λεμε την γνωμη μας εμεις που ασχολουμαστε πιο πολυ καιρο ωστε οι νεοι να τα αφομοιωνουν.Να μην οδηγουμαστε σε αντιπαραθεσεις κι να βοηθαμε ο ενας τον αλλο.Οπως εγω δεχομαι τα οποια σχολια η τις κριτικες απο εσας κι μαλιστα εντονα ετσι κι εσεις θα πρεπει να κανετε το ιδιο κι με μενα.Τωρα επειδη δεν ειμαι μεσα στο μυαλο σου για το τι θα εκανες μελλοντικα με τον φικο δεν θα ηταν ασχημο να μας το ανελυες απο την αρχη κι ετσι δεν θα ειχαμε παρεξηγησεις παρα ενα θεμα για συζητηση.ευχαριστω.
manos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές