Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-05-19, 20:47   #1
nonfactor
Member

Περιοχή: Γερμανία/Αθήνα
Προεπιλογή Πευκάκια που αναζητούν συμβουλές (+ Μίνι παρουσίαση)

Καλησπερίζω,

προσοχή ακολουθεί «σεντόνι» χωρισμένο σε 5 μέρη. Πριν συνεχίσετε με την ανάγνωση, προμηθευτείτε τρόφιμα και νερό για 1-2 ώρες…

Σκοπός του ποστ μου είναι να πάρω κάποιες γνώμες για το πως να προχωρήσω μεσο-/μακροπρόθεσμα με τα δεντράκια μου, αλλά και για να σας τα παρουσιάσω, μιας και το βλέπω και σε μένα τον ίδιο, το χόμπι αυτό μάς κάνει να «διψάμε» για φωτογραφίες.

1. Για αρχή, η νέα γενιά.(φωτογραφίες 1-3)

Το αστείο της υπόθεσης είναι το εξής: Το δεξί πευκάκι της φωτογραφίας είναι γερμανικό pinus sylvestris ηλικίας περίπου 1 μήνα και έχω περίπου 8 από δαύτα. Ναι Χρήστο (Criss) είναι από αυτά που λέω να σου στείλω. Είδες, δοκιμασμένο υλικό θα λάβεις.

Το μεσαίο πευκάκι είναι pinus pinea από σπόρους δέντρου της Φωκίδας (10 κομμάτια) και …. έχει ακριβώς την ίδια ηλικία με το προηγούμενο. Τι σου είναι τα γονίδια…

Το αριστερό πευκάκι είναι pinus halepensis από Μεσόγεια, ανατ. Αττικής και … είναι 10 μηνών (!!!). Με έναν χειμώνα στην πλάτη και άρα κλεισμένα σε εσωτερικό χώρο για αρκετούς μήνες.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 1.jpg (113,1 KB, 37 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 2.jpg (132,8 KB, 29 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 3.jpg (113,1 KB, 24 εμφανίσεις)
nonfactor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-19, 20:48   #2
nonfactor
Member

Προεπιλογή

2. Συνεχίζουμε με ένα δεντράκι που το μάζεψα ακριβώς έξω από τον φράχτη του κήπου μου, δίπλα στον δρόμο. (φωτογραφίες 4-5)

Υποθέτω πως είναι pinus sylvestris, αφού η μαμά του με αγριοκοίταζε ακριβώς από πάνω μου, με τον χαρακτηριστικό κόκκινο κορμό που έχει ψηλά. Το μάζεψα πριν 1 χρόνο και δεν το έχω πειράξει καθόλου για να μην το στρεσάρω περισσότερο.

Βρίσκεται σε 70-80% χαλίκι και το υπόλοιπο οργανικό. Δεν φαίνεται στην φωτογραφία αυτό, γιατί στην αρχή της άνοιξης του έριξα από πάνω χώμα από κομπόστ για κάποιες θρεπτικές ουσίες παραπάνω. Ξεκίνησα επίσης να το λιπαίνω, ενώ το αφήνω σε ελεύθερη ανάπτυξη.

Τον Φεβρουάριο μου εμφάνισε λίγο λευκό βαμβάκι σε κάποιες ενώσεις βελόνων με τον κορμό. Τα αφαίρεσα όσο μπορούσα με οδοντογλυφίδα, όμως τον Απρίλιο το ξαναεμφάνισε και του έριξα λίγο από ένα χημικό που έχω. Νομίζω σταμάτησε η εξέλιξη. Οπότε όλα καλά.

Θα ήθελα να το αφήσω κάποιους μήνες ακόμα έτσι όπως είναι και μετά να το βάλω για εκπαίδευση (δηλαδή φαρδύ γλαστράκι και ελαφρύ συρμάτωμα, καθώς έχει από μόνο κάποιες καμπύλες). Θα ήταν σοφό να γίνει κάτι τέτοιο το φθινόπωρο, ή να το αφήσω για την άλλη άνοιξη;
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 4.jpg (143,8 KB, 29 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 5.jpg (102,1 KB, 26 εμφανίσεις)
Παλιά 25-05-19, 20:50   #3
nonfactor
Member

Προεπιλογή

3. Ακολουθούν 2 pinus cembra (ελβετικά/αυστριακά πεύκα) που αρχικά ήταν 3. Είναι περίπου 4-5 ετών και αγορασμένα προς 2 ευρώ το κιλό … εεε… το κομμάτι. (φωτογραφίες 6-7)

Αυτό που μου αρέσει σε αυτά είναι η αργή ανάπτυξη που φαίνεται να έχουν, καθώς και πως ο κορμός τους ήδη ξεκινά να γίνεται τραχύς. Τα πήρα πριν 2 χρόνια και αμέσως τα έβαλα στα γλαστράκια που βλέπετε, χωρίς να πειράξω καθόλου την μπάλα χώματος. Πρόσθεσα μόνο ανόργανο υλικό.

Νομίζω έφτασε ο καιρός να τα μεταφυτέψω σε γλαστράκι μπονσάι, με πιο κατάλληλο υπόστρωμα και χωρίς καμία άλλη εργασία. Άλλωστε δεν έχει προς το παρόν και κάτι για να διαμορφωθεί.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 6.jpg (151,5 KB, 35 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 7.jpg (125,6 KB, 25 εμφανίσεις)
Παλιά 25-05-19, 20:51   #4
nonfactor
Member

Προεπιλογή

4. Συνέχεια, με pinus sylvestris αλλά με τις μεγάλες βελόνες. Περίπου 3 ετών, αγορασμένες πέρυσι από φυτώριο, προς 3 ευρώ το κομμάτι. (φωτογραφία 8)

Στην κορυφή περιόρισα 2-3 κεριά και άφησα μόνο ένα για ψηλώσει και να παχύνει ο κορμός (ως sacrifice branch). Έχουν γρήγορη εξέλιξη και το διαπίστωσα μόλις φέτος, βλέποντας το κερί που άφησα να έχει φτάσει σχεδόν τα 4/5 του ύψους που είχε αρχικά, πριν την άνοιξη.

Εδώ σκέφτομαι να παίξω διαφορετικά. Να τα βάλω κατευθείαν στο χώμα και να τα αφήσω σε ελεύθερη ανάπτυξη εκμεταλλευόμενος την γρήγορη εξέλιξη που έχουν. Κάποια συμβουλή;
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 8.jpg (186,5 KB, 27 εμφανίσεις)
Παλιά 25-05-19, 20:53   #5
nonfactor
Member

Προεπιλογή

5. Και κάπου εδώ ο πευκομαραθώνιος πλησιάζει το τέλος του, με ένα pre-bonsai, pinus sylvestris. (φωτογραφίες 9-11)

Δώρο από Γερμανό, καλό μου φίλο. Δώρο έγραψα; Μόνο στο κεφάλι δεν μου το πέταξε με το πρήξιμο που του έριξα να μου το δώσει. Τώρα που το σκέφτομαι μάλλον χάρη του έκανα, αφού δεν έχει πολύ χρόνο πλέον για να ασχοληθεί. Ηλικία, άγνωστη.

Αποτελεί yamadori, το είχε μαζέψει από γειτονικό δάσος. Το είχε σε 100% οργανικό υπόστρωμα, όμως αποτελείτο σχεδόν εξολοκλήρου από το δικό του, το δασικό χώμα. Εγώ το έβαλα απλά σε μεγαλύτερη γλάστρα προσθέτοντας χαλίκι, για να του δώσω «αέρα». Προς το παρόν ακολουθεί πρόγραμμα εκγύμνασης με λίπανση και με ήπιο πείραγμα των κεριών του, μήπως και αρχίσει το back-budding.
Πως θα το προχωρούσατε;

Επιτέλους τέλειωσε. Πάω να βάλω τα δάχτυλα μου σε παγωμένο νερό…

Υ.Γ.:
Παρακαλούνται όσοι έχουν σκοπό να απαντήσουν, να κάνουν τώρα ένα διάλειμμα να ξεκουραστούν τα μάτια τους, μία βόλτα να ξεπιαστούν, να δώσουν σημεία ζωής σε οικογένεια και φίλους κτλ κτλ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Νίκος
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 9.jpg (175,6 KB, 31 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 10.jpg (143,3 KB, 34 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 11.jpg (147,1 KB, 29 εμφανίσεις)
Παλιά 26-05-19, 19:54   #6
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonfactor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον Φεβρουάριο μου εμφάνισε λίγο λευκό βαμβάκι σε κάποιες ενώσεις βελόνων με τον κορμό. Τα αφαίρεσα όσο μπορούσα με οδοντογλυφίδα, όμως τον Απρίλιο το ξαναεμφάνισε και του έριξα λίγο από ένα χημικό που έχω. Νομίζω σταμάτησε η εξέλιξη. Οπότε όλα καλά.

Θα ήθελα να το αφήσω κάποιους μήνες ακόμα έτσι όπως είναι και μετά να το βάλω για εκπαίδευση (δηλαδή φαρδύ γλαστράκι και ελαφρύ συρμάτωμα, καθώς έχει από μόνο κάποιες καμπύλες). Θα ήταν σοφό να γίνει κάτι τέτοιο το φθινόπωρο, ή να το αφήσω για την άλλη άνοιξη;
Με την βαμβακάδα δεν καθαρίζεις τόσο εύκολα. Έτσι και εγκατασταθεί θα την βλέπεις πάντα μπροστά σου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα σου κάνει ζημιά αν προσέχεις.
Ψέκασμα μίγμα Decis με Triona ή confidor με Triona, επανάληψη μετά από μία εβδομάδα, και όταν εμφανιστεί πάλι θα ξαναψεκάσεις.

Θα έλεγα τέλος φθινοπώρου να δώσεις κίνηση στον κορμό με σύρμα και τίποτα άλλο. Την άνοιξη μεταφύτευση σε ρηχό και πλατύ δοχείο με κόψιμο κεντρικής ρίζας.
Παλιά 26-05-19, 19:58   #7
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Νομίζω έφτασε ο καιρός να τα μεταφυτέψω σε γλαστράκι μπονσάι, με πιο κατάλληλο υπόστρωμα και χωρίς καμία άλλη εργασία. Άλλωστε δεν έχει προς το παρόν και κάτι για να διαμορφωθεί.
Σύρμα και κίνηση στον κορμό σίγουρα τώρα που είναι μικρά και εύπλαστα.
Κσι σ'αυτά επίσης μπορείς να κόψεις κεντρική ρίζα αλλά μην πειράξεις τις άλλες ρίζες. Μην τα βάλεις σε μικρό δοχείο γιατί χρειάζονται χώρο για να αναπτυχθούν.
Παλιά 26-05-19, 20:03   #8
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
4. Συνέχεια, με pinus sylvestris αλλά με τις μεγάλες βελόνες.

Εδώ σκέφτομαι να παίξω διαφορετικά. Να τα βάλω κατευθείαν στο χώμα και να τα αφήσω σε ελεύθερη ανάπτυξη εκμεταλλευόμενος την γρήγορη εξέλιξη που έχουν. Κάποια συμβουλή;
Δεν νομίζω ότι είναι σιλβέστρις.
Το ίδιο θα πω κι εδώ, σύρμα και κίνηση στον κορμό. Δώσε παράξενα σχήματα να μην είναι όλα ίδια.
Αν θέλεις, αντί για το χώμα, να τα βάλεις σε πολύ μεγάλη γλάστρα, ώστε να μπορείς να τα μετακινείς και να τα αλλάζεις θέση ώστε να βλέπουν ήλιο από όλες τις πλευρές. Επίσης στη γλάστρα μπορείς να τα δουλεύεις με σύρμα ενώ στη γη θα είναι πιο δύσκολο.
Παλιά 26-05-19, 20:09   #9
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
5. Και κάπου εδώ ο πευκομαραθώνιος πλησιάζει το τέλος του, με ένα pre-bonsai, pinus sylvestris. (φωτογραφίες 9-11) Νίκος
Φυσικά και δεν είναι πρε μπονσάι. Είναι ένα δένδρο συλλεγμένο από τη φύση που σου εύχομαι να πάει καλά και να γίνει πρεμπονσάι στα επόμενα χρόνια, αν δεν αρχίσεις να το πειράζεις.
Θέλει τουλάχιστον τρία με τέσσερα χρόνια, ίσως και παραπάνω από τότε που βγήκε από γη και να δώσει έντονη ανάπτυξη, για να πούμε ότι μπορείς να του βάλεις χέρι.

Πόσον καιρό έχει στη γλάστρα; Εγώ δεν το βλέπω τόσο ζωηρό ώστε να μπορείς να κόψεις κεριά ή να κάνεις εργασίες πάνω του. Φουλ ήλιο, τάισμα και υπομονή.
Παλιά 29-05-19, 00:15   #10
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
2. Συνεχίζουμε με ένα δεντράκι που το μάζεψα ακριβώς έξω από τον φράχτη του κήπου μου, δίπλα στον δρόμο.
Το μάζεψα πριν 1 χρόνο και δεν το έχω πειράξει καθόλου για να μην το στρεσάρω περισσότερο.
Πώς βλέπεις την ανάπτυξή του τώρα που ξεκίνησε η νέα σαιζόν και μετά από ένα χρόνο?

Πρέπει να σκεφθείς τι θέλεις από το δένδρο, πώς το θέλεις? Αντί για φαρδειά γλάστρα, εγώ θα πρότεινα να το μεταφυτεύσεις καλλίτερα σε pond basket ή απλό σουρωτήρι κι αυτό να το τοποθετήσεις μέσα σε μία μεγαλύτερη γλάστρα που θα την γεμίσεις με ελαφρόπετρα. Πρέπει να αναπτυχθεί περισσότερο. Να καθαρίσεις προσεκτικά το παλιό υπόστρωμα και να μη πειράξεις τις ρίζες, εκτός από την κεντρική που θα την κοντύνεις φυσικά και από εκείνες που χρειάζονται να τις ξεμπλέξεις.
Συρμάτωμα ναι! Μην ασχοληθείς με κάτι άλλο (κεριά, βελόνες κλπ) Αυτά είναι γι' αργότερα. Ελεύθερη ανάπτυξη κι όσο περισσότερη βλάστηση τόσο το καλλίτερο για ν' αναπτυχθεί.
Εγώ εδώ στην Ελλάδα/πατρίδα τις μεταφυτεύσεις μου τις κάνω και το φθινόπωρο, εκτός από άνοιξη. Εξαρτάται από τις εργασίες που θα γίνουν στην ρίζα σε συνδυασμό με το πόσο κρατάει ο ζεστός καιρός το φθινόπωρο (εννοώ εκεί στην Γερμανία)
Γενικώς για όλα τα πεύκα σου, βάλε ένα πρόγραμμα σωστής λίπανσης που θα το ακολουθείς σταθερά για να βοηθήσεις την καλή τους ανάπτυξη.

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 29-05-19 στις 00:17
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-19, 00:21   #11
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
3. Ακολουθούν 2 pinus cembra

Κάνε την μεταφύτευση αλλά έτσι όπως σου έγραψα παραπάνω. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Πρέπει να αναπτυχθούν περισσότερο πριν τα περιορίσεις σε "γλαστράκι μπονσάϊ"
Συρμάτωσε και δώσε κίνηση στα κλαδιά σου.
Συρμάτωσε και τον κορμό σου, αλλά δεν ξέρω εάν είναι τόσο ευλύγιστος πλέον ώστε να του δώσεις καμπύλες χωρίς κάποια άλλη τεχνική....

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 29-05-19, 00:23   #12
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
4. Συνέχεια, με pinus sylvestris αλλά με τις μεγάλες βελόνες.
Να τα βάλω κατευθείαν στο χώμα και να τα αφήσω σε ελεύθερη ανάπτυξη εκμεταλλευόμενος την γρήγορη εξέλιξη που έχουν. Κάποια συμβουλή;
Μπορείς να το κάνεις φυσικά. Αλλά δεν πρέπει κι εκεί στο χώμα να τα αφήσεις απλώς να μεγαλώνουν. Πρέπει να τα βγάζεις και να δουλεύεις τις ρίζες τους, να διαμορφώνεις ένα όμορφο επιφανειακό ριζικό σύστημα.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 29-05-19, 00:33   #13
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
5. Και κάπου εδώ ο πευκομαραθώνιος πλησιάζει το τέλος του, με ένα pre-bonsai, pinus sylvestris. (φωτογραφίες 9-11)
Προς το παρόν ακολουθεί πρόγραμμα εκγύμνασης με λίπανση και με ήπιο πείραγμα των κεριών του, μήπως και αρχίσει το back-budding
Τι ακριβώς εννοείς "ήπιο πείραγμα"?
Εγώ σε αυτό το δένδρο βλέπω ένα όμορφο literati. Έχει τις δυνατότητες.
Θα αφαιρούσα το ένα κλαδί από τον πρώτο "σταυρό" συγκεκριμένα το αριστερό.
Θα κρατούσα όλα τα άλλα προς το παρόν για να αναπτύσσεται καλλίτερα.
Θα έκανα μια πρώτη επιλογή των κλαδιών που θα ήθελα να χρησιμοποιήσω και θα τα συρμάτωνα ανάλογα. Όλα τα υπόλοιπα θα τα χρησιμοποιούσα ως sacrifice.
Και θα πειραματιζόμουν με τα κλαδιά τα οποία αποφασίζω ότι δεν θα χρησιμοποιήσω στον σχεδιασμό μου. Για παράδειγμα σε ένα από αυτά τα κλαδιά θα κλάδευα, σε ένα άλλο θα αφαιρούσα τον νέο βλαστό/κερί, για να διαπιστώσω πού θα μου δώσει νέα βλάστηση/back budding.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 30-05-19, 15:32   #14
nonfactor
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την βαμβακάδα δεν καθαρίζεις τόσο εύκολα. Έτσι και εγκατασταθεί θα την βλέπεις πάντα μπροστά σου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα σου κάνει ζημιά αν προσέχεις.
Ψέκασμα μίγμα Decis με Triona ή confidor με Triona, επανάληψη μετά από μία εβδομάδα, και όταν εμφανιστεί πάλι θα ξαναψεκάσεις.

Θα έλεγα τέλος φθινοπώρου να δώσεις κίνηση στον κορμό με σύρμα και τίποτα άλλο. Την άνοιξη μεταφύτευση σε ρηχό και πλατύ δοχείο με κόψιμο κεντρικής ρίζας.
Τελικά πρέπει να είμαι από τους τυχερούς. Μόλις το ξανακοίταξα και δεν έχει ίχνος από βαμβακάδα. Έχουν πλέον εξελιχτεί και τα κεριά, σε καταπράσινα κλαριά, γεμάτα υγεία και είναι χάρμα!
Τελικά αυτό το χημικό, πρέπει να είναι "δια πάσαν νόσον ..."
Παλιά 30-05-19, 15:35   #15
nonfactor
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύρμα και κίνηση στον κορμό σίγουρα τώρα που είναι μικρά και εύπλαστα.
Κσι σ'αυτά επίσης μπορείς να κόψεις κεντρική ρίζα αλλά μην πειράξεις τις άλλες ρίζες. Μην τα βάλεις σε μικρό δοχείο γιατί χρειάζονται χώρο για να αναπτυχθούν.
Ωραία. Συρμάτωμα. Θα τα βάλω σε μεγαλούτσικη γλάστρα, αλλά καλό θα ήταν να ήταν από τις φαρδιές, για να απλώσει η ρίζα ε;
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές