Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-05-10, 01:59   #1
marios_tz
Junior Member

Περιοχή: thessaloniki
Προεπιλογή Τι είδος Bonsai έχω?

Πήρα το δέυτερο μου δεντράκι το οπόιο μου είπε ο πολητής οτι είναι 12 ετών αλλά δεν ήξερε ακριβός την ονομασία του.Με αυτήν την γλάστρα μου το έδωσε(είμαι ακόμα αρχάριος,ασχολούμαι γενικά 1 μήνα).Πρέπει να είναι γύρο στους 50-60 πόντους.Η πρώτη φωτό είναι για σύγκρηση του ενός με το άλλο.το μικρό είναι 25 πόντους.
Θα ήθελα λοιπόν κάποιος έμπειρος να μου πει τι έχω,και τι φροντίδα θέλει.Επίσης αγόρασα και λίπασμα ειδικό για τα bonsai αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το ρισκάρω και να βάλω η να τα αφήσω???Ευχαριστώ σε όποιον ασχοληθεί..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg P2048_20-05-10.jpg (195,4 KB, 53 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P2110[01]_20-05-10.jpg (194,4 KB, 61 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P2110[02]_20-05-10.jpg (195,8 KB, 43 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P2111_20-05-10.jpg (196,2 KB, 39 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P1625_22-05-10.jpg (177,9 KB, 36 εμφανίσεις)
marios_tz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-10, 07:33   #2
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Φτελιά (Ulmus Parvifolia). Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, θα βρεις πολλές πληροφορίες.
Εγώ λίπασμα δεν θα έβαζα ακόμα. Δώστου λίγο χρόνο πρώτα να προσαρμοστεί από την μετακίνηση.
Παλιά 24-05-10, 14:00   #3
marios_tz
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marios_tz Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα το δέυτερο μου δεντράκι το οπόιο μου είπε ο πολητής οτι είναι 12 ετών αλλά δεν ήξερε ακριβός την ονομασία του.Με αυτήν την γλάστρα μου το έδωσε(είμαι ακόμα αρχάριος,ασχολούμαι γενικά 1 μήνα).Πρέπει να είναι γύρο στους 50-60 πόντους.Η πρώτη φωτό είναι για σύγκρηση του ενός με το άλλο.το μικρό είναι 25 πόντους.
Θα ήθελα λοιπόν κάποιος έμπειρος να μου πει τι έχω,και τι φροντίδα θέλει.Επίσης αγόρασα και λίπασμα ειδικό για τα bonsai αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το ρισκάρω και να βάλω η να τα αφήσω???Ευχαριστώ σε όποιον ασχοληθεί..
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.....
Κάτι άλλο πείτε μου σας παρακαλώ αν ξέρετε.Χθες πήγα σε ένα δάσος και βρίκα επάνω σε ένα δέντρο(στον κορμό του) αυτή την πρασσινάδα και σιγά σιγά την έβγαλα για να την τοποθετήσω στην γλάστρα για ομορφιά,μήπως όμως κάνει κακό στο φυτό μετά απο λίγο καιρό?Μήπως το πνήξει η μήπως πάρει τις βιταμίνες και γενικα τις θρεπτικές ουσίες απο το χώμα?Γενικά υπάρχει έστω και λίγος κίνδυνος για κάτι?
Επίσης τώρα με την ευκαιρία που σας βρίκα,πριν καμιά βδομάδα πήρα το φυτό και μου είπε η κυρία στο φυτόριο οτι έκανε μεταφύτευση πριν λίγο αλλα δεν μου αρέσει η γλάστρα,πειράζει να ξανακάνω σε μια άλλη Κινέζικη η να το αφήσω για κάποιον λόγω?
Και πάλι ευχαριστώ σε όποιον βοηθήσει.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg P1331[01]_24-05-10.jpg (198,4 KB, 29 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P1331[02]_24-05-10.jpg (195,6 KB, 29 εμφανίσεις)
Παλιά 24-05-10, 14:34   #4
Σαββας Παπαλοιζου
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Σαββας Παπαλοιζου

Περιοχή: Λαρνακα, Κυπρος
Προεπιλογή

Για σου κι απο μενα.....Λογικα δεν διατρεχει καποιο κυνδινο το δεντρακι απο το "μοςς",φτανει φυσικα να μπορεις να εισαι σιγουρος για την κατασταση του χωματος κατο απο αυτο για να ξερεις ποτε να ποτισεις.....Τωρα για μεταφυτευση?Εγω θα την εκανα,με την προηποθεση οτι δεν θα κοψεις καθολου ριζα και οτι θα προστατεψεις το δεντρακι απο τον ηλιο.Δεν ειναι ο σωστος καιρος βεβαια αλλα η Φτελια αντεχει....Κατι που πρεπει να προσεξεις ειναι το πιατακι που εχεις κατο απο τη γλαστρα!!!!προσεχε να μην λυμναζει νερο και να μουλιαζουν οι ριζες γιατι αυτο ειναι απειλη για το δεντρο σου....Καλη συνεχεια....
Παλιά 24-05-10, 15:01   #5
marios_tz
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σαββας Παπαλοιζου Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σου κι απο μενα.....Λογικα δεν διατρεχει καποιο κυνδινο το δεντρακι απο το "μοςς",φτανει φυσικα να μπορεις να εισαι σιγουρος για την κατασταση του χωματος κατο απο αυτο για να ξερεις ποτε να ποτισεις.....Τωρα για μεταφυτευση?Εγω θα την εκανα,με την προηποθεση οτι δεν θα κοψεις καθολου ριζα και οτι θα προστατεψεις το δεντρακι απο τον ηλιο.Δεν ειναι ο σωστος καιρος βεβαια αλλα η Φτελια αντεχει....Κατι που πρεπει να προσεξεις ειναι το πιατακι που εχεις κατο απο τη γλαστρα!!!!προσεχε να μην λυμναζει νερο και να μουλιαζουν οι ριζες γιατι αυτο ειναι απειλη για το δεντρο σου....Καλη συνεχεια....
Ωραία οπότε θα πρέπει να σηκώνω το μος συχνά για έλεγχο νερού...
Να είσαι καλά...
Παλιά 24-05-10, 17:43   #6
Σαββας Παπαλοιζου
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ωραία οπότε θα πρέπει να σηκώνω το μος συχνά για έλεγχο νερού...
Να είσαι καλά...
Εγω θα ελεγα να μην ειναι καλυμμενη ολη η επιφανεια του χωματος,και ετσι θα το ελεγχεις καλυτερα....
Παλιά 26-05-10, 18:11   #7
marios_tz
Junior Member

Προεπιλογή

Πείτε μου κάποιος παρακαλώ,την φτελιά που έχω την έχω στον ήλιο αυτές τις μέρες και πολύ λίγα φύλλα του κιτρίνισαν,περπίπου 10..Γενικά πειράζει να είναι στον ήλιο αυτο το φυτό??Απο εκεί που το αγόρασα το είχαν στην σκιά συνέχεια,αυτο σημαίνει κάτι η απλά έτυχε??
Παλιά 26-05-10, 20:35   #8
Σαββας Παπαλοιζου
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Πείτε μου κάποιος παρακαλώ,την φτελιά που έχω την έχω στον ήλιο αυτές τις μέρες και πολύ λίγα φύλλα του κιτρίνισαν,περπίπου 10..Γενικά πειράζει να είναι στον ήλιο αυτο το φυτό??Απο εκεί που το αγόρασα το είχαν στην σκιά συνέχεια,αυτο σημαίνει κάτι η απλά έτυχε??
Το οτι εχασε μερικα φυλλα δεν σημαινει τιποτα,μπορει να ειναι απο το οτι το φυτο αλλαξε χωρο...Οι Φτελιες ειναι φυτα για εξω,εγω την τις εχω συνεχεια εξω,τις προστατευω απλως το κατακαλοκαιρο οταν εχουμε πολυ ψυλες θερμοκρασιες....Αλλαξες γλαστρακι τελικα?
Παλιά 26-05-10, 22:17   #9
marios_tz
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Το οτι εχασε μερικα φυλλα δεν σημαινει τιποτα,μπορει να ειναι απο το οτι το φυτο αλλαξε χωρο...Οι Φτελιες ειναι φυτα για εξω,εγω την τις εχω συνεχεια εξω,τις προστατευω απλως το κατακαλοκαιρο οταν εχουμε πολυ ψυλες θερμοκρασιες....Αλλαξες γλαστρακι τελικα?
Σε ευχαριστώ καταρχάς.Πως το προστατέυεις το καλοκαίρι δηλ?Και πες μου σε παρακαλώ η φτελιά αντέχει να είναι κάτω απο τον ήλιο η θέλει σκιά??
Να αλλάξω τώρα γλαστράκι?Είναι η εποχή του τώρα η πρέπει μήπως να περιμένω κάποιον άλλο μήνα????και αν αλλάξω τώρα γλαστράκι θα πρέπει να κόψω και ρίζες για να χωρέσει έτσι δεν είναι?Δεν θα το κάνω κακό ε??
Πολλές ερωτήσεις αλλά βοήθησε με σε παρακαλώ,θα έρθει και η σειρά μου κάποια στιγμή να βοηθήσω και εγω κάποιον που θα θέλει απαντήσεις σε παρόμοιες καταστάσεις..
Ευχαριστώ....
Παλιά 26-05-10, 23:44   #10
Τακης
Διαχειριστής

Το avatar του χρήστη Τακης

Περιοχή: Πατρα
Προεπιλογή

Παράθεση:
... πες μου σε παρακαλώ η φτελιά αντέχει να είναι κάτω απο τον ήλιο η θέλει σκιά??
Απο δω και περα δεν την αφηνουμε στον ηλιο, εκτος και αν ειναι για λιγο, νωρις το πρωι ή το απογευμα.
Τακης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-10, 15:33   #11
marios_tz
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τακης Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο δω και περα δεν την αφηνουμε στον ηλιο, εκτος και αν ειναι για λιγο, νωρις το πρωι ή το απογευμα.
Ευχαριστώ.Για όλα τις άλλες απωρρίες που έχω ξέρει κανείς να με απαντήσει???
Παλιά 27-05-10, 15:47   #12
Σαββας Παπαλοιζου
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε ευχαριστώ καταρχάς.Πως το προστατέυεις το καλοκαίρι δηλ?Και πες μου σε παρακαλώ η φτελιά αντέχει να είναι κάτω απο τον ήλιο η θέλει σκιά??
Να αλλάξω τώρα γλαστράκι?Είναι η εποχή του τώρα η πρέπει μήπως να περιμένω κάποιον άλλο μήνα????και αν αλλάξω τώρα γλαστράκι θα πρέπει να κόψω και ρίζες για να χωρέσει έτσι δεν είναι?Δεν θα το κάνω κακό ε??
Πολλές ερωτήσεις αλλά βοήθησε με σε παρακαλώ,θα έρθει και η σειρά μου κάποια στιγμή να βοηθήσω και εγω κάποιον που θα θέλει απαντήσεις σε παρόμοιες καταστάσεις..
Ευχαριστώ....
Αν ειναι τοσο χαλια το χωμα,και πρεπει να το αλλαξεις τοτε καμε το αλλα σιγουρα χωρις να κοψεις ριζα,και αν το κανεις να το προστατεψεις απο τον ηλιο για κανενα μηνα....Προτιμα να μην το κανεις ομως αστο για του χρονου....
Παλιά 27-05-10, 22:16   #13
marios_tz
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν ειναι τοσο χαλια το χωμα,και πρεπει να το αλλαξεις τοτε καμε το αλλα σιγουρα χωρις να κοψεις ριζα,και αν το κανεις να το προστατεψεις απο τον ηλιο για κανενα μηνα....Προτιμα να μην το κανεις ομως αστο για του χρονου....
Σε ευχαριστώ πολύ Σάββα..
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές