Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-11-19, 22:46   #1
Teta
Junior Member

Περιοχή: Karditsa
Προεπιλογή Bonsai

Παιδιά καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος στην παρέα! Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα μπονσαι μικρό (Σε ύψος 5-10cm) . Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω ; σας ευχαριστώ πολύ
Teta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-11-19, 10:34   #2
nonfactor
Member

Περιοχή: Γερμανία/Αθήνα
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα!
Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε έτοιμο δεντράκι bonsai και όχι σε κάτι που θα το δουλέψεις από την αρχή. Οι επιλογές κατά την γνώμη μου είναι οι εξής:

1. Φυτώριο. Μερικά έχουν και bonsai, όπως φίκους κτλ.
2. Μπορεί να διαθέτει κάποιος από την κοινότητα.
3. Ηλεκτρονική αγορά (Ebay κτλ.)

Υπάρχει έμπειρος κόσμος εδώ που σίγουρα θα σε κατατοπίσει καλύτερα.

Νίκος
nonfactor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-11-19, 12:23   #3
gkorg
Senior Member

Το avatar του χρήστη gkorg

Περιοχή: Χαλανδρι
Προεπιλογή

Καλως την! Θα σου προτεινα να πας ''ενημερωση - γενικη ενημερωση - καταστηματα με μπονσαι'', στο mybonsai και θσ βρεις διαφορα θεματα σχετικα. Κατα τα αλλα κανε πχ web serch : bonsai online shop greece και θα βγουν διαφορα αποτελεσματα. Κατα την γνωμη μου η καλυτερη περιπτωση ειναι να βρεις κατι απο καποιο μελος μας, μιας που θα ξερεις το ιστορικο του δεντρου και θα εχεις βοηθεια για μετα, ισως και σχετικα κοντα στην Καρδιτσα. Ψαξε στο ''ενημερωση - γενικη ενημερωση - Bazaar (Αγορές-Πωλήσεις-Ανταλλαγές)''!!!
gkorg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-19, 22:33   #4
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Teta Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος στην παρέα! Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα μπονσαι μικρό (Σε ύψος 5-10cm) . Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω ; σας ευχαριστώ πολύ
5-10 εκατοστά είναι πολύ μικρό και δεν είναι εύκολο να βρεις. Καλύτερα να στοχεύσεις στο 20-25 εκατοστά που είναι συνηθισμένο ύψος.
Εάν βρεις έτοιμο μπονσάι θα σου στοιχίσει μάλλον ακριβά. Δεν ξέρω βέβαια τι χρηματικό ποσό σκοπεύεις να ξοδέψεις για αγορά.
Το καλύτερο νομίζω είναι να αγοράσεις πρωτογενές υλικό και να το διαμορφώσεις σιγά σιγά. Έχει πιο πολύ ενδιαφέρον και δεν κοστίζει.
Κι επειδή οι νέοι συνήθως τα πρώτα δένδρα που πέφτουν στα χέρια τους τα σκοτώνουν, καλύτερα ξεκίνα με κάποιο φυτωριακό υλικό που δεν κοστίζει και όταν αποκτήσεις σχετική εμπειρία αγοράζεις και κάτι έτοιμο αν εξακολουθείς να το θέλεις.
Παλιά 26-11-19, 01:16   #5
Teta
Junior Member

Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
5-10 εκατοστά είναι πολύ μικρό και δεν είναι εύκολο να βρεις. Καλύτερα να στοχεύσεις στο 20-25 εκατοστά που είναι συνηθισμένο ύψος.
Εάν βρεις έτοιμο μπονσάι θα σου στοιχίσει μάλλον ακριβά. Δεν ξέρω βέβαια τι χρηματικό ποσό σκοπεύεις να ξοδέψεις για αγορά.
Το καλύτερο νομίζω είναι να αγοράσεις πρωτογενές υλικό και να το διαμορφώσεις σιγά σιγά. Έχει πιο πολύ ενδιαφέρον και δεν κοστίζει.
Κι επειδή οι νέοι συνήθως τα πρώτα δένδρα που πέφτουν στα χέρια τους τα σκοτώνουν, καλύτερα ξεκίνα με κάποιο φυτωριακό υλικό που δεν κοστίζει και όταν αποκτήσεις σχετική εμπειρία αγοράζεις και κάτι έτοιμο αν εξακολουθείς να το θέλεις.
5-10cm ψάχνω η αλήθεια αρκετό καιρό και δεν μπορώ με τίποτα να βρω! Δεν κυκλοφορούν γενικά τόσο μικρά ;
Πρωτογενές υλικό τι είναι ακριβώς και που το βρίσκω; Γενικά είμαι λίγο άσχετη ακόμη!☺️
Παλιά 26-11-19, 01:26   #6
nonfactor
Member

Προεπιλογή

Γενικά πρωτογενές, όπως το έχω τουλάχιστον εγώ στο μυαλό μου, είναι ένα δεντράκι/φυτό που δεν μοιάζει σε πρώτη φάση με bonsai. Ένα παράδειγμα είναι οι μικρές κλασικές ελίτσες που μπορείς να βρεις σε φυτώριο, ενώ είναι και πολύ φιλικές προς τον άπειρο "χρήστη". Επίσης υπάρχουν junipers, ροδιές και ένα σωρό άλλα. Ανέφερα μόνο αυτά, καθαρά λόγω προσωπικής εμπειρίας.
Παλιά 26-11-19, 03:17   #7
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Παράθεση:
... ...5-10cm ψάχνω η αλήθεια αρκετό καιρό και δεν μπορώ με τίποτα να βρω! Δεν κυκλοφορούν γενικά τόσο μικρά ;
Μόνο από εξωτερικό.
Αλλά, ένα τόσο μικρό μπονσάϊ χρειάζεται ιδιαίτερη μεταχείριση κι εσύ ως αρχάρια μάλλον θα δυσκολευθείς να το κρατήσεις ζωντανό. Θα απογοητευθείς και θα έχεις χάσει και χρήματα.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-19, 03:20   #8
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
... ...Γενικά είμαι λίγο άσχετη ακόμη!☺️
Όσο περισσότερο μπορείς. Εδώ στην βιβλιοθήκη μας υπάρχει άφθονο υλικό. Ψάξε στις συζητήσεις χρησιμοποιώντας την αναζήτηση. Στο διαδίκτυο γενικώτερα. Βλέπε εικόνες, φωτογραφίες μπονσάϊ, μελέτησέ τες.
Χρειάζεται πολλή υπομονή εάν σκοπεύεις να ασχοληθείς σοβαρά.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-11-19, 20:54   #9
Teta
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο περισσότερο μπορείς. Εδώ στην βιβλιοθήκη μας υπάρχει άφθονο υλικό. Ψάξε στις συζητήσεις χρησιμοποιώντας την αναζήτηση. Στο διαδίκτυο γενικώτερα. Βλέπε εικόνες, φωτογραφίες μπονσάϊ, μελέτησέ τες.
Χρειάζεται πολλή υπομονή εάν σκοπεύεις να ασχοληθείς σοβαρά.
ναι ναι έχω αρχίσει να βλέπω βιντεάκια κλπ για να αποκτήσω γνώσεις , και μετά μάλλον θα το πάρω, γιατί προς το παρόν φοβάμαι ότι δεν θα αντέξει ! είναι ευαίσθητα φυτά έτσι δεν είναι;
Παλιά 28-11-19, 20:55   #10
Teta
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonfactor Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά πρωτογενές, όπως το έχω τουλάχιστον εγώ στο μυαλό μου, είναι ένα δεντράκι/φυτό που δεν μοιάζει σε πρώτη φάση με bonsai. Ένα παράδειγμα είναι οι μικρές κλασικές ελίτσες που μπορείς να βρεις σε φυτώριο, ενώ είναι και πολύ φιλικές προς τον άπειρο "χρήστη". Επίσης υπάρχουν junipers, ροδιές και ένα σωρό άλλα. Ανέφερα μόνο αυτά, καθαρά λόγω προσωπικής εμπειρίας.
μμμ κατάλαβα !! σε ευχαριστώ πολύ !!! :)
Παλιά 29-11-19, 19:08   #11
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonfactor Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μικρές ελίτσες των φυτωρίων, είναι ακατάλληλό υλικό επειδή κυρίως έχουν πολύ λεπτό κορμό που θα κάνει χρόνια να παχύνει στη γλάστρα.
Ελιές μόνο γιαμαντόρι με χοντρό και κωνικό κορμό που μπορεί να δώσει αμέσως διακλάδωση και να αρχίσεις το συρμάτωμα από τον πρώτο χρόνο κιόλας.

Σίγουρα ο γιουνίπερος των 5-6 ευρώ είναι ένα υλικό πολύ καλό για αρχάριο, αφού αναπτύσεται γρήγορα και δεν κοστίζει. Προσοχή μεγάλη στην υγρασία στις ρίζες, θα τον σκοτώσει.
Ροδιές, πυξάρια, σφενδάμια, μαύρη πεύκη, φτελιά, μελικοκιά, φιλίκι είναι είδη εγκληματισμένα που επίσης μπορεί να διαχειριστεί ένας αρχάριος, αρκει να ακολουθεί πιστά τις οδηγίες.
Παλιά 30-11-19, 19:20   #12
Teta
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Οι μικρές ελίτσες των φυτωρίων, είναι ακατάλληλό υλικό επειδή κυρίως έχουν πολύ λεπτό κορμό που θα κάνει χρόνια να παχύνει στη γλάστρα.
Ελιές μόνο γιαμαντόρι με χοντρό και κωνικό κορμό που μπορεί να δώσει αμέσως διακλάδωση και να αρχίσεις το συρμάτωμα από τον πρώτο χρόνο κιόλας.

Σίγουρα ο γιουνίπερος των 5-6 ευρώ είναι ένα υλικό πολύ καλό για αρχάριο, αφού αναπτύσεται γρήγορα και δεν κοστίζει. Προσοχή μεγάλη στην υγρασία στις ρίζες, θα τον σκοτώσει.
Ροδιές, πυξάρια, σφενδάμια, μαύρη πεύκη, φτελιά, μελικοκιά, φιλίκι είναι είδη εγκληματισμένα που επίσης μπορεί να διαχειριστεί ένας αρχάριος, αρκει να ακολουθεί πιστά τις οδηγίες.
Ωραια !! Ευχαριστω πολυ ολους σας για τις πληροφορίες !!
Παλιά 30-11-19, 22:30   #13
nonfactor
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα συμφωνήσω απόλυτα. Ο μόνος λόγος που ανέφερα την ελιά ήταν καθαρά για την αντοχή της στα λάθη, που βοηθά τους αρχάριους να μάθουν να φροντίζουν ένα δεντράκι. Δεν είχα καν στο μυαλό μου το "τελικό" οπτικό αποτέλεσμα. Και γράφω "τελικό" γιατί είναι μια διαδικασία που δεν τελειώνει!
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές