Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Ενημέρωση > Εκδηλώσεις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-12-14, 21:40   #16
korf
Moderator

Το avatar του χρήστη korf

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

μερικές ακόμα...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg KRF_1622.jpg (106,3 KB, 45 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg KRF_1624.jpg (104,5 KB, 43 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg KRF_1602.jpg (93,8 KB, 40 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg KRF_1605.jpg (90,3 KB, 36 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg KRF_1606.jpg (113,5 KB, 35 εμφανίσεις)
Παλιά 13-12-14, 21:42   #17
korf
Moderator

Προεπιλογή

ακόμα λίγες...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg KRF_1608.jpg (62,2 KB, 39 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg KRF_1610.jpg (90,5 KB, 35 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg KRF_1611.jpg (92,2 KB, 39 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg KRF_1612.jpg (72,9 KB, 37 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg KRF_1619.jpg (106,4 KB, 34 εμφανίσεις)
Παλιά 13-12-14, 21:43   #18
korf
Moderator

Προεπιλογή

... some more
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg KRF_1621.jpg (74,9 KB, 38 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg KRF_1626.jpg (63,8 KB, 32 εμφανίσεις)
Παλιά 14-12-14, 04:16   #19
manos
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Μπραβο στην λεσχη μας για την αψογη διοργανωση που κανουνε ειμαστε ολοενα κι ενα βημα μπροστα ....μπορουμε πιο πολλα αρκει να ειμαστε αγαπημενοι ....υπεροχοι κι οι δυο δασκαλοι σεμνοι κι ανοιχτα βιβλια για καποιους που ειναι στην αρχη.περασα ομορφα με ολα τα παιδια και χαιρομαι που η μεγαλη μου αγαπη παιρνει μεγαλες διαστασεις και μαλιστα διεθνεις.ευχαριστω ιδιαιτερως τους δυο προσκεκλημενους μας διοτι δωσανε σε αυτο το εργαστηριο νεα πνοη νεες ιδεες ,τους ευχαριστω πολυγια αυτο.Μπραβο σε οσους συμμετειχαν καλη συνεχεια,και υπομονη με τα δεντρα μας.
Παλιά 14-12-14, 18:07   #20
pako
Senior Member

Περιοχή: Αλεξ/πολη - Αθήνα
Προεπιλογή

μπραβο σας για τη διοργανωση!!!
Ηθελα κι εγω να ημουν εκει αλλα είμαι πολλααααα χιλιόμετρα μακρυα αυτό το σαββατοκυριακο.
Ελπιζω την επομενη φορα.
pako δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-14, 14:25   #21
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Το διαδίκτυο είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο, αρκεί να χρησιμοποιείται σωστά. Κυρίως διότι με ο,τιδήποτε γράφουμε, εκτιθέμεθα και “scripta manent”…
Οπότε, με γνώμονα τα παραπάνω θα σας πω την γνώμη μου κι εγώ με κάθε ειλικρίνεια.
Πριν από αυτό όμως, θέλω ειλικρινά να ευχαριστήσω το Διοικητικό Συμβούλιο της HBC για την εξαιρετική διοργάνωση.
Κι ύστερα, θα ευχαριστήσω δημόσια τους πρωτεργάτες της ίδρυσης της HBC, αυτούς που πίστεψαν ότι μπορούν να την δημιουργήσουν και όπως βλέπουμε το κατάφεραν.
Μπορούμε όλοι μαζί να την στηρίξουμε και να την αναδείξουμε, αναδεικνύοντας την κοινή μας αγάπη το bonsai.
Ρώτησα τους δύο εκλεκτούς προσκεκλημένους/εισηγητές, ποιά είναι η γνώμη τους για την έκθεση δένδρων που δημιούργησαν οι άνθρωποι που έχουν ξεκινήσει το bonsai μόνοι τους, αυτοδίδακτοι, από το μηδέν. Κι οι δύο με ένα στόμα μου είπαν ότι την βρίσκουν σε πολύ καλό επίπεδο και ότι δύο από τα δένδρα που εκτέθηκαν μπορούν άνετα να σταθούν σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, συναγωνιζόμενα επί ίσοις όροις. Αλλά ο κ. Snart πρόσθεσε ότι : Εάν αυτή ήταν μια από τις πρώτες ενός club στην Αγγλία, θα ήταν πολύ κατώτερη.

Θα συμφωνήσω απολύτως με την προηγούμενη αποστροφή του Μάνου :
Παράθεση:
…υπεροχοι κι οι δυο δασκαλοι σεμνοι…
Από την πρώτη-πρώτη φορά που γνώρισα τον P. Warren, αλλά κι από τα πρώτα του κείμενα που διάβασα, η ταπεινοφροσύνη του είναι η αρετή που με συγκίνησε. Προσωπική άποψη, φυσικά. Μπορείτε να συμφωνήσετε ή να διαφωνήσετε…
Ανάλογη εντύπωση μας έδωσε κι ο κ. P. Snart.
Πέραν όμως της τεχνικής (ζήτημα τελείως πρακτικό φυσικά) και των γνώσεων που μας μετέδωσαν, το σημαντικότερο είναι ότι, παρά το εγνωσμένο μέγεθός τους, κανείς εκ των δύο δεν έκανε το παραμικρό για να μας το υπενθυμίσει ή ακόμη περισσότερο για να το τονίσει.
Θα μπορούσαμε όλοι να διδαχθούμε από την συμπεριφορά τους.

Αλλά και στο απόλυτα πρακτικό επίπεδο, πιστεύω πως είτε αρχάριοι είμασθε, είτε προχωρημένοι ή ακόμη και όσοι από εμάς αισθανόμασθε ίσως πολύ προχωρημένοι, πάντα έχουμε κάτι διαφορετικό να αποκομίσουμε. Τουλάχιστον εγώ, αυτό πιστεύω….
Και με αυτό τον τρόπο, η ειλικρινής παραδοχή της άγνοιας μετατρέπεται σε αφετηρία της αληθινής γνώσης. Αλλιώς, εμείς οι ίδιοι αποστερούμε τον εαυτό μας από ευκαιρίες να γίνουμε πλουσιώτεροι σε γνώσεις.
Άλλωστε, το «Ἓν οἶδα, ὅτι οὐδὲν οἶδα» από εμάς τους Έλληνες λέχθηκε και οριοθετεί την σωστή τοποθέτηση που πρέπει να έχουμε απέναντι σε όλες τις εκφάνσεις της κοινωνικής ζωής και των διαπροσωπικών μας σχέσεων.

Και εις ανώτερα λοιπόν και καλή συνέχεια στην πρόοδό μας και στην πρόοδο των δένδρων μας.

PS : ...εγώ πότε θα γίνω μάνα??? ήτοι πότε θα βάλω δένδρο σε pot

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-14, 15:03   #22
kapouland
Senior Member

Το avatar του χρήστη kapouland

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Το διαδίκτυο είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο, αρκεί να χρησιμοποιείται σωστά. Κυρίως διότι με ο,τιδήποτε γράφουμε, εκτιθέμεθα και “scripta manent”…
Οπότε, με γνώμονα τα παραπάνω θα σας πω την γνώμη μου κι εγώ με κάθε ειλικρίνεια.
Πριν από αυτό όμως, θέλω ειλικρινά να ευχαριστήσω το Διοικητικό Συμβούλιο της HBC για την εξαιρετική διοργάνωση.
Κι ύστερα, θα ευχαριστήσω δημόσια τους πρωτεργάτες της ίδρυσης της HBC, αυτούς που πίστεψαν ότι μπορούν να την δημιουργήσουν και όπως βλέπουμε το κατάφεραν.
Μπορούμε όλοι μαζί να την στηρίξουμε και να την αναδείξουμε, αναδεικνύοντας την κοινή μας αγάπη το bonsai.
Ρώτησα τους δύο εκλεκτούς προσκεκλημένους/εισηγητές, ποιά είναι η γνώμη τους για την έκθεση δένδρων που δημιούργησαν οι άνθρωποι που έχουν ξεκινήσει το bonsai μόνοι τους, αυτοδίδακτοι, από το μηδέν. Κι οι δύο με ένα στόμα μου είπαν ότι την βρίσκουν σε πολύ καλό επίπεδο και ότι δύο από τα δένδρα που εκτέθηκαν μπορούν άνετα να σταθούν σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, συναγωνιζόμενα επί ίσοις όροις. Αλλά ο κ. Snart πρόσθεσε ότι : Εάν αυτή ήταν μια από τις πρώτες ενός club στην Αγγλία, θα ήταν πολύ κατώτερη.

Θα συμφωνήσω απολύτως με την προηγούμενη αποστροφή του Μάνου :
Από την πρώτη-πρώτη φορά που γνώρισα τον P. Warren, αλλά κι από τα πρώτα του κείμενα που διάβασα, η ταπεινοφροσύνη του είναι η αρετή που με συγκίνησε. Προσωπική άποψη, φυσικά. Μπορείτε να συμφωνήσετε ή να διαφωνήσετε…
Ανάλογη εντύπωση μας έδωσε κι ο κ. P. Snart.
Πέραν όμως της τεχνικής (ζήτημα τελείως πρακτικό φυσικά) και των γνώσεων που μας μετέδωσαν, το σημαντικότερο είναι ότι, παρά το εγνωσμένο μέγεθός τους, κανείς εκ των δύο δεν έκανε το παραμικρό για να μας το υπενθυμίσει ή ακόμη περισσότερο για να το τονίσει.
Θα μπορούσαμε όλοι να διδαχθούμε από την συμπεριφορά τους.

Αλλά και στο απόλυτα πρακτικό επίπεδο, πιστεύω πως είτε αρχάριοι είμασθε, είτε προχωρημένοι ή ακόμη και όσοι από εμάς αισθανόμασθε ίσως πολύ προχωρημένοι, πάντα έχουμε κάτι διαφορετικό να αποκομίσουμε. Τουλάχιστον εγώ, αυτό πιστεύω….
Και με αυτό τον τρόπο, η ειλικρινής παραδοχή της άγνοιας μετατρέπεται σε αφετηρία της αληθινής γνώσης. Αλλιώς, εμείς οι ίδιοι αποστερούμε τον εαυτό μας από ευκαιρίες να γίνουμε πλουσιώτεροι σε γνώσεις.
Άλλωστε, το «Ἓν οἶδα, ὅτι οὐδὲν οἶδα» από εμάς τους Έλληνες λέχθηκε και οριοθετεί την σωστή τοποθέτηση που πρέπει να έχουμε απέναντι σε όλες τις εκφάνσεις της κοινωνικής ζωής και των διαπροσωπικών μας σχέσεων.

Και εις ανώτερα λοιπόν και καλή συνέχεια στην πρόοδό μας και στην πρόοδο των δένδρων μας.

Αλεξάνδρα η προσέγγισή σου πάνω σε γενικότερα θέματα γύρω από το "ελληνικό μπονσάι" και τους καλλιτέχνες του, με συγκίνησε ιδιαιτέρως και με έβαλε σε περισσότερες σκέψεις από αυτές που ήδη βαραίνουν το κεφάλι μου!

Εγώ αν κράτησα ένα πράγμα από αυτό το διήμερο είναι εκείνη η φράση που είπε ο Peter: "...το μόνο πράγμα που μπορεί να "σκοτώσει" ένα μπονσάι είναι ο εγωισμός του καλλιτέχνη...", το οποίο επίσης με έβαλε σε σκέψεις και εάν το έχουμε αυτό πάντα στο μυαλό μας, σίγουρα θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι με ομορφότερα μπονσάι -αν και το τελευταίο είναι το λιγότερο!
Αυτό το απόφθεγμα θα είναι εκείνο που θα ακολουθεί τον Peter στα δικά μου μάτια...
Παλιά 16-12-14, 15:14   #23
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως μετέφερε στην παρουσίασή του ο PW, τα λόγια ενός Ιάπωνα μοναχού και λόγιου: "Το πιο πολύτιμο αγαθό στη ζωή είναι η αβεβαιότητα".

novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-14, 15:33   #24
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapouland Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...και με έβαλε σε περισσότερες σκέψεις από αυτές που ήδη βαραίνουν το κεφάλι μου!... ...
Αντρίκο μου, οι υγιώς σκεπτόμενοι άνθρωποι είναι οι κατ' εξοχήν ζωντανοί άνθρωποι, που συνεχίζουν να χρησιμοποιούν το δώρο του Θεού, το μυαλό τους και το πνεύμα τους κι είναι αυτοί που μπορούν να κάνουν την διαφορά, έστω κι αν είναι μονάδες!!!
Δες πώς σε ξεφορτώνω εγώ από τις σκέψεις σου παλληκάρι μου!!!
Άντε και να δειτε ποιά είναι η επόμενη μετάφραση που σας ετοιμάζω. Ούτε που θα μπορούσατε να την φαντασθείτε. Δική μου επιλογή. Τίποτε από αυτά που μου έχετε προτείνει.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 16-12-14, 15:36   #25
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως μετέφερε στην παρουσίασή του ο PW, τα λόγια ενός Ιάπωνα μοναχού και λόγιου: "Το πιο πολύτιμο αγαθό στη ζωή είναι η αβεβαιότητα".
Δες πώς παρακολουθούσαν όλα τα παιδιά!!! Με τι προσοχή!!! Εύγε σας!!!
Επομένως, δεν θα το βάλω και μαράζι να μπουν σε pot

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 16-12-14, 15:45   #26
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Παρόλο που είχαμε συζητήσει το αντικείμενο της παρουσίασης αλλά και το γεγονός ότι την είχα διαβάσει προσεκτικά από πριν (για λόγους διασφάλισης ποιότητας!), μπορώ να πω ότι σε 1-2 σημεία συγκινήθηκα καθώς αυτά έβρισκαν εφαρμογή όχι μόνο στα μπονσάι, αλλά και στην ίδια την ζωή ιδιαίτερα σε μία περίοδο γεμάτη απώλειες, λιτότητα και αβεβαιότητα (με την ανθρώπινη και όχι οικονομική έννοια).

Άλλα παράδειγμα: "Ακόμα και από ένα νεκρό δέντρο, μπορούν να ανθίσουν λουλούδια" (ή κάπως έτσι)...
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-14, 15:50   #27
kapouland
Senior Member

Το avatar του χρήστη kapouland

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Άλλα παράδειγμα: "Ακόμα και από ένα νεκρό δέντρο, μπορούν να ανθίσουν λουλούδια" (ή κάπως έτσι)...
Ναι Θεόφιλε!!! Τρομερό και αυτό!
Αν και λίγο σουρεάλ, κουβέντα με πολύ νόημα!
Παλιά 16-12-14, 16:38   #28
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

θα δανειστω την φράση μέσα απο την παρουσίαση του Peter.

Πάντα ῥεῖ, πάντα χωρεῖ, καὶ οὐδὲν μένει.
(Ηράκλειτος)
Τα πάντα ρέουν, τα πάντα προχωρούν, και τίποτα δεν μένει ακίνητο!

ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-12-14, 14:00   #29
xrnikos
Member

Το avatar του χρήστη xrnikos

Προεπιλογή

Φοβερή εμπειρία, μπράβο σε όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν με τη διοργάνωση, όλα ήταν υπέροχα πάντα τέτοια...
xrnikos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-12-14, 19:26   #30
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Μπράβο σε όλους για τη διοργάνωση, και σ' ανώτερα! Όλα άψογα, ο Peter ακούραστος -ο Θεόφιλος κουρασμένος- τα δέντρα στην έκθεση υψηλού επιπέδου, το κέφι και η όρεξη για μάθηση όλων αμείωτο, νέα πρόσωπα στο χώρο και γενικά ότι περιμέναμε στην καλύτερη εκδοχή του!
Μπράβο και ξαναμπράβο!
Criss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές