Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-05-16, 20:35   #1
72mariakouvaki
Παλιός

Περιοχή: ιεραπετρα κρητης
Προεπιλογή Αγγελική

Την κλάδεψα και την μεταφύτευςα τον Σεπτέμβριο.αργησε να πάρει τα πανω της αλλα τον Απρίλιο έβγαλε καινούργια φύλλα! http://www.mybonsai.gr/vb/attachment...1&d=1463333706

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 72mariakouvaki : 26-08-16 στις 22:13
72mariakouvaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-16, 12:43   #2
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

καλο ειναι για πειραματισμό.. κατα τα αλλα το ειδος είναι για bonsai με τεράστιο μέγεθος για να δένει με το μέγεθος των σύνθετων φύλλων..
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-16, 13:58   #3
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 72mariakouvaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Την κλάδεψα και την μεταφύτευςα τον Σεπτέμβριο.αργησε να πάρει τα πανω της αλλα τον Απρίλιο έβγαλε καινούργια φύλλα! http://www.mybonsai.gr/vb/attachment...1&d=1463333706
Φέτος ξεκίνησα ένα δένδρο με αυτό το είδος και δεν έχω εμπειρία.
Κανονικά θέλει ημισκιά και ημιυγρό έδαφος, αλλά και σε φουλ ήλιο δεν έχει πρόβλημα.

Έχω δοκιμάσει όμως την στενόφυλλη αγγελική που πάει σφαίρα και χτυπάει πανεύκολα πίσω σε παλιό ξύλο. Επίσης δεν έχει προβλήματα με ασθένειες μόνο που τραβάει πάνω της την κόκκινη ψείρα οπότε ψεκάζω με κονφιντόρ.
Παλιά 16-05-16, 16:38   #4
72mariakouvaki
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Φέτος ξεκίνησα ένα δένδρο με αυτό το είδος και δεν έχω εμπειρία.
Κανονικά θέλει ημισκιά και ημιυγρό έδαφος, αλλά και σε φουλ ήλιο δεν έχει πρόβλημα.

Έχω δοκιμάσει όμως την στενόφυλλη αγγελική που πάει σφαίρα και χτυπάει πανεύκολα πίσω σε παλιό ξύλο. Επίσης δεν έχει προβλήματα με ασθένειες μόνο που τραβάει πάνω της την κόκκινη ψείρα οπότε ψεκάζω με κονφιντόρ.
Δεν μου εχει παρουσιάσει ποτε ασθένεια,αλλα επειδή ηταν απο τις πρώτες μου προσπάθειες το χωμα που την φύτεψα δεν ηταν και τόσο κατάλληλο. Φετος την άνοιξη επειδή άρχισε να πετάει καινούργια δεν την πείραξα.ποτε μπορώ να την μεταφυτευσω χωρις να τις πειραξω τις ρίζες?
Παλιά 16-05-16, 16:42   #5
72mariakouvaki
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ValsGeo Εμφάνιση μηνυμάτων
καλο ειναι για πειραματισμό.. κατα τα αλλα το ειδος είναι για bonsai με τεράστιο μέγεθος για να δένει με το μέγεθος των σύνθετων φύλλων..
Οταν την μεταφυτευσω να την βάλω σε μεγαλύτερη γλάστρα? η να την αφησω σε τέτοιο μέγεθος γλάστρας και οτι γινει?
Παλιά 16-05-16, 16:58   #6
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 72mariakouvaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν την μεταφυτευσω να την βάλω σε μεγαλύτερη γλάστρα? η να την αφησω σε τέτοιο μέγεθος γλάστρας και οτι γινει?
Εγώ θα έλεγα να την αφήσεις όπως είναι μέχρι την άνοιξη, δεν έχει πρόβλημα με το χώμα, και μέσα στη λάσπη μια χαρά τα πάει. Αλλά επειδή σε βλέπω ότι βιάζεσαι, αν δέν πειράξεις καθόλου ρίζα μπορείς να το κάνεις και τώρα. Είναι σκληρά φυτά δεν έχουν πρόβλημα. Η γλάστρα όμως που την έχεις δεν προσφέρεται για μεταφυτεύσεις. Θα πρέπει να την σπάσεις για να βγάλεις το φυτό χωρίς να πειράξεις τις ρίζες. Καλύτερα να χρησιμοποιείς γλάστρες με ανοιχτό στόμιο, σαν μεγάλες σαλατιέρες ας πούμε.
Παλιά 16-05-16, 17:35   #7
72mariakouvaki
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα έλεγα να την αφήσεις όπως είναι μέχρι την άνοιξη, δεν έχει πρόβλημα με το χώμα, και μέσα στη λάσπη μια χαρά τα πάει. Αλλά επειδή σε βλέπω ότι βιάζεσαι, αν δέν πειράξεις καθόλου ρίζα μπορείς να το κάνεις και τώρα. Είναι σκληρά φυτά δεν έχουν πρόβλημα. Η γλάστρα όμως που την έχεις δεν προσφέρεται για μεταφυτεύσεις. Θα πρέπει να την σπάσεις για να βγάλεις το φυτό χωρίς να πειράξεις τις ρίζες. Καλύτερα να χρησιμοποιείς γλάστρες με ανοιχτό στόμιο, σαν μεγάλες σαλατιέρες ας πούμε.
Ναι την έφτιαξα τότε που νόμιζα οτι σε μια μερα φτιάχνεις ενα μποονσαι.χαχα! Θα την σπασω την γλάστρα δεν εχω προβλημα.
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές