Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Γενικά > Θέματα σχετικά με την φύση > Αλλα φυτά

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-05-09, 16:08   #31
papi
Member

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orestis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσεις ρίξε μια μάτια στο supershop, έχει κάποια καρποφόρα νάνους(μηλιά, αχλαδιά,λάϊμ κ.α.) που νομίζω οτι για βέράντα είναι ιδανικά.
Μ' αρεσει πολυ η ιδεα σου για καρποφορα νανους!Αντεχουν στον ήλιο? Το χειμωνα τι γινεταιμε τα κρυα?
Ρωτησα στο φυτοριο της γειτονιας μου για μια λεμονια νανο αλλα μου ειπε πως δεν υπαρχει κατι τετοιο και μονο οτι μπορεις να τ κρατησεις μικρο με το να το κλαδευεις (Αααααντε!!!).Τελικα τι γινεται υπαρχουν ή οχι? Ειναι κατι σαν τη μικρη τριανταφυλλια που γινεταιμεχρι 50εκ.??
Που μπορω να βρω? Οι τιμες παιζουν γυρω στα 35(τοσο μου ειπε για μια κανονικη)?Κοιταξα στη σελιδα του super shop αλλα δεν βρηκα κατι.....
papi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-09, 17:26   #32
orestis
Senior Member

Το avatar του χρήστη orestis

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από papi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μ' αρεσει πολυ η ιδεα σου για καρποφορα νανους!Αντεχουν στον ήλιο? Το χειμωνα τι γινεταιμε τα κρυα?
Ρωτησα στο φυτοριο της γειτονιας μου για μια λεμονια νανο αλλα μου ειπε πως δεν υπαρχει κατι τετοιο και μονο οτι μπορεις να τ κρατησεις μικρο με το να το κλαδευεις (Αααααντε!!!).Τελικα τι γινεται υπαρχουν ή οχι? Ειναι κατι σαν τη μικρη τριανταφυλλια που γινεταιμεχρι 50εκ.??
Που μπορω να βρω? Οι τιμες παιζουν γυρω στα 35(τοσο μου ειπε για μια κανονικη)?Κοιταξα στη σελιδα του super shop αλλα δεν βρηκα κατι.....
Papi με τα καρποφόρα νάνους δεν έχω ασχοληθεί, και εγω στο supershop τα έχω δει.Θέλω και εγω να πάρω γι αυτό το ψάχνω. Πάντως μου φαίνεται λογικό να υπάρχουν, μιας και στα φυτώρια σήμερα φτιάχνουν ότι θέλεις. Πρωφανός παίζει ρόλο και η διαμόρφωση που θα τους δώσει και εσύ στην πορεία, αλλά σίγουρα πρόκειτε και για κάποιες ποικιλίες που δεν μεγαλώνουν πολύ.
Τώρα, μπες πάλι στη σελίδα του surershop και πήγαινε κάτω αριστερά εκεί που λέει κατάλογοι σε μοργή pdf , κάνε κλικ εκεί, και στην καινούργια σελίδα που θα σου ανοίξει επέλεξε τις σελίδες του δεύτερου καταλόγου, που έχει τα φυτά. Πρέπει να έχεις πρόγραμμα που ανοίγει pdf αρχεία βαίβαια.
Εκεί θα δεις 5-6 τέτοια δεντράκια που έχει και οι τιμές δεν είναι πάνω απο 15 ευρό. Βαίβαια μιλάμε για μικρά φυτά , μιας και οι τιμές αναφέρονται σε φύτα που σου στέλνουν ταχυδρομικός, όποτε και το μέγεθος είναι μικρό. Τώρα αν στο μαγαζί έχουν και πιο μεγάλα , αυτο θα το διαπιστώσει μόνο αν μπορείς να πάς.
Τέλος μπορείς να τους πάρεις και τηλέφωνο, και να μάθεις πολύ περισσότερες λεπτομέριες αν θέλεις.
Όσο για τις συνθήκες , σίγουρα θέλουν πολύ ήλιο για να φτάσουν να καρποφορήσουν.
Τώρα για το κρύο δεν έχουν προβλήμα. Εκτός και αν μιλάμε για πολύ χιόνι και πάγο που εκεί κάποια ίσως χρειάζονται κάποια προστασία με νάυλον.
orestis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-09, 17:58   #33
papi
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
papi με τα καρποφόρα νάνους δεν έχω ασχοληθεί, και εγω στο supershop τα έχω δει.Θέλω και εγω να πάρω γι αυτό το ψάχνω. Πάντως μου φαίνεται λογικό να υπάρχουν, μιας και στα φυτώρια σήμερα φτιάχνουν ότι θέλεις. Πρωφανός παίζει ρόλο και η διαμόρφωση που θα τους δώσει και εσύ στην πορεία, αλλά σίγουρα πρόκειτε και για κάποιες ποικιλίες που δεν μεγαλώνουν πολύ.
Τώρα, μπες πάλι στη σελίδα του surershop και πήγαινε κάτω αριστερά εκεί που λέει κατάλογοι σε μοργή pdf , κάνε κλικ εκεί, και στην καινούργια σελίδα που θα σου ανοίξει επέλεξε τις σελίδες του δεύτερου καταλόγου, που έχει τα φυτά. Πρέπει να έχεις πρόγραμμα που ανοίγει pdf αρχεία βαίβαια.
Εκεί θα δεις 5-6 τέτοια δεντράκια που έχει και οι τιμές δεν είναι πάνω απο 15 ευρό. Βαίβαια μιλάμε για μικρά φυτά , μιας και οι τιμές αναφέρονται σε φύτα που σου στέλνουν ταχυδρομικός, όποτε και το μέγεθος είναι μικρό. Τώρα αν στο μαγαζί έχουν και πιο μεγάλα , αυτο θα το διαπιστώσει μόνο αν μπορείς να πάς.
Τέλος μπορείς να τους πάρεις και τηλέφωνο, και να μάθεις πολύ περισσότερες λεπτομέριες αν θέλεις.
Όσο για τις συνθήκες , σίγουρα θέλουν πολύ ήλιο για να φτάσουν να καρποφορήσουν.
Τώρα για το κρύο δεν έχουν προβλήμα. Εκτός και αν μιλάμε για πολύ χιόνι και πάγο που εκεί κάποια ίσως χρειάζονται κάποια προστασία με νάυλον.

Χμμμ, δεν εμπιστευομαι και πολυ τετοιου ειδους μαγαζια οταν προκειται για κατι τετοιο!! Μου κανει εντυπωση παντως που στο φυτοριο που πηγα μου ειπαν πως δεν υπαρχει... Δεν αμφιβαλλω για την υπαρξη του αλλα προτειμω να το ψαξω στην εκθεση Κηφησιας μιας και θα εχει ποικιλια!! Αν παω σημερα θα σας πω νεα,αλλιως θα περιμενω κατι νεοτερο απο σας ή ακομα καλυτερα απο καποιον που ει8ναι ηδη κατοχος!!
Παλιά 14-05-09, 10:37   #34
papi
Member

Προεπιλογή

Λοιπον χτες.......αγορασα μια λεμονια παρ' ολες τις αμφιβολιες μου!
Βεβαια ρωτησα την απορια μου πρωτα,και με διαβεβαιωσε πως υπαρχει κατι τετοιο!Μου ειπε πως γινεται μικρο δεντρακι μιας και το μπολιασμα του ξεκιναει απο χαμηλα.
Ομως εχω κι αλλη απορια,υπαρχουν γενικοτερα καρποφορα νανοι????
Γιατι εγω στην εκθεση εκτος απο λεμονια ειδα μονο και ελια και κατι αλλο σαν μανταρινια.:986390:
Παλιά 14-05-09, 11:35   #35
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βαίβαια μιλάμε για μικρά φυτά , μιας και οι τιμές αναφέρονται σε φύτα που σου στέλνουν ταχυδρομικός, όποτε και το μέγεθος είναι μικρό. Τώρα αν στο μαγαζί έχουν και πιο μεγάλα , αυτο θα το διαπιστώσει μόνο αν μπορείς να πάς.
Απο ότι μου έχουν πει και στο μαγαζί μικρούλια έχουν.
Παλιά 14-05-09, 11:40   #36
liza
Banned

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπον χτες.......αγορασα μια λεμονια παρ' ολες τις αμφιβολιες μου!
Βεβαια ρωτησα την απορια μου πρωτα,και με διαβεβαιωσε πως υπαρχει κατι τετοιο!Μου ειπε πως γινεται μικρο δεντρακι μιας και το μπολιασμα του ξεκιναει απο χαμηλα.
Ομως εχω κι αλλη απορια,υπαρχουν γενικοτερα καρποφορα νανοι????
Γιατι εγω στην εκθεση εκτος απο λεμονια ειδα μονο και ελια και κατι αλλο σαν μανταρινια.:986390:
ξερω σίγουρα για την ροδιά νανα
αλλα γενικώς τα δεντράκια αν τα κλαδεύεις συχνά (κόβεις και την ρίζα στις μεταφυτεύσεις και τα κρατάς σε μικρο ποτ) δεν μεγαλώνουν πολυ, μικραίνει η αναπτυξη τους, οποτε μικραίνουν τα φυλλαράκια και οι καρποί (αυτο το έμαθα χτες απο τη παρουσίασή του ********...!*για τους καρπους* )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη liza : 14-05-09 στις 12:27
liza δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-09, 11:45   #37
GIANNHS
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liza Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα γενικώς τα δεντράκια αν τα κλαδεύεις συχνά (κόβεις και την ρίζα στις μεταφυτεύσεις και τα κρατάς σε μικρο ποτ) δεν μεγαλώνουν πολυ, μικραίνει η αναπτυξη τους, οποτε μικραίνουν τα φυλλαράκια και οι καρποί (αυτο το έμαθα χτες απο τη παρουσίασή του ********...! )
Λίζα αυτό το έμαθες όντως απο την παρουσίαση και όχι μέσα απο το φόρουμ ή κάποιο βιβλίο?
Παλιά 14-05-09, 12:25   #38
liza
Banned

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίζα αυτό το έμαθες όντως απο την παρουσίαση και όχι μέσα απο το φόρουμ ή κάποιο βιβλίο?
αυτο που ειπε για τα καρποφόρα συγκεκριμένα το ακουσα χτες (δεν ηξερα οτι μικραίνουν και οι καρποί), χωρις αυτο να σημαίνει βεβαια οτι δεν υπαρχει καπου μεσα στο φορουμ (απλα εγω μπορει να μη το ειχα προσέξει...:434707:)...γιατι...???
Παλιά 14-05-09, 12:39   #39
GIANNHS
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
αυτο που ειπε για τα καρποφόρα συγκεκριμένα το ακουσα χτες (δεν ηξερα οτι μικραίνουν και οι καρποί), χωρις αυτο να σημαίνει βεβαια οτι δεν υπαρχει καπου μεσα στο φορουμ (απλα εγω μπορει να μη το ειχα προσέξει...:434707:)...γιατι...???
ΑΑααα για τους καρπούς και εγώ είχα την εντύπωση πως μικραίνουν πολύ δύσκολα και πως πρέπει να έχει μικρούς καρπούς απο μόνη της η ποικιλία.
Παλιά 14-05-09, 12:39   #40
papi
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
αλλα γενικώς τα δεντράκια αν τα κλαδεύεις συχνά (κόβεις και την ρίζα στις μεταφυτεύσεις και τα κρατάς σε μικρο ποτ) δεν μεγαλώνουν πολυ, μικραίνει η αναπτυξη τους, οποτε μικραίνουν τα φυλλαράκια και οι καρποί (αυτο το έμαθα χτες απο τη παρουσίασή του ********...!*για τους καρπους* )

Χτες?!?! Που χτες?!? Μηπως στην εκθεση?? Ημουν εκει την ωρα μιας παρουσιασης bonsai αλλα δυστηχως την προλαβα στο τελος......
μετα εκατσα και εψαξα για αυτα τα δεντρακια...!!!!!
Ροδια παντως δεν ειχε πουθενα!!!
Παλιά 14-05-09, 12:41   #41
liza
Banned

Προεπιλογή

Παράθεση:
Χτες?!?! Που χτες?!? Μηπως στην εκθεση?? Ημουν εκει την ωρα μιας παρουσιασης bonsai αλλα δυστηχως την προλαβα στο τελος......
στην εκθεση ναι, ροδια νανα θα βρεις σε κάποιο φυτώριο...
Παλιά 14-05-09, 12:42   #42
GIANNHS
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Και εγώ που έριξα μια γρήγορη ματιά δεν είδα κάτι σε ροδιά
Παλιά 14-05-09, 12:44   #43
liza
Banned

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΑααα για τους καρπούς και εγώ είχα την εντύπωση πως μικραίνουν πολύ δύσκολα και πως πρέπει να έχει μικρούς καρπούς απο μόνη της η ποικιλία.
και εγω αυτη την εντυπωση ειχα...

κοιτα μια φωτο που βρηκα στο ιντερνετ απο μια κυδωνια...

μαλλον εχει "φαει" πολυ λιπασμα!!!
Παλιά 14-05-09, 12:48   #44
liza
Banned

Προεπιλογή

Παράθεση:
μαλλον λες το κουμ κουατ..!
Παλιά 14-05-09, 13:06   #45
Τακης
Διαχειριστής

Το avatar του χρήστη Τακης

Περιοχή: Πατρα
Προεπιλογή

Εκειτο το μερος του φυτου που επιρρεαζεται πολυ λιγο εως καθολου απο την διαδικασια του μπονσαι ειναι ο καρπος και τα ανθη.
Αυτο που γινεται ειναι να κανει πολυ λιγα ή καθολου, αφου μερικα φυτα θελουν ενα υψος για να παραγουν καρπο.
Το γεγονος οτι τα φυλλα γινονται μικροτερα ομως ειναι το ΑΒ των μπονσαι.
Μικρες ριζες = μικρη αναπτυξη = μικρα κλαδια = μικρα φυλλα!!
Επιπλεον το μετρημενο ποτισμα και λιπασμα συντελουν ακομα περισσοτερο σε αυτη την διαδικασια.
Τακης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές