Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Ενημέρωση > Γενική ενημέρωση > Bazaar (Αγορές-Πωλήσεις-Ανταλλαγές)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-03-21, 22:45   #1
gkorg
Παλιός

Το avatar του χρήστη gkorg

Περιοχή: Χαλανδρι
Προεπιλογή σκεψη για ομαδικη αγορα akadama

Παίδες, θέλω να αγοράσω akadama (σχετικά άμεσα!) και σκέφτηκα μπας και οργανώσουμε καμιά μαζική παραγγελία από το εξωτερικό.

- υπάρχει κάποια γνώση του από που θα μας συνέφερε?
- υπάρχει κάποιος που να ενδιαφέρεται?

Εγώ σκέφτομαι το παρακάτω link (Πολωνία), τα singles, που το akadama δεν είναι σε μίξη με άλλα στοιχεία, μιας που μπορώ να τα φτιάξω μόνος μου. Η τιμή που έχει (θα μπορούσαμε να ζητήσουμε ίσως καλύτερη τιμή, αν θέλουμε αρκετά) είναι 16.5 ευρώ τα 17lt (ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ).
Δεν μπόρεσα να βρω κάτι πιο φτηνό και δεν είμαι σίγουρος και για την ποιότητα του προϊόντος
https://ibuki-shop.com/kategoria-pro...rates/singles/
gkorg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-21, 15:02   #2
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Πολύ ακριβό υλικό, εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.
Μια χαρά βολεύομαι με την ελαφρόπετρα.
Αν βρίσκεις και πηλό ψημένο να τα συνδυάσεις θα ήταν τέλεια.

Μπορείς να σπάσεις με το σφυρί κεραμίδια, γλάστρες πήλινες σπασμένες, γενικά πήλινα αντικείμενα, να τα κάνεις στο μέγεθος που επιθυμείς (π.χ. 4-8 χιλ.) και να τα ανακατέψεις με την ελαφρόπετρα.
Παλιά 11-03-21, 15:23   #3
gkorg
Παλιός

Προεπιλογή

Δεν έχεις καθόλου άδικο Ανδρέα, είναι ακριβό υλικό και με τα μεταφορικά θα πάει πιο ψηλά, αλλά με τρώει ο κ....ς μου για επερχόμενες μεταφυτεύσεις σε δεντράκια που είναι και καλά κάποιου επιπέδου (για τα δικά μου δεδομένα πάντα) και ψήνομαι να τα βοηθήσω με καλό υπόστρωμα .

Από ότι διαβάζω, το akadama μεταξύ των άλλων, έχει την ιδιότητα να επιτρέπει στα πολύ λεπτά ριζιδια να εισέρχονται διαμέσου του, διασπώντας το βέβαια, ευνοώντας την ανάπτυξη των λεπτών feeders roots που χρειαζόμαστε για τα φυτά μας.
Σαφώς πρόκειται να το αναμείξω με ελαφρόπετρα και λεκκα που έχω ήδη, σε ένα μείγμα που το akadama θα είναι τελικά σε ποσοστό περιπου 40 - 50%.
Το σίγουρο είναι ότι όπου το έχω χρησιμοποιήσει, έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα και λόγω του ήπιου Ελληνικού καιρού, κρατάει πολύ πιο πολύ από ότι στην ενίοτε παγωμένη βόρεια Ευρώπη.
Παλιά 20-03-21, 20:32   #4
user5432
Junior Member

Περιοχή: ΑΤΗΙΝΑ
Προεπιλογή

Εχω δει σε repots να βάζουν μόνο acadama. Ευσταθεί αυτό?
user5432 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-21, 22:01   #5
gkorg
Παλιός

Προεπιλογή

bbb (?)
Δεν το έχω ξανακούσει. Εκτός από ασύμφορο, έστω ένα μικρο ποσοστό οργανικού (πχ φλοιός πεύκου, τύρφη, ...) θα έλεγα ότι πρέπει να μπαίνει.
Σε κάθε περίπτωση, στο mybonsai υπάρχει αρκετά μεγάλη αρθογραφία για το θέμα των υποστρωμάτων:
http://www.mybonsai.gr/vb/forumdisplay.php?f=56
Παλιά 23-03-21, 17:17   #6
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από user5432 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω δει σε repots να βάζουν μόνο acadama. Ευσταθεί αυτό?
Ναι ισχύει.
Οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν 100% ανόργανο για τα δένδρα τους, ειδικά τα κωνοφόρα.
Για εμάς όμως τους ερασιτέχνες και για την αξία των δένδρων που έχουμε, νομίζω ότι είναι πολύ ακριβό υλικό.
Θα ήταν τέλεια λύση 100% ελαφρόπετρα.
Προσφέρει άνετο αερισμό και οξυγόνωση στις ρίζες, αποφεύγουμε έτσι ασθένειες και μύκητες και κρατάει αρκετή υγρασία στους πόρους της.
Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι τους θερινούς μήνες, και είναι πολλοί στην Ελλάδα, όταν έχουμε υψηλές θερμοκρασίες, χρειάζεται να ποτίζουμε κάθε μέρα και πολλές φορές δις ημερησίως. Αυτό βέβαια μπορεί να αντιμετωπιστεί με αυτόματο πότισμα.

Σε περίπτωση δένδρων που απαιτούν μια σχετική υγρασία στις ρίζες (σφενδάμια, γαύρος κ.α.) μπορούμε να προσθέσουμε 10-20% τύρφη, ποτέ περισσότερο, ώστε να μην χάσουμε το πλεονέκτημα του αερισμού.
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές