Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-03-21, 19:06   #46
Master Yoda
Member

Το avatar του χρήστη Master Yoda

Περιοχή: Thessaloniki
Προεπιλογή

Ανδρέα στην επόμενη μεταφύτευση (του χρόνου δλδ) θα βάλω 80-20.
Δες τώρα τι θα κάνω: θα το κλαδέψω όπως μου είπες στην 1η περίπτωση, και θα ανεβάσω φωτογραφίες για να δεις το αποτέλεσμα. Αν το εγκρίνεις το κρατάω, αλλιώς προχωράω στην 2η λύση.
Master Yoda δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-03-21, 19:46   #47
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Master Yoda Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες τώρα τι θα κάνω: θα το κλαδέψω όπως μου είπες στην 1η περίπτωση, και θα ανεβάσω φωτογραφίες για να δεις το αποτέλεσμα. Αν το εγκρίνεις το κρατάω, αλλιώς προχωράω στην 2η λύση.
Μην κόβεις τίποτα.
Τώρα που ξανακοιτάω το θέμα από την αρχή,
δεν κατάλαβα πως από την πρώτη φωτογραφία φτάσαμε στην δεύτερη.
Είχα την εντύπωση ότι μιλάμε για διαφορετικά δένδρα.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Ενα.jpg (180,4 KB, 14 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg δυο.jpg (3,5 KB, 35 εμφανίσεις)
Παλιά 01-04-21, 12:31   #48
Master Yoda
Member

Προεπιλογή

Καλημέρα! Δύο ερωτήσεις:

1) Τώρα που ξεκίνησε το ξεδίπλωμα των φύλλων, κορφολογώ τα πάντα ή μόνο αυτά που θέλω να περιορίσω?

2) Την κορυφή πως την διαχειρίζομαι? Την αφήνω ανεξέλεγκτη ή την κορφολογώ/κλαδεύω?
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 20210331_073408.jpg (195,5 KB, 15 εμφανίσεις)
Παλιά 01-04-21, 21:05   #49
gkorg
Παλιός

Το avatar του χρήστη gkorg

Περιοχή: Χαλανδρι
Προεπιλογή

Παναγιωτη, η γνωμη μου ειναι οτι δεν κορφολογεις καθολου αυτην την εποχη.
Τωρα που ξεδιπλωνουν τα φυλλαρακια, ορμονες αρχιζουν να κυκλοφορουν απο τις ακρες των ενεργων πια κλαδιων, μεχρι τις ριζες και το αναποδο. Αυτο σημαινει αναπτυξη, τοσο στα ανωτερα μερη του φυτου, αλλα και στο ριζικο του, δηλαδη το ζητουμενο.
Εγω (αφου ειχα κανει το χειμωνιατικο κλαδεμα) θα το αφηνα να παρει αναπτυξη τουλαχιστον μεχρι να μεγαλωσουν και τα πιο εσωτερικα του φυλλα (θα αρχιζα τον Μαιο την λιπανση με βιολογικο λιπασμα και προσεκτικα γιατι εχει αρκετο οργανικο υποστρωμα).
Αργοτερα, θα επαιζα κυριως με αποφυλλωση. Καθε φυλλαρακι που κοβεις, θα πεταει ενα κλαδακι στην μασχαλη του, ή ακομα και πιο πισω ματια, δημιουργωντας δευτερογεννη/τριτογεννη διακλαδωση.
Θα κοιταζα αν οποια κλαδια εχουν ξεφυγει (μεγαλες ευθειες) και θα τα κλαδευα στο 2ο ματι. Ολα αυτα ομως οταν το δεντρο παρει τα πανω του, εχει αρχισει η φωτοσυνθεση, η αναπτυξη και ειναι πληρως ενεργο.
Ως αναφορα το κλαδι της κορυφης, κατα την γνωμη μου ειναι ισως ενα θυσιαζομενο κλαδι (τουλαχιστον εν μερη) που τραβαει το φυτο στην αναπτυξη, χοντραινει τον κορμο ...
Οποτε προς το παρον, δεν θα το πειραζα.
Γενικοτερα, η φιλοσοφια που θα ακολουθουσα, ειναι αφηνω να αναπτυχθει πληρως και μετα κλαδευω (αποφυλλωνω).
Επισης θα ειχα στο μυαλο μου, σαν βασικο στοιχειο, την αναπτυξη, την εδραιωση του φυτου, το καλο ριζικο του, το σχημα των ριζων και βεβαια την επομενη μεταφυτευση σε υποστρωμα λιγοτερο οργανικο, ωστε να μπορω να λιπαινω αφοβα.
Παρε γνωμες.
Θα σου πουν και οι πιο εμπειροι.
gkorg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-21, 23:01   #50
Master Yoda
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkorg Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιωτη, η γνωμη μου ειναι οτι δεν κορφολογεις καθολου αυτην την εποχη.
Εννοείς για το συγκεκριμένο δέντρο και για την κατάσταση που βρίσκεται γιατί από όσο ξέρω τώρα είναι η εποχή που κορφολογούνται τα φυλλοβόλα...ή κάνω λάθος?

Παράθεση:
(θα αρχιζα τον Μαιο την λιπανση με βιολογικο λιπασμα και προσεκτικα γιατι εχει αρκετο οργανικο υποστρωμα).
Δεν με πρόλαβες...Έριξα ένα κ.γ. χθες. Μου το είπες κι εσύ ο ίδιος να ρίξω Απρίλιο. Το ίδιο κι ο Chef "όταν δω να ανοίγουν τα μάτια". Πάντως νομίζω πως πάει καλά και πως το χρειαζόταν.

Παράθεση:
Ως αναφορα το κλαδι της κορυφης, κατα την γνωμη μου ειναι ισως ενα θυσιαζομενο κλαδι (τουλαχιστον εν μερη) που τραβαει το φυτο στην αναπτυξη, χοντραινει τον κορμο ...
Εδώ ξέρεις τι με απασχολεί και με προβληματίζει?... Δεν ξέρω αν το θυσιαζόμενο κλαδί της κορυφής μου κάνει reverse taper. Αν ήταν το χαμηλότερο κλαδί, ξέρω (από όσο έχω διαβάσει πάντα, γιατί από εμπειρία μηδέν) πως θα μου παχύνει το κάτω μέρος του κορμού. Τώρα όμως θρέφω τον κορμό από πάνω προς τα κάτω...δεν είναι λίγο επικίνδυνο για reverse?
Παλιά 02-04-21, 10:32   #51
gkorg
Παλιός

Το avatar του χρήστη gkorg

Περιοχή: Χαλανδρι
Προεπιλογή

Παναγιωτη καλημερα σου.
Οπως σου ειπα παραπανω, ως αναφορα το κορφολογημα, το λεει και η λεξη η ιδια. Κοβεις τις νεες κορυφες (φρεσκο φυλλωμα), αλλα στην περιπτωση μας υπαρχουν μονο νεες κορυφες και το φυτο μοοοοολις αρχιζει να ξυπναει, να παραγει ορμονες που θα βοηθησουν στην αναπτυξη του! Εαν το κορφολογουσες τωρα θα ηταν σαν να του ''εκοβες τον τσαμπουκα'' και το συγκεκριμενο φυτο κατα την γνωμη μου δεν ειναι ακομα δυνατο για τετοια μεταχειριση.
Εγω θα προτιμουσα για μια τουλαχιστον σεζον, να δωσω εμφαση στην συνολικη υγεια του φυτου, στην εδραιωση του, στην δημιουργια καλου ριζικου συστηματος και θα ειχα πρωταρχικο/κυριο στοχο την επομενη μεταφυτευση, οπου θα το εβαζα σε καλυτερο (σε αναλογιες οργανικου/ανοργανου) υποστρωμα.

Τα παραπανω ειναι η δικια μου αισθηση για το συγκεκριμενο φυτο, δεν εχω τρομερη εμπειρια και βασιζω τα βηματα μου, οσο μπορω, σε μελετη και πειραμα.
Δες και ξαναδες το παρακατω video του Bjorn:
https://www.youtube.com/watch?v=vGw-CeuSdNA&t=808s

Για το λιπασμα, καλα εκανες (βιολογικο εριξες φανταζομαι). Νομιζω οτι απο εδω και περα θα στρωσει και ο καιρος (ειχαμε μεχρι και χιονια την προηγουμενη εβδομαδα) και το φυτο θα παρει τα πανω του.

Ως αναφορα το reverse taper, ναι εχεις δικιο. Μπορεις να το παρακαλουθεις και αναλογα βαδιζεις. Η αποψη μου ειναι οτι απο το ιδιο σημειο 2 κλαδια δεν πανε. Επισης δες και τι θα σου δωσει φετος απο νεα βλαστηση, ωστε να μπορεσεις αναλογως να κλαδεψεις σε πιο καλη μορφη.

Θα σου πουν και οι πιο εμπειροι!
gkorg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-04-21, 19:20   #52
Master Yoda
Member

Προεπιλογή

Γιώργο το βιντεάκι που μου έστειλες ήταν όλα τα λεφτά. Ο τύπος ήταν κατατοπιστικότατος και μου λύθηκαν πολλές απορίες. Γενικά με βοήθησες αρκετά και σε ευχαριστώ γι' αυτό!
Παλιά 03-04-21, 21:44   #53
Γιώργος Γ.
Member

Το avatar του χρήστη Γιώργος Γ.

Περιοχή: Αρτα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύο προτάσεις:
1. Θα έκοβα στις κόκκινες, χωρίς πολύ σκέψη, ελπίζοντας να δώσει μάτια και στο ίσιο κομμάτι ανάμεσα στα δύο κλαδιά.
Το πάνω χοντρό κλαδί είναι πολύ παχύ και δεν θα ταιριάξει με τα νέα κλαδιά που θα δημιουργηθούν. Σίγουρα έχει μάτια στη βάση του και θα δώσει κλαδί που θα το διαχειριστείς καλύτερα.
Η κορυφή επίσης έχει μάτια στη βάση οπότε κι εκεί θα δώσει και βλέπεις μετά πως θα τα διαχειριστείς.

2. Να μην σε τρομάξω αλλά, αυτό το ίσιο κομμάτι του κορμού δεν μου κάθεται καλά. Θα προτιμούσα την δεύτερη λύση με κόψιμο χαμηλά και αλλαγή κλίσης.
θα συμφωνήσω με τον chef. Θα κλάδευα σύμφωνα με τη δεύτερη φωτογραφία. Θα δώσει πολύ καλύτερο σχήμα στο δεντράκι σε 2 περίπου χρόνια
Γιώργος Γ. είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές