Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-06-17, 23:45   #1
brave
Junior Member

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Προεπιλογή Olea europea, πέφτουν τα φύλλα!!!

Καλησπέρα, είμαι εντελώς νέος στην τέχνη των μπονσάι. Αγόρασα μία ελια από ένα ανθοπωλείο σε γυάλινο γλαστρακι, χωρίς τρύπες. Ο ανθοπώλης μου το παρουσίασε ώς ελία νάνος, αλλα με ψάξιμο κατάλαβα ότι πρόκειται για το oleas europea. Το τοποθέτησα σε μια βιβλιοθήκη στο κέντρο του σπιτιού (σπίτι που το βλέπει ο ήλιος μόνο μετά τις 17:00, αλλά γενικά έχει πολύ ανοιχτοσιά μπροστά και επομένως έχει καλούτσικο ήλιο). Το φυτό είναι μακριά από το παράθυρο, στη μέση ενός μεγάλου ενιαίου χώρου. Ενώ για μήνες η ελίτσα μεγάλωνε και έβγαζε νέα φύλλα (τόσο που αναγκάστηκα να την κουρέψω) ξαφνικά άρχισε να χάνει τα φύλλα της. Συνειδητοποίησα ότι μάλλον το παρα πότιζα και διαπίστωσα ότι στο κάτω μέρος της γλάστρας υπήρχαν κάτι πολύ μικρά μαμουνάκια (ασπρες ψήρες) και ότι η ελιά μου άρχισε να μουχλιάζει. Ότι κι αν έκανα δεν τα κατάφερα και τελικά η ελιά μου πέθανε. Δεν έχασα το θάρρος μου και αγόρασα ξανά το ίδιο φυτό, από το ίδιο μαγαζί. Αυτή τη φορά πρόσεξα πάρα πολύ πόσο θα το ποτίσω, αλλά άρχισαν πάλι τα ίδια. Δε φαίνεται να έχει θέμα με μούχλα ή ζουζούνια, αλλά πέφτουν τα φύλλα του. Στο ίδιο ακριβώς σημείο είναι άλλα 2 μπονσαί, ένας φύκος και ένα που από ότι κατάλαβα είναι το φυτό αυτό που χρησιμοποιούν στις αυλές για να κάνουν τον φράχτη, νομίζω (Boxwood (Buxus sempervirens)), τα οποία μεγαλώνουν συνεχώς και χωρίς κανένα πρόβλημα. Τί κάνω λάθος?? Τι να κάνω για τη σώσω?
brave δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-17, 06:44   #2
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

H ελια δεν μπορει να ζησει μεσα σε εσωτερικο χωρο και ειδικα σε εναν τετοιο οπως μας τον περιγραφεις. Ο φικος μπορει να ανεχθει μια τετοια κατασταση αλλα και αυτος ακομα με τον καιρο θα αδυνατιζει, θα χανει κλαδια και η οψη του θα ειναι κακη. Θα σου ελεγα να ψαξεις για υλικο σε κανενα φυτωριο καλυτερα γιατι λογω ελλειψης εμπειριας θα κανεις λαθη τα οποια θα στοιχιζουν περισσοτερο την στιγμη που οι αγορες σου γινονται σε ανθοπωλεια (σιγουρα το γυαλινο γλαστρακι θα το κοστολογησε αρκετα ο ανθοπωλης...)

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (1 μέλη και 1 επισκέπτες)
ΜΑΛΛΙΟΥΡΑΣ
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές