Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Γενικά > Θέματα σχετικά με την φύση > Αλλα φυτά

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-02-14, 01:07   #16
Criss
Παλιός

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tom_K Εμφάνιση μηνυμάτων
... Χρειάζονται κλάδεμα ψηλά ή τις αφήνω όπως είναι;
Αν κάνεις μπονσάι από αυτές και σύμφωνα με τον κανόνα 6 (ύψος)/ 1 (πάχος βάσης) θα πάρεις δέντρο 5-6 πόντους ψηλό. Αυτό επιδιώκεις ή κάτι μεγαλύτερο; Θα έλεγα και σχετικά πάντα με το συγκεκριμένο είδος, ότι θες κάτι μεγαλύτερο. Γη έχεις; αν ναι, φύτεψτες και κλάδεψέ τις να πάρεις κίνηση, αλλιώς άστες στη γλάστρα να μεγαλώσουν όσο επιτρέπει η γλάστρα και κκατόπιν μεταφυτεύεις. Άν κλαδέψεις τώρα θα τις πας πίσω εκεί που ξεκίνησαν. Πόση υπομονή έχεις;...
Criss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-02-14, 01:17   #17
damianos
Παλιός

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Για μένα τέτοιου μεγέθους φυτά τα αφήνεις στη γλάστρα που είναι και τα ξεχνάς (μόνο πότισμα και λίπανση πολύ αραιά, μιας που το υπόστρωμα είναι ανόργανο). Κάθε 2 χρόνια κοιτάς τη ρίζα αν έχει γεμίσει τη γλάστρα και αν ναι αλλάζεις γλάστρα (λίγο μεγαλύτερη). Είναι πάρα πολύ μικρό και λεπτό για να πεις ότι ασχολείσαι μπονσαιστικά. Αν θέλεις να κερδίσεις χρόνο, το βάζεις στη γη, αλλά και πάλι από την πρώτη φυτευση το ξεχνάς για 2 χρόνια.
Παλιά 28-02-14, 01:54   #18
Tom_K
Junior Member

Προεπιλογή

Εντάξει, υπομονή έχω αρκετή. Άλλωστε πιο πολύ το έχω δει σαν ένα πείραμα ελπίζοντας να προκύψει κάτι όμορφο κάποια στιγμή! Όχι όμως να καταλήξω με δεντράκι 10 πόντους! Κάτι σε 30-35cm έχω στο μυαλό μου.
Οπότε επειδή δεν έχω γη στην Αθήνα τις αφήνω στις γλάστρες τους για τώρα χωρίς κλάδεμα και βλέπουμε.

Σας ευχαριστώ both! :)
Tom_K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-02-14, 02:01   #19
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Τάιζε, με προσοχή μην το κάψεις, να πάρεις τα μέγιστα! Το φύλλο και ο κλαδί φτιάχνει ρίζα και η ρίζα κορμό...
Παλιά 28-02-14, 02:11   #20
Tom_K
Junior Member

Προεπιλογή

Σκοπεύα να αρχίσω να το ταίζω με υγρό λίπασμα (Algoflash) και σίδηρο σε συντηρητικές δόσεις στα μέσα του Μάρτη και για κανά 3μηνο και μετά πάλι το φθινόπωρο. Έχεις να προτείνεις κάποιο καλύτερο για την περίπτωση;
Παλιά 28-02-14, 12:25   #21
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Κατ αρχήν ρίξε μια ματιά εδώ κι εδώ και κατόπιν αποφασίζεις.
Παλιά 28-02-14, 15:29   #22
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εντάξει, υπομονή έχω αρκετή. Άλλωστε πιο πολύ το έχω δει σαν ένα πείραμα ελπίζοντας να προκύψει κάτι όμορφο κάποια στιγμή! Όχι όμως να καταλήξω με δεντράκι 10 πόντους! Κάτι σε 30-35cm έχω στο μυαλό μου.
Οπότε επειδή δεν έχω γη στην Αθήνα τις αφήνω στις γλάστρες τους για τώρα χωρίς κλάδεμα και βλέπουμε.

Σας ευχαριστώ both! :)
Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις να συρματώσεις τον κορμό για να του δώσεις κίνηση οπότε μεγαλώνοντας να μην γίνει ίσιος.
Κατά τα άλλα τάισμα, πότισμα και ξέχνα τα.
Παλιά 28-02-14, 16:31   #23
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Παράθεση:
... ...Μόλις ο καιρός αρχίσει να ζεσταίνει οριστικά για φέτος σκοπεύω να τις βάλω σε λίγο μεγαλύτερες γλάστρες για να τους δώσω και άλλο χώρο για ανάπτυξη.
Η ερώτηση όμως είναι άλλη. Χρειάζονται κλάδεμα ψηλά ή τις αφήνω όπως είναι; ... ...
Για να επιτύχεις ταχύτερη ανάπτυξη και εάν δεν έχεις κήπο (για να τις βάλεις στο χώμα) θα σου πρότεινα να τις φυτέψεις σε ένα σουρωτήρι. Δεν χρειάζεται να είναι πολύ μεγάλο, ένα μέτριο πλαστικό σουρωτήρι ή ένα δοχείο φύτευσης για υδρόβια φυτά σε τεχνητές λίμνες. Κι αυτό στην συνέχεια μέσα σε μία αρκετά μεγαλύτερη γλάστρα.
Το υπόστρωμα και στα δύο δοχεία θα είναι το γνωστό μίγμα, για την εύκολη αποστράγγιση.
Εάν κάνεις αναζήτηση στο φόρουμ θα διαβάσεις για τα σουρωτήρια
Όσον αφορά το κλάδεμα, εάν τα δένδρα ήταν δικά μου εγώ δεν θα τα κλάδευα, θα τα άφηνα να αναπτυχθούν ελεύθερα.
Εάν σου πετάξει κλαδάκια από την βάση, τα κρατάς σε ελεύθερη ανάπτυξη για να βοηθήσουν να "παχύνει" ο κορμός.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις να συρματώσεις τον κορμό για να του δώσεις κίνηση οπότε μεγαλώνοντας να μην γίνει ίσιος.
Κατά τα άλλα τάισμα, πότισμα και ξέχνα τα.
Συμφωνώ κι εγώ για το συρμάτωμα.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-02-14, 17:18   #24
Tom_K
Junior Member

Προεπιλογή

Διάβασα για τα λιπάσματα. Απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχει μεγάλη σημασία τι μάρκα θα προτιμήσω αρκεί να έχει την σωστή αναλογία NPK και να το εφαρμόζω σωστά.

Για το σουρωτήρι έψαξα το φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάτι. Αυτό γιατί γίνεται; Δεν εμποδίζεται η ανάπτυξη της ρίζας αν την στριμώξω με αυτόν τον τρόπο;

Όσο για το συρμάτωμα που μου προτείνετε είναι κάτι που δεν έχω ξανακάνει και μου φαίνεται υπερβολικά εύθραστος ο κορμός για να δοκιμάσω να τον λυγίσω. Αν γίνει κάποιο workshop τους επόμενους μήνες θα ήθελα πολύ να έρθω για να δω από κοντά τη διαδικασία.
Παλιά 28-02-14, 20:20   #25
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Ίσα-ίσα! Οι τρύπες εξασφαλίζουν άριστη οξυγώνωση κι αυτό εγγυάται την ανάπτυξη του ριζικού συστήματος.
Μάκη, αξίζει τον κόπο να κάνεις μια εγγραφή στο forum BonsaiNut μόνο και μόνο για να δεις τις φωτογραφίες που έχει ανεβάσει ένα μέλος σε αυτή την συζήτηση.
Θα δεις πόσο πολύ έχουν μεγαλώσει οι ρίζες μέσα στο σουρωτήρι.
Κι όπως θα παρατηρήσεις στην τρίτη φωτογραφία, αυτός τοποθετεί το σουρωτήρι μέσα σε ένα ακόμη μεγαλύτερο σουρωτήρι!
Υπάρχει πολύ υλικό στο διαδίκτυο σχετικά με αυτή την μέθοδο καλλιέργειας.

Όσο για συνάντηση με τα μέλη, υπάρχει μία ήδη στα σκαριά http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=6562

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 28-02-14 στις 20:26
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-03-14, 02:45   #26
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:

Για το σουρωτήρι έψαξα το φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάτι. Αυτό γιατί γίνεται;
Έλα ρε Μακη, αυτό για τα μακαρόνια! Γίνεται καθώς οι ρίζες 1) θέλουν οξυγόνο και 2) όταν βγαίνουν στον αέρα, η άκρη νεκρώνεται με αποτέλεσμα να φτιάχνουν ριζίδια πιο πίσω, που ο συνδυασμός συνεπάγεται πυκνότατο ριζικό σύστημα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Μετά, όρεξη νάχεις να ταίζεις...
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές