Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-05-13, 13:29   #1
dorys1987
Senior Member

Το avatar του χρήστη dorys1987

Περιοχή: Πειραιάς
Προεπιλογή Κλαδί-ρίζα

Καλησπέρα σας!!
Έχω μία ελίτσα που γέμισε κλαδάκια απο ψηλα αλλά και απο πολυ χαμηλα, ακριβως εκει που ξεκινάει ο κορμος.
Η απορία μου είναι, αν καθως μεγαλώνουν αυτά τα χαμηλά, τα βάλω μέσα στο χώμα της, θα γινουν ρίζες;
Καπως έτσι γίνονται δηλαδη οι επιφανιακές ριζες ;
Παλιά 24-05-13, 13:34   #2
dorys1987
Senior Member

Προεπιλογή

IMG_3725.jpg
Να και εικόνα
Παλιά 24-05-13, 14:24   #3
Manosvince
Moderator

Το avatar του χρήστη Manosvince

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Ίσως αλλά μου ακούγεται τραβηγμένο. Τι τις θες? Αφού μια χαρά νεμπάρι βλέπω. Για ανάπτυξη νέων επιφανιακών ριζών υπάρχουν άλλες μεθόδοι.. Και το κλαδί στα αριστερά, ξε-συρμάτωσέ το, διότι θα το πληγώσεις αφού θα παχύνει κι άλλο! Έχεις καιρό ακόμα για συρμάτωμα, και αφού ξυλοποιηθεί λυγίζει μια χαρά.
Manosvince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-13, 15:53   #4
takisleon
Junior Member

Περιοχή: Σκάλα Λακώνιας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dorys1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας!!
Έχω μία ελίτσα που γέμισε κλαδάκια απο ψηλα αλλά και απο πολυ χαμηλα, ακριβως εκει που ξεκινάει ο κορμος.
Η απορία μου είναι, αν καθως μεγαλώνουν αυτά τα χαμηλά, τα βάλω μέσα στο χώμα της, θα γινουν ρίζες;
Καπως έτσι γίνονται δηλαδη οι επιφανιακές ριζες ;
Όχι φίλη μου αυτά τα χαμηλά κλαδάκια θέλουν κόψιμο τώρα που είναι μικρά και δεν βοηθούν ούτε γίνονται από αυτά επιφανειακές ρίζες της ρίζες θα της δημιουργήσει με τον καιρό η ελίτσα σου τα κλαδάκια ψηλά άφησε τα να μεγαλώσουν και θα σου δώσουν τα παιδία ιδέες για διαμορφώσεις κ.λ.π
takisleon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-13, 17:59   #5
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dorys1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...αν καθως μεγαλώνουν αυτά τα χαμηλά, τα βάλω μέσα στο χώμα της, θα γινουν ρίζες; Καπως έτσι γίνονται δηλαδη οι επιφανιακές ριζες ;
Ηρώ καλησπέρα. Η δημιουργία νέων ριζών με την μέθοδο του μοσχεύματος είναι η εξής: Ας υποθέσουμε ότι σε σημεία ενδιαφέροντος θα ήθελες δύο νέες ρίζες. Στα σημεία αυτά, σκάβεις λίγο τον φλοιό μέχρι το κάμβιο κι εφαρμόζεις στο κοίλωμα ένα νεαρό φυτό του ιδίου είδους. Στο σημείο επαφής έχεις επίσης ξύσει τον φλοιό του φυτού-δότη. Το στερεώνεις καλά και το αφήνεις να αναπτύσσεται εκεί, μέχρι να γίνει ένα με τον κορμό του κυρίως δένδρου. Τότε το αφαιρείς κι έχεις στο σημείο εκείνο μία νέα ρίζα.
Άλλη μέθοδος είναι ανοίγοντας τρύπα στον κορμό και εισάγοντας εκεί το νεαρό φυτό, ένα μέρος του κορμού του δηλαδή. Το στερεώνεις καλά κι έχεις την νέα σου ρίζα.
Κάνε μια αναζήτηση για root grafting ή thread grafting roots. Θα δεις ακριβώς τι κάνουν.
Έτσι όπως το προτείνεις, δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει, δηλ. δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικά.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-13, 19:37   #6
dorys1987
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manosvince Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως αλλά μου ακούγεται τραβηγμένο. Τι τις θες? Αφού μια χαρά νεμπάρι βλέπω. Για ανάπτυξη νέων επιφανιακών ριζών υπάρχουν άλλες μεθόδοι.. Και το κλαδί στα αριστερά, ξε-συρμάτωσέ το, διότι θα το πληγώσεις αφού θα παχύνει κι άλλο! Έχεις καιρό ακόμα για συρμάτωμα, και αφού ξυλοποιηθεί λυγίζει μια χαρά.
Αυτό που λέω πάντως δεν έχει να κάνει με το να παχύνω το νεμπάρι, αλλα να φτιάξω μία ωραία βάση απο παχιές ρίζες που οπτικά να δείχνουν οτι κρατάνε το δέντρο μου. Αυτο θέλω να επιτύχω.

Τo ξεσυρμάτωσαα... :D
Παλιά 24-05-13, 19:41   #7
dorys1987
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηρώ καλησπέρα. Η δημιουργία νέων ριζών με την μέθοδο του μοσχεύματος είναι η εξής: Ας υποθέσουμε ότι σε σημεία ενδιαφέροντος θα ήθελες δύο νέες ρίζες. Στα σημεία αυτά, σκάβεις λίγο τον φλοιό μέχρι το κάμβιο κι εφαρμόζεις στο κοίλωμα ένα νεαρό φυτό του ιδίου είδους. Στο σημείο επαφής έχεις επίσης ξύσει τον φλοιό του φυτού-δότη. Το στερεώνεις καλά και το αφήνεις να αναπτύσσεται εκεί, μέχρι να γίνει ένα με τον κορμό του κυρίως δένδρου. Τότε το αφαιρείς κι έχεις στο σημείο εκείνο μία νέα ρίζα.
Άλλη μέθοδος είναι ανοίγοντας τρύπα στον κορμό και εισάγοντας εκεί το νεαρό φυτό, ένα μέρος του κορμού του δηλαδή. Το στερεώνεις καλά κι έχεις την νέα σου ρίζα.
Κάνε μια αναζήτηση για root grafting ή thread grafting roots. Θα δεις ακριβώς τι κάνουν.
Έτσι όπως το προτείνεις, δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει, δηλ. δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικά.

Γεια σου Αλεξάνδρα.
Δε θα σας το κρύψω... Δεν κατάλαβα πως μπορούμε να δημιουργήσουμε επιφανειακές ρίζες και δε βρήκα κάποιο βίντεο to the point.
Πάντως αυτό που λέω εγώ (δεν το εχω διαβάσει κάπου) λογικά μπορεί και να ισχύει.
Δηλαδή αφου το δεντρο απο μονο του μου δωσε ριζες εκει κάτω, γιατι να μη τις βάλω μέσα στο χώμα και οταν παχύνουν οσο εγω θέλω να τις κόψω.
Παλιά 24-05-13, 20:45   #8
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Ειχα βρει ενα ποστ σε ξενο μπλογκ που ο τυπος πριν κανει μεταφυτευση και ξεπλενοντας τη ριζα συνηδειτοποιησε οτι το ριζικο συστημα ειχε καλυτερη μορφολογια απο το υπεργειο τμημα του φυτου και αφου κλαδεψε αρκετα το γυρισε και το φυτεψε αναποδα δηλαδη φυτεψε τα κλαδια και αφησε το νεμπαρι με τις ριζες για κλαδια...παραδδοξως αναπτυχθηκε ετσι και εδειξε μεταγενεστερες φωτο σε αναπτυξη. Μαλλον ηταν φικος αλλα δυστυχως δεν θυμαμαι που το ειδα....
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-13, 22:17   #9
Manosvince
Moderator

Το avatar του χρήστη Manosvince

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Ηρώ, οι τεχνικές που περιγράφει η Αλεξάνδρα.
http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATA...ftingRoots.htm
http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATNebari.html
http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATd...formbonsai.htm

Και άλλη μια είναι να κάνεις εν. καταβολάδα στη βάση του κορμού...
Manosvince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-13, 22:59   #10
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Mανο και Ηρω, αυτο στο οποιο εγω αναφερομαι περιγραφεται στο αρθρο του πρωτου link και επισης σε αυτο εδω http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATA...ftingRoots.htm

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-13, 23:29   #11
dorys1987
Senior Member

Προεπιλογή

Ρία αυτό το έχω διαβάσει και εγώ!!!

Μάνο Αλεξανδρα οταν γυρίσω σπίτι θα τα μελετήσω
Ευχαριστώ!
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές