Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-02-10, 23:27   #1
georgev
Member

Το avatar του χρήστη georgev

Περιοχή: Ηρακλειο Αττικης
Προεπιλογή περι αναπτυξης

Καλησπερα παιδια. Εχω μια ερωτηση η οποια μπορει να ακουστει λιγο χαζη αλλα θα την κανω. Οταν τοποθετουμε ενα νεαρο δεντρο με μετριο εως λεπτο κορμο σε ενα pot η αναπτυξη του δεντρου σταματαει ? Δηλαδη ο ρυθμος του μειωνεται ή θα συνεχισει να αναπτυσετε ? Και μιας και το εφερε η κουβεντα ποτε καταλαβαινουμε οτι ενα δεντρο εχει ολοκληρωσει την αναπτυξη του ?
georgev δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-10, 23:37   #2
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgev Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα παιδια. Εχω μια ερωτηση η οποια μπορει να ακουστει λιγο χαζη αλλα θα την κανω. Οταν τοποθετουμε ενα νεαρο δεντρο με μετριο εως λεπτο κορμο σε ενα pot η αναπτυξη του δεντρου σταματαει ? Δηλαδη ο ρυθμος του μειωνεται ή θα συνεχισει να αναπτυσετε ? Και μιας και το εφερε η κουβεντα ποτε καταλαβαινουμε οτι ενα δεντρο εχει ολοκληρωσει την αναπτυξη του ?
Θα ακουσεις πολλες αποψεις...η δικη μου ειναι οτι οταν βαζεις σε pot το δεντρο, του κοβεις την παχυνση του κορμου, η λογικη ειναι οτι αφηνεις το δεντρο (ή το παιρνεις με χοντρο κορμο) και το αφηνεις ειτε στη γη ειτε σε μεγαλη γλαστρα (στη γη ειναι σαφως καλυτερα τα αποτελεσματα) για να ψηλωσει και να αναπτυξει κλαδια, αφου ψηλωνει, παχαινει κιολας...και αφου κανει και πλαγια κλαδια, παχαινει ακομα περισσοτερο. Οταν ερθει η ωρα, αφαιρεις τα κλαδια, μειωνεις υψος, μεταφυτευεις σε pot (μπορει να γινει και σταδιακα ολο αυτο ωστε να μην πας απ'ευθειας σε μικρο pot). Στο ποτ τωρα, τα ριζιδια που θα αναπτυσσονται θα συντηρουν την μικροφυλια και την αναπτυξη μικροτερων κλαδιων και ramification.
Η δικη μου εμπειρια αυτο λεει.
Παλιά 09-02-10, 08:21   #3
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Στο ελεύθερο χώμα ή σε μεγάλη γλάστρα μεγαλώνει σίγουρα γρηγορότερα. Βέβαια μετά πρέπει να περιορίσεις πάλι τα κλαδιά του και τις ρίζες του κάτι που δεν χρειάζεται στον ίδιο βαθμό όταν μεγαλώνει σε pot. Όλα έχουν τα αρνητικά και τα θετικά τους
Παλιά 09-02-10, 11:26   #4
fspike
Guest

Προεπιλογή

Καλημέρα και από μένα. Ο georgev έθιξε ένα ερώτημα που ακόμα το έχω και γω απορία. Σίγουρα σε χώμα ή μεγάλη γλάστρα η ανάπτυξη είναι γρηγορότερη. Με την λογική αυτή όμως θα κρατούσαμε πχ μια ζέλκοβα 7-8 χρόνια σε γλάστρα μεγάλη με κανονικό χώμα να γίνει ο κορμός πολύ χοντρός και μετά θα το βάζαμε σε pot. Έτσι δεν είναι?
Στα Yamadori για παράδειγμα οκ μπορεί να έχουμε ένα πολύ ανεπτυγμένο φυτό με χοντρό κορμό και τις άλλες προδιαγραφές που πρέπει να πληρεί ένα bonsai και να το βάλουμε απ ευθείας σε Pot και να αρχίσει η περαιτέρω διαμόρφωση.

Αν για παράδειγμα έχω ένα bonsai φικο ύψους 25cm, κορμός διάμετρος 3 cm, σχήμα διαμορφωμένο (προφανώς το είχανε από μικρό συρματωμένο για bonsai) συμφέρει δλδ καλύτερα να μπεί σε μεγάλη γλάστρα και συνεχώς κλάδεμα όταν πετάει προς τα πάνω?

Τα μικρά δεντράκια τα βάζουμε σε pot μικρά απλά για την εμφάνιση ή είναι απαραίτητο και για την bonsai ανάπτυξη?
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 11:39   #5
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Ένα δέντρο μεγαλώνει γρηγορότερα στο έδαφος η σε αναλογικά μεγάλη γλάστρα… το πότε θα το βάλεις σε γλάστρα bonsai έχει να κάνει με το πότε θεωρεί ο καθένας ότι έχει επιτευχθεί αυτό που είχε σαν στόχο..
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές