Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Γενικά > Θέματα σχετικά με την φύση > Θέματα φύσης

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-09-13, 14:43   #16
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diogenis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα ήθελα να παρακολουθήσετε αυτήν την ταινία μικρου μήκους του
Ζάν Ζιονό ''Ο άνθρωπος που φύτευε δέντρα'' και το λινκ:http://www.youtube.com/watch?v=kVINXdU5UkU
Αν δεν την γνωρίζετε ήδη.
Για να επανέλθουμε!
υπέροχη ιστορία.

συγγνώμη που θα απομακρυνθώ λιγάκι και πάλι αλλά δείτε τι βίωσα φέτος στο χωριό του πατέρα μου. Τα κυπαρίσσια, σύμφωνα με την ιστορία, ήταν όσο οι βελανιδιές του Bouffier . Τα κόψαν γιατί έπρεπε να ξανακατασκευάσουν την παιδική χαρά. κόψανε περίπου 20 κυπαρίσσια για να στρώσουνε 500 τετραγωνικά τάπητα
liakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-13, 20:17   #17
Γιάννης-Όλγα
Senior Member

Περιοχή: θεσσαλονίκι
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το συγκεκριμένο μοντέλο καλλιέργειας πιστεύω ότι είναι το αύριο της γεωργίας, γιατί επικεντρώνεται στην γονιμότητα της γης και όχι στα φράγκα.
Δυστηχώς το αύριο κάθε καλλιέργειας θα εξαρτάται από τα φράγκα γιατί πάντα εκεί είναι ο στόχος, γιαυτό και βλέπεις διπλές καλλιέργειες στα χωράφια, κάψιμο της καλαμιάς και όχι ενσωμάτωση κτλ, κτλ.Εδώ τα καημένα τα ζώα τα έχουμε καταντήσει μηχανές χρήματος και όχι προιόντος.
Γιάννης-Όλγα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-13, 11:54   #18
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης-Όλγα Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστηχώς το αύριο κάθε καλλιέργειας θα εξαρτάται από τα φράγκα ... ...
Εδώ τα καημένα τα ζώα τα έχουμε καταντήσει μηχανές χρήματος και όχι προιόντος.
Εις επίρρωσιν αυτού που λες, θα σας παρακαλέσω να σκεφθείτε και την εξής παράμετρο : γιατί το πολλαπλασιαστικό υλικό και οι ζωοτροφές ελέγχονται πλέον ολοκληρωτικά από μερικές πολυεθνικές-κολοσσούς....???

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-13, 13:29   #19
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Εις επίρρωσιν αυτού που λες, θα σας παρακαλέσω να σκεφθείτε και την εξής παράμετρο : γιατί το πολλαπλασιαστικό υλικό και οι ζωοτροφές ελέγχονται πλέον ολοκληρωτικά από μερικές πολυεθνικές-κολοσσούς....???
Όλους μας ενοχλεί που ελέγχεται από δυο τρεις εταιρείες η αγορά πολλαπλασιαστικού υλικού. Αλλά εν μέρει έχουν ένα δίκιο ότι πρέπει να προστατευθεί η πνευματική τους ιδιοκτησία, εννοώ αποκλειστικά τις επενδύσεις στην έρευνα για την δημιουργία νέων ποικιλιών.
Από την άλλη μεριά η γεωργία και κτηνοτροφία έρχονται απο πολύ παλιά για να μπορούν να πατενταριστούν, συστατικά στοιχεία τους θα μπορούσαν να πατενταριστούν, αλλά ο κάθε γεωργός και κτηνοτρόφος θα πρέπει να είναι ελεύθερος να διαλέξει είτε παραδοσιακά ή σύγχρονα ( με πατέντα) μέσα.
θα πρέπει να μπορεί να διαφυλαχτεί και η παράδοση μέσω διεθνών συνθηκών ( όλοι έχουμε ακούσει κάτι για τον Codex alimentarius, επιγραμματικά έχω διαβάσει κάποια πράγματα). Εδώ έρχεται το κράτος που θα έπρεπε εδω και χρόνια να στηρίζει την εγχώρια έρευνα, προστασία και βελτίωση ντόπιων ποικιλιών. Δυστυχώς και στην χώρα μας η έρευνα είναι αναιμική ενώ ούτε και εμείς την στηρίζουμε, είχαμε άλλες προτεραιότητες σαν κοινωνία.
Επιγραμματικά να αναφέρω εξ ' όσων γνωρίζω ότι οι περισσότερες εμπορικές καλλιέργειες ροδιάς αποτελούνται από μια ισραηλίτικη ποικιλία, και οι σπόροι για ρίγανη είναι ιταλικής προέλευσης, και θα ήθελα να προσθέσω μια δικιά μου παρατήρηση σε αυτό η ρίγανη που μαζεύω στο χωριό είναι τόσο δυνατή που μου φέρνει καούρες , θα μπορούσε να συγκριθεί με την ιταλική?
Παλιά 13-09-13, 13:57   #20
chadiarakos
Member

Το avatar του χρήστη chadiarakos

Περιοχή: Σαλαμίνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ζάν Ζιονό ''Ο άνθρωπος που φύτευε δέντρα'' και το λινκ:http://www.youtube.com/watch?v=kVINXdU5UkU
Το ταινιάκι είναι εξερετικό και με πολλά μυνήματα οικολογικά και κοινωνικά συνάμα.
chadiarakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-13, 13:59   #21
nikos123
Member

Περιοχή: serres
Thumbs up

Παράθεση:
Αν δεν την γνωρίζετε ήδη.
Για να επανέλθουμε!
Diogeni παρα πολυ ωραια η ταινια μικρου μηκους σε ευχαριστω που μας την προτινες ειναι ακριβος η φιλοσοφικη σκεψη της φυσικης καλλιεργειας.Ακομα θα ηθελα να σας πω οτι αν παρακολουθισετε την πλειοψηφια απο τα βιντεο που ανεβασα θα λυθουν πολλες αποριες σας και καποια απο τα σχολια σας που θιγουν καποιο ζητημα θα καταριφθουν.
nikos123 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-13, 16:23   #22
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Diogeni παρα πολυ ωραια η ταινια μικρου μηκους σε ευχαριστω που μας την προτινες ειναι ακριβος η φιλοσοφικη σκεψη της φυσικης καλλιεργειας.Ακομα θα ηθελα να σας πω οτι αν παρακολουθισετε την πλειοψηφια απο τα βιντεο που ανεβασα θα λυθουν πολλες αποριες σας και καποια απο τα σχολια σας που θιγουν καποιο ζητημα θα καταριφθουν.
απαντάει στην μείωση του κόστους, αλλά δεν δίνει στοιχεία εαν η συγκεκριμένη καλλιεργητική μέθοδος μπορεί να καλύψει τη αυξημένη ζήτηση σε όλο τον κόσμο . Από όσα ξέρω εαν καλύπταμε τις διατροφικές ανάγκες μας μόνο με κρέας ο πλανήτης θα μπορούσε να συντηρήσει 3 δισεκατομμύρια ανθρώπους κι αν τις καλύπταμε με φυτικές τροφές 30 δισεκατομμύρια.

όσο για τους βώλους η πρακτική είναι ανούσια και αντιεπιστημονική, και στις πιο έντονες πυρκαγιές τα φυτά επιβιώνουν, ειδικά στην μεσόγειο που οι πυρκαγιές προϋπήρχαν του ανθρώπου όλα τα φυτά( ειδικότερα αυτά της χαμηλής και μεσαίας ζώνης) εξελίχθηκαν έτσι ώστε να επιβιώνουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Αν ψαξεις τον όρο seed bank θα βρεις πολλές μελέτες που υποστηρίζουν ότι οι φυτεύσεις στο 99% των περιπτώσεων δεν είναι απαραίτητες. Το να σπέρνεις τριφυλλάκι έρπον, κουκιά και ρεβίθια σε μια περιοχή που ήδη υπάρχουν μηδικές , λούπινα, άλλα είδη τριφυλλιού είναι παράλογο. Η μόνη χρήση της μεθόδου αυτής είναι για καθαρά εκπαιδευτικούς λόγους και η μόνη περίπτωση να σωθούν τα βουνά μας είναι προστατευθούν από την υπερβολική βόσκηση.
Οι προτεραιότητες που θέτει η πρωτοβουλία αυτή είναι πέρα μα πέρα σωστές. Όλοι οι γεωτεχνικοί σε όλο τον κόσμο έχουν υπόψιν τους το κίνδυνο της διάβρωσης των εδαφών, την αυξημένη χρηση χημικών λιπασμάτων και τον επισιτιστικό κίνδυνο.
ειδικά για τους βώλους μιλάω σαν δασολόγος και γνωρίζοντας την ιστορία και τα παθήματα της επιστήμης μου, ξέρω ότι όσα περισσότερα κάνεις μεσα σε ένα φυσικό οικοσύστημα τόσο αυξάνεται ο κίνδυνος ατυχήματος. Στο κύριο βιβλίο που έχουμε για την οικολογία ένα είναι το μήνυμα πίσω από κάθε πρακτική μας μέσα σε ένα δάσος , να μιμούμαστε τις διαδικασίες που γίνονται μέσα σε αυτό.
Παλιά 13-09-13, 16:28   #23
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

αυτή είναι μια φωτογραφία που βρήκα στο πανοράμιο 6 μήνες μετά την πυρκαγιά. δεν έχει πολλά φυτά αλλά υπάρχουν παρά τις αντιξοότητες του εδάφους http://www.panoramio.com/photo/10394202
Παλιά 14-09-13, 13:03   #24
Diogenis
Junior Member

Το avatar του χρήστη Diogenis

Περιοχή: αθηνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
απαντάει στην μείωση του κόστους, αλλά δεν δίνει στοιχεία εαν η συγκεκριμένη καλλιεργητική μέθοδος μπορεί να καλύψει τη αυξημένη ζήτηση σε όλο τον κόσμο...
όσο για τους βώλους η πρακτική είναι ανούσια και αντιεπιστημονική....
Μέτα απο τόσες δεκαετίες συμβατικής(χημικής-πετρελαικής-επιστημονικής) γεωργίας με φάρμακα λιπάσματα, μετά απο τόσα υβρίδια, μετα απο τόσες εφαρμογές της βιοτεχνολογίας και της γενετικής μηχανικής (μεταλλαγμενα κτλ..) μπορούμε πλέον να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα για την πετρελεογεωργία..Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει αποτύχει.Γιατί?
Επειδή έχει δηλιτηριάσει την γή, τον αέρα, το νερό με φάρμακα και λιπάσματα, άρα τα ζώα, τον άνθρωπο, τα έντομα, τα ψάρια ,τα πουλιά..έχει αποψιλώσει τεράστιες εκτάσεις δασών σε ολόκληρη την γή για να μετατραπούν σε τεράστιες μονοκαλλιέργειες, έχει σκοτώσει στην κυριολεξία την βιοποικιλότητα.
Παρόλες τις τεράστιες αυτές εκτάσεις και παρόλη αυτην την κατασροφή ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού της γής δεν έχει να φάει, δεν έχει πρόσβαση σε ελεύθερα τρεχούμενο νερό...Και το υπόλοιπο μέρος του πληθυσμού που έχει να φάει και έχει να πιεί νερό δεν ξέρει πλέον αν το φαί και το νερό του κάνουν καλό η όχι..
Η πρακτική γενικότερα της φυσικής καλλιέργειας είναι αντιεπιστημονική.
Όχι φάρμακα, όχι λιπάσματα, όχι ζιζανιοκτονία, όχι κλάδεμα όχι κατεργασία της γής..και στο τέλος τι μένει?? Το μόνο που σου μένει να κάνεις είναι να σπείρεις και να μαζέψεις καρπούς. Ακούγεται ουτοπικό στα αυτιά μας γιατί έχουμε μάθει αλλιώς. Ένας άνθρωπος όμως πάνω στην έδεσσα το έχει καταφέρει σε 35 στρ γής. Και ζεί απο αυτό το περίεργο στα μάτια μας αγρόκτημα. Αυτό δεν έγινε απο την μια μέρα στην άλλη όμως..πέρασαν χρόνια για να φτάσει σε αυτό το σημείο που είναι σήμερα.
Ο χρόνος είναι ο καλύτερος κριτής...τα αληθινά και τα ψευτικα φαίνονται.
Το μόνο που κατάφερε μέχρι τώρα η συμβατική-χημική καλλιέργεια είναι να μας στέλνει στο νοσοκομείο αργά ή γρήγορα και εκεί να μας περιλάβει η συμβατική-χημική ιατρική..Η γεωπονική επιστήμη με την ιατρική επιστήμη εξελίχθηκαν παράλληλα χέρι-χέρι μέσα στα χρόνια..
Ούφφ τα πα και ξαλάφρωσα!
Diogenis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-13, 15:20   #25
nikos123
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
απαντάει στην μείωση του κόστους, αλλά δεν δίνει στοιχεία εαν η συγκεκριμένη καλλιεργητική μέθοδος μπορεί να καλύψει τη αυξημένη ζήτηση σε όλο τον κόσμο . Από όσα ξέρω εαν καλύπταμε τις διατροφικές ανάγκες μας μόνο με κρέας ο πλανήτης θα μπορούσε να συντηρήσει 3 δισεκατομμύρια ανθρώπους κι αν τις καλύπταμε με φυτικές τροφές 30 δισεκατομμύρια.

όσο για τους βώλους η πρακτική είναι ανούσια και αντιεπιστημονική, και στις πιο έντονες πυρκαγιές τα φυτά επιβιώνουν, ειδικά στην μεσόγειο που οι πυρκαγιές προϋπήρχαν του ανθρώπου όλα τα φυτά( ειδικότερα αυτά της χαμηλής και μεσαίας ζώνης) εξελίχθηκαν έτσι ώστε να επιβιώνουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Αν ψαξεις τον όρο seed bank θα βρεις πολλές μελέτες που υποστηρίζουν ότι οι φυτεύσεις στο 99% των περιπτώσεων δεν είναι απαραίτητες. Το να σπέρνεις τριφυλλάκι έρπον, κουκιά και ρεβίθια σε μια περιοχή που ήδη υπάρχουν μηδικές , λούπινα, άλλα είδη τριφυλλιού είναι παράλογο. Η μόνη χρήση της μεθόδου αυτής είναι για καθαρά εκπαιδευτικούς λόγους και η μόνη περίπτωση να σωθούν τα βουνά μας είναι προστατευθούν από την υπερβολική βόσκηση.
Οι προτεραιότητες που θέτει η πρωτοβουλία αυτή είναι πέρα μα πέρα σωστές. Όλοι οι γεωτεχνικοί σε όλο τον κόσμο έχουν υπόψιν τους το κίνδυνο της διάβρωσης των εδαφών, την αυξημένη χρηση χημικών λιπασμάτων και τον επισιτιστικό κίνδυνο.
ειδικά για τους βώλους μιλάω σαν δασολόγος και γνωρίζοντας την ιστορία και τα παθήματα της επιστήμης μου, ξέρω ότι όσα περισσότερα κάνεις μεσα σε ένα φυσικό οικοσύστημα τόσο αυξάνεται ο κίνδυνος ατυχήματος. Στο κύριο βιβλίο που έχουμε για την οικολογία ένα είναι το μήνυμα πίσω από κάθε πρακτική μας μέσα σε ένα δάσος , να μιμούμαστε τις διαδικασίες που γίνονται μέσα σε αυτό.
Δεν ειναι καθολου παραλογο να υπαρχη μεγαλη πoικιλα φυτων στον ιδιο χορο νομιζω.Η φυσικη καλλιεργεια λεει να σπειρης μεγαλη ποικιλια απο κονοφορα ,καρποφορα ,θαμνους ,λαχανικα τα παντα.Σαφος και φταιει η βοσκιση αλλα για να επαναφερουμε την βλαστιση σε μια περιοχη και δεν ενοω να βγει απλα λιγο χορταρακι αλλα να βγουν διαφορα ειδοι δεντρον θαμνον λουλουδιων να γινει με λιγα λογια παραδισος και οχι να γινει ενα μερος που μονο juniperus oxycedrus, βελανιδιες, λιγοστο χορταρακι και πετρες θα υπαρχη.Ακομα λες(Όλοι οι γεωτεχνικοί σε όλο τον κόσμο έχουν υπόψιν τους το κίνδυνο της διάβρωσης των εδαφών, την αυξημένη χρηση χημικών λιπασμάτων και τον επισιτιστικό κίνδυνο.)και εγω θα σου πω τι κανουν για ολλα αυτα?.....τιποτα.Ως αναφορα τους σβολους θα σου πω οτι δεν καταλαβενω που ειναι το προβλιμα να πεταξης σβολους που ειναι σπορει και χομα ζυμωμενοι με νερο που αυτο γινετε για να προφιλαχτουν οι σπορει απο τα μιρμιγκια τα τροκτικα και τα πουλια και να αφησης την φυση να κανει την δουλια της.Που ειναι η επενβαση του ανθροπου?Οπος γραφης (πίσω από κάθε πρακτική μας μέσα σε ένα δάσος , να μιμούμαστε τις διαδικασίες που γίνονται μέσα σε αυτό)αυτο κανει και η φυσικη καλλιεργει..Ακομα θα συμφωνω μαζι σου Diogeni

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos123 : 14-09-13 στις 15:24
Παλιά 14-09-13, 17:43   #26
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

καλά έκανες και ξελάφρωσες ελπίζω το ύφος μου χτες να μην σε φόρτωσε , και το πρόβλημα δεν είναι ότι είναι αντιεπιστημονική, αλλά στο ότι δεν ανταποκρίνεται και δεν δίνει απαντήσεις στην αυξημένη ανάγκη για μεγιστοποίηση της παραγωγής, που κατά την γνώμη μου θα εντείνεται όσο θα αυξάνεται ο πληθυσμός. Αν υπήρχαν μετρήσιμα αποτελέσματα για ίδια επίπεδα παραγωγή , πιστεψέ με χτες θα ξεκίναγα να την εφαρμόζω και να την διαδίδω.

Νίκο χορταράκι είναι και η ρίγανη και το θυμάρι το φασκόμηλο το μελισσόχορτο, οι κρόκοι τα κυκλάμινα, και βγαίνουν χωρίς την βοήθεια κανενός ποιοι είμαστε εμείς που θα πούμε ποιο μένει ποιο φεύγει? κι όλα αυτά έχουν προέλευση από τον τόπο που φύονται, στην Ελλάδα φύονται 9 είδη ρίγανης , 8 τσάι του βουνού, 18 είδη θυμαριού κι όλα αυτά φυτρώνουν σε άγονες εκτάσεις. Επίσης γνωρίζεις ότι άλλα είδη φυτών θα συναντήσεις σε ένα αβόσκητο λιβάδι άλλα σε ένα βοσκημένο άλλα σε υπερβοσκημένο
Και δεν υπάρχει πιο όμορφο και πλούσιο σε ποικιλία δάσος από τα δρυοδάση. Πιστεύω γνωριζεις τα δάση στο Κουρί του Αλμυρού και της Φολόης στην Αχαϊα.Όσο για τους juniperus έχεις ακουστά ότι είναι απίστευτα χρήσιμοι για τα πτηνά και τα μικρά θηλαστικά για φωλιές και τροφή.
Εμείς δεν γράφουμε τους νόμους οι θέσεις μας είναι γνωστές, οι γεωπόνοι γνωρίζω ότι έχουν δημιουργήσει πρωτόκολλα σωστών καλλιεργητικών πρακτικών το ίδιο και τα δασικά και ζωικά προϊόντα , αν δεν ενδιαφέρει κανέναν είτε αγρότη είτε κτηνοτρόφο, πολιτικό και καταναλωτή εμείς τι πρέπει να κάνουμε? Να βγάλουμε τα τανκς? όλοι είναι ελεύθεροι να κάνουν τις επιλογές τους και να αντιμετωπίσουν τις όποιες συνέπειες. Η δασολογία ήταν η πρώτη επιστήμη που μίλαγε για αειφορία 100 χρόνια πριν, τους πήρε 80 χρόνια να μιλήσουν για sustainable development.
Παλιά 14-09-13, 21:14   #27
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Μπραβο βρε Λιακο! Μου αρεσει η προσεγγιση σου! Και εισαι και ειδικος και φυσιολατρης!
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-13, 21:49   #28
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ria s Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο βρε Λιακο! Μου αρεσει η προσεγγιση σου! Και εισαι και ειδικος και φυσιολατρης!
Καμένος ήμουνα από μικρός , φύτευα κάργα ότι σπόρο έπεφτε στα χέρια μου. Όσο για την ειδίκευση αυτό είναι σχετικό διάβαζα αρκετά στην σχολή αλλά εφαρμογή δεν έκανα ποτέ.
δεν θα έλεγα φυσιολάτρης, δεν γίνεται να πρασινίσει όλη η υφήλιος αλλά αυτά που έχουμε μπορούμε να τα χαιρόμαστε και να τα "διαχειριζόμαστε" με την βέλτιστη πρακτική ανά περίπτωση. Είμαι της άποψης ότι η πλήρης προστασία σε όλα τα δάση και περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος περιοχές σε μια εποχή περιορισμένων πόρων είναι αδύνατη, πιο πρόσφορο θα ήταν και προϊόντα και υπηρεσίες να παίρνουμε από αυτές τις περιοχές με δραστηριότητες περιορισμένης και χαμηλής όχλησης, τόσα χρόνια η ανθρωπότητα μέσα σε αυτές τις περιοχές ήταν δεν εξαφάνισε πολλά
Παλιά 14-09-13, 21:53   #29
liakos
Αναγνωριση ειδων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Είμαι της άποψης ότι η πλήρης προστασία σε όλα τα δάση και περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος περιοχές σε μια εποχή περιορισμένων πόρων είναι αδύνατη, πιο πρόσφορο θα ήταν και προϊόντα και υπηρεσίες να παίρνουμε από αυτές τις περιοχές με δραστηριότητες περιορισμένης και χαμηλής όχλησης, τόσα χρόνια η ανθρωπότητα μέσα σε αυτές τις περιοχές ήταν δεν εξαφάνισε πολλά
Συγγνώμη για το ευχολόγιο
Παλιά 08-11-13, 18:02   #30
nikos123
Member

Προεπιλογή

Γεια σας,εχω ξεκινιση την δοκιμη της φυσικης καλλιεργειας σε ενα μικρο χορο που εχω πισω στην αυλη μου.Τα αποτελεσματα μεχρει τωρα ειναι θεαματικα δεν εχω ποτισι ουτε μια φορα και οι οικονες μιλανε απο μονες τους.Να το βιντεο απο τον λαχανοκηπο μου!!! http://www.youtube.com/watch?v=esfl2CAvsjo
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές