Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-04-15, 22:53   #1
Κενδριστακης Μανολης
Junior Member

Περιοχή: ηρακλειο
Προεπιλογή Νεος sos!!!!!

Καλησπερα ηντα κανετε; ειμαι νεος στο χομπι
Εχω δισβασει και εχω δει καποια βιντεο περι μπονσαι αλλα απο την πραξει απεχω χιλιομετρα.αποψε αγορασα το παρακατω δεντρακι και περιμενω τις συμβουλες σας
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 20150404_205740_Richtone(HDR).jpg (198,2 KB, 57 εμφανίσεις)
Κενδριστακης Μανολης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-04-15, 14:52   #2
mousoukis
Member

Το avatar του χρήστη mousoukis

Περιοχή: Δραμα
Προεπιλογή

Καλησπερα, καλως ηρθες. Για το τι ειδους δεντρο ειναι δεν μπορω να σε διαφωτισω ακριβως, κατα τα αλλα φαινεται πολυ ωραιο το δεντρακι σου, με ωραια κινηση κορμου. Αυτο που πρεπει να δεις πρωτα ειναι αν το χωμα ειναι καταλληλο(αν δηλαδη στραγγιζει καλα) και αν οχι να το αλλαξεις με κατι καταλληλοτερο, αν εχεις διαβασει λιγο θα καταλαβεις τι εννοω. Καλυτερα να μη το βαλεις σε ποτ για μπονσαι απ την αρχη, αστο σε μια μεγαλυτερη γλαστρα ή και στην ιδια και αφου δεις οτι παει καλα του χρονου με το καλο ξαναδοκιμαζεις να το βαλεις σε ποτ. Απο στυλιστικης πλευρας θα μπορουσες να το κλαδεψεις, κυριως το δεξι κλαδι περιπου στο μισο μεγεθος και να αραιωσεις το φυλλωμα. Ακομα μπορεις να το συρματωσεις, κυριως στα κλαδια γιατι προσωπικα ο κορμος μου αρεσει οπως ειναι(ισως να πρεπει να φυτετυτει σε λιγο πιο ορθη θεση). Βασικα πειραματισου, διαβασε και δες διαφορα στο φορουμ αλλα και αλλου και νομιζω πως θα τα πας μια χαρα. Ελπιζω να μη σε κουρασα και αν εχεις οποιαδηποτε απορια θα χαρουμαι να σε βοηθησουμε
mousoukis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-04-15, 17:22   #3
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Πρόκειται για κοινό γιουνίπερο και μια πρώτη ιδέα είναι αυτή. Η γνώμη μου είναι να διαμορφώσεις πρώτα το δενδράκι κρατώντας τα επιθυμητά κλαδιά και μετά να το μεταφυτεύσεις αφού διαβάσεις αρκετά για τα συγκεκριμένα θέματα. Μία πρόταση διαμόρφωσης είναι αυτή. Καλή συνέχεια!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 20150404_205740_Richtone(HDR).jpg (116,5 KB, 30 εμφανίσεις)
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-04-15, 20:24   #4
Κενδριστακης Μανολης
Junior Member

Περιοχή: ηρακλειο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mousoukis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα, καλως ηρθες. Για το τι ειδους δεντρο ειναι δεν μπορω να σε διαφωτισω ακριβως, κατα τα αλλα φαινεται πολυ ωραιο το δεντρακι σου, με ωραια κινηση κορμου. Αυτο που πρεπει να δεις πρωτα ειναι αν το χωμα ειναι καταλληλο(αν δηλαδη στραγγιζει καλα) και αν οχι να το αλλαξεις με κατι καταλληλοτερο, αν εχεις διαβασει λιγο θα καταλαβεις τι εννοω. Καλυτερα να μη το βαλεις σε ποτ για μπονσαι απ την αρχη, αστο σε μια μεγαλυτερη γλαστρα ή και στην ιδια και αφου δεις οτι παει καλα του χρονου με το καλο ξαναδοκιμαζεις να το βαλεις σε ποτ. Απο στυλιστικης πλευρας θα μπορουσες να το κλαδεψεις, κυριως το δεξι κλαδι περιπου στο μισο μεγεθος και να αραιωσεις το φυλλωμα. Ακομα μπορεις να το συρματωσεις, κυριως στα κλαδια γιατι προσωπικα ο κορμος μου αρεσει οπως ειναι(ισως να πρεπει να φυτετυτει σε λιγο πιο ορθη θεση). Βασικα πειραματισου, διαβασε και δες διαφορα στο φορουμ αλλα και αλλου και νομιζω πως θα τα πας μια χαρα. Ελπιζω να μη σε κουρασα και αν εχεις οποιαδηποτε απορια θα χαρουμαι να σε βοηθησουμε
Καλησπερα.ευχαριστω για τις οδηγιες εχω σκοπο να το μεταφυτεψω σε μια ποιο ριχη γλαστρα να αφαιρεσω λιγο χωμα απο το υπαρχων που εχει το φυτο και να βαλω νεο αλαφροπετρα με τιρφη. Αν κανω αυτη τη διαδικασια μπορω να το κλαδεψω λιγο και να το σιρματωσω;η θα το στρεσαρω πολυ;
Κενδριστακης Μανολης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-04-15, 07:32   #5
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Καλό είναι να αποφύγεις να κάνεις όλες τις εργασίες μαζί. Άσε το συρμάτωμα για αλλη φορά
Παλιά 06-04-15, 13:45   #6
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό είναι να αποφύγεις να κάνεις όλες τις εργασίες μαζί. Άσε το συρμάτωμα για αλλη φορά
Κι εγώ αυτής της γνώμης είμαι. Κάνε τώρα τη μεταφύτευση και μάθε να το φροντίζεις. Διάβαζε το φόρουμ, και το χειμώνα θα το δεις με άλλο μάτι.
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές