Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Φροντίδα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-03-11, 21:31   #1
Jean-Paul
Guest

Προεπιλογή νεος με bonsai

παιδια καλησπερα και καλως σας βρηκα. μου εκαναν δωρο ενabonsai προσφατα (κανα 2 μηνο) στις τρεις πρωτες μερες πουρθε σπιτι τουπεσαν ολα τα φυλλα. παει λεω. λεω της φιλης μου πηγαινε το πισω να το φτιαξουν. παει, συνηλθε λιγο το φυτο. λεω ρωτα κιολας τι πρεπει να κανουμε για να μην ξαναγινει. αυτος λεει τιποτα. νερακι και φως. τελοσπαντων , απο τοτε το φυτο χαροπαλευει και πραγματικα το λυπαμαι γιατι δεν μπορω να το συντησησω κι δεν ξερω τι να κανω !!!!! αν θελετε βοηθειστε. θα σας πω τι κανω εγω τωρα εδω και 2 μηνες.

καταχην το σπιτι μου δεν εχει παραθυρο που να μπορω να το τοποθετησω απο μεσα για να το βλεπει ο ηλιος, ετσι αναγκαζομαι να το βγαζω εξω καθε μερα πριν φυγω για την δουλεια και να το ξαναβαζω μεσα οταν γυρναω. το ποτιζω σχεδον καθε βραδυ (αναλογα πως βλεπω το χωμα του). και αυτο ειναι... μια αλλη μερα που ειχε ηλιο πολυ ομως κιτρινισαν φυλλα του και επεσαν παλι. πραγματικα οτι και να του κανω δεν του αρεσει !! βοηθηστε με ...
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-11, 21:52   #2
Jean-Paul
Guest

Προεπιλογή

οριστε και ορισμενες φωτο τωρινες
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_2172.JPG (128,8 KB, 66 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_2173.JPG (117,2 KB, 67 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_2176.JPG (125,7 KB, 74 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_2185.JPG (153,2 KB, 62 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_2182.JPG (158,9 KB, 58 εμφανίσεις)
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-11, 21:57   #3
mike_petasos
Παλιός

Το avatar του χρήστη mike_petasos

Περιοχή: ΧΙΟΣ
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας !!

Κατ αρχήν ανέβασε φωτο για δούμε το είδος του φυτού σου !!
Το πέσιμο των φύλλων είναι φυσιολογικό σε κάθε αλλαγή περιβάλλοντος , το μέσα έξω κάθε μέρα διαταράσσει την προσαρμογή του φυτού , πρέπει να ξέρεις ότι τα περισσότερα φυτά είναι για εξωτερικό χώρο για το δικό μας κλίμα όσο για το πότισμα το κάθε μέρα είναι υπερβολικό για την εποχή !
Αναμένουμε φώτο !!!!
mike_petasos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-11, 22:12   #4
mesasola
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη mesasola

Περιοχή: Παντού και τελικά πουθενά!!!
Προεπιλογή

Αρχικά βγάλε το φυτό σου έξω και σταμάτα να το ποτίζεις τόσο πολύ.
Για να σταθεροποιηθεί η κατάσταση του πρέπει να έχει ένα σταθερό περιβάλλον και όχι να πηγαινοέρχεται.
Για να καταφέρει να βγάλει φύλλα θα πρέπει οι ρίζες του να αναπνέουν και όχι να είναι μόνιμα μουλιασμένες.
Άφηνε το χώμα να στεγνώσει αρκετά ανάμεσα στα ποτίσματα.
mesasola δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-11, 22:14   #5
Jean-Paul
Guest

Προεπιλογή

οι φωτογραφιες δεν φαινονται που εχω ανεβασει ?

εξω με τετοιο κρυο ?? μενω καππανδριτι . αυτη τη στιγμη εχουμε 5 βαθμους εξω !!!!
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-11, 22:19   #6
mike_petasos
Παλιός

Το avatar του χρήστη mike_petasos

Περιοχή: ΧΙΟΣ
Προεπιλογή

Αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για Ficus retusa είναι φυτό μαζικής παραγωγής διαμορφωμένο και αρκετά ανθεκτικό ψάξε στο forum έχει πολλές συζητήσεις για ότι ψάχνεις .Η κατάσταση του είναι αναστρέψιμη
mike_petasos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-11, 22:38   #7
Jean-Paul
Guest

Προεπιλογή

λιγες παραπανω λεπτομεριες θα τις εκτιμουσα μιας και καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη αποτι καταλαβα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jean-Paul : 20-03-11 στις 23:12
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-11, 08:40   #8
mesasola
Επίτιμο μέλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jean-Paul Εμφάνιση μηνυμάτων
λιγες παραπανω λεπτομεριες θα τις εκτιμουσα μιας και καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη αποτι καταλαβα
Τι απορίες έχεις?
Παλιά 21-03-11, 10:03   #9
Jean-Paul
Guest

Προεπιλογή

λοιπον...
1)καταρχην πως ειναι η κατασταση του ?
2) να το βγάλω έξω μονιμα τελικά ?
3) χρειαζεται κατι αυτη τη στιγμη ? λιπασμα, κλαδεμα, συρμτωμα, αλλαγη γλαστρας ?(οχι οτι ξερω τι ειναι αυτα κ πως να τα κανω , απλα απο αυτα που διαβασα αυτα τους κανετε...)
4) τι σημαινει bonsai ? ειναι τυποσ φυτου ή τύπος κλλιεργειας ?

αυτα για αρχη...
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-11, 10:19   #10
christar
Junior Member

Το avatar του χρήστη christar

Περιοχή: Αίγιο
Προεπιλογή

Φιλε που επειδη ειμαι και εγω νεος στον χωρο, για να σου δωσω συμβουλες, ψαξε στο internet οπως πχ εδω: http://www.bonsai-pohon.com/Whats_Profile.pdf τι ειναι αρχικα το bonsai, καταλαβε το για να μπορεις να καταλαβεις αργοτερα και τις απαιτησεις του.
Τα υπολοιπα για την φροντιδα του, νομιζω εχουν απαντηθει πιο πανω...
Παλιά 21-03-11, 10:24   #11
mesasola
Επίτιμο μέλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jean-paul Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον...
1)καταρχην πως ειναι η κατασταση του ?
2) να το βγάλω έξω μονιμα τελικά ?
3) χρειαζεται κατι αυτη τη στιγμη ? λιπασμα, κλαδεμα, συρμτωμα, αλλαγη γλαστρας ?(οχι οτι ξερω τι ειναι αυτα κ πως να τα κανω , απλα απο αυτα που διαβασα αυτα τους κανετε...)
4) τι σημαινει bonsai ? ειναι τυποσ φυτου ή τύπος κλλιεργειας ?

αυτα για αρχη...
1) Η κατάσταση του είναι άθλια,αλλά αναστρέψιμη
2) Να το βγάλεις έξω μόνιμα και να το ξαναβάλεις μέσα μόνο αν κάνει παγωνιά τον επόμενο Χειμώνα και μόνο για όσο κρατάει η παγωνιά.
3) Πρώτα πρέπει να δείξει σημάδια ανάρρωσης. Δηλαδή να αποκτήσει και πάλι φύλλωμα. Τα υπόλοιπα θα τα έχεις μάθει ως τότε διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ, αν ενδιαφέρεσαι.
4) Σημαίνει δέντρο σε γλάστρα. Όλα τα υπόλοιπα για να μπεις περισσότερο στη φιλοσοφία, θα τα βρεις μέσα στο φόρουμ.

Καλό διάβασμα και υπομονή.
Παλιά 21-03-11, 10:38   #12
Jean-Paul
Guest

Προεπιλογή

φυσικα και με ενδιαφερει αφου απο εποχης Karate Kid παντα ηθελα ενα αλλα ηξερα ποσο δυσκολο ειναι !!! το θεμα ειναι οτι εχω χιλια αλλα δυο χομπι και δεν ηθελα να βαλω και αυτο στο κεφαλι μου !!! τωρα ομως που το πηραν δωρο δεν μπορω να το αφησω ετσι να πεθάνει.... + φυσικα το οτι μαρεσει πολυ. με στεναχωρει βεβαια το γεγονος οτι πρεπει να το εχω εξω γιατι μαρεσει πολυ να το βλεπω.. ηδη βρηκα ενα παραθυρο με πρεβαζι που δεν το φυσαει ο αερας, οποτε θα το αφησω εκει και θα περιμενω να δω πως θα παει...ομως για να κανω ομορφο το παραθυρο μηπως πρεπει να βαλω και αλλα εκει για να του κανουν παρεα ???
διαβαζα οτι οποιοδηποτε δεντρο μπορει να γινει bonsai. ισχυει αυτο ? εχω κηπο με πολλα δεντρα, μπορω καπως να παρω απο αυτα καποιο κλαρι, σπορο, φυλλο κατι οτιδηποτε..και να το κανω bonsai ??
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-11, 12:30   #13
mesasola
Επίτιμο μέλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jean-paul Εμφάνιση μηνυμάτων
φυσικα και με ενδιαφερει αφου απο εποχης karate kid παντα ηθελα ενα αλλα ηξερα ποσο δυσκολο ειναι !!! το θεμα ειναι οτι εχω χιλια αλλα δυο χομπι και δεν ηθελα να βαλω και αυτο στο κεφαλι μου !!! τωρα ομως που το πηραν δωρο δεν μπορω να το αφησω ετσι να πεθάνει.... + φυσικα το οτι μαρεσει πολυ. με στεναχωρει βεβαια το γεγονος οτι πρεπει να το εχω εξω γιατι μαρεσει πολυ να το βλεπω.. ηδη βρηκα ενα παραθυρο με πρεβαζι που δεν το φυσαει ο αερας, οποτε θα το αφησω εκει και θα περιμενω να δω πως θα παει...ομως για να κανω ομορφο το παραθυρο μηπως πρεπει να βαλω και αλλα εκει για να του κανουν παρεα ???
διαβαζα οτι οποιοδηποτε δεντρο μπορει να γινει bonsai. ισχυει αυτο ? εχω κηπο με πολλα δεντρα, μπορω καπως να παρω απο αυτα καποιο κλαρι, σπορο, φυλλο κατι οτιδηποτε..και να το κανω bonsai ??
Διαβάζοντας στο φόρουμ θα διαλέξεις το φυτό που σου αρέσει και αρμόζει στο χρόνο που διαθέτεις.
Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία.
Παλιά 21-03-11, 15:40   #14
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Πρώτα πρώτα αφού βγάλεις μόνιμα έξω το φυτό σταμάτα να το ποτίζεις. Θα ξαναποτίσεις όταν είναι τελείως στεγνό το χώμα. Τα υπόλοιπα θα τα μάθεις σιγά σιγά διαβάζοντας, κάνε αναζητήσεις για ficus retusa bonsai και για το υπόστρωμα (χώμα) στα μπονσάι. Μετά από λίγο καιρό μάλλον θα κολλήσεις άσχημα, δηλαδή άλλο ένα χόμπυ.
Καλή αρχή!
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-11, 16:16   #15
Plot
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Plot

Περιοχή: Ελλάς
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jean-Paul Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα ειναι οτι εχω χιλια αλλα δυο χομπι και δεν ηθελα να βαλω και αυτο στο κεφαλι μου !!!

Καλώς ήρθες Jean-Paul και από εμένα.

Ποιά είναι τα άλλα χίλια δύο χόμπι σου ;;;;;
Πάω στοίχημα ότι έχεις ενυδρείο
Plot δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές