Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Ενημέρωση > Γενική ενημέρωση > Bazaar (Αγορές-Πωλήσεις-Ανταλλαγές)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-03-15, 13:03   #16
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Γιώργο,

- Υπάρχει μία μικρή αλλά σιγά - σιγά αναπτυσσόμενη ομάδα που βλέπει το μπονσάι ως κάτι που όντως απαιτεί πολύ χρόνο ή/και χρήμα. Δεν κρίνω αν είναι σωστό ή λάθος, αλλά υπάρχει ,και εγώ είμαι ένας από αυτούς γιατί πολύ απλά έτσι μου αρέσει.
- Ανταλλαγές γίνονται, απλά δεν φαίνονται γιατί έχουμε προσωπικές σχέσεις και μιλάμε στο τηλέφωνο.
- Από την άλλη το κοινό είναι μικρό άρα δεν είναι τόσο εύκολο να βρούμε κοινά αντικείμενα ανταλλαγής.
- Το κόστος των αντικειμένων δεν μπορεί παρά να αντικατοπτρίζει την κατάσταση της αγοράς στην Ελλάδα και όχι του εξωτερικού - κάποιες φορές αυτό δεν είναι κατανοητό.
- Πολλές φορές θέλουμε το ίδιο πράγμα, πχ. αυτή την περίοδο ψάχνω για μία ελιά/γιουνίπερο γιαμαντόρι και αν εξαιρέσεις μία περίπτωση που απλά δεν βρήκα κάτι που να μου αρέσει, δεν έχω βρει εντός Ελλάδας κάτι άλλο ή αν υπάρχει κοστολογείται σαν να είμαστε στην Ισπανία γιατί ουσιαστικά ο ιδιοκτήτης δεν είναι πρόθυμος (δλδ δεν θέλει να το αποχωριστεί). Για αυτό συνεχίζω να στρέφομαι στο εξωτερικό.

Από την άλλη, τους θέλουμε όλους ακόμα και αυτούς που έχουν διαφορετική προσέγγιση.

Μην απογοητεύεστε εσείς στην Θεσ/νίκη. Προχωράμε πολύ σιγά αλλά σταθερά...
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-03-15, 13:17   #17
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo.K Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραιτούμε απο κάθε τέτοια δραστηριότητα εντός του φόρουμ.
Την καλημέρα μου.
Γιώργο μη στραβώνεις.
Σε νοιώθω για κάτι που πονάς και έχεις αποκτήσει με κόπο και κόστος οικονομικό αλλά και ψυχικό και σωματικό. Έχω βρεθεί πολλές φορές στη θέση σου, βλέποντας κάποιους να απαξιώνουν την δουλειά μου και να την υποτιμούν. Το δέχομαι στωικά γιατί γνωρίζω ότι αυτή η κατάσταση δεν μπορεί να αλλάξει, άμεσα τουλάχιστον.
Δέξου όμως και την άποψη της Αιμιλίας που βλέπει αυτό το χόμπυ από μια άλλη σκοπιά. Σκέψου τον μαθητή που έχει γράψει εδώ στο φόρουμ ζητώντας συμβουλές και διαθέτει 25 € από το χαρτζηλήκι του για να πάρει ένα μαλσάι και να ξεκινήσει κάτι που του φάνηκε ενδιαφέρον σε πρώτη φάση. Αυτός είναι το μέλλον. Μην το διώξουμε. Βλέποντας τα δενδράκια σου, και των άλλων φυσικά, αρχίζει να κυκλοφορεί το μικρόβιο στο αίμα του. Σιγά σιγά θα χτιστεί ένα κοινό και ίσως μια αγορά για αυτό το είδος στην Ελλάδα. Αλλά στην Ελλάδα της κρίσης, σήμερα, μην περιμένουμε θαύματα.
ΥΓΕΙΑ όπως λέω πάντα, ας χαρούμε αυτό που έχουμε σήμερα και ας ελπίζουμε αύριο σε μια καλύτερη μέρα.
Παλιά 13-03-15, 15:13   #18
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Geo.K

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Παίδες, ωραία τα λέτε, και δε διαφωνώ σ' αυτά.
Και επίσης δεν απογοητεύομαι. Καθόλου! Απλώς, δεν μπορω να συνεργαστώ σε επίπεδο εμπορίας-ανταλλαγής με δεδομένο ότι υπάρχει άγνοια περί του αντικειμένου (ως αγορά) ή ακόμα χειρότερα, όταν καταχραζόμαστε τον όρο μπονσάι, δηλαδή επι της ουσίας βαπτίζουμε μπονσάι δέντρα τα οποία δεν έχουν τις ανάλογες προδιαγραφές, και γενικότερα θεωρούμε ότι ασχολούμαστε με αυτό, ενώ απλώς φροντίζουμε μερικά φυτά.
Ας λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
Η συζήτηση έχει ξεφύγει βέβαια, οπότε ας τη κλείσουμε εδώ, δεν εχει νόημα, φτάνει να είμαστε χαρούμενοι όπως λέει η Αιμιλία με αυτό που κάνουμε όπως το κάνουμε τέλος πάντων.
Τα φιλιά μου.
Geo.K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-03-15, 15:34   #19
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Μπορεις να συνεργαστεις αλλα με λιγους.
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-03-15, 16:42   #20
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Γιώργο μην ξεχνας οτι μπορει να μην υπηρξε ζητηση οχι επειδη ηταν ακριβο αλλα επειδη πιθανως δεν αρεσε το συγκεκριμμενο δενδρο. Προσωπικα θελω πολυ ενα καρπινο και ενα φυλικι αλλα με αλλα βασικα χαρακτηριστικα. Γι αυτο και οποιος θελει να επενδυσει ενα ποσο κανει ερευνα αγορας και αναζητηση με βαση τις δικες του προτιμησεις. Παιρνεις ενα μπονσαι η προμπονσαι με κριτηριο και οικονομικο αλλα κυριως με προσωπικο αισθητικο κριτηριο που θα σε κανει να χαιρεσαι να το περιποιησε και να το θαυμαζεις, με απωτερο τελικο σκοπο την -παροδικη μεν αλλα επιθυμητη δε- γαληνη.
Συμπερασμα: βγαλε κι αλλα προς διαθεση, π.χ. τον βασιλια! :-)
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-03-15, 17:27   #21
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ria s Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπερασμα: βγαλε κι αλλα προς διαθεση, π.χ. τον βασιλια! :-)
!!!!!!!!!!!!!!!
No way!!!
πλάκα κάνεις; Χαχαχα
Παλιά 13-03-15, 19:14   #22
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Καθένας το βλέπει απο την δική του σκοπια . Αυτό που με βρίσκει 100% αντίθετο είναι τα περι ανταγωνιστικότητας - δεν νομίζω να υπάρχει αυτό το στοιχείο. Γιώργο μην ξεχνάς ότι απευθύνεσαι σε μια μικρή μερίδα της πολύ περιορισμένης έως ανύπαρκτης αγοράς που έχουν την δυνατότητα να δώσουν ένα σεβαστο ποσό αλλά και που παράλληλα έχουν απαιτήσεις. Τόσα χρόνια εχω δώσει 3 -4 τέτοια δέντρα χωρίς να φανεί εδω μέσα η συναλλαγή, αλλα ομολογώ οτι δεν τα αποχωρίστηκα εύκολα. Ίσως στο μέλλον να φτάσει η στιγμή που θα έχεις 3-4 π.χ καρπίνους σαν τον βασιλειά και θα μπορείς να δώσεις τον ένα σε ανάλογη τιμή χωρίς να πονέσει ούτε η δική σου καρδιά ούτε του άλλου που θα το αγοράσει. Αυτό που με είχε προβληματίσει ιδιαίτερα ήταν η μεγάλη κινητοποίηση με προσωπικά μηνύματα για το mallsai ficus ginseng που πουλούσα για 80 ευρώ (όχι και λίγα).
Παλιά 25-03-15, 02:02   #23
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

αν σε παρηγορεί.. το έδινες τσάμπα..
πολύ ευχαρίστως θα το αντάλλαζα με κάτι. άλλα κατι μου λεει οτι δεν θα τα βρίσκαμε... (άσε που δεν είμαι σίγουρος οτι αντέχει στην ταράτσα μου..)
βρες μου ενα μικρο και συμπαθητικό να δοκιμάσω ρε George..
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-03-15, 12:13   #24
Geo.K
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ValsGeo Εμφάνιση μηνυμάτων
αν σε παρηγορεί.. το έδινες τσάμπα..
πολύ ευχαρίστως θα το αντάλλαζα με κάτι. άλλα κατι μου λεει οτι δεν θα τα βρίσκαμε... (άσε που δεν είμαι σίγουρος οτι αντέχει στην ταράτσα μου..)
βρες μου ενα μικρο και συμπαθητικό να δοκιμάσω ρε George..
Ok. Θα σου στείλω ένα. Δες πως θα πάει φέτος και αν είσαι ευχαριστημένος μου στέλνεις εσύ όποιο θέλεις τον επόμενο χειμώνα.
Deal?

Αργότερα θα πάμε και σε καλύτερο υλικό.
Παλιά 26-03-15, 23:36   #25
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo.K Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok. Θα σου στείλω ένα. Δες πως θα πάει φέτος και αν είσαι ευχαριστημένος μου στέλνεις εσύ όποιο θέλεις τον επόμενο χειμώνα.
Deal?

Αργότερα θα πάμε και σε καλύτερο υλικό.
Deal..
Τελεία.. θα σε πάρω τηλ. να κανονίσουμε..
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές