Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-05-18, 18:13   #1
gpontikakos
Junior Member

Περιοχή: Αλιμος
Προεπιλογή Νεο μελος με ποδόκαρπο

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι απόλυτα νέος στο χώρο μιας και πριν περίπου τρεις εβδομάδες μου έκαναν δώρο το πρώτο μου μπονσάι. Από αυτά που βρήκα και διάβασα πρέπει να είναι ποδόκαρπος, θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσετε γιατί μόνο από φωτογραφίες που έχω δει το έχω βαφτίσει έτσι και δεν είμαι σίγουρος. Επήσεις θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει δύο-τρία πράγματα για την κατάσταση του. Αυτά που έχω παρατηρίσει είναι ότι έχει έλλειψη χώματος και ότι το σύρμα δεν έχει περαστεί σωστά σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει. Χώμα χρειάζεται να του αλλάξω η απλά να του προσθέσω; Οι μικρές ρίζες επάνω στο χώμα είναι κάτι φυσιολογικό η πρέπει να τις κόψω/κλαδέψω η κάτι άλλο; Επίσης το σύρμα, όπως μου το έφεραν, ήταν οξειδωμενο και σε κάποια σημεία του κορμού έχει αρχίσει να μπαίνει μέσα στον κορμό και ακόμη σε κάποια κλαδιά είναι γύρω από φύλλα. Σύμφωνα με τα όσα έχω καταλάβει αυτό δεν είναι σωστό, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το αλλάξω τώρα το σύρμα και φυσικά σαν πρώτο δεντράκι δεν έχω και καμία πείρα σε αυτό. Κάτι ακόμα, μπορεί κανείς να καταλάβει από τις φωτογραφίες περίπου την ηλικία του και τι σχήμα προσπαθούσαν να του δώσουν στο φυτώριο; Οτι συμβουλές έχετε σχετικά και ότι άρθρα είναι καλοδεχούμενα, γιατί διαβάζω διάφορα αντιφατικά σχετικά με πότισμα, μεταφύτευση και δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει για το συγκεκριμένο.

Ευχαριστώ για την υπομονή με το μεγάλο κείμενο αλλά ως καινούργιος έχω χίλιες απορείες.

Γιώργος
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1692 - NEW.JPG (85,3 KB, 27 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1695 - NEW.JPG (81,9 KB, 29 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_1698 - NEW.JPG (108,2 KB, 34 εμφανίσεις)
gpontikakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-05-18, 21:09   #2
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Γιώργο!
Ναι, αυτός είναι ένας ποδόκαρπος, έχεις δίκηο.
Παρά την άθλια κατάσταση μέσα στο pot, δείχνει απόλυτα υγιές κι αναπτυσσόμενο το φυτό σου.
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς έφθασαν οι ρίζες να είναι τελείως εκτεθειμένες...
Κανονικά θα έπρεπε να μεταφυτευθεί σε νέο κατάλληλο υπόστρωμα, αλλά δεδομένου ότι είσαι μεν αρχάριος, οι δε ζέστες έχουν αρχίσει κανονικά, θα πρότεινα να μη το επιχειρήσεις.
Και φυσικά χρειάζεται και κλάδεμα και νέο συρμάτωμα.

Μπορείς να έρθεις μαζί με το φυτό στην επόμενη συνάντησή μας που γίνεται την τελευταία Κυριακή κάθε μήνα στο Φυτώριο "Κανελλόπουλου" στις Αχαρνές.
Αλλιώς, Εάν μπορείς να έρθεις μέχρι τον ΗΣΑΠ Ν. Ιωνίας, θα σου έφερνα μια ποσότητα σωστού μίγματος για να καλύψεις τις ρίζες του.
Αν νομίζεις ότι μπορείς, στείλε μου π.μ.

Μέχρι τότε πρόσεχε να μη παραμένει μουσκεμένο το υπόστρωμα. Ενώ αγαπάει την υγρασία, δεν θέλει να παραμένει νερό στις ρίζες του.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-18, 11:34   #3
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων

Μέχρι τότε πρόσεχε να μη παραμένει μουσκεμένο το υπόστρωμα. Ενώ αγαπάει την υγρασία, δεν θέλει να παραμένει νερό στις ρίζες του.
Αυτό είναι από τα πιο σημαντικά για την επιβίωση του ποδόκαρπου. Έχω χάσει έναν όταν κατά την διάρκεια του καλοκαιριού μπήκε στο αυτόματο πότισμα και ήταν αρκετές ώρες μέσα σε νερό οι ρίζες του. Η υπερβολική υγρασία φαίνεται από το γκριζάρισμα των φύλλων του ποδόκαρπου και τότε η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη
Παλιά 10-05-18, 17:27   #4
gpontikakos
Junior Member

Προεπιλογή

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Θα προσπαθήσω να έρθω στην συνάντηση στο τέλος του μήνα, να πάρω μια καλύτερη ιδέα για τα μπονσάι από κοντά και να σας γνωρίσω. Αλλωστε είναι τόσες οι απορίες που θα έγραφα σεντόνια εδώ.
Είχα πάρει λίγο χώμα για μπονσάι από ένα φυτώριο κοντά στο σπίτι μου, λέτε να συμπληρώσω λίγο για να μην είναι οι ρίζες εκτεθημένες και να το δούμε από κοντά; Να φέρω και σύρμα ή είναι κι αυτό κάτι που θα πρέπει να γίνει αργότερα; Από αυτά που είχα διαβάσει, είχα σκεφτεί να βάλω ένα πλαστικό πιάτο για μεγαλύτερη γλάστρα απο κάτω του με μικρές πέτρες μέσα ώστε να έχει γύρω του υγρασία το δεντράκι αλλά και να αερίζετε το ποτ από κάτω κάτι σαν τη φωτό στο link. http://www.bonsaitreegardener.net/in...ity-drip-trays
Παλιά 10-05-18, 18:57   #5
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gpontikakos Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Από αυτά που είχα διαβάσει, είχα σκεφτεί να βάλω ένα πλαστικό πιάτο για μεγαλύτερη γλάστρα απο κάτω του με μικρές πέτρες μέσα ώστε να έχει γύρω του υγρασία το δεντράκι αλλά και να αερίζετε το ποτ από κάτω κάτι σαν τη φωτό στο link. http://www.bonsaitreegardener.net/in...ity-drip-trays
Σαν ιδέα δεν είναι κακή, αλλά έχει μειονεκτήματα.
Το νερό που θα σταλάζει από το pot θα μένει μέσα στο κάτω δοχείο. Αυτό το νερό όμως δεν είναι καθαρό.
Το στάσιμο υγρό θα μαζεύει κουνούπια, μυγάκια κλπ
Εσύ βέβαια δεν έχεις πολλά μπονσάϊ κι επομένως δεν θα σου είναι κόπος να ξεπλένεις το δοχείο καθημερινά και να αλλάζεις το νερό.
Πάντως μη νομίζεις ότι προσφέρει κάποια σημαντική διαφορά στην υγρασία στον περιβάλλοντα χώρο του pot.

Κάτι ακόμη, θα πρέπει να προμηθευθείς κάποιο λίπασμα και να το ταΐζεις.
Προσωπικά χρησιμοποιώ οργανικό σε στερά μορφή, συν λίπασμα ψαριού/φυκιών σε υγρή μορφή.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 11-05-18, 16:33   #6
gpontikakos
Junior Member

Προεπιλογή

Καλησπέρα Αλεξάνδρα,

Προς το παρόν το έχω στο γραφείο σε εσωτερικό χώρο, για αυτό και η σκέψη με το πιάτο απο κάτω. Μαζί με το χώμα πήρα και ένα λίπασμα σε υγρή μορφή από το φυτώριο. Δεν είχαν σε στερεή μορφή και αυτό μου πρότειναν. Δεν του έχω βάλει ακόμα γιατί δεν ξέρω πότε είχαν βάλει από το φυτώριο και επίσης σκέφτηκα να ρωτήσω πρώτα. Δεν ξέρω ακόμη που έχουν πιο εξειδηκευμένα πράγματα για μπονσάι, αν και βρήκα κάποια eshops, αλλά κι εκεί δεν γνωρίζω τι πρέπει να πάρω και τι όχι. Σιγά σιγά πιστεύω θα την βρω την άκρη.
Παλιά 12-05-18, 01:21   #7
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Ένα μπονσάϊ δεν είναι διαφορετικό από ένα οποιοδήποτε άλλο δένδρο.
ΔΕΝ χρειάζονται εξειδικευμένα προϊόντα για τα μπονσάϊ.
Όλα αυτά που διαβάζουμε είναι εμπορικά τερτίπια για να έχουν υψηλές τιμές...
Ένα καλό λίπασμα για τα φυτά του κήπου σου είναι κατάλληλο και για το μπονσάϊ σου.
Διάβασε τις οδηγίες προσεκτικά και λίπανέ το αναλόγως.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές