Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Λίπανση

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-09-10, 01:39   #1
paulito21
Παλιός

Το avatar του χρήστη paulito21

Περιοχή: Κιλκίς
Προεπιλογή Κοπριά

Καλημέρα σε όλους :831869::831869:
Σε μία σύντομη αναζήτηση που έκανα στο forum για το θεμα της κοπριάς δεν μπορεσα να βγάλω σαφή συμπεράσματα..¨Εχω λοιπόν πολλά τσουβάλια χωνεμένης κοπριας και σκέφτομαι να τα κάνω σκόνη και να βάζω σε μικρές δόσεις στα μειγματα χωμάτων που θα κάνω..Υπάρχει όντως φόβος για κάψιμο των δέντρων έστω και αν οι ποσότητες είναι μικρές???
paulito21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-10, 08:51   #2
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paulito21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους :831869::831869:
Σε μία σύντομη αναζήτηση που έκανα στο forum για το θεμα της κοπριάς δεν μπορεσα να βγάλω σαφή συμπεράσματα..¨Εχω λοιπόν πολλά τσουβάλια χωνεμένης κοπριας και σκέφτομαι να τα κάνω σκόνη και να βάζω σε μικρές δόσεις στα μειγματα χωμάτων που θα κάνω..Υπάρχει όντως φόβος για κάψιμο των δέντρων έστω και αν οι ποσότητες είναι μικρές???
Υπάρχουν κάποιοι που χρησιμοποιούν κοπριά, (συνηθως απο κότες, chicken manure), αλλά βάζουν πάρα πολύ λιγη, και μονον σε δέντρα που είναι καλά ριζωμένα στη γλάστρα... Η χρήση της κοπριάς πρέπει να γινεται με προσοχή γιατι οπως και με το λιπασμα, έυκολα μπορεί να ξεφυγει η κατάσταση με καταστροφικες συνεπεις.
Προσωπικά (αν αποφάσιζα ποτέ να τη χρησιμοποιήσω) δέ θα το εκανα αναμειξη με το χώμα..........θα το έβαζα στην επιφανεια του χωματος σε μικρή ποσότητα...

Αν τελικά θα τη χρησιμοποιήσεις, δοκιμασε την σε δεντράκια που είναι λιγότερο σημαντικά για σένα, να δείς πως πάει, και μετά να σκεφτεις να τη βάλεις στα πολυτιμοτερα κομμάτια σου.
Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-10, 15:23   #3
paulito21
Παλιός

Προεπιλογή

Σευχαριστώ πολύ Σταύρο Θα το κάνω όπως είπες να ρίξω λίγη και επιφανειακά σε έναν πλάτανο που έχω..
Παλιά 13-09-10, 20:16   #4
Δημοσθενης
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη Δημοσθενης

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Προεπιλογή

Η κοπρια ειναι νεκρη οργανικη υλη πλουσια σε πρωτεινες και αμινοξεα. Τα τελευταια με την βοηθεια βακτηριων και μυκητων (αποικοδομητες) μετατρεπονται σε αμμωνια. Αυτη με την σειρα της με την βοηθεια νιτροποιητικων βακτηριων μετατρεπεται σε νιτρικα ιοντα (ΝΟ3) μορφη που κατέξοχην χρησιμοποιουν τα φυτα. Που θελω να καταληξω: σε ενα νεο στειρο ανοργανο υποστρωμα η κοπρια δεν θα λειτουργησει επικοδομητικα. Σε ενα μειγμα ανοργανου με οργανικο υποστρωμα ή σε ενα παλαιοτερο φυτο με ενα ισσοροπημενο μικροπεριβαλλον του εδαφους σιγουρα θα ειναι πιο αποδοτικη μεθοδος λιπανσης!
μα τους αφήνω μεχρι να το βαρεθούν!
Δημοσθενης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-10, 20:29   #5
Perkos
Ο πιο παλιος απ΄ολους!!!

Το avatar του χρήστη Perkos

Περιοχή: θεσσαλονικη
Προεπιλογή

Αν την εχεις μαζεψει απο κανενα μαντρι, θα σου προτεινα να μην την χρησιμοποιησεις, γιατι θα γεμισεις ζιζανια και αγριοχορτα.
Παλιά 13-09-10, 20:53   #6
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

παντως εγω με κοπρια απο κοτετσι..και χωνεμενη υποτιθεται, εκαψα αρκετα φυτα... δεν ξαναχρησιμοποιω λιπασμα που δεν ξερω ακριβως τι περιεχει...
Παλιά 13-09-10, 20:54   #7
paulito21
Παλιός

Προεπιλογή

Μου τη δωσανε δεν ξέρω από που ακριβώς την μάζεψαν,λογικά απο μαντρί πάντως είναι "χωνεμένη"..ίσως δε χρειάζεται να κάνω αλχημείες με κοπριά, ας το αφήσω στην άκρη τότε :831869:
Παλιά 13-09-10, 20:57   #8
paulito21
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως εγω με κοπρια απο κοτετσι..και χωνεμενη υποτιθεται, εκαψα αρκετα φυτα... δεν ξαναχρησιμοποιω λιπασμα που δεν ξερω ακριβως τι περιεχει...
Επιφανειακά την κοπρια έτσι??φαντάζομαι τι θα γινόταν αν επιχειρούσα να το κάνω ανάμειξη όπως σκεφτόμουν
Παλιά 13-09-10, 20:59   #9
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paulito21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιφανειακά την κοπρια έτσι??φαντάζομαι τι θα γινόταν αν επιχειρούσα να το κάνω ανάμειξη όπως σκεφτόμουν
μπα...την ειχα κανει αναμιξη και εγω στη μεταφυτευση...μεγαλο λαθος...γενικα μη παιζεις με τη βρωμοκοπρια, αστη για τα φυτα που εχεις σε χωμα ή μεγαλες γλαστρες...ή για καμια ντοματα, ή κολοκυθια...ή ξερω γω τι....
Παλιά 13-09-10, 21:02   #10
paulito21
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημοσθενης Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κοπρια ειναι νεκρη οργανικη υλη πλουσια σε πρωτεινες και αμινοξεα. Τα τελευταια με την βοηθεια βακτηριων και μυκητων (αποικοδομητες) μετατρεπονται σε αμμωνια. Αυτη με την σειρα της με την βοηθεια νιτροποιητικων βακτηριων μετατρεπεται σε νιτρικα ιοντα (ΝΟ3) μορφη που κατέξοχην χρησιμοποιουν τα φυτα. Που θελω να καταληξω: σε ενα νεο στειρο ανοργανο υποστρωμα η κοπρια δεν θα λειτουργησει επικοδομητικα. Σε ενα μειγμα ανοργανου με οργανικο υποστρωμα ή σε ενα παλαιοτερο φυτο με ενα ισσοροπημενο μικροπεριβαλλον του εδαφους σιγουρα θα ειναι πιο αποδοτικη μεθοδος λιπανσης!
Συγνώμη Δημοσθένη αλλά μάλλον δεν τα κατάλαβα όλα όσα μου έγραψες
Θα ήταν καλό να έβαζα λίγη κοπριά σε υπόστρωμα με μίξη ανόργανου και οργανικού ενώ μόνο σε ανόργανο όχι??(αν και απο τις δικές σας εμπειρίες μάλλον το αφήνω στην άκρη)απλά και μόνο πληροφοριακά :831869:
Παλιά 13-09-10, 21:06   #11
paulito21
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
μπα...την ειχα κανει αναμιξη και εγω στη μεταφυτευση...μεγαλο λαθος...γενικα μη παιζεις με τη βρωμοκοπρια, αστη για τα φυτα που εχεις σε χωμα ή μεγαλες γλαστρες...ή για καμια ντοματα, ή κολοκυθια...ή ξερω γω τι....
Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ούτε στα δέντρα που έχω στο χώμα,μόνο σε ντοματιές πιπεριες κτλ ...εκεί που τις αρμόζει λοπόν
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές