Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-04-19, 23:29   #1
kchoriano
Member

Περιοχή: Αθήνα
Question Αγορά malus crabapple

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος με εμπειρία στο είδος ένα σχόλιο για το συγκεκριμένο δεντράκι που θέλω να αγοράσω καθότι είμαι σχετικά άπειρος?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
https://www.bonsai-shop.com/en/bonsa...-43cm/a-30162/
kchoriano δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-05-19, 23:46   #2
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Προσωπική εμπειρία με το είδος δεν έχω. Εν τούτοις, έχω ισχυρές αμφιβολίες για τις αγριομηλιές (ή τα μηλοειδή γενικά) στο κλίμα της Αθήνας, κατά πόσο θα επιβιώσουν χωρίς το ψύχος που χρειάζονται.
Πρόσφατα ένας φίλος από Γαλλία είχε μία αγριομηλιά που ήθελε να μου χαρίσει, αλλά τελικά το συζητήσαμε κι αποφάσισα ότι ήταν καλλίτερα να μη διακινδυνεύσω να χαθεί το δένδρο.
Επομένως, εγώ θα σε απέτρεπα.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-19, 00:41   #3
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπική εμπειρία με το είδος δεν έχω. Εν τούτοις, έχω ισχυρές αμφιβολίες για τις αγριομηλιές (ή τα μηλοειδή γενικά) στο κλίμα της Αθήνας, κατά πόσο θα επιβιώσουν χωρίς το ψύχος που χρειάζονται.
Επομένως, εγώ θα σε απέτρεπα.
Συμφωνώ και επαυξάνω.
Δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς.
Σε συνδυασμό με το ερώτημά σου σε άλλο ποστ εγώ θα προτιμούσα να δώσω άλλα 100 ευρώ και να πάρω ένα σιλβέστρις.

Αλλά γενική αρχή και συμβουλή για όλους τους νεοεισερχόμενους στο χόμπυ είναι να ασχολούνται με ενδημικά δενδράκια προσαρμοσμένα στο δικό μας κλίμα όπως ελιές, ροδιές κ.α.
Παλιά 02-05-19, 01:06   #4
Lazorik
Member

Το avatar του χρήστη Lazorik

Περιοχή: Λάρισα
Προεπιλογή

Εγώ πάλι, έχοντας μια καλλωπιστική μηλιά εδώ και ένα χρόνο, δεν είδα να έχει κανένα πρόβλημα το προηγούμενο καλοκαίρι στους 40 βαθμούς με φουλ ήλιο. Ίσως το ψύχος παίζει ρόλο στην καρποφορία αλλά δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα επιβίωσης στο ελληνικό κλίμα γενικότερα (σε αντίθεση με πολλά είδη acer πχ). Ίσα ίσα ο ήλιος της είναι τόσο απαραίτητος όσο και στην ελιά.
Lazorik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-19, 01:33   #5
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lazorik Εμφάνιση μηνυμάτων
... ... Ίσα ίσα ο ήλιος της είναι τόσο απαραίτητος όσο και στην ελιά.
Το πρόβλημα δεν είναι η έκθεση στον ήλιο, αλλά ο συγκεκριμένος αριθμός ωρών ψύχους που χρειάζεται το κάθε είδος για την χειμερινή του ανάπαυση.
Εάν δεν συμπληρώνει τον αναγκαίο χρόνο χειμερίας "νάρκης" συσσωρεύεται κόπωση που οδηγεί στον θάνατό του δένδρου. Απλά μια άνοιξη δεν θα ξυπνήσει.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 02-05-19, 09:38   #6
Lazorik
Member

Το avatar του χρήστη Lazorik

Περιοχή: Λάρισα
Προεπιλογή

Δεν διαφωνώ, όλα τα είδη λίγο πολύ έχουν ανάγκη τη χειμερινή ανάπαυση (εκτός από τα τροπικά προφανώς) αλλά δεν νομίζω ότι η μηλιά θα έχει θέμα στο κλίμα της Αθήνας. Πιο ευαίσθητα θεωρώ ότι είναι τα acer σ'αυτόν τον τομέα και παρόλα αυτά έχει γεμίσει ο τόπος.
Lazorik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-05-19, 14:09   #7
kchoriano
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν διαφωνώ, όλα τα είδη λίγο πολύ έχουν ανάγκη τη χειμερινή ανάπαυση (εκτός από τα τροπικά προφανώς) αλλά δεν νομίζω ότι η μηλιά θα έχει θέμα στο κλίμα της Αθήνας. Πιο ευαίσθητα θεωρώ ότι είναι τα acer σ'αυτόν τον τομέα και παρόλα αυτά έχει γεμίσει ο τόπος.
Εγώ πάλι ρε παιδιά με το ψάξιμο που έχω κάνει πριν την παραγγελία βλέπω ότι γράφουν όλοι ότι οι αγριομηλιές (malus crabapple) είναι από τα πιο ανθεκτικά δέντρα και επιβιώνουν στα κλίμα μας εύκολα. Το θέμα είναι οτι έχω πελαγώσει ως προς την επιλογή. Έχω βρει αυτό εδώ το site

https://www.bonsai-shop.com/en/bonsa...malus/?aoff=64

και είμαι διατεθειμένος να δώσω γύρω στα 140 ευρώ (με τα μεταφορικά) να πάρω ένα καλό δεντράκι.

Κοίταγα τους εξής κωδικούς 141-60, 141-39 και το 101-10 που είναι φτηνότερο καθότι μικρότερης ηλικίας. Μπορείτε να μου πείτε μια άποψη ως προς το nebari και τις διακλαδώσεις για το πιο δεντράκι θα επιλέγατε εσείς με 119,00€ που τα έχουν?

Εμένα με μια πρώτη ματιά μου άρεσαν οι παραπάνω κωδικοί και κυρίως ο 141-60 που έχει χοντρό nebari αλλά θα ήθελα μια γνώμη κάποιου πιο έμπειρου που θα δει κάτι παραπάνω το μάτι του. Από την τρίτη σελίδα και μετά έχει δέντρα μεγάλα.

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για την βοήθεια.
Ας πει ο καθένας τον κωδικό του να δω τι θα κάνω και γω ο έρμος
kchoriano δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-19, 01:39   #8
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Προσωπικά, κανένα γι' αυτό το ποσόν.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 04-05-19, 15:07   #9
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ πάλι, έχοντας μια καλλωπιστική μηλιά εδώ και ένα χρόνο, δεν είδα να έχει κανένα πρόβλημα το προηγούμενο καλοκαίρι στους 40 βαθμούς με φουλ ήλιο. Ίσως το ψύχος παίζει ρόλο στην καρποφορία αλλά δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα επιβίωσης στο ελληνικό κλίμα γενικότερα (σε αντίθεση με πολλά είδη acer πχ). Ίσα ίσα ο ήλιος της είναι τόσο απαραίτητος όσο και στην ελιά.
Προφανώς δεν κατάλαβες καλά.
Το πρόβλημα θα δημιουργηθεί όταν θα περάσει έναν δύο χειμώνες χωρίς δριμύ ψύχος που είναι απαραίτητο για το ξεχειμώνιασμα σε κάποια φυτά.
Με τον πρώτο χειμώνα αδυνατίζει και αν έρθει και δεύτερος συνεχόμενα μπορεί και να πεθάνει.
Παλιά 04-05-19, 15:09   #10
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Προσωπικά, κανένα γι' αυτό το ποσόν.
Παλιά 04-05-19, 15:14   #11
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Το πρόβλημα δεν είναι η έκθεση στον ήλιο, αλλά ο συγκεκριμένος αριθμός ωρών ψύχους που χρειάζεται το κάθε είδος για την χειμερινή του ανάπαυση.
Εάν δεν συμπληρώνει τον αναγκαίο χρόνο χειμερίας "νάρκης" συσσωρεύεται κόπωση που οδηγεί στον θάνατό του δένδρου. Απλά μια άνοιξη δεν θα ξυπνήσει.
Δεν πρόκειται απλά για κάποιες ώρες Αλεξάνδρα αλλά για συνεχόμενες ημέρες σε συγκεκριμένη θερμοκρασία.
Τα σφενδάμια για παράδειγμα θέλουν 45 ημέρες συνεχόμενες κάτω από 10 βαθμούς για να είναι υγιή και να έχουν καλή ανάπτυξη το επόμενο καλοκαίρι.
Τα έλατα θέλουν πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες.
Και φυσικά συνεχόμενοι ζεστοί χειμώνες έχουν ως αποτελέσμα να μην ξυπνήσουν κάποια άνοιξη.
Παλιά 05-05-19, 01:20   #12
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Να 'σαι καλά Ανδρέα! Τα εξήγησες πολύ καλλίτερα.

Ήθελα κι εγώ μια οξυά. Λατρεύω πραγματικά το είδος των φύλλων της. Την βρήκα λοιπόν σε μέγεθος shohin συλλεγμένο φυτό με εξαιρετικές γραμμές, έτοιμη πρώτη διακλάδωση και την αγόρασα. Έφθασε η άνοιξη και τα πρώτα πολυπόθητα φυλλαράκια, καταπράσινα με το αέρινο χνουδάκι τους με ενθουσίασαν. Περάσαμε μαζί τον πρώτο χρόνο με εξαιρετική ανάπτυξη κι αντίδραση και πέσαμε για ύπνο τον χειμώνα. Την επόμενη άνοιξη δεν ξύπνησε!

Ύστερα από κάνα δυο χρόνια βρίσκω στον Κανελλόπουλο όμορφους Κάρπινους (C. betulus) που το φύλλωμά τους μοιάζει με της οξυάς. Αγοράζω έναν. Τον αποκεφαλίζω, τον κλαδεύω (όλα στην σωστή εποχή και με σχολαστική κάλυψη των πληγών) και όταν με το καλό ήρθε η άνοιξη, πέταξε φυλλαράκια και γέμισε βλαστάρια. Είχαν όντως ένα προβληματάκι με τον ζεστό αέρα του καλοκαιριού, αλλά τα κατάφερε καλά κι όταν ήρθε ο χειμώνας πέφτουμε πάλι για ύπνο. Την επόμενη άνοιξη δεν ξύπνησε!

Βάσει της εμπειρίας του Γιάννη η Οστρυά αντέχει στην Αθήνα.
Είμαι σε αναζήτηση

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 05-05-19, 02:03   #13
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Βάσει της εμπειρίας του Γιάννη η Οστρυά αντέχει στην Αθήνα.
Είμαι σε αναζήτηση
Τον κάρπινο στο χωριό μου τον λέμε Γαύρο, την Οστρια την λέμε Μαυρόγαυρο, Ξαδερφάκια είναι. Ίδια γούστα, ίδια χούγια. Ημισκιερά μέρη, ελαφρά υγρό αλλά στραγγερό υπόστρωμα και κρύους χειμώνες θέλουν και τα δύο.
Από τα 15 είδη δρυός που υπάρχουν στην Ελλάδα τα 9 από αυτά είναι ενδημικά του Ολύμπου. Τα γνωρίζω όλα μια χαρά.
Αν υπάρχει κάποιο είδος δρυός που μπορεί να καλλιεργηθεί πιο εύκολα νομίζω είναι αυτό που λέμε Δένδρο και έχει καταπληκτικό κορμό που δείχνει πολύ γερασμένος.
Παλιά 05-05-19, 08:01   #14
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Αν υπάρχει κάποιο είδος δρυός που μπορεί να καλλιεργηθεί πιο εύκολα νομίζω είναι αυτό που λέμε Δένδρο και έχει καταπληκτικό κορμό που δείχνει πολύ γερασμένος.
Υποθέτω ότι θα πρέπει να είναι η Αριά, η Quercus ilex. Αυτήν εννοείς Ανδρέα ή κάποιο άλλο είδος?
Εδώ Αθήνα τα τελευταία χρόνια τις Αριές τις χρησιμοποιούν οι Δήμοι για τις δενδροφυτεύσεις και πραγματικά πηγαίνουν μια χαρά.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 05-05-19, 14:10   #15
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Υποθέτω ότι θα πρέπει να είναι η Αριά, η Quercus ilex. Αυτήν εννοείς Ανδρέα ή κάποιο άλλο είδος?
Εδώ Αθήνα τα τελευταία χρόνια τις Αριές τις χρησιμοποιούν οι Δήμοι για τις δενδροφυτεύσεις και πραγματικά πηγαίνουν μια χαρά.
Ναι Quercus Ilex αλλά δεν είναι το Άριο. Δένδρο την λέμε και έχει πολύ όμορφο κορμό, ενώ το Άριο δεν μου αρέσει. Υπάρχει γενικά ένα μπέρδεμα με τα ονοματα των ειδών βελανιδιάς στο διαδύκτιο.
Αν μπορεί ας βοηθήσει ο Λιάκος σ' αυτό.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg δρυς.jpg (15,3 KB, 19 εμφανίσεις)
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές