Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-08-16, 22:08   #1
tsalambas
Senior Member

Το avatar του χρήστη tsalambas

Περιοχή: Μόναχο
Προεπιλογή πεύκη φυτωρίου

Καλησπερα στην παρεα. Αγορασα σημερα μια πευκη η οποια μαλλον για μαυρη μου φαινεται, και αν και δεν εχει κατι το σπουδαιο θελω να δω τι μπορω να κανω μαζι της. Ολες οι γνωμες δεκτες βεβαιως. Εχω ηδη μια λευκη αγορασμενη απο περυσι, την οποια δεν εχω αγγιξει καθολου και θελω να αρχισω να καταπιανομαι με το ειδος.

Πριν λιγες μερες βρεθηκαμε με τον Κωστα στην Αθηνα και καναμε μια εξορμηση μεσα στον καυσωνα, αλλα δεν βρηκαμε κατι το σπουδαιο, παρα μονο εναν πολυ μετριο γιουνιπερο για 10€ τον οποιο περιμενω να παραλαβω τον επομενο μηνα. Φωτο δεν εβγαλα, νομιζω εχει μια ο Κωστας.

Στις βολτες που εκανα εντοπισα δυο Sylvestris προκληση, αλλα μεγαλη προκληση. Για του χρονου θα ξεχωρισω 7ημερο επιδρομων yamadori. Ακολουθουν φωτο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsalambas : 20-08-16 στις 22:12
tsalambas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-16, 00:50   #2
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalambas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα στην παρεα. Αγορασα σημερα μια πευκη η οποια μαλλον για μαυρη μου φαινεται, και αν και δεν εχει κατι το σπουδαιο θελω να δω τι μπορω να κανω μαζι της. Ολες οι γνωμες δεκτες βεβαιως.

Στις βολτες που εκανα εντοπισα δυο Sylvestris προκληση, αλλα μεγαλη προκληση. Για του χρονου θα ξεχωρισω 7ημερο επιδρομων yamadori. Ακολουθουν φωτο.
Φαντάζομαι να γνωρίζεις ότι απαγορεύεται η συλλογή δένδρων από τη φύση.

Το πεύκο που αγόρασες νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον. Από τη φωτογραφία δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα ούτε να δώσουμε προτάσεις τεκμηριωμένες. Νομίζω ότι μπορείς να το χαμηλώσεις, να αφαιρέσεις κλαδιά, που θα σου δώσουν υλικό για τζιν αλλά μην βιαστείς. Κοίταξέ το καλά από διάφορες γωνίες και κάνε 2-3 εναλλακτικά σχέδια.
Παλιά 23-08-16, 19:57   #3
Ανιχνευτής
Παλιός

Το avatar του χρήστη Ανιχνευτής

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

ειδικα τα συγκεκριμενα δε θα σου πιασουν με τιποτα .
Ανιχνευτής δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-08-16, 10:43   #4
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ανιχνευτής Εμφάνιση μηνυμάτων
ειδικα τα συγκεκριμενα δε θα σου πιασουν με τιποτα .
Δυστυχώς, μάλλον θα πρέπει να συμφωνήσω κι εγώ...
Κι ας μου επιτρέψετε να επαναλάβω το χιλιοειπωμένο : Ας αρκεσθούμε στα δένδρα φυτωρίου, ας αφήσουμε τα άγρια να μεγαλώνουν εκεί που τα φύτεψε ο Θεός, εφ' όσον δεν έχουμε την απαιτούμενη εμπειρία (...και εξοπλισμό?) για να τα "σηκώσουμε", να τα διατηρήσουμε ζωντανά και στην συνέχεια να ανακάμψουν για να μπορέσουμε να ασχοληθούμε καλλιτεχνικά μαζί τους.
Προσωπική άποψη... μετά από μερικές δικές μου αποτυχημένες προσπάθειες

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 27-08-16 στις 10:19
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-08-16, 12:55   #5
tsalambas
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάζομαι να γνωρίζεις ότι απαγορεύεται η συλλογή δένδρων από τη φύση.

Το πεύκο που αγόρασες νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον. Από τη φωτογραφία δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα ούτε να δώσουμε προτάσεις τεκμηριωμένες. Νομίζω ότι μπορείς να το χαμηλώσεις, να αφαιρέσεις κλαδιά, που θα σου δώσουν υλικό για τζιν αλλά μην βιαστείς. Κοίταξέ το καλά από διάφορες γωνίες και κάνε 2-3 εναλλακτικά σχέδια.
Παιδια δεν θα μπω σε διαδικασια να ξεχωρισω δεντρο μεσα απο τον βραχο, αλλα ειναι φαρισαϊσμος -και δεν κανω προσωπικη αναφορα- να βαραμε παλαμακια σε διακεκριμενους του χωρου που βγαζουν δεντρα σαν αγριοχορτα και τα παρουσιαζουν σε εκθεσεις, ενω σε φορουμς να κουναμε το δαχτυλο σε συλλογη yamadori.

Στο δια ταυτα, θα ανεβασω μερικες φωτο που θα βοηθησουν οποιον εχει ορεξη να μοιραστει τις σκεψεις του.
Παλιά 28-08-16, 15:47   #6
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalambas Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...αλλα ειναι φαρισαϊσμος -και δεν κανω προσωπικη αναφορα- να βαραμε παλαμακια σε διακεκριμενους του χωρου που βγαζουν δεντρα σαν αγριοχορτα και τα παρουσιαζουν σε εκθεσεις,... ...
Έχω την γνώμη απ' όσα έχω διαβάσει ότι όλοι αυτοί οι "διακεκριμένοι", καθώς φυσικά και οι προμηθευτές τους, δρουν νόμιμα βάσει αδειών που λαμβάνουν από τις αρμόδιες αρχές.
Κι εμείς μπορούμε ασφαλώς να ζητήσουμε σχετικές άδειες για συγκεκριμένα δένδρα από τα τοπικά δασαρχεία και με νόμιμο τρόπο να "σηκώσουμε" τα "θύματά" μας. Το ζήτημα εδώ δεν είναι η νομιμότητα αλλά το know how ούτως ώστε τα δένδρα να επιζήσουν, να ανακάμψουν και να εκπληρώσουν τον σκοπό τους ως έργα τέχνης ή όπως αλλιώς θέλετε να τα δείτε...
Προσωπικά, για τον εαυτό μου, νομίζω ότι εάν βγάλω ένα σχίνο ή μία κουμαριά ή ό,τι άλλο από το κτήμα μου (που και γι' αυτά χρειάζομαι άδεια), σίγουρα πηγαίνω στα τυφλά όσον αφορά στην επιβίωσή τους. Θα εφαρμόσω όσα έχω διαβάσει κι όσα έχω ήδη εφαρμόσει προηγουμένως, αποσκοπώντας στο να διατηρήσω τα δένδρα ζωντανά, ΑΛΛΑ και πάλι θεωρώ ότι δρώ ως μαθητευόμενος μάγος δηλαδή χωρίς σίγουρο αποτέλεσμα. Οπότε το θύμα είναι πάντα ένα δένδρο που βρισκόταν ζωντανό στις φυσικές του συνθήκες επί δεκαετίες κι εγώ για ένα "καπρίτσιο" το καταδίκασα σε θάνατο.
Νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί σαν κι εμένα στον κύκλο μας...
Και ζητώ συγγνώμη εάν στενοχωρώ κάποιους, δεν πρόκειται για προσωπική επίθεση, αλλά καλλίτερα να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 28-08-16, 16:52   #7
tsalambas
Senior Member

Προεπιλογή

Σιγουρα εγω δεν ειμαι απο αυτους που θα στενοχωρηθουν απο τα γραφομενα σου. Τα θεμα ειναι πολυδιαστατο και ετσι οπως το θετεις εδω μπορω να αντεπιχειρησω και να πω οτι ο καθενας εκτιμα τις δυνατοτητες και ικανοτητες του. Αν κρινει εαυτον λιγο για κατι, δε σημαινει πως ειναι λιγος οποιος αλλος για το ιδιο. Και ναι, επειδη εγω κανω χρονια κατι και αποτυγχανω ή επιτυγχανω δε σημαινει πως καποιος αλλος νεος με λιγοτερη πειρα απο τη δικη μου δεν εχει ελπιδα.

Δεν τα ξερουμε ολα, και φυσικα κανεις απο οσους διαφημιζει δεντρα δε μας λεει ποσα του πεθαινουν ετησιως ή ποσα εβγαλε απο τη γη και δεν εβγαλαν ουτε μηνα στο τελαρο. Ολοι διηγουνται ιστοριες επιτυχιας και οχι αποτυχιας. Τωρα κατα ποσον βγαζουν δεντρα νομιμως και επισημως αυτο το ξερουν καλυτερα οι ιδιοι, απο τα βουνα και τους γκρεμους.

Δεν εχω καποια παγια θεση απεναντι στο ζητημα yamadori, καθως δεν μιλαμε για αποψιλωση δα, αλλα για μεταφορα καποιου μικρου δενδρου το οποιο ελαχιστα προσφερει στο οικοσυστημα.

Κλεινοντας το off topic: εαν ο σπορος ειναι λαθος δρομος, εαν το yamadori ειναι λαθος δρομος, εαν και το φυτωριο ειναι λαθος δρομος για ευρεση/δημιουργια καταλληλου υλικου προ bonsai η εξισωση δεν λυνεται. Διοτι ακομα και σε αυτο εδω το φορουμ εχουν εκφραστει αποψεις αντιθετες και στις 3 λυσεις.

Και μιας και εχω χαλασει ολων τη διαθεση ας δουμε και μερικες φωτο απο το πευκο, το οποιο αδικειτε απο τον τροπο που αποτυπωνεται στις φωτο.

Παλιά 29-08-16, 20:07   #8
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Ωραία διακλάδωση!
Αν καθαρίσεις τις ξερές βελόνες και τυχόν ξερά κλαδάκια από ανάμεσα, θα φανεί καλλίτερα.
Πώς το βλέπεις το υπόστρωμα?
Δοκίμασες να το σηκώσεις απ' το pot?

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 30-08-16, 11:31   #9
Ανιχνευτής
Παλιός

Το avatar του χρήστη Ανιχνευτής

Προεπιλογή

εφοσον μιλαμε για ελλαδα και yamadori , να ξερεις πως .

το πευκο δυστηχως ..... εχει πολυ λιγες πιθανοτητες επιβιωσης ( ισως λογω κλιματος ....;;).
η ελια σχεδον αγγιζει το 100% αν το κανεις καλα ...
το ιδιο και για την μυρτια...

ο γιουνιπερος ετσι κι ετσι.. αυτα απο εμενα ..
Ανιχνευτής δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-09-16, 01:37   #10
tsalambas
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία διακλάδωση!
Αν καθαρίσεις τις ξερές βελόνες και τυχόν ξερά κλαδάκια από ανάμεσα, θα φανεί καλλίτερα.
Πώς το βλέπεις το υπόστρωμα?
Δοκίμασες να το σηκώσεις απ' το pot?
Μια μαζα, αν προσεξεις και σε καποιες απο τις φωτογραφιες φαινεται καθαρα πως ειναι πετρα.
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές