Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-08-12, 12:12   #1
frank-675
Senior Member

Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Προεπιλογή Πεύκο φυτωρίου

Καλημέρα. Συγχαρητήρια για την φανταστική δουλεία που κάνετε. Διαβάζω αρκετά και βλέπω βίντεο σε αυτή την πρώτη φάση που βρίσκομαι. Αγόρασα πριν κάνα μήνα αυτό το πεύκο από φυτώριο στον Ωροπό με 50 ευρώ. Θα ήθελα να μου πείτε το είδος του αν γνωρίζεται. Η μόνη πληροφορία που πήρα ήταν πως είναι Nano. Σας ευχαριστώ.

http://s1264.photobucket.com/albums/...rank-675/pine/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη frank-675 : 03-08-12 στις 12:42
frank-675 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-12, 12:57   #2
dimitris1
Member

Το avatar του χρήστη dimitris1

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από frank-675 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα. Συγχαρητήρια για την φανταστική δουλεία που κάνετε. Διαβάζω αρκετά και βλέπω βίντεο σε αυτή την πρώτη φάση που βρίσκομαι. Αγόρασα πριν κάνα μήνα αυτό το πεύκο από φυτώριο στον Ωροπό με 50 ευρώ. Θα ήθελα να μου πείτε το είδος του αν γνωρίζεται. Η μόνη πληροφορία που πήρα ήταν πως είναι Nano. Σας ευχαριστώ.

Καλησπερα
Το πευκακι ειναι mugo, εχουν περασει απο τα χερια μας αρκετα παρομοια τα οποια πλεον ειναι στον αλλο κοσμο. Θα σου προτεινα αν θελεις να το προχωρησεις και να το κανεις bonsai να μην κανεις τιποτα για κανα δυο χρονια να δεις πως παει και αν ζει το ξανασκεφτεσαι. Αν και εχω ακουσει οτι εχουν αντοχες κλπ κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ δυσκολο ειδος για βεραντα, ακομα και στη φαση που ειναι το δικο σου, χωρις καμια δηλαδη διαμορφωση. Φετος εχασα 2 τετοια. Το ενα το ειχα διαμορφωσει (συρματωμα μεταφυτευση) και το αλλο απλα πεθανε πριν το αγγιξω.Παντως σου ευχομαι καλη τυχη γιατι θα σου χρειαστει!!!!
dimitris1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-12, 13:53   #3
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Πρόταση 1η: όταν βγάζουμε φωτογραφία φυτό για μπονσάι, το βγάζουμε από το ύψος της γλάστρας προκειμένου να φαίνεται ο κορμός που μας ενδιαφέρει πιο πολύ.
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-12, 14:08   #4
Manosvince
Moderator

Το avatar του χρήστη Manosvince

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

2η θες να πείς γιατί ο Δημήτρης του είπε πάνω κάτω να μην κάνει κάτι προς το παρών, γιατί θα το χάσει..

Φιλέ καλώς ήρθες και πολύ καλά καάνεις που βλέπεις βιντεάκια...διάβασε μερικά άρθρα και εδώ μέσα και καλή συνέχεια..

Αν σε τρώνε τα χέρια σου να πειραματιστείς, μπορείς απο Σεπτέμβρη να πάρεις για να "παίξεις" πάνω του καμιά ελιά, καμιά φτελιά, ίσως ένα λιγούστρο, και συνεχίζεις.
Manosvince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-12, 15:27   #5
novice
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Ο δημήτρης θεωρεί δεδομένο ότι το δέντρο μπορεί να γίνει μπονσάι κάτι που εγώ (όπως πάντα) αν δεν δω κορμό, έχω τις αμφιβολίες μου
Παλιά 03-08-12, 15:42   #6
dimitris1
Member

Το avatar του χρήστη dimitris1

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο δημήτρης θεωρεί δεδομένο ότι το δέντρο μπορεί να γίνει μπονσάι κάτι που εγώ (όπως πάντα) αν δεν δω κορμό, έχω τις αμφιβολίες μου
Αν διαβασεις εγραψα : Θα σου προτεινα αν θελεις να το προχωρησεις και να το κανεις bonsai να μην κανεις τιποτα για κανα δυο χρονια να δεις πως παει και αν ζει το ξανασκεφτεσαι.
Πως απο αυτο εφτασες στο οτι θεωρω δεδομενο το οτι μπορει να γινει μπονζαι ειναι αλλο θεμα.
Αυτο που ειπα και πριν ειναι οτι ειναι δυσκολο ειδος να το κρατησει εστω και στην μορφη αυτη.
dimitris1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-12, 18:02   #7
frank-675
Senior Member

Προεπιλογή

Προς το παρόν παιδιά δεν σκέπτομαι να κάνω τίποτα. Το μόνο που κάνα ήταν όταν το πήρα να καθαρίσω αρκετές ξερές πευκοβελόνες με το χέρι και τίποτα άλλο. Το ποτίζω κάθε 5 μέρες περίπου και μέχρι στιγμής πάει καλά. Από ότι διαβάζω είναι εποχή για κορφολόγημα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να το κάνω. Μου είναι δύσκολο να βγάλω φωτογραφίες τον κορμό γιατί είναι πολύ πυκνό το τοπίο. Θα προσπαθήσω όμως να προσθέσω νέες.
Παλιά 03-08-12, 18:05   #8
Manosvince
Moderator

Προεπιλογή

Nα ποτίζεις όποτε στεγνώνει καλά.

Α, Frank, δες εδώ μερικά ενδιαφέροντα άρθρα.. http://www.mybonsai.gr/vb/forumdisplay.php?f=43

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manosvince : 03-08-12 στις 22:50
Παλιά 03-08-12, 18:51   #9
GIANNHS
Moderator

Προεπιλογή

Είχα την εντύπωση ότι τα Mugo είναι απο τα πιο ανθεκτικά πεύκα αλλά ακόμα δεν έχω δοκιμάσει την τύχη μου με αυτά. Πιστεύω ότι είναι καταλληλότερα για μεγάλα μεγέθη μπονσάι
Παλιά 03-08-12, 19:16   #10
Zerkian
Παλιός

Το avatar του χρήστη Zerkian

Περιοχή: Καβάλα
Προεπιλογή

Το δεντράκι σου παρουσιάζει το φαινόμενο jet lag Βρίσκεται δλδ. εκτός χρόνου. Αυτό το φαινόμενο το έχουν πολλά φυτά που καλλιεργούνται για παραγωγή, συχνά σε χώρες εκτός Ελλάδας ή σε ελεγχόμενες συνθήκες (θερμοκήπια). Το αποτέλεσμα είναι να παρουσιάζει απόκλειση της βλαστικής του περιόδου από αν καλλιεργούνταν στην ύπαιθρο. Για να συγχρονιστεί πρέπει να περάσει μια ολόκληρη περίοδο βλάστησης στο νέο του περιβάλλον. Στη συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να το αφίσεις να "σκάσει" τα καθυστεριμένα του κεριά (Άνοιξη 2013) και να ολοκληρώσει την ανάπτυξη τους, πράγμα που θα συμβεί το φθινόπωρο του 2013. Εναλλακτικά μπορείς να το κλαδέψεις και φέτος το φθινόπωρο/χειμώνα με σκοπό να προκαλέσεις νέο σκάσιμο από την αρχή. Το κορφολόγημα αυτή την εποχή θα προκαλέσει μεγάλη απώλεια υγρών. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να αφήνουμε τα φυτά που αγοράζουμε από φυτώρια να συγχρονιστούν στην ύπαιθρο για τουλάχιστον μισό χρόνο.
Όσο αναφορά το πότισμα. Οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές αυτήν την εποχή. Αν το δοχείο που είναι φυτεμένο είναι πάνω από 30εκ. και το χώμα του πυκνό και βαρύ τότε μπορεί να αντέχει απότιστο και 5 μέρες. Αν όμως είναι σε πιό μικρή γλάστρα τότε το χώμα στεγνώνει πιο γρήγορα οπότε ίσως χρειαστεί να κάνεις ποτίσματα πιο συχνά.
Παλιά 03-08-12, 21:24   #11
frank-675
Senior Member

Προεπιλογή

Έκανα κάποιες προσπάθειες να φωτογραφήσω τον κορμό (παρόλο που ναι βράδυ).

Παλιά 03-08-12, 21:32   #12
frank-675
Senior Member

Προεπιλογή

Πάντως παιδιά πιστεύω πως αν δεν το μεταφυτέψω σε νέα γλάστρα έτσι ώστε να καθαριστεί καλύτερα ο κορμός και να δω και πως θα μου κάτσει, δεν θα μπορέσω να πάρω αποφάσεις για τα κλαδιά που πρέπει να φύγουν. Οπότε πρέπει να γλυκάνει ο καιρός και να το μεταφυτέψω. Το ερώτημα είναι γλάστρα ή ποτ για μπονζάι? Από αυτά που διαβάζω για να προσαρμοστεί σε ποτ θα πρέπει να αφαιρεθεί ρίζα αλλά αυτό είναι ένα ρίσκο.
Παλιά 03-08-12, 22:43   #13
Manosvince
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zerkian Εμφάνιση μηνυμάτων
...... Αν το δοχείο που είναι φυτεμένο είναι πάνω από 30εκ. και το χώμα του πυκνό και βαρύ τότε μπορεί να αντέχει απότιστο και 5 μέρες. Αν όμως είναι σε πιό μικρή γλάστρα τότε το χώμα στεγνώνει πιο γρήγορα οπότε ίσως χρειαστεί να κάνεις ποτίσματα πιο συχνά.
Καλά ας μη το δένουμε και κόμπο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από frank-675 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως παιδιά πιστεύω πως αν δεν το μεταφυτέψω σε νέα γλάστρα έτσι ώστε να καθαριστεί καλύτερα ο κορμός και να δω και πως θα μου κάτσει, δεν θα μπορέσω να πάρω αποφάσεις για τα κλαδιά που πρέπει να φύγουν. Οπότε πρέπει να γλυκάνει ο καιρός και να το μεταφυτέψω. Το ερώτημα είναι γλάστρα ή ποτ για μπονζάι? Από αυτά που διαβάζω για να προσαρμοστεί σε ποτ θα πρέπει να αφαιρεθεί ρίζα αλλά αυτό είναι ένα ρίσκο.
Αυτό που λες στην αρχή ισχύει... Μια γλάστρα τύπου "μπολ" που θα έχεις δει σίγουρα σε φωτογραφίες μέσα στο forum είναι ότι πρέπει...Θα σου πρότεινα να κάνεις μεταφύτευση πριν την άνοιξη, χωρίς να είμαι σίγουρος, ξαναλέω δεν έχω εμπειρία με πεύκα, απλώς βάση της λογικής. Και η μεταφύτευση θα είναι ήπια, δηλαδή χωρίς να αφαιρέσεις μεγάλο ποσοστό ρίζας. Κυρίως θα προσπαθήσεις να αντικαταστήσεις το οργανικό χώμα με ανόργανο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manosvince : 03-08-12 στις 22:47
Παλιά 03-08-12, 22:44   #14
novice
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Μία χαρά είναι οι φωτογραφίες.

Η άποψή μου είναι ότι το συγκεκριμένο φυτό είναι πολύ κατάλληλο για πειραματισμό.

Δημήτρη, αστειευόμουν προς τον Μάνο αλλά προφανώς δεν διάβασα σωστά τι έγραψες.
Παλιά 04-08-12, 09:36   #15
frank-675
Senior Member

Προεπιλογή

Θα περιμένω μέχρι να φύγουν και τα τελευταία κρύα του Μάρτη και θα το μεταφυτέψω καλώς ερχόντων των πραγμάτων. Φαίνεται πως είναι δύσκολος ο δρόμος με τα κωνοφόρα αλλά θα προσπαθήσω. Σας ευχαριστώ όλους για ακόμη μια φορά.
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές