Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-05-10, 15:59   #1
konstantinos132
Guest

Προεπιλογή τοπρωτο μου μπονσαι και το πρωτο φυτο που το προσδιοριζο για μπονσαι

για σας ξανα λοιπον αυτο ειναι το μπονσαι π[ου αγορασα γραφει οτι ειναι 7 ετων χρειαζεται να του κανω κατι προς το παρον?και αυτη η ροδια nana την μεταφυτεψα πριν 3-4 μερες θα επρεπε να την αραιωσω λιγο?οι κορμοι ειναι καλα που ειναι τοσοι πολλοι?θα γινοταν ωραιο μπονσαι αυτο?συγχωρεστε με που κανω σιλι ερωτησεις αλλα θα ηθελα να μαθω.πηγα σημερα να παρω το βιβλιο αλλα ειχαν απεργια οποτε αυριο θα το χω. Κωνσταντινος.
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-10, 22:56   #2
s0crates
Παλιός

Το avatar του χρήστη s0crates

Περιοχή: 刀ノζԾ丂ノム (Cyprus)
Προεπιλογή

Εγώ θα έλεγα ασ'το να προσαρμοστεί. Μη βιάζεσαι. Δες τι μπορεις να βρεις στο ιντερνετ και στο φορουμ απο πληροφοριες και διαβασε να είσαι προετοιμασμένος. Προσωπικά δεν θα έπαιρνα αυτο το δεντράκι... Πόσα το πήρες (αν επιτρεπεται δλδ); Δεν είχαν καμια φτελιά η καμια ελιά; Καλύτερα θα ήταν για αρχή. Όπως και να'χει προς το παρόν απλα πότιζε τα και τα δυο σωστά και σιγα σιγα να αρχίσουν να βλέπουν μπόλικο ήλιο, δεν χρειάζονται κλάδεμα τώρα...
Παλιά 20-05-10, 23:01   #3
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με τον Σωκρατη...θα σου προτεινα και εγω, πρωτα να μαθεις να τα διατηρεις και μετα να αρχισεις να ασχολεισαι με την διαμορφωση...γνωριζεις οτι και τα δυο ειναι εξωτερικου χωρου ε?
Τωρα, σχετικα με τη ροδια, δεν ειναι κακο οτι εχει πολλους κορμους, μπορεις να τη διαμορφωσεις σε πολυκορμο σχεδιο, σαν μικρο δασακι...
Παλιά 21-05-10, 07:22   #4
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Πιο μετά θα μπορούσες επίσης να διπλώσεις κοντά κοντά τους κορμούς και μετα απο αρκετό καιρό να σου δώσουν ένα κορμό.
Παλιά 21-05-10, 16:36   #5
konstantinos132
Guest

Προεπιλογή

τα εχω μεσα σε παραθυρο κοντα σχεδον μια βδομαδα τωρα να προσαρμοστουν κι επειδη τη ροδια τη μεταφυτεψα λιγες μερες ειπα να την αφησω χωρις ηλιο αλλα με φως και χωρισ αερα.μου ειπαν δηλδ.τη κυριακη θα ξεκινησω να τα βαζω στον ηλιο.το πηρα 25 ευρο.και μια ερωτηση.θα ηταν καλυτερα να βρω μια θεση που οταν λειπω στη δουλεια να ειναι 2-3 ωρες στον ηλιο η ολλη μερα?τι θα ηταν καλυτερο και για το ενα και για το αλλο?
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-10, 16:38   #6
konstantinos132
Guest

Προεπιλογή

να το κλαδεψω το χειμωνα τη ροδια?στο βιβλιο γραφει τα φυλλοβολα μπορω να τα κλαδεψω το καλοκαιρι.παιζει φαση η θα τα αποτελειωσω?
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-10, 17:17   #7
s0crates
Παλιός

Το avatar του χρήστη s0crates

Περιοχή: 刀ノζԾ丂ノム (Cyprus)
Προεπιλογή

Μετά απο μεταφύτευση δεν κλαδευουμε για 2-3 εβδομάδες μέχρι να ξεπεράσει το σοκ το φυτό.. Εξάλλου δεν νομίζω να μεγαλώνει και ιδιαίτερα η ροδιά σου τώρα.. Όταν ανακάμψει μπορείς ναι να την κλαδεύεις μέχρι το φθινόπωρο που θα αρχίσει να ξεκουράζεται. Εάν έχει περάσει το διάστημα 1-2 εβδομάδων να τα βγάλεις έξω και προοδευτικά να τους παρέχεις περισσότερη ώρα ήλιο.

Άν μπορείς τοποθέτησε τα κάπου που να τα πιάνει 4-5 ώρες ο πρωινός ήλιος.. Τη ροδιά μάλλον δεν την πειράζει φουλ ήλιος αλλά για το πεύκο του βούδα δεν είμαι σίγουρος αν αντέχει τον μεσημεριανό καύσωνα τώρα το καλοκαίρι...

Για περισσότερες πληροφορίες χρησιμοποίησε την αναζήτηση του φόρουμ και το google. Για παράδειγμα στο google γράψε: buddhist pine bonsai care. Αν δεν τα πας και τόσο καλά με τα Αγγλικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Google Translate για μετάφραση.
Παλιά 21-05-10, 19:58   #8
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s0crates Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά απο μεταφύτευση δεν κλαδευουμε για 2-3 εβδομάδες μέχρι να ξεπεράσει το σοκ το φυτό..
Στη μεταφύτευση πρέπει να κλαδεύουμε ανάλογα με το ποσοστό της ρίζας που αφαιρέθηκε, ούτως ώστε οι ρίζες που απέμειναν να έχον τη δυνατότητα να θρέφουν το φυτό, αλλιώς πιθανόν να χαθούν κάποια κλαδιά..........

Η ροδιά θα αναπτύσσεται συνεχώς αλλά όπως όλα τα φυτά, θα σταματήσει μέσα στις μεγάλες ζέστες.

Αυτό που πρέπει να αποφύγεις για λίγες βδομάδες, είναι η λίπανση.
Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-10, 21:58   #9
konstantinos132
Guest

Προεπιλογή

ευχαριστω παιδια.εντωμεταξυ πηρα αυτο γιατι δεν ειχα λευτα και ηταν φθηνο.θα διαβασω το βιβλιο 2-3 φορες -ιντερνετ -φορουμ και θα προσπαθησω ναβρω φυτα που να εχω μια συλλογη ωστε να ασχολουμε1αν και δουλευω μεχρι τις 10 το βραδυ αλλα κατι θα κανω.θα βρισκω χρονο
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-10, 22:11   #10
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstantinos132 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω παιδια.εντωμεταξυ πηρα αυτο γιατι δεν ειχα λευτα και ηταν φθηνο.θα διαβασω το βιβλιο 2-3 φορες -ιντερνετ -φορουμ και θα προσπαθησω ναβρω φυτα που να εχω μια συλλογη ωστε να ασχολουμε1αν και δουλευω μεχρι τις 10 το βραδυ αλλα κατι θα κανω.θα βρισκω χρονο
25ε φιλε, δεν ειναι λιγα...εχω παρει θηρια με λιγοτερα χρημματα...θελει υπομονη και καλο ψαξιμο, ξεκινα να ψαχνεις σε φυτωρια στο πισω μερος, δεντρα ταλαιπωρημενα που τα εχουν για αναρρωση, αν τα παζαρεψεις λιγο θα τα βρεις σε καλη τιμη...προσφατα ο φιλος Greg εγραψε ενα ωραιοτατο οδηγο για το πως κανουμε τις αγορες απο φυτωριο...
Παλιά 21-05-10, 22:40   #11
Greg
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Greg

Περιοχή: cyprus
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
25ε φιλε, δεν ειναι λιγα...εχω παρει θηρια με λιγοτερα χρημματα...θελει υπομονη και καλο ψαξιμο, ξεκινα να ψαχνεις σε φυτωρια στο πισω μερος, δεντρα ταλαιπωρημενα που τα εχουν για αναρρωση, αν τα παζαρεψεις λιγο θα τα βρεις σε καλη τιμη...προσφατα ο φιλος greg εγραψε ενα ωραιοτατο οδηγο για το πως κανουμε τις αγορες απο φυτωριο...
αρχισα να νιωθω περηφανος για τον οδηγο μου!!
Greg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-10, 23:51   #12
Σαββας Παπαλοιζου
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Σαββας Παπαλοιζου

Περιοχή: Λαρνακα, Κυπρος
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstantinos132 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωνσταντινο,μην βιαζεσαι......σε ενα χρονο απο τωρα,αν αντεξεις(που το ευχομαι)θα αναθεωρησεις πολυ τις αποψεις σου περι το αντικειμενου...Διαβασε και παρε το χρονο σου για το επομενο βημα....οσο πιο αργα κινεισαι τοσο πιο λιγα λαθη θα κανεις........Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ,ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ.
Παλιά 21-05-10, 23:56   #13
Perkos
Ο πιο παλιος απ΄ολους!!!

Το avatar του χρήστη Perkos

Περιοχή: θεσσαλονικη
Προεπιλογή

Φιλε Κωνσταντινε χρονια πολλα και απο εμενα !
Βγηκες νικητης μετα απο μια παρα πολυ δυσκολη μαχη που εδωσες με τα ναρκωτικα ! Εγω προσωπικα σε θαυμαζω πολυ για αυτο ! Σημαινει οτι εχεις πολυ δυναμη μεσα σου !

Τα δεντρακια σου ειναι παρα πολυ ωραια , αν στην διαδικασια στο να γινουν καποτε μπονσαι σου προσφερουν χαρα και ηρεμια !

Μαθενα τα φροντιζεις, μαθε τα μυστικα τους και να εισαι σιγουρος οτι θα ανακαλυψεις ενα φανταστικο κοσμο !

Θελει υπομονη ομως και μεθοδο, οχι βιασυνη !

Και μη λυπασαι τους μοντερατορες, βομβαρδισε τους με ερωτησεις. Τους αρεσει !
Παλιά 22-05-10, 20:03   #14
konstantinos132
Guest

Προεπιλογή

ενταξει παιδια αυτη τη στιγμη η λεξη αρχαριος ειναι πολλη για μενα .εγω ειμαι ασχετος εξου και οι πολλες ερωτησεις.και σιγουρα θα την πατησω πολλες φορες στην αγορα μου και θα χαλασω και φυτα αλλα ξεκινησα διαβασμα εχω ορεξη,υπομονη δεν εχω αλλα θααποκτησω και με τη βοηθεια σας σε 2-3 χρονια πιστευω θα εχω κανει κατι και θαξερω κατι παραπανω.παντως σας ευχαριστω πολυ!!!!!1
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-10, 20:54   #15
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Ρώτα ό,τι θες Κωνσταντίνε!
Εμένα πάντως η ροδιά με τρελαίνει! Προσωπικά θα της αφαιρούσα περίπου το 1/3 του ύψους της.
Τον Ποδόκαρπο δεν θα τον πείραζα και θα τον άφηνα να αναπτυχθεί ελεύθερα για αρκετό καιρό μιας και η ανάπτυξή τους είναι πάρα πολύ αργή.

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές