Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Καλώς ήρθατε!! > Ας γνωριστούμε...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-06-18, 14:04   #1
Savvas_ref
Junior Member

Περιοχή: Σέρρες
Προεπιλογή Καλησπέρα και από εμένα

Καλησπέρα σας!
Παρακολουθώ το φόρουμ σας εδώ και ένα χρόνο κοντά αλλά διάφορες υποχρεώσεις και έλλειψη χρόνου δεν μου άφηναν πολλά περιθώρια να ασχοληθώ. Τώρα που έχω χρόνο είπα να ασχοληθώ.
Είμαι ο Νίκος λοιπόν 30 ετών από Σέρρες! Δεν ασχολήθηκα ποτέ με την τέχνη του μπονσάι και τώρα κάνω τα πρώτα μου βήματα.

Είπα να ξεκινήσω με ένα πευκάκι που μου έδωσαν ως δώρο.
Ήταν ένα απλό δεντράκι από τα κλασσικά που βλέπουμε... Ίσιο κορμό, ψηλό και λιγνό. Όταν το έβγαλα από την γλάστρα όμως για να το μεταφυτέψω ενθουσιάστικα από την ρίζα του και ήταν η αφορμή να αρχίσω επιτέλους.

https://imgur.com/a/Zh4s1hC

Δείτε την πρώτη απόπειρα μου και οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη!
Savvas_ref δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-06-18, 22:26   #2
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Δώσε μας μερικές πληροφορίες παραπάνω για το πεύκο σου.
Σε τι γλάστρα ήταν πριν το μεταφυτεύσεις?
Πότε το μεταφύτευσες?
Έκανες άλλες επεμβάσεις στην ρίζα?
Τα tire up που φαίνονται στην φωτογραφία τι ακριβώς εξυπηρετούν?

Το να ξεκινήσεις το bonsai ως χόμπυ/τέχνη με ένα πεύκο, δεν είναι το πλέον ενδεικνυόμενο... Χρειάζονται πολύ ειδικές τεχνικές στην καλλιέργειά τους τα πεύκα.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-18, 20:08   #3
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Κι εγώ πραγματικά δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήθελες να κάνεις με το δενδράκι.
Είναι δύσκολο είδος για αρχή και καλά είναι όποιος αρχίζει να ασχολείται, πρώτα να ρωτάει και μετά να ενεργεί.

Πότε έκανες τη μεταφύτευση;
Τι υπόστρωμα χρησιμοποίησες;
Έκοψες ρίζα; Αν ναι σε τι ποσοστό περίπου.
Είχες κάποιο στυλ στο μυαλό όταν ξεκίνησες να το πειράζεις;
Υπάρχουν πολλά μικρά κλαδάκια κοντά στον κορμό που θα έπρεπε να ξεκαθαρίσεις κατ' αρχήν. Αντί αυτού εσύ έδεσες κάποια κλαδιά χωρίς να υπάρχει λόγος.
Παλιά 22-06-18, 00:09   #4
Savvas_ref
Junior Member

Περιοχή: Σέρρες
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας.

Να απαντήσω ένα ένα...

Ήταν σε μία κλασσική γλάστρα που έχουν τα θερμοκήπια.
Η μεταφύτεψη έγινε περίπου 23-27 Μαρτίου.
Η επέμβαση που έγινε στις ρίζες ήταν να κοπούν οι λεπτές στο μήκος.
Γνωρίζω πως ένα από τα καλύτερα φυτά να αρχίσεις είναι η αγριελιά...
Η πραγματικότητα είναι όμως πως όλα τα παραπάνω δεν τα έκανα μόνος μου. Είχα πολύ βοήθεια από έμπειρο άτομο πάνω στα μπονσάι. Το μόνο που έγινε αποκλειστικά από εμένα είναι το συρμάτομα.(ναι ναι... και τα τιρε απσ.)

Από εκεί και πέρα...
Το χώμα είναι μείγμα σε ίση ποσότητα πηλού + τύρφης και στην μισή ποσότητα από τα άλλα δύο τριμμένη τριμμένη ελαφρόπετρα.

Σίγουρα είχα κάποιο σχέδιο στο μυαλό αλλά... Δεν βγαίνει πάντα... Ήθελα κάτι που να φέρνει προς Τ.

Πείτε μου να θέλετε και οι δύο σας πως θα το κάνατε το δεντράκι εσείς. Η... Δείξτε μου μια δουλειά σας να πάρω ιδέες
Savvas_ref δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-18, 01:08   #5
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Νίκο, είναι κάποια πολύ βασικά πράγματα τα οποία πρέπει να γνωρίζουμε όλοι για κάθε είδος με το οποίο θέλουμε να ασχοληθούμε.
Εν προκειμένω, για το πεύκο σου θα μπορούσαμε για παράδειγμα να επισημάνουμε το ότι αυτό το είδος βασίζει την υγιά ανάπτυξή του στις ρίζες του.
Αντίθετα, ο Γιουνίπερος βασίζεται στο φύλλωμά του.

Σχετικά με το κλάδεμα της ρίζας, θα μπορούσαμε επίσης να επισημάνουμε ότι οι ρίζες που μας χρειάζονται στην διαμόρφωση ενός δένδρου σε μπονσάϊ είναι οι λεπτές ρίζες που διακλαδίζονται σε άλλες λεπτότερες. Οι χονδρές ρίζες οι οποίες εξυπηρετούν την αγκύρωση του δένδρου σε φυσικές συνθήκες δεν μας είναι χρήσιμες.
Διαβάζοντας λοιπόν ότι μείωσες κατά μήκος "τις λεπτές ρίζες" μου δίνει την εντύπωση ότι πιθανώς έγινε κάποιος λανθασμένος χειρισμός? Εξαρτάται φυσικά από το ποσοστό της ρίζας που έχει αφαιρεθεί στην ίδια επέμβαση.
Αντίθετα, δεν αναφέρεις εάν μειώθηκε καθόλου η κεντρική ρίζα, η οποία σταδιακά πρέπει να αφαιρεθεί τελείως.

Σχετικά με το υπόστρωμα, ο "πηλός" και η "τύρφη" δύο οργανικά υλικά, δεν είναι κατάλληλα για την καλλιέργεια μπονσάϊ.
Λέγοντας "τριμμένη ελαφρόπετρα" τι εννοείς? Ελαφρόπετρα ψιλή?
Η ελαφρόπετρα είναι καλό ανόργανο υλικό για να προστεθεί στο μίγμα του υποστρώματος. Αλλά αυτή θα πρέπει να κατέχει το μεγαλύτερο ποσοστό %

Έπειτα έχω μιά άλλη απορία : Λες ότι εσύ έκανες το συρμάτωμα. Τι εννοείς? Εγώ δεν μπορώ να διακρίνω στην φωτογραφία κάποιο κλαδί συρματωμένο.
Αναφέρεσαι μήπως στα σύρματα με τα οποία έχεις στηρίξει κατά κάποιο τρόπο το δένδρο στο ποτ?

Προσωπικά, δεν έχω κάποιο πεύκο να σου δείξω όπως ζητάς.
Έχω κάνει 3 προσπάθειες στο παρελθόν αλλά χωρίς επιτυχία. Όμως δεν τα παρατάω. Θα συνεχίσω να προσπαθώ με τα πεύκα. Το καλό είναι ότι έχω εντοπίσει τα λάθη που έγιναν.

Τώρα σχετικά με το δένδρο που έχεις εσύ, εάν θα σε ενδιέφερε η γνώμη μου, θα έλεγα ότι εγώ στην θέση σου θα αφαιρούσα τα tire ups και το σύρμα (εαν φυσικά υπάρχει συρμάτωμα, που εγώ δεν διακρίνω...) και θα άφηνα το δένδρο να ανακάμψει από το στρες της μεταφύτευσης.
Ενώ στο μεταξύ θα διάβαζα όσο μπορούσα για τα πεύκα ως μπονσάϊ αλλά και για την καλλιέργεια μπονσάϊ γενικώτερα.

Καλή συνέχεια!

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-18, 18:17   #6
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα σχετικά με το δένδρο που έχεις εσύ, εάν θα σε ενδιέφερε η γνώμη μου, θα έλεγα ότι εγώ στην θέση σου θα αφαιρούσα τα tire ups και το σύρμα (εαν φυσικά υπάρχει συρμάτωμα, που εγώ δεν διακρίνω...) και θα άφηνα το δένδρο να ανακάμψει από το στρες της μεταφύτευσης.
Ενώ στο μεταξύ θα διάβαζα όσο μπορούσα για τα πεύκα ως μπονσάϊ αλλά και για την καλλιέργεια μπονσάϊ γενικώτερα.
Καλή συνέχεια!
Έτσι ακριβώς Αλεξάνδρα.
Μετά την μεταφύτευση με κόψιμο ρίζας το πεύκο πρέπει να παραμείνει σε ελεύθερη ανάπτυξη να ανακάμψει και να αναπτύξει το ριζικό του σύστημα για όσο διάστημα χρειαστεί. Το διάστημα αυτό μπορεί να είναι ένα, δύο, τρία ή και περισσότερα χρόνια ανάλογα με το πόση ρίζα αφαιρέθηκε και πόσο εύρωστο είναι το δένδρο.
Υπομονή λοιπόν και φροντίδα.
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές