Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-10-20, 22:43   #1
72mariakouvaki
Παλιός

Το avatar του χρήστη 72mariakouvaki

Περιοχή: ιεραπετρα κρητης
Προεπιλογή Πευκο Upright style

Πευκο φυτωριου.Το πηρα πριν 3 χρονια περιπου.Μερικα απ τα σταδια....
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 121968713_370474594001186_721907999295907281_n.jpg (113,9 KB, 21 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 122009751_376307143502987_9088940303459355921_n.jpg (137,5 KB, 21 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 122020379_2814158768817975_7206169638037642126_n.jpg (131,1 KB, 23 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 122005020_1224311571277980_6800079263232237449_n.jpg (74,0 KB, 19 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 121977078_688740808495147_7421409121770750546_n.jpg (46,3 KB, 21 εμφανίσεις)
72mariakouvaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-20, 22:45   #2
72mariakouvaki
Παλιός

Προεπιλογή

Και η σημερινη επεμβαση.Κοψιμο παλιων βελονων.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 122074867_1476545452551014_5593125929440815362_n.jpg (112,0 KB, 25 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 122082982_786369575549583_7761213853972746995_n.jpg (61,0 KB, 32 εμφανίσεις)
Παλιά 20-10-20, 12:28   #3
gkorg
Senior Member

Το avatar του χρήστη gkorg

Περιοχή: Χαλανδρι
Προεπιλογή

bravo βρε Μαρία!
Ωραία το πας. Αν έπρεπε κάτι να σχολιάσω οπωσδήποτε και με όλο το θάρρος, θα ήταν η αναλογία μήκους κλαδιών και ύψους δέντρου, που θα μπορούσες να ξαναδείς
Και literati style ίσως να του πήγαινε. Σε μια μικρή γλαστρούλα...
Ρίξε μια ματιά:
https://capitalbonsai.wordpress.com/...i-pine-bonsai/

img_7511.jpg

(Μμμμ, βλέπω και κάμποσες αγριελίτσες στο βάθος! Δεν μπαίνεις στον κόπο, αν έχεις τον χρόνο, να μας κάνεις έτσι γρήγορα και μια παρουσίαση του μπαλκονιού/κήπου σου, έτσι να ζεσταθούμε, να ζηλέψουμε ... )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gkorg : 20-10-20 στις 12:33
gkorg είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-10-20, 13:40   #4
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Εγώ βλέπω ότι τα κλαδιά φεύγουν μακριά από τον κορμό.
Θέλουν συρμάτωμα, κατέβασμα και οριζόντια κίνηση για να γίνει πιο συμπαγής η κόμη.
Θα σου δείξω σε φωτό τι εννοώ.
Επίσης πρέπει να αφαιρέσεις μερικά κλαδιά, είναι πάρα πολλά.
Παλιά 20-10-20, 16:36   #5
72mariakouvaki
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkorg Εμφάνιση μηνυμάτων
bravo βρε Μαρία!
Ωραία το πας. Αν έπρεπε κάτι να σχολιάσω οπωσδήποτε και με όλο το θάρρος, θα ήταν η αναλογία μήκους κλαδιών και ύψους δέντρου, που θα μπορούσες να ξαναδείς
Ρίξε μια ματιά:

Συνημμένο Αρχείο 17585

(Μμμμ, βλέπω και κάμποσες αγριελίτσες στο βάθος! Δεν μπαίνεις στον κόπο, αν έχεις τον χρόνο, να μας κάνεις έτσι γρήγορα και μια παρουσίαση του μπαλκονιού/κήπου σου, έτσι να ζεσταθούμε, να ζηλέψουμε ... )
Στην πορεια εχει μεγαλες πιθανοτητες ν αλλαξει στυλ. Οταν θα εχω χρονο( το βραδυ) θα σας βαλω φωτο απ τον ταρατσοκηπο μου🙂🙂
Παλιά 20-10-20, 16:40   #6
72mariakouvaki
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
bravo βρε Μαρία!
Ρίξε μια ματιά:

Συνημμένο Αρχείο 17585

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ βλέπω ότι τα κλαδιά φεύγουν μακριά από τον κορμό.
Θέλουν συρμάτωμα, κατέβασμα και οριζόντια κίνηση για να γίνει πιο συμπαγής η κόμη.
Θα σου δείξω σε φωτό τι εννοώ.
Επίσης πρέπει να αφαιρέσεις μερικά κλαδιά, είναι πάρα πολλά.
Ανδρεα εχεις απολυτο δικιο. Τωρα θελει ενα γερο συρτματωμα. Να το κανω τωρα λες? Η να τ αφησω για ανοιξη? Και σιγουρα καποια κλαδια θ αφαιρεθουν😊
Παλιά 21-10-20, 13:30   #7
gkorg
Senior Member

Προεπιλογή

inspirational photos, με κάποια προσωπική εμμονή προς το literati (θηλυκό, ντελικάτο, ευγενικό στυλ, για δεντράκια χωρίς taper στον λεπτό - ψηλό τους κορμό, χωρίς ιδιαίτερο nebari)

a.jpg
b.jpg
c.jpg
d.jpg
e.jpg

Σαφώς υπάρχουν πολλοί δρόμοι και το μόνο σίγουρο είναι ότι με το πείραμα, την προσπάθεια, την τόλμη, την αγάπη, προκύπτει εξέλιξη.
Σε κάθε περίπτωση Μαρία, είμαι σίγουρος ότι όπου και να το πας, το ταξίδι θα είναι όμορφο!
(νομίζω ότι τώρα που χειμωνιάζει είναι η καλή εποχή για συρμάτωμα, για να αποφύγεις πιθανό δάγκωμα του σύρματος την περίοδο της ανάπτυξης/πάχυνσης, αλλά θα μας πει και ο Ανδρέας που το χει πολύ καλά)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gkorg : 21-10-20 στις 13:50
Παλιά 21-10-20, 14:14   #8
72mariakouvaki
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
inspirational photos, με κάποια προσωπική εμμονή προς το literati (θηλυκό, ντελικάτο, ευγενικό στυλ, για δεντράκια χωρίς taper στον λεπτό - ψηλό τους κορμό, χωρίς ιδιαίτερο nebari)

Συνημμένο Αρχείο 17595
Συνημμένο Αρχείο 17596
Συνημμένο Αρχείο 17597
Συνημμένο Αρχείο 17598
Συνημμένο Αρχείο 17599

Σαφώς υπάρχουν πολλοί δρόμοι και το μόνο σίγουρο είναι ότι με το πείραμα, την προσπάθεια, την τόλμη, την αγάπη, προκύπτει εξέλιξη.
Σε κάθε περίπτωση Μαρία, είμαι σίγουρος ότι όπου και να το πας, το ταξίδι θα είναι όμορφο!
(νομίζω ότι τώρα που χειμωνιάζει είναι η καλή εποχή για συρμάτωμα, για να αποφύγεις πιθανό δάγκωμα του σύρματος την περίοδο της ανάπτυξης/πάχυνσης, αλλά θα μας πει και ο Ανδρέας που το χει πολύ καλά)
Το μονο που με προβληματιζει για literati ειναι αν θα μπορεσω να δωσω λιγη κινηση στον χοντρο κορμο,τωρα που εχει παχυνει λιγο.
Παλιά 21-10-20, 16:59   #9
Criss
Πιο παλιός

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Καλή προσπάθεια αλλά (μου επιτρέπεις ένσταση;): στη φωτο εδώ δείχνει πολύ γεμάτο και κατόπιν του έβγαλες τις βελόνες και άδειασε με αποτέλεσμα η βλάστησή σου να φύγει στις άκρες (άλλο που δε θέλει αυτό το πεύκο!). Θά έπρεπε όπως λέγαμε προχτές να το κουρέψεις και να τσιμπήσεις τους ακριανούς βλαστούς κι έτσι θα είχες τρελή βλάστηση μέσα στο κλαδί που θα μπορούσες κατόπιν να κρατήσεις διαλέγοντας. Αυτό έχει δύο πλεονεκτήματα: το ευνόητο της εσωτερικής βλάστησης, και την πάχυνση των κλαδιών από την πληθώρα της βλάστησης. Ύστερα, θα διάλεγες τί θες να κρατήσεις και τι όχι...
Σε ξενέρωσα...
anw, επειδή είναι νεαρό, έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης μεγαλώνοντας, κι επίσης αν συρματώσεις (όχι τώρα, κάτω τα χέρια!) τα κλαδιά σε σχήμα οριζόντιου S (με τα όποια ματάκια στις εξωτερικές πλευρές του S), η βλάστηση θα μαζέψει κοντά στον κορμό...
Φιλικά...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg aa.jpg (74,0 KB, 8 εμφανίσεις)
Criss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-20, 17:30   #10
gkorg
Senior Member

Προεπιλογή

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να σε παρασύρω Μαρία, απλά λέω...

Εσύ έχεις το δεντράκι μπροστά σου και όταν κάνεις ησυχία το ακούς να σου μιλάει
Εγώ κρίνω μόνο από μακρυά και από βουβές δισδιάστατες φωτογραφίες.
Ο σκοπός μου, αν τελικά τα καταφέρνω, είναι να προσπαθήσω να διευρύνω το πεδίο των προοπτικών του δέντρου , βοηθώντας σε ίσως να αποφασίσεις για αυτό που σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, παίρνοντας ταυτόχρονα μια αφορμή για δικά μου ψαξίματα και ίσως κάπως πλουτίζοντας ένα ήδη ενδιαφέρον post.

Ως αναφορά το αν μπορείς να δώσεις κίνηση στον κορμό, μια απλή δοκιμή με τα χέρια σου, θα σου πει. Γενικά τα πεύκα είναι αρκετά ευλύγιστα και νομίζω έχεις πιθανότητες.

Ας δούμε τι θα πει και ο Αντρέας, που αν κατάλαβα καλά κάάάάτι έχει στο μυαλό του

ps: για άλλη μια φορά μου λείπει η εποχή που τέτοιου είδους post, με δεντράκια που είναι προς διαμόρφωση, θα είχαν γεμίσει από απαντήσεις, από νέους, παλιούς, ακόμα πιο παλιούς, αρχαίους, συντηρητικούς και ανυπόμονους, όλοι με την ίδια τρέλα

ps: (συμπληρωματικό) μόλις είδα την απάντηση του Χρήστου και πραγματικά καταχάρηκα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gkorg : 21-10-20 στις 17:37
Παλιά 21-10-20, 17:30   #11
72mariakouvaki
Παλιός

Προεπιλογή

Χρηστο παντα σεβομαι την γνωμη σου και ποσο μαλλον στα πευκα που εχεις τοσες γνωσεις.Εξαλου δεν γινεται ν ακουμε μονο θετικα σχολιααλλιως δεν θα τα βαζαμε στο φορουμ. Το τσιμπιμα στις καινουργιες μουρες το εκανα πριν κανενα μηνα.Κι οπου ειχε 3 φουντες εκοψα την μεσαια. Αυτα τα πευκα,ολο ξεχναω τις εποχες που χρειαζεται η καθε εργασια. Πρεπει να φτιαξω ημερολογιοΕλπιζω να πεταξει καινουργια και θα προσπαθησω να το μαζεψω οσο γινεται με το συρματωμα.
Παλιά 23-10-20, 16:52   #12
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Criss Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης αν συρματώσεις (όχι τώρα, κάτω τα χέρια!) τα κλαδιά σε σχήμα οριζόντιου S (με τα όποια ματάκια στις εξωτερικές πλευρές του S), η βλάστηση θα μαζέψει κοντά στον κορμό...
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Με το συρμάτωμα πρέπει να κατεβάσεις τα κλαδιά χαμηλά και παράλληλα με οριζόντιο S να φέρεις τη βλάστηση κοντά στον κορμό.

Μην αφαιρέσεις κλαδιά ακόμα. Βοηθάνε στην πάχυνση του κορμού.

Μην τσιμπάς τις άκρες. Σέβομαι τις απόψεις του Χρήστου και την εμπειρία του αλλά εγώ έχω άλλη άποψη που την έχω δοκιμάσει στην πράξη.
Την άνοιξη, όταν ανοίξουν τα νέα κεριά και οι βελόνες γίνουν περίπου 1 εκατοστό, Μάιο συμβαίνει εδώ στην περιοχή μου αλλά σε σένα μπορεί να συμβεί νωρίτερα, τότε θα κόψεις το νέο κερί και θα αφήσεις μόνο 2-4 ζεύγη βελόνες. Αυτό θα προκαλέσει έκρηξη νέων ματιών προς τα πίσω μέσα σε δυό τρεις εβδομάδες.
Παλιά 23-10-20, 17:48   #13
72mariakouvaki
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Με το συρμάτωμα πρέπει να κατεβάσεις τα κλαδιά χαμηλά και παράλληλα με οριζόντιο S να φέρεις τη βλάστηση κοντά στον κορμό.

Μην αφαιρέσεις κλαδιά ακόμα. Βοηθάνε στην πάχυνση του κορμού.

Μην τσιμπάς τις άκρες. Σέβομαι τις απόψεις του Χρήστου και την εμπειρία του αλλά εγώ έχω άλλη άποψη που την έχω δοκιμάσει στην πράξη.
Την άνοιξη, όταν ανοίξουν τα νέα κεριά και οι βελόνες γίνουν περίπου 1 εκατοστό, Μάιο συμβαίνει εδώ στην περιοχή μου αλλά σε σένα μπορεί να συμβεί νωρίτερα, τότε θα κόψεις το νέο κερί και θα αφήσεις μόνο 2-4 ζεύγη βελόνες. Αυτό θα προκαλέσει έκρηξη νέων ματιών προς τα πίσω μέσα σε δυό τρεις εβδομάδες.
Το καλο ειναι οτι εχει αρκετα καινουργια ματια και οταν θα γινει και το συρματωμα θα το μαζεψω αρκετα. Αλλιως παμε για αλλο στυλ😁😁
Παλιά 24-10-20, 15:26   #14
gkorg
Senior Member

Προεπιλογή

Συγνώμη ρε παιδιά, μπερδεύτηκα, πότε θα έπρεπε τελικά να συρματώσουμε τα πευκάκια όπως αυτό?
Δεν ισχύει ότι την άνοιξη και πέρα, υπάρχει ανάπτυξη στα κλαδιά που παχαίνουν και έτσι κινδυνεύουν τα σύρματα να αφήσουν σημάδια?
Δηλαδή, δεν είναι κατάλληλη εποχή ο χειμώνας?
Και μια που λέμε χειμώνας, δεν είναι η κατάλληλη εποχή και για αφαίρεση των παλιών βελονών, ώστε να δημιουργηθεί ταυτόχρονα και χώρος για το σύρμα?
Αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι όλες οι παραπάνω εργασίες αφορούν πευκάκια που σφύζουν από υγεία, είναι εγκατεστημένα κτλπ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gkorg : 24-10-20 στις 15:47
Παλιά 24-10-20, 20:06   #15
Chef
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Συγνώμη ρε παιδιά, μπερδεύτηκα, πότε θα έπρεπε τελικά να συρματώσουμε τα πευκάκια όπως αυτό?
Δεν ισχύει ότι την άνοιξη και πέρα, υπάρχει ανάπτυξη στα κλαδιά που παχαίνουν και έτσι κινδυνεύουν τα σύρματα να αφήσουν σημάδια?
Δηλαδή, δεν είναι κατάλληλη εποχή ο χειμώνας?
Και μια που λέμε χειμώνας, δεν είναι η κατάλληλη εποχή και για αφαίρεση των παλιών βελονών, ώστε να δημιουργηθεί ταυτόχρονα και χώρος για το σύρμα?
Αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι όλες οι παραπάνω εργασίες αφορούν πευκάκια που σφύζουν από υγεία, είναι εγκατεστημένα κτλπ
Σωστά τα λες.
Εγώ απλά είπα ότι, την άνοιξη θα πρέπει να κόψει τα νέα κεριά για να προκαλέσει έκπτυξη νέων οφθαλμών πιο πίσω. Αυτό επίσης αφορά εύρωστα και υγιή δένδρα.
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές