Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-09-12, 15:20   #1
ganja7
Member

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή Κλαδεμα και λιπανση

Σημερα κλαδεψα ενα ficus ginseng.Υπολογιζω περιπου οτι σε 3-4 μερες θα το ποτισω.Μπορω να βαλω και λιπασμα η μετα το κλαδεμα χρειαζεται περισσοτερο χρονο για να ξεπερασει το σοκ και μετα να το λιπανω.Επιπλεον θελω να βαλω και λιγο σιδηρο.Μπορω να αναμειξω το NPK με το σιδηρο?Η ειναι καλυτερο στο επομενο ποτισμα να βαλω το σιδηρο και στο μεθεπομενο το NPK?
ganja7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-12, 10:13   #2
Zerkian
Παλιός

Το avatar του χρήστη Zerkian

Περιοχή: Καβάλα
Προεπιλογή

Ο Σεπτέμβριος είναι μήνας που τα περισσότερα φυτά ολοκληρώνουν τη βλαστική περίοδο και οι νέοι βλαστοί "οριμάζουν" (lignification). Επιπλέον η μεταβολική δραστηριότητα, επιβραδύνεται.
Επειδή όμως, οι συνθήκες περιβάλλοντος (θερμοκρασία, φωτοπερίοδος) μοιάζουν πολύ με την έναρξη της βλαστικής περιόδου, το φυτό είναι πιθανό να δώσει νέα βλάστηση μετά από κλάδεμα, την οποία όμως δεν θα έχει το χρόνο να ολοκληρώσει. Η πρόκληση νέας βλάστησης επιβαρύνει ενεργειακά το φυτό.
Αυτή την εποχή πρέπει να "βοηθάμε" τα φυτά να "κοιμηθούν". Λιγότερα ποτίσματα, περιορισμένη λίπανση.
Παλιά 18-09-12, 14:35   #3
ganja7
Member

Προεπιλογή

Ευχαριστω για την απαντηση.Κλαδεψα μονο την κορυφη γιατι ειχε αναπτυχθει παρα πολυ σε σχεση με το υπολοιπο.Το NPK που βαζω λεει ετσι κ αλλιως απο Οκτωβρη και μετα 1 φορα το μηνα και οι αναλογιες του ειναι μικρες 4-5-6,απλα ειχα στειλει ενα μηνυμα στην Ρια απο το φορουμ και μου ειπε να ριξω και λιγο σιδηρο http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=5770
Παλιά 19-09-12, 16:02   #4
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

αλέξανδρε, καλό είναι να σταματήσεις τη λίπανση για το χειμώνα όπως σου είπε και ο περικλής, κατά τη γνώμη μου μετά τον νοέμβριο και όσον αφορά στο σίδηρο εγώ βάζω δύο φορές το χρόνο (φθινόπωρο και άνοιξη) σε όσα φυτά χρειάζονται.
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-12, 16:23   #5
ganja7
Member

Προεπιλογή

να σαι καλα βρε ρια! μου εχεις λυσει ολες τις αποριες!θα κανω οτι μου λες!θα του βαλω στο επομενο ποτισμα λιγο σιδηρο και μετα την ανοιξη παλι.παραδοξως αυτο σκεφτομουν κι εγω.μαλλον εχω αρχισει να μπαινω στο νοημα...
Παλιά 19-09-12, 16:30   #6
novice
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

προσωπικά λιπαίνω κανονικά με ισσοροπημένο οργανικό λίπασμα σε κόκκους αλλά όντως έχω περιορίσει το πότισμα.

όμως από όσο με έχουν συμβουλεύσει αυτή την περίοδο το λίπασμα είναι σκόπιμο να έχει περισσότερη περιεκτικότητα σε ρ κ και αρκετά λιγότερη σε ν. νομίζω ότι αυτό ισχύει γενικά για όλα τα φυτά αλλά και για τα μπονσάι.
novice δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-12, 16:41   #7
Manosvince
Moderator

Το avatar του χρήστη Manosvince

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων

όμως από όσο με έχουν συμβουλεύσει αυτή την περίοδο το λίπασμα είναι σκόπιμο να έχει περισσότερη περιεκτικότητα σε ρ κ και αρκετά λιγότερη σε ν. νομίζω ότι αυτό ισχύει γενικά για όλα τα φυτά αλλά και για τα μπονσάι.
ακριβώς...τα δέντρα μπαίνουν σιγά σιγά σε νάρκη και οι ρυθμοί ανάπτυξης πέφτουν, άρα δεν υπάρχει ανάγκη αζώτου (ν) ώστε να τροφοδοτήσει νέα βλάστηση.

αυτό με το σίδηρο, ακόμα το ψάχνω τι παίζει...κάθε πότε και γιατί.. πχ όπως είπες ρία, οτι βάζεις μια άνοιξη μια φθινόπωρο..
Manosvince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-12, 17:50   #8
nikoskyra
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη nikoskyra

Περιοχή: Λαρισα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων
ακομη καλυτερο για το φθινοπωρο ειναι ενα λιπασμα με αρκετα υψηλο καλιο (πχ 0-10-40) για να βοηθησει το ριζικο συστημα ωστε να δωσει δυνατα το φυτο την επομενη ανοιξη
nikoskyra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-12, 18:46   #9
ganja7
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoskyra Εμφάνιση μηνυμάτων
ακομη καλυτερο για το φθινοπωρο ειναι ενα λιπασμα με αρκετα υψηλο καλιο (πχ 0-10-40) για να βοηθησει το ριζικο συστημα ωστε να δωσει δυνατα το φυτο την επομενη ανοιξη
διαβασα σε διαφορα sites οτι το φωσφορο ειναι αυτο που αναπτυσει το ριζικο συστημα κ το καλιο κανει το φυτο πιο ανθεκτικο σε αρρωστιες και σε χαμηλες θερμοκρασιες.

αυτο που καταλαβα παντως ειναι οτι το NPK 4-5-6 που εχω ειναι αρκετα ελαφρυ λιπασμα.ισως του χρονου την ανοιξη να παρω ενα λιγο πιο δυνατο σε αζωτο(N) για να βγαλει πιο πολλα φυλλα.αυριο θα παω να βρω καποιο με αρκετο καλιο(K) για να βγαλει πιο ανετα το χειμωνα.

αν δεν εχω καταλαβει κατι σωστα διορθωστε με.
Παλιά 19-09-12, 19:10   #10
nikoskyra
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη nikoskyra

Περιοχή: Λαρισα
Προεπιλογή

O guy maillot λεει (τουλαχιστον για τα acer) οτι το φθινοπωρο χρειαζεται ενα λιπασμα με υψηλο φωσφορο και ποτασιο ( λαθος μου το καλιο).
http://www.maillot-erable.com/en/con...tilisation.php
nikoskyra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-12, 19:21   #11
ganja7
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoskyra Εμφάνιση μηνυμάτων
O guy maillot λεει (τουλαχιστον για τα acer) οτι το φθινοπωρο χρειαζεται ενα λιπασμα με υψηλο φωσφορο και ποτασιο ( λαθος μου το καλιο).
http://www.maillot-erable.com/en/con...tilisation.php
οχι δεν εισαι λαθος.ποτασσιο ειναι το καλιο (δεν το ηξερα κι εγω στο internet το βρηκα).κατι τετοιο θα ψαξω να βρω.το μονο που δεν ξερω ειναι αν οι αναλογια στο link ειναι υπερβολικη(0-15-40).ισως μια αναλογια 0-10-20(δεν ξερω καν αν υπαρχει) ειναι πιο καλη.
Παλιά 19-09-12, 21:20   #12
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει ότι παραπάνω σίδηρος κάνει κακό παρά καλό και ισχύει για όλα τα φυτά όχι μόνο για τα μπονσάι, οπότε βάζω σίδηρο όσο λιγότερο μπορώ.
Όσον αφορά στη λοιπή λίπανση που είναι λίγο χαώδεις οι πληροφορίες απλώς αραιώνω τις λιπάνσεις και περιορίζω το Ν το Φθινόπωρο-Χειμώνα.
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-12, 09:31   #13
Zerkian
Παλιός

Το avatar του χρήστη Zerkian

Περιοχή: Καβάλα
Προεπιλογή

Ο σίδηρος είναι ιχνοστοιχείο και χρησιμοποιήται από τα φυτά σε πολύ μικρές συγκεντρώσεις. Τα σύγχρονα σύνθετα λιπάσματα έχουν συνήθως μια μικρή δόση σιδήρου η οποια είναι αρκετή. Καλό είναι να χρησιμοποιούμε συμπληρωματικά το σίδηρο μόνο σε εμφανείς περιπτώσης χλώρωσης ή σε μερικά οξίφυλα φυτά (γαρδένιες, ορτανσίες) και στα ξυνά που έχουν λίγο περισσότερες απαιτήσεις στο συγκεκριμένο στοιχείο.
Παλιά 20-09-12, 17:53   #14
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ganja7 Εμφάνιση μηνυμάτων
... ... αυτο που καταλαβα παντως ειναι οτι το NPK 4-5-6 που εχω ειναι αρκετα ελαφρυ λιπασμα.... ....
... ...δεν ξερω ειναι αν οι αναλογια στο link ειναι υπερβολικη(0-15-40).ισως μια αναλογια 0-10-20(δεν ξερω καν αν υπαρχει) ειναι πιο καλη.
Τα νούμερα αυτά σημαίνουν την % περιεκτικότητα του λιπάσματος σε κάθε ένα από τα συστατικά (Ν, Ρ, Κ). Επίσης εκφράζουν και την σχέση των συστατικών ως προς το άζωτο (Ν).

Δηλαδή, ένα λίπασμα 20-20-20 σημαίνει ότι έχει 20% άζωτο, 20% φωσφόρο, 20% κάλιο. Συγχρόνως όμως δηλώνει ότι η σχέση των τριών μέσα στο λίπασμα έχει αναλογία 1/1/1.
Ή ένα λίπασμα 6-12-18 δηλώνει ότι η σχέση ΝΡΚ είναι 1/2/3 και το Ν αντιπροσωπεύει 6%, το Ρ 12% και το Κ 18% της ποσότητας.

Άρα ένα λίπασμα 30-10-10 μπορούμε να πούμε ότι είναι ίδιο με ένα λίπασμα 3-1-1 όμως από εκεί και πέρα μπορεί να διαφέρουν στην περιεκτικότητά τους σε άλλα συστατικά (ιχνοστοιχεία π.χ.) κι έτσι να αλλάζει ουσιαστικά η συμπεριφορά του λιπάσματος.
Καλό είναι να διαβάζουμε προσεκτικά τις ετικέττες και να συμβουλευόμασθε τον γεωπόνο μας.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές