Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-11-20, 16:06   #16
InspireD
Member

Το avatar του χρήστη InspireD

Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαιρετική δουλειά Πάνο.
Έχω δει από άλλα δενδράκια ότι γνωρίζεις τις τεχνικές και τις εφαρμόζεις αλλά εδώ θέλω να σε συγχαρώ και για την υπομονή σου.
Χωρίς υπομονή μπονσάι δεν χτίζεται.

Να καταθέσω όμως και την άποψή μου.
Αν είχα αυτό το δενδράκι, τέλος χειμώνα θα κλαδευα όλα τα κλαδιά πίσω στα δύο φύλλα ώστε να προκαλέσω έκπτυξη νέων κλαδιών, πιο πυκνή διακλάδωση και κωνικότητα στα κλαδιά.
Επειδή το δενδράκι είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο θεωρώ φρόνιμο να επενδύσεις στη σωστή διακλάδωση, έστω κι αν αυτό φαίνεται ότι μπορεί να κοστίσει σε χρόνο.
Ανδρέα μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είπες. Στην ουσία θα κάνω που έκανα και την προηγούμενη χρονιά. Αυστηρότατο κλάδεμα πίσω και χτίσιμο πρωτογενούς διακλάδωσης (δυστυχώς λόγω είδους με μεγάλη υπομονή) . Απλά είναι τόσο τεράστια η ανάπτυξη που δίνει σε μια σεζόν το δέντρο που ξεγελάει! Το κλαδί της κορυφής φαντάσου πριν 7 μήνες ήταν στο ύψος του βασικού κορμού και μέσα σε αυτούς του μήνες πήρε 1,5 μέτρο ύψος!! Και το κλάδεψα και τον Ιούνιο μια φορά!

Η αλήθεια είναι οτι πάει περίφημα από θέμα υγείας. Σαν είδος δεν έχω άλλο παρόμοιο και το παρακολουθώ με προσοχή! Πιστεύω θα εξελιχθεί όμορφα!

Θα σας κρατώ ενήμερους!
Παλιά 21-11-20, 20:02   #17
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Αφού έχει τόσο έντονη ανάπτυξη όπως λες, τότε νομίζω ότι την άνοιξη θα πρέπει, μόλις φτάνει στα 6-8 φύλλα το νέο κλαδί να το κλαδεύεις πίσω στα δύο φύλλα. Έτσι θα χτίσεις πιο γρήγορα διακλάδωση.

Τα κλαδιά που έχουν αφεθεί για θυσία, αν έχουν πολύ μεγάλη ανάπτυξη, κόβουμε στο 1/3 του μήκους και το αφήνουμε πάλι ελεύθερη ανάπτυξη
Παλιά 21-11-20, 22:35   #18
InspireD
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αφού έχει τόσο έντονη ανάπτυξη όπως λες, τότε νομίζω ότι την άνοιξη θα πρέπει, μόλις φτάνει στα 6-8 φύλλα το νέο κλαδί να το κλαδεύεις πίσω στα δύο φύλλα. Έτσι θα χτίσεις πιο γρήγορα διακλάδωση.

Τα κλαδιά που έχουν αφεθεί για θυσία, αν έχουν πολύ μεγάλη ανάπτυξη, κόβουμε στο 1/3 του μήκους και το αφήνουμε πάλι ελεύθερη ανάπτυξη
Το κλάδεψα φέτος τον Ιούνιο 1 φορά μόνο αλλά το δέντρο δίνει δυνατά οπότε σκέφτομαι την επόμενη σεζον να του κάνω αντί για 2 κλαδέματα (ιουνιο και νοεμβριο) 3 κλαδέματα (ιουνιο σεπτεμβριο και οκτωβριο).

Έτσι όπως το βλέπω δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Ανδρέα εσύ έχεις μηλιά? Πως σου συμπεριφέρεται? Την κλαδεύεις συνέχεια χωρίς θέματα?

Αυτό που συναντάω συχνά στις μηλιές bonsai που βλέπω είναι η όχι τόσο άρτια διακλάδωση. Τώρα που το δουλεύω σαν είδος μπορώ να καταλάβω καλύτερα την δυσκολία που έχει.
Παλιά 22-11-20, 14:27   #19
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InspireD Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανδρέα εσύ έχεις μηλιά?
Όχι δεν έχω, ούτε άλλο καρποφόρο.

Μήπως πρέπει να ξεκινήσεις πιο νωρίς τα κλαδέματα; Μάιο για παράδειγμα, εάν βέβαια έχουν ξυλοποιηθεί οι νέοι βλαστοί. Έτσι θα έχει πιο πολύ χρόνο να αναπτυχθεί πριν πιάσουν οι ζέστες. Και το επόμενο κλάδεμα το κάνεις τέλος Αυγούστου, μόλις περάσουν οι ζέστες.
Παλιά 22-11-20, 16:35   #20
InspireD
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Όχι δεν έχω, ούτε άλλο καρποφόρο.

Μήπως πρέπει να ξεκινήσεις πιο νωρίς τα κλαδέματα; Μάιο για παράδειγμα, εάν βέβαια έχουν ξυλοποιηθεί οι νέοι βλαστοί. Έτσι θα έχει πιο πολύ χρόνο να αναπτυχθεί πριν πιάσουν οι ζέστες. Και το επόμενο κλάδεμα το κάνεις τέλος Αυγούστου, μόλις περάσουν οι ζέστες.
Ο Salaccione μου είχε πει έναν κανόνα για τα φυλλοβόλα που θα τον μοιραστώ μαζί σας. Να προσέχω τις περιόδους που τα κλαδεύω γιατί χάνουν πολύτιμη ενέργεια από τις τομές. Στην ουσία μου είχε εξηγήσει οτι τις περιόδους που βγάζουν τα φύλλα τους (αρχές άνοιξης) αλλά και όταν ετοιμάζονται να μπουν σε νάρκη και είναι έτοιμα να πετάξουν τα φύλλα υπάρχει μεγάλη πίεση και κυκλοφορία από χυμούς στο δέντρο. Οπότε αν γίνουν πολλές τομές σε εκείνα τα χρονικά σημεία μπορεί να επηρεαστεί η υγεία του δέντρου.

Να σου πω την αλήθεια το είχα παρατηρήσει στην πράξη σε έναν σφενδαμο atropurpureum που έχω όταν κάποια στιγμή τον είχα κλαδέψει στα μέσα της άνοιξης. Βέβαια η υγεία του δέντρου δεν φάνηκε να επηρεάζεται.

Όπως και να έχει θα πειραματιστώ την επόμενη σεζόν με το συγκεκριμένο δέντρο. Βασικός κανόνας (και για εξτρημ παρεμβάσεις) είναι να είναι το δέντρο μας πάντα υγιές και η συγκεκριμένη σε αυτόν τον τομέα πάει καλά!
Παλιά 22-11-20, 21:15   #21
gkorg
Senior Member

Το avatar του χρήστη gkorg

Περιοχή: Χαλανδρι
Προεπιλογή

Πάνο, για να μην επαναλαμβάνομαι, δηλώνω ότι με κάλυψαν οι παραπάνω. ¶ξιος.
Θα σε παρακαλούσα να συνεχίσεις να ποστάρεις την δουλειά σου. Δείχνεις τους δρόμους...
gkorg είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-20, 23:40   #22
InspireD
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkorg Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο, για να μην επαναλαμβάνομαι, δηλώνω ότι με κάλυψαν οι παραπάνω. ¶ξιος.
Θα σε παρακαλούσα να συνεχίσεις να ποστάρεις την δουλειά σου. Δείχνεις τους δρόμους...
Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!
Παλιά Χθες, 17:33   #23
Criss
Πιο παλιός

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Πάνο, ωραίο δέντρο, εμπνευστικό! Βάλε φώτο μόλις κλαδέψεις, να φτιαχτούμε!
Criss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές