Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Μεταφύτευση - Αλλαγή γλάστρας - Χωματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-02-21, 14:31   #1
Siempre
Junior Member

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή Μεταφύτευση Ficus - Αρρώστια?

Καλησπέρα σας,

το φυτό το έχω 3 μήνες τώρα μέσα στο σπίτι. Δεν χτυπάει ο ήλιος σε αυτή την πλευρά του σπιτιού, απλά μπαίνει φως την ημέρα και το βράδυ έχω βάλει ένα φωτιστικό δίπλα του ακριβώς. Παρατήρησα χθες οτι πανω στο χώμα εχει μαζέψει λευκό χνούδι( είναι μούχλα?) και σε ένα σημείο είδα νομίζω ένα κουφάρι σκουληκιού.

Το πότισμα το έχω σε ρουτίνα κάθε 10 ημέρες αλλά κάθε φορά που ποτίζω το χώμα είναι ήδη πολύ υγρο. (Αποστράγγιση γίνεται κανονικά). Είχα διαβάσει οτι για να ποτίσω πρέπει να έχει στεγνώσει το χώμα πάνω πάνω αλλα όταν το εκανα αυτο για ένα διάστημα το φυτό δεν πήγαινε καλά, έριχνε τα φύλλα του. Οπότε καθιέρωσα αυτό το ανα 10 ημέρες παρόλου που το χώμα δεν προλαβαίνει να στεγνώσει καν.

Μήπως έχει κολλήσει καμιά αρρώστια; Να προχωρήσω σε μεταφύτευση; Αν ναι, μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σχετικά με πόσο μεγάλη γλάστρα να πάρω, τί χωμα κλπ?

Επισυνάπτω και φώτο πώς ήταν στην αρχή και πως έιναι τώρα.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg ΑΡΧΗ.jpg (150,7 KB, 16 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg ΤΩΡΑ.jpg (55,3 KB, 14 εμφανίσεις)
Siempre δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-21, 17:06   #2
InspireD
Member

Το avatar του χρήστη InspireD

Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Προεπιλογή

Καλησπέρα Siempre,

Έτσι όπως το βλέπω στην φωτογραφία παρατηρώ ένα κασπώ από κάτω? Το οποίο κλείνει και την βάση της γλάστρας ?
Πάμε στα βασικά, Η γλάστρα πρέπει να αερίζεται ΚΑΙ από κάτω. Επίσης πρέπει να μην λιμνάζει στα νερά γιατί αυτό θα οδηγήσει σε σάπισμα των ριζών.
Οπότε αν είναι όντως κασπώ το αφαιρείς ή βάζεις πέτρες ή κάτι άλλο να σηκώσεις την γλάστρα πιο ψηλά να μην έχει επαφή με τα νερά και να αερίζεται από κάτω.

Δεύτερο είναι το πότισμα. Το δεντράκι σου είναι υδρόφιλο μεν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να ποτίζεις πολύ. ΠΑΝΤΑ αφήνουμε να στεγνώσει λίγο το χώμα πριν ξαναποτίσουμε το δέντρο μας. Αυτό μπορεί να είναι 10 μέρες ή 3 μήνες (Ναι 3 ολόκληρους μήνες). Εγώ τα δέντρα μου που έχω έξω τον χειμώνα συνήθως τα αφήνω 2 με 3 μήνες χωρίς πότισμα. Βέβαια πάντα τα ελέγχω και παρατηρώ αν στεγνώσει το χώμα σε συνδυασμό με αλλαγή του καιρού (αρκετή ζέστη/ήλιο).

Τρίτον το δεντράκι θέλει ήλιο. Δεν ζουν χωρίς ήλιο οι ζωντανοί οργανισμοί. Το φωτιστικό σου δεν αντικαθιστά τον ήλιο. Το ηλιακό φώς έχει ευρύτερο φάσμα το οποίο τα φύλλα χρειάζονται για να φωτοσυνθέσουν. Έχε υπόψιν σου ότι δεν υπάρχουν φυτά και δέντρα εσωτερικού χώρου. Όλα τα δέντρα είναι για εξωτερικούς χώρους απλά υπάρχει το τέχνασμα με τα τροπικά είδη (σαν τον φίκο σου) τα οποία είναι "κατασκευασμένα" από την φύση για συνθήκες (τροπικές) οι οποίες προσομοιάζουν με τις συνθήκες που έχουμε μέσα στο σπίτι μας (θερμοκρασία 10-30). Λείπουν βέβαια τα υψηλά επίπεδα υγρασίας. Τώρα αν αφαιρέσεις και τον ήλιο από το δέντρο απλά δεν μπορεί να φωτοσυνθέσει και χρησιμοποιεί ότι απόθεμα έχει μέχρι να πεθάνει.

Φτιάξε αυτά προς το παρόν και βλέπουμε μετά για μεταφύτευση.
Παλιά 26-02-21, 17:21   #3
Siempre
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InspireD Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Siempre,

Έτσι όπως το βλέπω στην φωτογραφία παρατηρώ ένα κασπώ από κάτω? Το οποίο κλείνει και την βάση της γλάστρας ?
Πάμε στα βασικά, Η γλάστρα πρέπει να αερίζεται ΚΑΙ από κάτω. Επίσης πρέπει να μην λιμνάζει στα νερά γιατί αυτό θα οδηγήσει σε σάπισμα των ριζών.
Οπότε αν είναι όντως κασπώ το αφαιρείς ή βάζεις πέτρες ή κάτι άλλο να σηκώσεις την γλάστρα πιο ψηλά να μην έχει επαφή με τα νερά και να αερίζεται από κάτω.

Δεύτερο είναι το πότισμα. Το δεντράκι σου είναι υδρόφιλο μεν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να ποτίζεις πολύ. ΠΑΝΤΑ αφήνουμε να στεγνώσει λίγο το χώμα πριν ξαναποτίσουμε το δέντρο μας. Αυτό μπορεί να είναι 10 μέρες ή 3 μήνες (Ναι 3 ολόκληρους μήνες). Εγώ τα δέντρα μου που έχω έξω τον χειμώνα συνήθως τα αφήνω 2 με 3 μήνες χωρίς πότισμα. Βέβαια πάντα τα ελέγχω και παρατηρώ αν στεγνώσει το χώμα σε συνδυασμό με αλλαγή του καιρού (αρκετή ζέστη/ήλιο).

Τρίτον το δεντράκι θέλει ήλιο. Δεν ζουν χωρίς ήλιο οι ζωντανοί οργανισμοί. Το φωτιστικό σου δεν αντικαθιστά τον ήλιο. Το ηλιακό φώς έχει ευρύτερο φάσμα το οποίο τα φύλλα χρειάζονται για να φωτοσυνθέσουν. Έχε υπόψιν σου ότι δεν υπάρχουν φυτά και δέντρα εσωτερικού χώρου. Όλα τα δέντρα είναι για εξωτερικούς χώρους απλά υπάρχει το τέχνασμα με τα τροπικά είδη (σαν τον φίκο σου) τα οποία είναι "κατασκευασμένα" από την φύση για συνθήκες (τροπικές) οι οποίες προσομοιάζουν με τις συνθήκες που έχουμε μέσα στο σπίτι μας (θερμοκρασία 10-30). Λείπουν βέβαια τα υψηλά επίπεδα υγρασίας. Τώρα αν αφαιρέσεις και τον ήλιο από το δέντρο απλά δεν μπορεί να φωτοσυνθέσει και χρησιμοποιεί ότι απόθεμα έχει μέχρι να πεθάνει.

Φτιάξε αυτά προς το παρόν και βλέπουμε μετά για μεταφύτευση.
Καλησπέρα InspireD και ευχαριστώ!

Υπάρχει κασπώ, αλλά όταν ποτίζω το αφαιρώ, ποτίζω μέχρι να στραγγίξει καλά και μετά το ξανά βάζω μέσα στο κασπω. Παρόλα αυτά θεωρείς οτι πρέπει να το αφαιρέσω για να αερίζεται καλά η γλάστρα, σωστά; Θα χάσω σε ομορφία καθώς η εσωτερική γλάστρα δεν είναι άσχημη και επίσης αν έχει τρύπες απο κάτω μια τυχόν καινούργια γλάστρα, θα λερώνει το έπιπλο .
Το πότισμα το διορθώνω απο σήμερα, δεν θα ποτίζω μέχρι να στεγνώνει το χώμα 2-3 πόντους. Απορία σχετικά με το πότισμα: Μήπως πρέπει να ψεκάζω και τα φυλλα με νερό; Εγώ ποτίζω μόνο το χώμα.
Όσο αφορά το φως, θέλουμε απευθείας ήλιο πάνω του; Αν ναι , τότε δεν βρίσκω λύση. Δηλαδή πρέπει να το βάλω στο παράθυρο της κρεματοκάμαρας κάτω στο πάτωμα για να το βλέπει ο ήλιος. Εκεί που το έχω τώρα, το βλέπει ΜΟΝΟ το φως της ημέρας. Πάνω σε αυτό έχω μια απορία που δεν έχω αποσαφηνίσει ακόμα. Μπορώ να το βγάλω στο μπαλκόνι και να το έχω ακόμα και τον χειμώνα που οι θερμοκρασίες φτάνουν και 5-6-7 βαθμούς;
Παλιά 26-02-21, 20:29   #4
InspireD
Member

Το avatar του χρήστη InspireD

Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Siempre Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα InspireD και ευχαριστώ!

Υπάρχει κασπώ, αλλά όταν ποτίζω το αφαιρώ, ποτίζω μέχρι να στραγγίξει καλά και μετά το ξανά βάζω μέσα στο κασπω. Παρόλα αυτά θεωρείς οτι πρέπει να το αφαιρέσω για να αερίζεται καλά η γλάστρα, σωστά; Θα χάσω σε ομορφία καθώς η εσωτερική γλάστρα δεν είναι άσχημη και επίσης αν έχει τρύπες απο κάτω μια τυχόν καινούργια γλάστρα, θα λερώνει το έπιπλο .
Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση. Ο αερισμός των ριζών και η αποστράγγιση του υποστρώματος είναι πολύ κομβικά για την υγεία όλων των δέντρων.

Παράθεση:
Το πότισμα το διορθώνω απο σήμερα, δεν θα ποτίζω μέχρι να στεγνώνει το χώμα 2-3 πόντους. Απορία σχετικά με το πότισμα: Μήπως πρέπει να ψεκάζω και τα φυλλα με νερό; Εγώ ποτίζω μόνο το χώμα.
Δεν είναι απαραίτητο αλλά αν θέλεις μπορείς να το κάνεις. Είναι τροπικό αρέσκεται στην υγρασία στο φύλλωμα.

Παράθεση:
Όσο αφορά το φως, θέλουμε απευθείας ήλιο πάνω του; Αν ναι , τότε δεν βρίσκω λύση. Δηλαδή πρέπει να το βάλω στο παράθυρο της κρεματοκάμαρας κάτω στο πάτωμα για να το βλέπει ο ήλιος. Εκεί που το έχω τώρα, το βλέπει ΜΟΝΟ το φως της ημέρας. Πάνω σε αυτό έχω μια απορία που δεν έχω αποσαφηνίσει ακόμα.
Εννοείται οτι θα το βάλεις να παίρνει όσο το δυνατόν περισσότερο φως γίνεται. Ακριβώς δίπλα στο παράθυρο. Έχε υπόψιν σου οτι το ακριβώς δίπλα στο παράθυρο από το 1 μέτρο μακρυά από το παράθυρο μπορεί να έχει και 10 φορές λιγότερο φως. Μπορείς να κατεβάσεις στο κινητό σου και application για μέτρηση φωτός και να κάνεις τις μετρήσεις σου. Όσο περισσότερο φως τόσο καλύτερα για όλα τα δέντρα. Τα προβλήματα με το υπερβολικό φως έρχονται όταν παίρνουμε βουνίσια δέντρα και τα μεταφέρουμε στην πόλη σε υψηλες θερμοκρασίες.

Παράθεση:
Μπορώ να το βγάλω στο μπαλκόνι και να το έχω ακόμα και τον χειμώνα που οι θερμοκρασίες φτάνουν και 5-6-7 βαθμούς;
Το δέντρο σου είναι τροπικό, αυτό σημαίνει οτι δεν αντέχει την πολλή ζέστη και χαμηλή υγρασία από την μια και το πολύ κρύο από την άλλη. Οπότε χειμώνα και καλοκαίρι μέσα στο σπίτι. Άνοιξη και φθινόπωρο μπορείς έξω.

Καλή επιτυχία!
Παλιά 26-02-21, 20:32   #5
Siempre
Junior Member

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές