Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Καλώς ήρθατε!! > Ανακοινώσεις - Κανονισμοί - Πληροφορίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-09-13, 22:16   #16
Hombre
Παλιός

Το avatar του χρήστη Hombre

Περιοχή: Axarnai
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από φώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Δουλειά πάνω σε νέα δέντρα θα έχει η θα είναι μόνο έκθεση ;
Φωτη την εκθεση σκεφτομαστε να την κανουμε την πρωτη μερα που το προγραμμα θα ειναι θεωρια -ερωτησεις και demo απο τον Stefano Frisoni .
Εργασιες σε δεντρα υπο την καθοδηγηση του θα γινουν την δευτερη μερα στο εργαστηριο/
Παλιά 19-09-13, 22:44   #17
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Μπράβο παιδιά!!! Καλή επιτυχία να έχετε καί στο workshop καί στην έκθεση που είμαι σίγουρη ότι θα πραγματοποιηθεί και δεν θα μείνει απλά μόνο μιά ιδέα για το μέλλον!
Παλιά 19-09-13, 23:01   #18
nikoskyra
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη nikoskyra

Περιοχή: Λαρισα
Προεπιλογή

Με το καλο και ελπιζω να μπορεσω να ειμαι και εγω εκει
Παλιά 20-09-13, 01:10   #19
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hombre Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ελπιζουμε και εμεις Ρια , οσο πιο μαζικοτερη θα ειναι η συμμετοχη τοσο πιο επιτυχημενη η εκδηλωση και συναμα ενα δυνατο εφαλτηριο για τις επομενες δρασεις της λεσχης.
Στο πλαισο αυτο μια απο τις ιδεες ειναι η διοργανωση μιας (μινι εκθεσης ) την πρωτη μερα . Για να συμβει ομως αυτο θα πρεπει να υπαρχει μια σχετικη ανταποκριση απο τα μελη μας που θα θελουν να εκθσεουν το η τα δεντρα τους στο κοινο που δεν εχει ακομη στενη επαφη με το αγαπημενο μας χομπυ.
Ενας απο τους βασικους σκοπους της λεσχης ειναι η οσο το δυνατον μεγαλυτερη προσελκυση νεων μελων , πιστευουμε λοιπον οτι μια επαφη με το αντικειμενο θα τους δωσει ενα εξτρα κινητρο .
Οποιο μελος λοιπον θελει να συμμετασχει μπορει να στειλη ε-μαιλ συμμετοχης με φωτογραφιες απο το η τα δεντρα του μεχρι τις 15 Οκτωβριου.
Στην περιπτωση που θα εχουμε ενα ευλογο αριθμο συμμετοχων η εκθεση θα γινει διαφορετικα θα μεινη απλα μια ιδεα για το μελλον.
Πολύ ωραία ιδέα..!!

φαντάζομαι οτι μιλάμε για bonsai η κάτι που θα τηρεί βασικούς ορούς του όρου.. όπως πχ να είναι σε pot.. και οχι δέντρα σε καφάσια..

λογικά πρέπει να υπάρχει και μια αξιολόγηση με κριτήριο την καλλιτεχνική αξία του δέντρου ανεξάρτητα από το επίπεδο του.. δεν θα έβαζα ουτε το ποιο ταπεινό μου δέντρο δίπλα σε εμπορικό bonsai μαζικής παραγωγής.. γιατί είναι δυο διαφορετικά πράματα..
εκτός αν.. σε αυτό το δέντρο έχει δώσει κάποιος την δική του πινελιά.. αυτό που θα το κάνει να ξεφεύγει από το εμπορικό..

εδώ είναι που πρέπει να μας διευκρινίσετε γιατί πράμα μιλάμε..

η άποψη μου ειναι διατυπωμένη σε ανάλογο θέμα που είχαμε εδώ παλαιότερα..με την βοήθεια των φίλων μου Θεόφιλου και Γλυνού....
http://www.mybonsai.gr/vb/showpost.p...3&postcount=46
αν βρεις χρόνο.. διάβασε το..

και εδώ είναι όλη η πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση που εκφράζουν τις απόψεις τούς πολλά σεβαστά μέλη του forum..
http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=5875

αν είναι αυτό που φαντάζομαι..εγώ προσωπικά μπορώ να φέρω τα δυο δέντρα από τον τελευταίο διαγωνισμό.. μια που δεν έχω τίποτα άλλο σε pot!! επίσης πιστεύω οτι έχουμε την δυνατότητα να μαζευτούν αξιοπρεπή δέντρα και σε ποιότητα και αριθμό..αν δεν μαζευτούν..όπως πολύ καλά λες.. την επόμενη φορά.. δεν τρέχει και τίποτα!!
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-13, 06:38   #20
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Μπράβο παιδιά για την διοργάνωση. Ο Frizoni απο ότι βλέπω έχει μια αδυναμία στα πεύκα - ωραίος δεν τον ήξερα. Αγγλικά μιλάει καθόλου? Απο την άλλη η ιδέα της μίνι έκθεσης είναι ότι πρέπει για την περίσταση αλλά βλέπω ότι η κουβέντα περιστρέφεται στα ίδια
Παλιά 20-09-13, 11:38   #21
Hombre
Παλιός

Προεπιλογή

Τα δεντρα που θα λαβουν μερος στην εκθεση θα ειναι κατα βαση πρε-μπονσαι μιας και ολοκληρωμενα μπονσαι ειναι λιγακι δυσκολο να εχουμε απο οτι ειμαι σε θεση να γνωριζω τουλαχιστον, Αν βεβαια υπαρχουν και ετοιμα μπονσαι θα χαρουμε ιδιαιτερα .
Βασικη προυποθεση ειναι το δεντρο να εχει δουλευτει απο τον ιδιοκτητη του να μην ειναι μαζικης παραγωγης καθως και να ειναι μεταφυτεμενο σε ποτ και οχι σε καφασι .
Κατι τελευταιο , δεν τιθεται θεμα διαγωνισμου , το κανουμε καθαρα για εμας αλλα και για να δειξουμε σε τυχον νεους ενδιαφερομενους οτι τιποτα δεν γινεται με παρθενογεννηση.
Παλιά 20-09-13, 11:44   #22
Hombre
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο παιδιά για την διοργάνωση. Ο Frizoni απο ότι βλέπω έχει μια αδυναμία στα πεύκα - ωραίος δεν τον ήξερα. Αγγλικά μιλάει καθόλου? Απο την άλλη η ιδέα της μίνι έκθεσης είναι ότι πρέπει για την περίσταση αλλά βλέπω ότι η κουβέντα περιστρέφεται στα ίδια

Γιαννη δυστηχως δεν μιλαει αγγλικα αλλα δεν υπαρχει προβλημα καθως θα υπαρχει μεταφραστης.
Οσον αφορα την εκθεση ο καθενας δικαιωματικα εχει την γνωμη του , το ιδιο βεβαια ισχυει και για την λεσχη που εχει και την ευθυνη της εκδηλωσης και χαιρομαστε ιδιαιτερα που η πλειοψηφεια την συμμεριζεται .
Παλιά 20-09-13, 12:05   #23
geogeo
Member

Το avatar του χρήστη geogeo

Περιοχή: attikh
Προεπιλογή

Μπράβο σας και καλή επιτυχία. Πολύ καλό που θα υπάρχει μεταφραστής. Λογικά θα είμαι εκεί την πρώτη ημέρα.
Παλιά 20-09-13, 12:14   #24
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία να ευχηθώ κι εγώ.
Και να ευχαριστήσω επίσης όλους όσοι συμμετέχουν στην διοργάνωση με οποιοδήποτε τρόπο, για τον κόπο που κατέβαλαν και καταβάλουν.

Την πλατειά συμμετοχή όλοι την ευχόμασθε, αυτό είναι δεδομένο.
Όμως..., επειδή αυτή είναι ελεύθερη, έχω την εξής απορία σχετικά με το εργαστήριο της δεύτερης ημέρας.
Εάν υποθέσουμε ότι η συμμετοχή θα είναι όντως μεγάλη, πόσο εφικτό θα είναι αυτός ο μοναδικός εισηγητής να αφιερώσει τον απαιτούμενο χρόνο για καθοδήγηση σε όλους τους συμμετέχοντες?
Ή μήπως έχει τεθεί όριο για τον αριθμό των συμμετοχών στο εργαστήριο?
Πιθανώς να μην λαμβάνω υπ' όψιν κάποιες παραμέτρους, αλλά θα ήθελα μια διευκρίνιση επ' αυτού.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-13, 13:06   #25
GIANNHS
Moderator

Προεπιλογή

Με προλαβε η Αλεξανδρα για το ποσα ατομα θα συμμετεχουν την 2η μερα
Παλιά 20-09-13, 13:59   #26
Hombre
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Με προλαβε η Αλεξανδρα για το ποσα ατομα θα συμμετεχουν την 2η μερα

Στην ερωτηση ποσοι θα ειναι οι συμμετεχοντες την δευτερη μερα φανταζομαι να καταλαβαινουν ολοι οτι δεν ειναι δυνατον να απαντησουμε πριν δουμε τις αιτησεις παρουσιας .
Ευχομαστε ο αριθμος αυτος να ειναι πολυ μεγαλυτερος απο τις μετριοπαθεις προβλεψεις μας , σε αυτην την περιπτωση υπαρχει η προβλεψη να υπαρχει και δευτερο ατομο που θα καθοδηγησει τον κοσμο.
Παλιά 20-09-13, 14:33   #27
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Απο την άλλη η ιδέα της μίνι έκθεσης είναι ότι πρέπει για την περίσταση αλλά βλέπω ότι η κουβέντα περιστρέφεται στα ίδια
Πώς αλλιώς μπορεί να γίνει αν δεν οριοθετήσουμε κάποιες έννοιες..? και αν δεν συζητηθούν θέματα που αφορούν την φιλοσοφία της ενασχολήσεις με τα bonsai ως τέχνη… κάποια στιγμή πρέπει να φτάσουμε στο σημείο να είναι αυτονόητα κάποια θέματα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hombre Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα δεντρα που θα λαβουν μερος στην εκθεση θα ειναι κατα βαση πρε-μπονσαι μιας και ολοκληρωμενα μπονσαι ειναι λιγακι δυσκολο να εχουμε απο οτι ειμαι σε θεση να γνωριζω τουλαχιστον, Αν βεβαια υπαρχουν και ετοιμα μπονσαι θα χαρουμε ιδιαιτερα .
Βασικη προυποθεση ειναι το δεντρο να εχει δουλευτει απο τον ιδιοκτητη του να μην ειναι μαζικης παραγωγης καθως και να ειναι μεταφυτεμενο σε ποτ και οχι σε καφασι .
Κατι τελευταιο , δεν τιθεται θεμα διαγωνισμου , το κανουμε καθαρα για εμας αλλα και για να δειξουμε σε τυχον νεους ενδιαφερομενους οτι τιποτα δεν γινεται με παρθενογεννηση.
Πολύ ωραία.. η φιλοσοφία αυτή με βρίσκει προσωπικά.. σύμφωνο..!!!!!!!!!
Παλιά 20-09-13, 20:32   #28
GIANNHS
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ValsGeo Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα έβαζα ουτε το ποιο ταπεινό μου δέντρο δίπλα σε εμπορικό bonsai μαζικής παραγωγής..
Να υποθέσω Γιώργο ότι δεν μιλάς μόνο για τα λεγόμενα mallsai...
Παλιά 21-09-13, 16:43   #29
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Να υποθέσω Γιώργο ότι δεν μιλάς μόνο για τα λεγόμενα mallsai...
Γιάννη μου!! το εξηγώ αναλυτικά.. γιατί κολλάς εκεί? αφού αφενός δεν σε αφορά αφετέρου είσαι στο καλλιτεχνικό..!

και απο mallsai μπορεί να είναι εφόσον έχει χρησιμοποιηθεί ως πρωτογενές υλικό.. πόσα έχουμε δει εδώ.. που άλλαξε ο χαρακτήρας τους μετά από παρεμβάσεις..

εκτός αν δεν είναι κατανοητό αυτό που εννοώ.. τα λέμε από κοντά τότε..

Φρόντισε να φέρεις κανένα δέντρο να δείξουμε τίποτα που έχεις αρκετά σε pot..

όπως όλοι από αυτούς που έχουν κάτι να δείξουν ως δουλειά..
αντιλαμβάνομαι οτι δημιουργεί ενα είδος αμηχανίας (και σε μένα)
αλλά πρέπει να κάνουμε μια αρχή!!
Παλιά 22-09-13, 09:05   #30
manos
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Μπραβο στην κινηση αυτη ...επιτελους λιγη δραση.
Εννοειται οτι θα ειμαι εκει κι τις 2 ημερες κι απο την μερια μου κινουμαι αναλογα (κατι ετοιμαζω)κι θα βοηθησω οσο μπορω.ΜΠΡΑΒΟ ΚΙ ΠΑΛΙ ....
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές