Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-07-20, 19:38   #1
T3rRat0r
Junior Member

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Προεπιλογή Αγόρα ελιάς απο φυτώριο με προοπτική για ΒΟNSAI

Καλησπερα στην ομαδα.
Ειμαι καινουριος στο χομπι και στο forum. Βασικα θα ελεγα κατι πιο λιγο απο καινούριος γιάτι ακομα δεν έχω κανει bonsai, ειμαι στο στάδιο που μεγαλώνω και προσέχω την ελιά μου, με προοπτική να την κάνω bonsai.
Εχω δει πολλά video εχω διαβάσει αρκέτα στο forum. Αλλα δεν ξέρω πως να προχώρησω και ποια βηματα πρέπει να κανω για να γίνει bonsai.
Δηλαδη ποσο να την αφήσω να μεγαλώσει,και όσο μεγαλώνει πως να την κλαδεύω για να μπορέσει να γινει ενα όμορφο και περιποιημένο bonsai, και ποτε θα ειναι έτοιμη για την διαδικασία της μετεμφυτευσεις σε κασπω bonsai kai συρματωμα. Σας παραθέτω και φωτογραφίες απτο δεντράκι μου. Οτι πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα μου φανεί χρησιμή
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 107375723_1158152931206163_6203612684060284455_n.jpg (72,2 KB, 23 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 107103180_211831906663566_7052325095981133029_n.jpg (69,6 KB, 17 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 107053912_559826171361368_3886085399645097900_n.jpg (70,7 KB, 16 εμφανίσεις)
T3rRat0r δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-07-20, 14:23   #2
gkorg
Senior Member

Το avatar του χρήστη gkorg

Περιοχή: Χαλανδρι
Προεπιλογή

Καλως τον Ζηση! Το δεντρακι σου μοιαζει πολυ νεο και θα χρειαστει χρονο, ενω εσυ θα χρειαστεις υπομονη. Ο κορμος του εχει μαλλον το παχος ενος μολυβιου, οποτε εγω στην θεση σου θα σκεφτομουν ισως να το φυτεψω ιδανικα στην γη (αν εχεις εστω ενα μικρο κηπο, βεβαια) για ενα διαστημα, ωστε να του δωσω την ευκαιρια να παχυνει, να αναπτυχθει και να καταληξω σε ενα σχετικα ενδιαφερον pro bonsai. Μου εχει τυχει κατι παρομοιο και το δοκιμασα. Η αναπτυξη ειναι πολλαπλασια απο αυτην που μπορεις να περιμενεις οταν το φυτο ειναι σε γλαστρα. Η διαδικασια ειναι καλο να γινει νωρις την επομενη ανοιξη, σε ενα σημειο που να εχει πολυ ηλιο. Δεν χρειαζεται να μεινει εκει, παρα 2-3 χρονια, με αυξηση παχους κορμου, απο το αρχικο πχ 1.5 cm σε εως 4+ cm. Εγω εβαλα ενα πλακακι στο βαθος της θεσης που εβαλα μετα την ελιτσα μου, για να αναγκασω τις ριζες να κινηθουν οριζοντια και οχι σε βαθος. Ακομα και το πρωτο σταδιο της διαμορφωσης, μπορει να γινει σε αυτην την προσωρινη θεση, ωστε να υπαρχει εντονη και αμεση ανταποκριση σε κινησεις πχ γενναια μειωση του υψους του φυτου και αντιστοιχη αναπτυξη της δευτερευουσας διακλαδωσης. Μια μεγαλη γλαστρα θα ηταν κατα καποιο τροπο, η επομενη λυση, με περιπου (ε, χμμμ) παρομοια αποτελεσματα. Κατα τα αλλα, φροντιζε τωρα για την καλη αποστραγγιση του νερου (οσο η ελιτσα ειναι στην αρχικη γλαστρα), βαλτην στον ηλιο και διαβασε για το πως ποτιζουμε σωστα.
Λυπαμαι αν σε απογοητευσα, μπορει καποιος πιο παλιος να σε καθοδηγησει σε διαφορετικα μονοπατια με την ελιτσα σου, αλλα σε καθε περιπτωση σε καλωσοριζω στον κοσμο των φιλων των bonsai!.

Στο παρακατω thread, ανεβασα link απο βιντεακια που θα σε ενδιαφερουν μιας που ειναι σχετικα με την επιλογη υλικου (φυτων) απο φυτωρια, με σκοπο την δημιουργια pro bonsai:
http://www.mybonsai.gr/vb/showthread...775#post115775

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gkorg : 06-07-20 στις 14:45
gkorg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-07-20, 20:53   #3
T3rRat0r
Junior Member

Προεπιλογή

Οχι δεν με απογοητευσες, αντιθέτως σε ευχαριστώ για τον χρονο σου και την βοηθεια σου.
Το μονο μερος που μπορω να το φυτεψω εξω στην γη ειναι στον ξαδερφο μου που εχει χωραφι με ελαιοδεντρα, αλλα δεν το προτιμω γιατι θελω να το προσεχω και να το φροντιζω ο ιδιος, οποτε η επιλογη να το μεταφυτεψω σε μεγαλυτερη γλαστρα για να μεγαλωσει το δεντρακι και ο κορμος του ειναι καλυτερη.
Η γλαστρα απο κατω εχει 9 τρυπες για να φευγουν τα νερα οποτε δεν υπαρχει θεμα στην αποστραγγιση, το ποτιζω περιπου καθε δυο μερες που βλεπω οτι εχει ξεραθει πανω το χωμα.
Αυτο που με ενδιαφερει πολυ ειναι αυτο που ειπες το πρωτο σταδιο της διαμορφωσης, καθως το μεγαλωνω πως θα πρεπει να το διαμορφωνω; Να κοβω το πανω μερος απτο δεντρακι για να μην ψηλωνει και να πλαινα κλαδια να μη τα αφηνω να γινονται πολυ μακρια??
Παλιά 07-07-20, 09:46   #4
gkorg
Senior Member

Προεπιλογή

Αν υποθεσουμε οτι ο 1ος στοχος ειναι η παχυνση του κορμου και γενικοτερα η αναπτυξη του φυτου, σημαινει οτι χρειαζομαστε ολη την φωτοσυνθετικη του δυνατοτητα. Δηλαδη, σε αυτο το σταδιο εγω δεν θα κλεδευα τιποτα, παρα μονο θα ποτιζα και θα ταιζα (οργανικο λιπασμα, οταν η θερμοκρασια ειναι μεχρι 30 βαθμους περιπου).

Οπως σου εγραψα, θελει υπομονη και οχι βιασυνη. Η διαδικασια θα παρει 2-3 χρονια, στα πρωτα βηματα της. Καποιος παλιος, ισως να σε καθοδηγησει διαφορετικα, αφου παντα υπαρχουν αρκετες σεβαστες αποψεις.

Παντως εγω θα πηγαινα μια βολτα στο κτημα του ξαδελφου, να ριξω μια ματια για τυχον αγριελιες (δεντρακια ηδη καποιας ηλικιας, με χοντρο κορμο, μικρα φυλλα, ενδιαφερον νεμπαρι κτλπ) και θα ημουν ετοιμος να του προτεινω μια ανταλλαγη οπου θα φυτευα την ελιτσα εκει, παιρνοντας μια αγριελια (διαδικασια που δεν γινεται βεβαια κολακαιριατικα). Ταυτοχρονα σκεφτομαι οτι ειναι κατ'αρχη παρα πολυ καλο να μαθεις και να καταφερεις να διατηρεις ενα φυτο εν ζωη, να μαθεις την γλωσσα του, να διαβαζεις τα σημαδια του και να καταλαβαινεις τις αναγκες του, οποτε ισως αυτη η ελιτσα σου να ειναι το πρωτο σου βημα.

Ριξε μια ματια σε προηγουμενα threads συναδελφων με αντιστοιχες περιπτωσεις:
http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=6852
http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=7293

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gkorg : 07-07-20 στις 09:53
Παλιά 07-07-20, 11:28   #5
T3rRat0r
Junior Member

Προεπιλογή

Οκ θα το αφήσω όπως έχεις για να μεγαλώσει, εννοείται με φροντίδα και περιποιήση και με όλη μου την προσοχή.
Το κτημα του ξαδερφου μου το ξερω πολυ καλα και ξερω οτι δεν θα βρώ μικρά δεντράκια, έχει μεγάλες όμορφες ροδιές, συκιές μεγάλες, καρυδιές, πρεπει να έχει και κάτι μπουκαμβίλιες και εχει και κανά δύο λεμονιές που βγάζουν ωραία λεμόνια, και όλο και άλλα διάφορα δέντρα θα έχει, οι ελιές που έχει ειναι μεγάλες και είναι για παραγωγή ελαιολαδου.
Θα πρέπει να μάθω και κάποια βασικά πράγματα όπως ποια εποχή να μεταφυτευω την γλάστρα, σε τι γλάστρα να μεταφυτέψω για να κράτησουν το επιθυμητό σχημα οι ρίζες. Το ποια εποχή μπορώ να κλαδεψω το ξερω γιατί βοηθουσα και στο μάζεμα και στο κλάδεμα των ελαιόδεντρων,οπότε έχω μία εμπειρία, άλλα δεν γνωρίζω εαν για εκπαιδευση bonsai και για να αυξηθει η αναπτυξη πρέπει να κλαδευω αλλη περίοδο.
Παλιά 07-07-20, 12:47   #6
gkorg
Senior Member

Προεπιλογή

Στα ερωτήματά σου, υπάρχουν άρθρα ήδη αναρτημένα που απαντούν πολλά:
http://www.mybonsai.gr/vb/forumdisplay.php?f=43
Καλό διάβασμα!
Παλιά 07-07-20, 15:23   #7
T3rRat0r
Junior Member

Προεπιλογή

Οκ θα ριξω πολυ διαβασμα. Ευχαριστω για την βοηθεια σου.
Παλιά 08-07-20, 11:13   #8
Ανιχνευτής
Παλιός

Το avatar του χρήστη Ανιχνευτής

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

το υλικο σου ειναι ακαταλληλο .
Ανιχνευτής δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-20, 16:56   #9
T3rRat0r
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ανιχνευτής Εμφάνιση μηνυμάτων
το υλικο σου ειναι ακαταλληλο .
Γιατι το λες αυτο. Θα μπορουσες να το αιτιολογησεις για να καταλαβω ποιο ειναι το προβλημα.
Παλιά 09-07-20, 09:11   #10
Ανιχνευτής
Παλιός

Το avatar του χρήστη Ανιχνευτής

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

ειναι εξαιρετικα μικρο το δεντρο και θα παρει δεκαδες χρονια για να παχυνει καπως αξιοπρεπως ...
σου εχουν γραψει αναλυτικοτερα εξαλλου ......
αν κανεις μια αναζητηση στο διαδυκτιο με ελιες/αγριελιες μπονσαι θα καταλαβεις και μονο σου το τι υλικο ψαχνουμε ...
εχουμε ολοκληρο internet πλεον στη διαθεση μας...
Ανιχνευτής δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-20, 09:44   #11
gkorg
Senior Member

Προεπιλογή

Ζήση, συμπληρωματικά με αυτά που σου έγραψε ο Σταύρος, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω thread. Έχει links που ελπίζω ότι θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις τι ψάχνουμε:
http://www.mybonsai.gr/vb/showthread...785#post115785
Παλιά 15-07-20, 16:25   #12
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Σωστά τα είπαν οι προλαλήσαντες.
Πρώτη λύση την φυτεύεις στο χώμα.
Δεύτερη λύση την φυτεύεις σε μεγάλη γλάστρα.
Και στις δύο περιπτώσεις δεν κλαδεύεις καθόλου για μερικά χρόνια. Πότισμα, λίπασμα και προσέχεις από ασθένειες.
Εμείς εδώ είμαστε για ότι άλλο χρειαστείς.
Παλιά 16-07-20, 14:28   #13
T3rRat0r
Junior Member

Προεπιλογή

Και ένα αλλο πραγματάκι που ήθελα να ρωτησω. Τα φυλλα του ειναι αρκετα μεγαλα για bonsai. Πως μπορω να μικρυνω τα φυλλα του. Στις ελιες που βλεπω στο internet τα φυλλα ειναι μικρα. Πως το καταφερνεις αυτο?
Παλιά 16-07-20, 16:14   #14
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από T3rRat0r Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ένα αλλο πραγματάκι που ήθελα να ρωτησω. Τα φυλλα του ειναι αρκετα μεγαλα για bonsai. Πως μπορω να μικρυνω τα φυλλα του. Στις ελιες που βλεπω στο internet τα φυλλα ειναι μικρα. Πως το καταφερνεις αυτο?
Οι ελιές αυτά τα φύλλα έχουν. Τα μικρά φύλλα που βλέπεις είναι αγριελιές.
Υπάρχουν τεχνικές να μικρύνουν τα φύλλα, αλλά δεν είναι του παρόντος, αφορούν ολοκληρωμένα μπονσάι.
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές