Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Ασθένειες και προβλήματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-06-12, 11:12   #1
damianos
Παλιός

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή προβλημα σε γιουνιπερο

Τον Νοέμβριο του 2011 "σήκωσα" ένα γιουνίπερο από μια ζαρντινιέρα. Το δέντρο είναι 10 ετών περίπου με μεγαλο κορμό. Επειδή όπως είπα προερχόταν από ζαρντινιέρα, η ρίζα βγήκε ανέπαφη κατά μεγάλο ποσοστό.
Το χειμώνα που πέρασε το έβγαλε καλά. Δεν φαινόταν σαν ένα φυτό που έχει υποστεί μεταφυτευση.
Πριν 2 μηνες, χρειάστηκε να το μετακινησω με το αυτοκίνητο και από τοτε δεν παει καθόλου καλά.
Το πότισα με ριζοσυν (διεγερτικο ριζας), αλλά συνεχίζει και ξεραινεται.
Υπάρχει κατι άλλο που θα μπορούσα να κανω;
Παλιά 18-06-12, 12:02   #2
korf
Moderator

Το avatar του χρήστη korf

Προεπιλογή

Βάλε καμιά φωτογραφία να δουμε. Οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί.

Πάντως να ξέρεις ότι γενικά αργούν πολύ να δείξουν τα προβλήματα τους. Μπορεί να έχει πεθάνει και να κάνει ένα μήνα η και περισσότερο να ξεραθεί (ειδικά τον Χειμώνα). Κάτι ανάλογο βλέπουμε και με τα έλατα τα Χριστούγεννα.

Αν είναι από ασθένεια και οι ρίζες είναι καλά τότε με ψέκασμα μπορεί να σωθεί.
korf δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-12, 13:50   #3
Manosvince
Moderator

Το avatar του χρήστη Manosvince

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Όταν λες χρειάστηκε να το μετακινήσεις με το αυτοκίνητο???

Ναι όντως βάλε καμια φωτογραφία.
Manosvince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-06-12, 09:39   #4
dimitris1
Member

Το avatar του χρήστη dimitris1

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Το αυτοκινητο ειναι μαλλον ασχετο, απο κατι αλλο το εχει παθει. Ως γνωστον τα bonsai αρεσκονται στο να κανουν βολτες με αυτοκινητο, ειδικα εκτος πολης... Μαλιστα οταν η βολτα συνδυαζεται με θαλασσα η ανθοφορια μπορει να ερθει εως και 1,5 μηνα νωριτερα..
Περα απο τη πλακα, δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι αλλα κι εγω μεχρι να κανω ορισμενα πραγματα τους εχανα του γιουνιπερους και ακουγα οτι ειναι απο τα φυτα με τη μεγαλυτερη αντοχη. Ανοργανο καργα, πολυ ηλιο, πολυ λιπασμα το καλοκαιρι, και πολυ νερο. Απο περυσι το κανω σε 2 που εχω και ειναι μεσα στην αναπτυξη. Πως ειναι η επιχειρηματικοτητα στην Ελλαδα ενα πραγμα?
Βαλε καμια φωτο να το δουμε, ακομα και ξεραμενο..
dimitris1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-06-12, 09:44   #5
damianos
Παλιός

Προεπιλογή

Η αναφορά μου στο αυτοκίνητο σημαίνει ότι το φυτό άλλαξε θέση, άρα ίσως αυτός να είναι παράγοντας στρες.

Δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο στα φύλλα του που να υποδεικνύει την ύπαρξη ασθένειας ή παρασσίτων. Απλά ξεραίνεται με πολύ αργούς ρυθμούς.

Το ήθελα για να το δουλέψουμε στο workshop την επόμενη άνοιξη, αλλά δεν πειράζει...

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Παλιά 19-06-12, 10:18   #6
Manosvince
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως γνωστον τα bonsai αρεσκονται στο να κανουν βολτες με αυτοκινητο, ειδικα εκτος πολης... Μαλιστα οταν η βολτα συνδυαζεται με θαλασσα η ανθοφορια μπορει να ερθει εως και 1,5 μηνα νωριτερα..
Παλιά 19-06-12, 10:21   #7
Manosvince
Moderator

Προεπιλογή

Δαμιανέ , μοιάζει μήπως σε κάποιο απ'αυτές ?

Παλιά 19-06-12, 13:00   #8
damianos
Παλιός

Προεπιλογή

Ξεθωριάζει, χανει το χρώμα του και δεν έχει βγάλει καθόλου φετινη βλαστηση. Δεν ξεραίνονται οι άκρες αλλά όλο μαζι αποχρωματίζεται και ξεραίνεται.
Παλιά 19-06-12, 14:31   #9
korf
Moderator

Το avatar του χρήστη korf

Προεπιλογή

Δαμιανέ έτσι όπως το περιγράφεις δεν βλέπω να έχει πολλές ελπίδες. Μήπως στην μεταφύτευση δεν έβαλες καλό υπόστρωμα και το πέθανες από πότισμα? όπως σου είπα και στην αρχή μια εικόνα θα βοηθούσε να δουμε την γενική κατάσταση.

Μάνο, σχετικά με τις φωτογραφίες που έβαλες, μπορείς να μας πεις τι εννοείς με αυτές τις εικόνες. έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου? Ρωτάω γιατί η πρώτη είναι κάτι που το βλέπω και στα δικά μου.
korf δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-06-12, 15:49   #10
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Δαμιανέ έχω χάσει κι εγώ έτσι δένδρα μία κι έξω χωρίς εμφανή αιτία και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μυκητίαση στη ρίζα. Φέτος στα κωνοφόρα δίνουν και παίρνουν οι μύκητες, το aliette πάει σύννεφο...
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-06-12, 16:12   #11
Manosvince
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korf Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάνο, σχετικά με τις φωτογραφίες που έβαλες, μπορείς να μας πεις τι εννοείς με αυτές τις εικόνες. έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου? Ρωτάω γιατί η πρώτη είναι κάτι που το βλέπω και στα δικά μου.
Αυτές οι εικόνες είναι από γουνίπερο και αυτά είναι τα πρώτα σημάδια του μύκητα που είχε στη ρίζα. Άρχισε να εμφανίζεται αρχές Αυγούστου αν θυμάμαι καλα(αλλά αυτό είναι πολύ σχετικό, ένας άλλος εμφάνισε Φεβρουάριο)

Σε αυτόν πέρυσι έριξα νεοτοψίν, το πρόβλημα σαν να φενόταν πως σταμάτησε, αλλά όχι.Μέχρι το Δεκέμβρη είχε σαπίσει στη ρίζα και το φύλλωμα σε αυτή τη φάση παρέμενε πράσινο αλλά ξερενόταν (αυτό που λέμε οτι στα κωνοφόρα δεν μπορείς να διακρίνεις κατευθείαν αν πέθανε, τουλάχιστον σε ένα άπειρο μάτι)

Να σημειώσω οτι ήταν κυρίως σε οργανικό χώμα (φυτωρίου) και στο workshop είχε γίνει μικρή αλλαγή σε ανόργανο.

Γιαυτό και φέτος έκανα μεταφυτεύσεις σε όλα μου τα δεντράκια, και δεν φοβήθηκα σε αυτά που είχαν το οργανικό του φυτωρίου να τα βάλω bare-root σε ανόργανο...Μέχρι στιγμής μου έχει βγει σε καλό.

Να σημειώσω οτι στον 2ο γουνίπερο που έπιασε μύκητα το χειμώνα, έκανα και σε αυτόν ολική μεταφύτευση σε ανόργανο, νεοτοψίν με aliette που λέει και η Ρία, λίπασμα, και παρόλου που τον πρώτο μήνα συνέχιζε να ξεραίνει το φύλλωμα, άρχισε παράλληλα και να αναπτύσεται, και τώρα πάει μια χαρά!

Τώρα ρίχνω προληπτικά νεοτοψίν και aliette μια-δυο φορές το μήνα στα κωνοφόρα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..
Παλιά 19-06-12, 16:20   #12
Manosvince
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από damianos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεθωριάζει, χανει το χρώμα του και δεν έχει βγάλει καθόλου φετινη βλαστηση. Δεν ξεραίνονται οι άκρες αλλά όλο μαζι αποχρωματίζεται και ξεραίνεται.
Και μένα δεν μου ακούγεται καλό...Μπορεί να σε έχει χαιρετήσει καιρό τώρα..

Αλλά παρ'όλα αυτά βάλε μια φωτό αν θες για να βγάλουμε και μεις συμπεράσματα.
Παλιά 20-06-12, 00:34   #13
Izi
Junior Member

Προεπιλογή

Έχω αγοράσει κατα καιρούς γιουνιπερους και δεν μου έζησε κανείς. Σε κάποιους εκανα extreme και βιαστικές εργασίες σε κάποιους άλλους δεν εκανα τίποτα.*
Πάνω σε αυτό το θέμα έχω κάποιες απορίες.*
-Αν έχουμε έναν γιουνιπερο σε σημείο που τον βαράει πολλες ώρες ο ήλιος (σε λίγο μεγαλητερη γλάστρα και με χαλίκι στο πάτο της γλάστρας για καλη αποστραγκιση) έχει λιγότερες πιθανότητες να πιάσει Μυκητα;
-κατα το καλοκαιρινό πότισμα , κανει να βρέχονται τα φυλλα του;
-η καλητερη περίοδος για μεταφυτευση ειναι φθινοπορο η νόρις την άνοιξη;
-το καλοκαίρι μπορούμε να κάνουμε διαμόρφωση;

Εμείς οι νέοι έχουμε πολλες απορίες!
Izi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-12, 09:57   #14
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από izi Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω αγοράσει κατα καιρούς γιουνιπερους και δεν μου έζησε κανείς. Σε κάποιους εκανα extreme και βιαστικές εργασίες σε κάποιους άλλους δεν εκανα τίποτα.*
Πάνω σε αυτό το θέμα έχω κάποιες απορίες.*
-Αν έχουμε έναν γιουνιπερο σε σημείο που τον βαράει πολλες ώρες ο ήλιος (σε λίγο μεγαλητερη γλάστρα και με χαλίκι στο πάτο της γλάστρας για καλη αποστραγκιση) έχει λιγότερες πιθανότητες να πιάσει Μυκητα;

Εμείς οι νέοι έχουμε πολλες απορίες!

Αν μιλάμε για πιθανότητες ..ναι είναι μικρότερες…

Προσωπικά.. μαζί με το πότισμα (που το κάνω βράδυ η αργά το απόγευμα) τους κάνω ένα καλό ντουζάκι..

Μπορείς και τις δυο περιόδους.. βάση όμως του τι θες να κάνεις και υπολογίζοντας πάντα τον χρόνο που έχεις μπροστά σου μέχρι την εποχή που (στην περιοχή σου ή στο μικροκλίμα σου ) θα έχεις ακραίες θερμοκρασίες..

αυτή την εποχή θα έκανα σε ένα υγιές δέντρο κάποιες σοφτ εργασίες.. δραστική διαμόρφωση …όχι ..

τώρα.. μέχρι που είναι το σοφτ και μέχρι που φτάνει μια δραστική διαμόρφωση.. είναι θέμα εμπειρίας.. αν δεν θέλεις να κάνεις λάθος.. διαμόρφωνε σε περιόδους ανάπτυξης και είσαι οκ!!
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-07-12, 17:49   #15
damianos
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosvince Εμφάνιση μηνυμάτων
Θες να μας πεις τι έχεις κάνει και τι πιστεύεις οτι έχει φταίξει, σε εκείνο το θέμα που είχες ανοίξει και το συζητούσαμε...
Το δέντρο το έβγαλα το Νοέμβριο από ζαρντινιέρα, άρα είχε συμπαγή ρίζα και ριζίδια που δεν έσπασαν. Μακριές ρίζες, που ξεφευγαν (3μ.), κόπηκαν.
Μπήκε σε γλάστρα χαμηλή (όχι ποτ), σαν αυτές που χρησιμοποιείτε όλοι (πλαστική, κεραμιδί χρώματος).
Υπόστρωμα ελαφρόπερα μεγαλης κοκκομετρίας, (αυτές που πουλάνε στα φυτώρια, οχι την ψιλή που πήραμε όλοι μαζί), με φυτόχωμα. Αναλογία 50-50.
Το δέντρο μετά τη μεταφύτευση δεν έδειξε κανενα σημείο κόπωσης ή στρες.
Κατά τη διάρκεια του χειμώνα ποτιζόταν όταν στεγνωνε.
Ετσι, εβγαλε άριστα το χειμώνα.
Το πρόβλημα έγινε την άνοιξη, που λογικά θα έπρεπε να αναπτυχθεί. Αντίθετα άρχισε να ξεραίνεται. Εριξα προληπτικά μηκυτοκτόνο, αλλα δεν άλλαξε τιποτα.Τελικά ξεράθηκε και το εγβαλα από τη γλαστρα για να δω αν όντως είχε σαπίσει. Η ρίζα του δεν ειχε κανενα πρόβλημα, δεν υπήρχε ιχνος αποσυνθεσης ή κατι αλλο που να μαρτυρά σάπισμα ριζας.
Η κοκκομετρία της ελαφρόπετρας ήταν μεγάλη οπότε λογικά επέτρεπε να περναει ο αέρας, επίσης δεν το πότιζα υπερβολικά.
Αρα δεν ξερω τί μπορεί να έφταιξε. Μέσα σε όλα που πάνε στραβά, ένα ακόμα...
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές