Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-06-09, 21:28   #1
mybonsai
Super Moderator

Προεπιλογή Acer Trident Maple

mixxanobios
Μέλος
Θέμα: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 1:25 am

Το ειχα ξεχασει εξω αλλα μεσα στο θερμοκηπιο του LIDL και εχτες και σημερα. (σημερα ειχα παει και Θεσσαλονικη για δουλεια) και οταν γυρισα ηταν ΟΛΑ τα φυλλα ξεραμενα... ψηθηκε το καιμενο.... Τα πηρα ολα με τα χερια και εχει μεινει καραφλο.... Το ποτισα.... Τωρα τι θα γινει θα βγαλει νεα φυλλαρακια ή του χρονου??? (ή ποτε?)

--------------------------------------------------------------------------

elsa
Moderator
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 1:27 am

Λογικά θα πρέπει να ξαναβγάλει επειδή τώρα είναι περίοδος ανάπτυξης. Οι ρίζες ξεράθηκαν και αυτές? Τα κλαδιά πως είναι? Ξεράθηκαν ή φαίνονται υγιή?

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 1:29 am

μιλας για το δασακι εδω? http://bonsai-gr.forumotion.net/forum-f4/topic-t776.htm

mixxanobios
Μέλος
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 1:44 am

Δεν πιστευω να ξεραθηκε... Μεσα σε 2 μερες να ξεραθηκε???
Οχι δεν το ειχα βγαλει φωτογραφια...

Ετσι ηταν οταν το ειχα αγορασει απο Αμστερνταμ... βεβαια ειχε αλλαξει η οψη του με την μεταφορα.... ειχαν πεσει λιγο....

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 1:53 am

Για περιμενε να δεις τι θα κανει.... Δεν μπορει να χαλασε σε δυο μερες. Εκτος και αν το προβλημα το ειχε απο νωριτερα, με μεταφορες κλπ..... Εκει αλλαζει το πραγμα...

elsa
Moderator
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 1:57 am

Κοίτα... δεν νομίζω ότι φταίει το θερμοκήπιο για 2 μέρες. Άλλωστε δεν έχει ακόμα τόσο ζέστη έξω για να υπάρχει κίνδυνος. Πιστεύω ότι περισσότερο φταίει το γεγονός της αλλαγής κλίματος και ότι είναι στρεσαρισμένο και ίσως γι' αυτό ξέρανε τα φύλλα του.
Βγάλτο από το θερμοκήπιο (δεν νομίζω ότι απαιτείται θερμοκήπιο γιατί η θερμοκρασία είναι καλή αυτές τις μέρες) και έλεγξε τα κλαδιά αν είναι ακόμη πράσινα από μεσα (ξύσε λιγάκι με το νύχι σου σε σημείο που δεν φαίνεται πολύ). Βάλτο σε μέρος να μην το χτυπάει ντάλα ήλιος, έξω από το σπίτι αλλά να είναι σκιερό. Πρόσεχε με το πότισμα τώρα που δεν έχει φύλλα να μην το σαπίσεις. Αν δεν έχει ξεράνει κλαδιά και ρίζες, πιστεύω ότι σε 2-3 εβδομάδες θα αρχίσει να πετάει καινούργια μάτια.

mixxanobios
Μέλος
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 2:08 am

Elsa το εύχομαι!!! Το έχω μέσα στο θερμοκήπιο αλλά με ανοικτό το κουρτινάκι να μπαίνει ο αέρας.... Το είχα κλειστό και έσκασε!!! Τα ειδε ολα!!! Ξέρεις απο την Σιβηρία στην Σαχάρα !!!

stratoz
Moderator
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 2:47 am

οπως το λες Χαρη απο τη Σιβηρια στην Σαχαρα μην ξεχνας οτι εμεις ακομα εχουμε - σε βαθμους το
βραδυ την ημερα 5, 6 αναλογα, παντως συνηθιζοντας το κλιμα θα συνελθει το λεω και το πιστευω και επειδη ειναι νωρις ακομα θα προλαβει,απλα λιγο προσοχη και εξω απο το θερμοκηπιο, εκτος αν το εχεις για να προστατευεται απο αερα απο βροχη δεν εχει προβλημα, και εγω τα δικα μου εξω τα εχω.
Απλα επαθε το Σοκ της Αρκουδας, μια με την αλλαγη κλιματος και μια τωρα, τα παιξε αλλα θα επανελθει.

mixxanobios
Μέλος
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 3:08 am

To ειχα βαλει μεσα γιατι φυσαγε τρελλα... και το πρωι ξεχασα να ανοιξω το φερμουαρ... (2 μερες το ξεχασα)
Θα δουμε.... παντως μου φαινεται δεν ειμαι για δεντρακια....

stratoz
Moderator
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 3:12 am

Αυτο να μην το ξανα δω γραμενο,γιατι θα στο σβησω,ετυχε και απο το στρεσσ της δουλειας το ξεχασες
το περιεργο θα ηταν να θυμοσουν το φυτο και να ξεχνουσες να πας Θεσσαλονικη

glyn
Moderator
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 3:15 am

τζετλανγκ επαθε το δεντρακι Χαρη!!!

mixxanobios
Μέλος
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 3:16 am

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratoz
Αυτο να μην το ξανα δω γραμενο,γιατι θα στο σβησω,ετυχε και απο το στρεσσ της δουλειας το ξεχασες
το περιεργο θα ηταν να θυμοσουν το φυτο και να ξεχνουσες να πας Θεσσαλονικη
Ναι καλα αστα να πανε.... Ξερεις ξυπναω κανονικα 9.00 το πρωι στο γραφειο... Καλημερα - καλημερα.... Ειχαμε ακουσει οτι θα πηγαινες Θεσσαλονικη....ε????ε???
ή ακομα χειροτερο... ξυπναω κατα της 13.00 ελα ολα καλα... να παω για ψωνια μιας και ειναι σαββατο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn
τζετλανγκ επαθε το δεντρακι Χαρη!!!
ΤζετΠατατατρακ
μηπως να το βγαλω μια φωτο τωρα που ειναι καραφλο να μου πεις κανενα ωραιο κλαδεματακι??? (ή θα τα δει ΟΛΑ εαν του αρχιζω και κλαδεμα,,, το αφηνουμε για αργοτερα? για Χειμωνα?)

ΛΕΝΑ
Μέλος
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 3:23 am

Περαστικά μηχανόβιε ,
κ εγώ πιστεύω ότι είναι από το σοκ κ θα συνέλθει, αυτό τουλαχιστον που έχω καταλάβει
εγώ απο τα φυτά μου είναι ότι θέλουν τη φροντίδα μου αλλά κ λίγο την ησυχία τους , όσες φορές έχω προσπαθήσει
να βάλω κ να βγάλω ένα φυτό για να το προφυλάξω, αυτό αντιδρά μάλλον άσχημα στις προθέσεις μου, προσπαθώ
λοιπόν να βρίσκω μια ενδιάμεση λύση για να μην τα μετακινώ ιδιαίτερα, κ να μην έχω κ το άγχος μηπως τα ξεχάσω.

glyn
Moderator
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 3:42 am

αστο να συνελθει και μετα κλαδεματα

mixxanobios
Μέλος
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 3:48 am

Ενταξει αυτο θα κανω.... θα τα αφησω στην ηρεμια τους!

glyn οκ αρα κλαδεματακι σε 5-6 μηνες!

Δημοσθενης
Moderator
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 12:13 pm

Αν το ποτισες γενναια και το εβαλες στο θερμοκηπιο νομιζω οτι θα επανελθει. Αυτη ειναι αλλωστε και η μεθοδος για επαναφορα καποιου δεντρου που εχει μεινει αποτιστο για πολλες μερες. Το βραδυ θα κλεινεις κανονικα το θερμοκηπιο και θα προσεξεις λιγο το ποτισμα τωρα. Θα το ξαναποτισεις οταν η επιφανεια του χωματος εχει αρχισει να στεγνωνει. Πιστευω οτι θα τα καταφερει!

liza
Μέλος
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 12:26 pm

ολα τα δεντρακια μες το θερμοκηπιο ηταν σε πολυ χαλια κατασταση, νομιζω φταιει κιολας οτι στο σημειο που ειναι το χτυπαει ο ηλιος...
μονο η μηλια ηταν καλα, ειχε βγαλει και αλλα ανθακια, τα υπολοιπα φυτα ηταν σχεδον ξερα...και το χωμα τους τελειως στεγνο...παλι καλα που τα προλαβαμε..αλλες 2 μερες και δε θα ειχε μεινει τιποτα...(μονο η μηλια!)

Δημοσθενης
Moderator
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 12:28 pm

Ενταξει επρεπε να ειχαν ποτιστει μην στενοχωριεστε θα συνελθουν! Απλα προσεξτε το ποτισμα μην φτασουμε στο αλλο ακρο και σαπισουν!

liza
Μέλος
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 12:30 pm

Δημοσθενη τα δεντρακια ειχαν μεινει αποτιστα 1 μερα ουσιαστικα, θελουν καθε μερα ποτισμα???? Η επειδη ηταν μεσα στο θερμοκηπιο στεγνωσε το χωμα τους γρηγορα??

Δημοσθενης
Moderator
Θέμα: Απ: Acer Trident Maple Σαβ Mar 28, 2009 12:43 pm

Επειδη ηταν κλειστο το θερμοκηπιακι αναπτυχθεικε υψηλη θερμοκρασια και εξατμιστηκε πολυ γρηγορα ολο το νερο απο το γλαστρακι. Το καλοκαιρι ομως σιγουρα θα χρειαζεται ποτισμα καθε μερα ετσι κι αλλιως!
mybonsai δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές