Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-12-14, 23:54   #1
kostasd87
Senior Member

Το avatar του χρήστη kostasd87

Περιοχή: Αθήνα
Talking Project: Πειραματισμοί με 30 Trident Maple Seedlings

Χαιρετώ και πάλι!

Αυτό το post περιγράφει την πρώτη μου προσπάθεια να εφαρμόσω τις τεχνικές που διάβασα για δημιουργία Pre-Bonsai υλικού από νεαρά φυτά:
Nebarious Pre-Bonsai από νεαρά φυτά

Αντί Εισαγωγής

Κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα και καλοκαίρι, αδιαλείπτως τα τελευταία 27 χρόνια και για περίπου 30 ημέρες το χρόνο, πηγαίνουμε στα Ψαχνά Ευβοίας για οικογενειακές διακοπές. Τα τελευταία χρόνια και καθώς η βαρεμάρα εκεί χτυπούσε κόκκινο, αποφάσισα να δώσω στον εαυτό μου έναν λόγο παραπάνω να κατεβαίνω. Είπα να δοκιμάσω το μόνο πράγμα που αξίζει στην περιοχή, το εύφορο έδαφος.

Τον περασμένο Αύγουστο φύτεψα (slip-pot) τα μικρά μου (3 Itoigawa Juniper και ένα Trident Maple) σε ένα παρτέρι, για να δω πως ανταπεξέρχονται τα είδη στο κλίμα.

To Maple αρχικά έκαψε λίγα φύλλα αλλά αρχές φθινοπώρου πήρε τα πάνω του. Οι γιουνίπεροι παρουσίασαν ελάχιστη ανάπτυξη, όπως αναμενόταν.

Η Προετοιμασία

Παρήγγειλα να μου καθαρίσουν ένα χώρο περίπου 7*10m όπου υπήρχε παλιότερα στάβλος και τα τελευταία 40 χρόνια χρησίμευε ως χωματερή του τετραγώνου. Ξυλώθηκαν δέντρα, μεταφέρθηκαν καυσόξυλα, πετάχτηκαν μπάζα:

20 Δεκεμβρίου που κατέβηκα το χώμα οργώθηκε με τρακτέρ, οι πέτρες-πάτωμα του στάβλου μαζεύτηκαν, το χώμα ισιώθηκε, η μέση μου στράβωσε. Το έδαφος του χώρου φαίνεται να είναι περισσότερο χουμώδες/μαυρόχωμα. Τα γύρω χωράφια έχουν pH περίπου 6,7 σύμφωνα με γεωπόνο, και οι αγρότες του χωριού φυτεύουν σε αυτά συνήθως κηπευτικά. Πάνω στο σκάψιμο ανακάλυψα και πολλούς γεωσκώληκες.

Είχα παραγγείλει ήδη 30 Trident Maple Seedlings / Cuttings ενός έτους από τον Andrea Meriggioli (http://master-bonsai.com/negozio/en), με αντίτιμο €80 μαζί με τα μεταφορικά.

Επίσης έφτιαξα 2 «Anderson Flats» από παλιά συρτάρια και σίτα αλουμινίου:

Η Προσπάθεια

Έφτασαν στα χέρια μου 29 μικρά Trident Maples / Acer Buergerianum, από τα οποία 5 δυστυχώς δεν είχαν καθόλου ρίζες και άλλα 4 κρέμονταν από ένα ριζίδιο. Αγόρασα πλαστικά πιατάκια Jumbo (€1 τα 4) και τους έκανα τρύπα διαμέτρου 1,2cm στο κέντρο. Από αυτές τις τρύπες πέρασα ένα ένα τα φυτά έτσι ώστε το πιάτο να βρίσκεται ακριβώς πάνω από το ανώτερο ριζίδιο. Επίσης πήρα 150L φυτόχωμα και λίγη ελαφρόπετρα για να ρίξω γύρω από τις ρίζες κατά τη φύτευση στο χώμα. Ανοίχτηκαν τρύπες σε απόσταση περίπου 1m μεταξύ τους και έγινε η φύτευση ως εξής:

Τρύπα στο έδαφος:

Λίγο φυτόχωμα από πάνω:

Τοποθέτηση φυτού (εδώ ένα από αυτά με τη λιγότερη ρίζα):

Ξανά φυτόχωμα, πότισμα και τοποθέτηση πιάτου Jumbo:

Ξανά φυτόχωμα, θάψιμο πιάτου, ξανά πότισμα – finito:

...και ένα πιο μεγάλο:

Στη μέση του φυτέματος:

Κυρίως για πειραματισμό, 2 Tridents φυτεύτηκαν σε συρτάρι «Anderson Flat», μείγμα ελαφρόπετρας/φυτοχώματος 60/40 και το γνωστό μας πιατάκι:

Προβληματισμοί:

1. Κλίμα. Σύμφωνα με ιντερνετικές πηγές, τα Trident Maples τα πάνε μια χαρά σε USDA 9a. Εκεί που τα έβαλα πρέπει να είναι 9a προς b. Είναι και το μικροκλίμα. Αέρα πάντως δεν έχει. Ίσως βάλω πανί σκίασης από πάνω το Πάσχα. Να δούμε...

2. Πιατάκια. Είναι αρκετά μεγαλύτερα από τις προτεινόμενες διαστάσεις (12,5*12,5cm), οπότε ανησυχώ λίγο για ανομοιόμορφο πότισμα και ανεπαρκή αερισμό των ριζών κάτω από αυτά. Δυστυχώς δεν είχα τρόπο / χρόνο να τα κόψω στη μέση.

3. Χώμα. Με απασχολεί κάπως λιγότερο γιατί φαίνεται να είναι καλό. Το pH μάλλον καλό είναι, από φυσική κοπριά χόρτασε στο παρελθόν ως στάβλος, γεωσκώληκες έχει, τι στο καλό...

...Και τώρα περιμένουμε το Πάσχα!
kostasd87 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-14, 00:52   #2
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Φίλε, προσκυνώ! Όχι μόνο για την εξαιρετική φωτογραφική κάλυψη, αλλά κυρίως για το μεράκι σου!
...ελπίζω η μέση σου να ξεστράβωσε, ε?!
Παλιά 29-12-14, 01:50   #3
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Καλη συνεχεια Κωστα και μπραβο για την επιμονη και υπομονη σου! Καλη τυχη στα μικρα σου! Μαλλον χρειαζονται προστασια απο την παγωνια γιατι ειναι μικρα σε ηλικια και νεοφυτεμενα. Κοψε τη βαση απο μπουκαλια νερου και τοποθετησε τα πανω απο καθε φυτο σαν μινι ατομικα θερμοκηπια. Αλλιως ριξε μπολικα ξερα βρυα η αχυρο στο χωμα γυρω απο τα φυτα. Ερχεται χιονιας.
Παλιά 29-12-14, 18:39   #4
nikoskyra
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη nikoskyra

Περιοχή: Λημνος
Προεπιλογή

Μπραβο ρε Κωστα. Εκανες πολυ καλη δουλεια. Το μονο που θα πρεπει να σε απασχολει ειναι το ποτισμα. Ισως επρεπε να κανεις μερικες τρυπες στα πιατακια. Πιστευω ομως οτι πολυ λιγα δεντρα μπορει να εχουν προβλημα. Καλη συνεχεια
Παλιά 30-12-14, 00:53   #5
migiaki
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη migiaki

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Μπραβο συνονοματε!! πολύ καλη η προσπαθεια σου και πολύ
χρησιμη στο να εμπλουτισουμε τις εμπειριες μας σε διαφορα ειδη και
πως μπορουν να αναπτυχθουν στο δικο μας κλιμα, εφαρμόζοντας διαφορες
μεθόδους.
Παλιά 30-12-14, 07:44   #6
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Επένδυσες κόπο και χρόνο. Φαντάζομαι ότι αυτή την φορά δεν βαρέθηκες στις διακοπές σου Γιατί επέλεξες 2 είδη μόνο; Αν και στην γη τα acer θα χρειαστούν μια σκίαση με τις ζεστες
Παλιά 30-12-14, 12:52   #7
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Κώστα και πατριωτάκια?
Εκεί πιο πάνω από τα Ψαχνά έχουμε κι εμείς το καλύβι μας το θερινό
Αυτά τα Anderson flats πρώτη φορά τα βλέπω. Από εμπειρία δική μου όμως, θα μπορούσα να σου πω ότι τα σουρωτήρια ή/και οι γλάστρες υδρόβιων φυτών, "φυτεμένα" στο χώμα ή/και σε growing bed, δουλεύουν μια χαρά!
Έχω δει πραγματικά μεγάλη διαφορά στον ρυθμό ανάπτυξης.

Καλή συνέχεια!

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-14, 14:25   #8
kostasd87
Senior Member

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και τα καλά σας λόγια!

@Έλσα ναι, ξεστράβωσε ευτυχώς. Τώρα είμαι μια χαρά. Αλλιώς να δούμε ποιος θα έκανε rootwork σε 2 χρόνια...

@Ρία ευχαριστώ πολύ! Όσο για την προστασία είχα στο μυαλό μου να τα αφήσω όπως είναι, δεδομένου ότι είναι σκληρά δέντρα που αντέχουν χειμώνες έως - 20C. Μόνο λόγω μεγέθους αν τα πειράξει δεν ξέρω (εμπειρία σε tridents στο ψύχος κάνεις;). Επίσης φοβάμαι και μην ξυπνήσουν με τις ζέστες που έκανε τα Χριστούγεννα (σα να είδα 1-2 πράσινες μυτούλες φεύγοντας στις 26/12). Οπότε ας φάνε λίγο κρύο και αν πάει να πέσει κάτω από 0C θα στείλω κάποιον να βάλει τα μπουκάλια.

@Νίκο όταν μέχρι το επόμενο φθινόπωρο χρειάζεται πότισμα, το νερό θα πέσει με τα κυβικά σίγουρα. Μετά θεωρώ πως η ρίζα θα έχει ξεφύγει εκτός επιφάνειας πιάτου. Έπρεπε να κάνω τις τρύπες όπως τις ζωγράφισα στο άλλο ποστ. Αλλά δεν ήθελα να αγγαρέψω κι άλλο το γνωστό που ξεσήκωσα να μου τις κάνει. Λεπτές οι κοινωνικές ισορροπίες 😛

@Κώστα κι εγώ γι αυτό το έκανα. Trial and error και όπου μας βγάλει! Θα σας ενημερώνω όσο μπορώ συχνότερα για την πορεία του εγχειρήματος. Ευχαριστώ!

@Γιάννη άμα σου πω ότι και πάλι βαρέθηκα; χοχοχο
Ουσιαστικά μόνο 1 είδος επέλεξα, Acer Buergerianum. Πάντα μου άρεσαν, άλλωστε δε γνωρίζω άλλο φυτό κατάλληλο για Bonsai που να κάνει κορμό ΤΟΣΟ γρήγορα. Όσο για το μέλλον, όπως είδατε χώρος υπάρχει μπόλικος! Αν έχετε να προτείνετε κανένα ντόπιο είδος για τη συνέχεια είμαι όλος αυτιά!

@Αλεξάνδρα τα έχουμε πει νομίζω για το εξοχικό σου! Σκέφτομαι να εφαρμόσω την ιδέα σου, αλλά αφού απαλλαγώ πρώτα από την πρωτεύουσα ρίζα. Άλλωστε και το μικρόβιο περί CD και πλακακιών νομίζω από σένα το κόλλησα αρχικά!
Παρεμπιπτόντως, οποία ιντερνετική πέτρα κι αν σηκώσω βρίσκω εσένα από κάτω! Blogs, fora του εξωτερικού, παντού!
Παλιά 30-12-14, 14:35   #9
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Όσο νωρίτερα απαλλαγείς από την κεντρική, τόσο το καλλίτερο!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasd87 Εμφάνιση μηνυμάτων
@Αλεξάνδρα τα έχουμε πει νομίζω για το εξοχικό σου!
...ξεχνώ βρε παιδί μου... η ηλικία βλέπεις...
Παρεμπιπτόντως, οποία ιντερνετική πέτρα κι αν σηκώσω βρίσκω εσένα από κάτω! Blogs, fora του εξωτερικού, παντού!
Ψάχνω, ψάχνω, ψάχνω. Ρωτάω παντού (εεε με τα σχετικά κριτήρια επιλογής βέβαια, αυτό εννοείται!)
Πού να δεις τι εκτυπώσεις έχω και πόσα αποθηκευμένα αρχεία. Έχω κάνει ξεσκαρτάρισμα δύο φορές μέχρι τώρα και επίκειται και τρίτο
.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-12-14, 14:04   #10
Zerkian
Παλιός

Το avatar του χρήστη Zerkian

Περιοχή: Καβάλα
Thumbs up

Πολύ καλή δουλειά! Συγχαρητήρια εκ τον πρωτέρον και για τη δουλειά που έριξες για να το κάνεις αλλά και για τον κόπο σου να φτιάξεις το post στο forum
Για τη σκίαση που λές θα το συνιστούσα οποσδήποτε. Τα σφενδάμια δεν αντέχουν στον καυτό πλέον ήλιο της ελληνικής υπαίθρου. Ειδικά αυτά τα δεντράκια που είναι στο 2ο χρόνο της ζωής τους.
Έχω μια απορεία: Αυτό το κόλπο με τα πιατάκια δεν το γνωρίζω. Πως το εφαρμόζεις και που αποσκοπεί;
Καλή Χρονιά και σου εύχομαι να τα δεις τριπλά σε μέγεθος την επόμενη πρωτοχρονιά.
Παλιά 31-12-14, 15:42   #11
korf
Moderator

Το avatar του χρήστη korf

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

μπράβο Κώστα. Πολύ καλή η προσπάθεια σου και σε ευχαριστούμε για το ποστ. Για τα σφενδάμια, ένα trident maple που έχω δεν καταλαβαίνει τίποτα από ζέστη ή κρύο στην Αθήνα.
Παλιά 31-12-14, 22:55   #12
pako
Senior Member

Περιοχή: Αλεξ/πολη - Αθήνα
Προεπιλογή

μπραβο Κωστα!!! καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!
pako δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-15, 22:16   #13
Manosvince
Moderator

Το avatar του χρήστη Manosvince

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Είσαι μάστορας και έχεις χώρο που τον αξιοποιείς! Καλή συνέχεια με τα μοσχεύματα!
Manosvince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-03-15, 15:21   #14
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Πολύ καλή δουλειά. Χαρά στο κουράγιο σου.
Καλοτάξιδα να είναι.
Παλιά 11-04-15, 11:39   #15
kostasd87
Senior Member

Προεπιλογή

Ξεκινάμε πολύ καλά!
Από τα 29 δεντράκια έχουν ήδη ξυπνήσει τα 28. Μόνο 1 από τα 5 που δεν είχαν καθόλου ρίζα δεν έχει πετάξει ακόμη. Αυτές τις μέρες θα περιοριστώ σε ένα ξεχορτάριασμα και μια πρώτη λίπανση με πολύ αραιό διάλυμα.

uploadfromtaptalk1428741093524.jpg
uploadfromtaptalk1428741149664.jpg

Να και ένα από τα 9 που ξεκίνησαν χωρίς ρίζα, ως μοσχεύματα:

uploadfromtaptalk1428741309146.jpg

Φαίνεται όμως πως τώρα που δεν έχουν ακόμα καλό ριζικά σύστημα ο ήλιος τα ταλαιπωρεί λίγο:

uploadfromtaptalk1428741372689.jpg

Κάποια στιγμή πρέπει να βάλω δίχτυ σκίασης. Ίσως τον Ιούνιο βρω χρόνο να κατέβω...
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές